Progi podatkowe w 2019 roku. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Osoba, która dopiero co rozpoczyna swoją przygodę z rozliczaniem podatkowym, często popełnia błędy spowodowane brakiem wiedzy oraz niezrozumieniem tematu. Otóż system podatkowy w Polsce opiera się na tzw. progresji podatkowej – a więc w ustawie określone są progi, jak i zapis o kwocie wolnej od podatku. Na pierwszy rzut oka może to być nieco skomplikowane … Podpowiadamy, czym są progi podatkowe oraz jaka jest ich wysokość w 2019 roku.

progi podatkowe 2019Progi podatkowe – czym są?

Progi podatkowe są to przedziały skali podatkowej, które określają stawkę podatku w rozliczeniu podatkowym od osób fizyczny za konkretny rok. Po przekroczeniu danego progu, zmienia się więc stawka podatku, który musimy odprowadzić do Urzędu Skarbowego.

Ile wynosi próg podatkowy w 2019 roku?

Jak sama nazwa wskazuje próg podatkowy rośnie wraz z zarobkami. Jednak nie działa to na zasadzie – im wyższy próg, tym wyższy podatek zapłacimy od całego dochodu. Progresja podatkowa opiera się na założeniu opodatkowania, czyli wyliczenia nadwyżki ponad określony poziom.

A więc, nie płacimy nic do kwoty wolnej od podatku. Zaś po jej przekroczeniu wchodzimy na określony próg podatkowy. Obecnie ich wysokość wynosi:

 • 18% – dotyczy podatników, którzy nie przekroczyli kwoty 85 528 zł brutto
 •  32% – dotyczy podatników, którzy przekroczyli dochód 85 528 zł brutto

Co ważne, progi podatkowe dla 2019 roku są takie same, jak dla 2018 roku. Choć należy zauważyć, że zmianie uległy przepisy ustawy o podatku od osób fizycznych, w kontekście kwoty wolnej od podatku.

Sprawdź także artykuł: Zerowy PIT – zwolnienie z podatku do 26 roku życia

Warto jednak pamiętać, że podatnik, który przekroczy drugi próg podatkowy nie opłaca podatku w wysokości 32% od całości dochodów. Obejmuje on tylko te dochody, które przekroczyły powyższą normę. Przykładowo, jeśli małżonkowie rozliczają się wspólnie, a dochody jednego z nich będą wyższe niż 32% to taka osoba nadal może rozliczać się zgodnie z pierwszym 18% progiem podatkowym. W tym przypadku dochody dzielone są na obu partnerów, po czym stosowana jest skala podatkowa. Następnie wynik ten dzielony jest przez dwa i pojawia się właściwa kwota podatku (można odjąć od niej także ulgi podatkowe). Natomiast,  jeśli małżonkowie rozliczają się oddzielnie zasada ta wówczas nie obowiązuje.

Kwota wolna od podatku – o co w tym naprawdę chodzi?

Jest to nic innego, jak suma rocznych dochodów, które nie podlegają opodatkowaniu, a więc nie płacimy za nie ani złotówki. Im jest wyższa, tym więcej oszczędzamy. Wiedząc jaka jest wysokość kwoty wolnej od podatku możemy obliczyć, tzw. strukturę opodatkowania, od której płacimy podatek na koniec roku podatkowego.

Przykładowo, jeśli w ciągu roku zarobiliśmy 8 tys. brutto lub mniej to suma podatku równa się zeru. Gdy kwota ta została przekroczona, chociażby o złotówkę to wskoczyliśmy na jeden z progów podatkowych.

Zmiany w PIT w 2019 roku

Zgodnie z ustawą z dnia 27.10.2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, kwota wolna od podatku (zmniejszająca podatek) w 2018 r. odliczana w zeznaniu rocznym PIT będzie wynosiła:

 •  1440 zł – dla kwoty nieprzekraczającej 8000 zł (nie odprowadzamy podatku),
 • – 1440 zł – dla podstawy obliczenia podatku powyżej 8000 zł i nieprzekraczającej kwoty 13 000 zł,
 • – 556 zł 02 gr – dla podstawy obliczenia podatku powyżej 13 000 zł i nieprzekraczającej kwoty 85 528 zł;
 • – 556 zł 02 gr – dla podstawy obliczenia podatku wyższej od 85 528 zł i nieprzekraczającej kwoty 127 000 zł.

Ciekawą nowością jest również pomysł Sejmu nad rozwiązaniem rozliczeń za 2018 rok, a składanych w 2019 r. w PIT-37 i PIT-38. Zgodnie z najnowszą ustawą o PIT to fiskus będzie miał obowiązek wypełniania deklaracji za podatników. Jednym słowem – podatnik nie będzie musiał samodzielnie wypełniać zeznania rocznego, bo zrobi to za niego Urząd Skarbowy!

Kto jest zwolniony z rocznego rozliczenia podatkowego PIT?

Skala podatkowa nie tyczy się osób, które w danym roku podatkowym nie osiągnęły żadnych dochodów i nie prowadzą działalności gospodarczej. WAŻNE! Do opodatkowanych dochodów nie zaliczają się również wpływy, m.in. z alimentów czy zasiłki socjalne wypłacane przez miejskie lub gminne ośrodki opieki społecznej. Ponadto zwolnieni z podatku dochodowego są:

 • Emeryci i renciści,
 • Żołnierzy, którzy otrzymują odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia służby,
 • Osoby, które uzyskują profity na kapitałach pieniężnych oraz rozliczają kapitały pieniężne i prawa majątkowe,
 • Podmioty, które sprzedają nieruchomości,
 • Osoby, które posiadają oszczędności na więcej niż jednym rachunku oszczędnościowym.

Kiedy zapłacimy niższy podatek?

Bez względu na to, jaką kwotę udało nam się zarobić w ciągu roku – wyższą, niższą, a może równą kwocie wolnej od podatku to mamy dużą szansę, by otrzymać od Urzędu Skarbowego zwrot podatku. Dowiemy się o tym podczas wypełniania rocznego zeznania podatkowego PIT. Dla jednych może to być przyjemny moment, gdy dowiedzą się o zwrocie podatku. Zaś dla drugich niemiła niespodzianka, gdy będą musieli dokonać dopłaty do podatku …

W jakich sytuacjach przysługuje zwrot części podatku dochodowego?

 • Niepoprawne naliczenie zaliczki na podatek dochodowy – może zdarzyć się, że pracodawca nalicza podatek posługując się drugim progiem podatkowym (32%), a dochody pracownika nie przekroczyły 85 tys. zł,
 • Korzystanie z wielu ulg podatkowych – np. ulga na dziecko, która obniża wysokość należnego podatku (ok. 1 tys. na jedno dziecko!), ulga na Internet, którą możemy zastosować, gdy płacimy abonament za użytkowanie sieci czy ulga honorowego dawcy krwi
 • Nieprzekroczenie dochodu równego kwocie wolnej od podatku.

Dodaj komentarz