Bank Pocztowy -kody SWIFT i IBAN

System International Bank Account Number to nowoczesne rozwiązania, które znacząco ułatwia realizację przelewów międzynardowych. Systemem IBAN objętych jest obecnie kilkadziesiąt krajów z kilku różnych kontynentów. Sam mechanizm działania sieci  International Bank Account Number jest z perspektywy klienta wyjątkowo prosty: do realizacji przelewu międzynarodowego potrzebny nam będzie jedynie aktywny rachunek bankowy oraz odpowiedni dla owego rachunku kod IBAN Bank Pocztowy. Opcjonalnie korzystnym rozwiązaniem będzie również dodanie kodu SWIFT.

pko logo
SWIFT:POCZPLP4
IBAN: PL + 26 cyfr składających się na numer rachunku na który chcesz wysłać przelew.
Przykład: PL 50 1320 0000 0000 0000 0000 0000
Dane adresowe:

Bank Pocztowy S.A.

ul. Jagiellońska 17
85-959 Bydgoszcz

Bank Pocztowy- jaki jest kod IBAN?

Przykładowy kod IBAN Bank Pocztowy może wyglądać w ten sposób: PL 50 1320 0000 0000 0000 0000 0000

Jak łatwo zauważyć, że kod IBAN składa się dokładnie z 28 znaków. Co bardzo ważne, taka struktura numeru IBAN będzie obowiazywać dla wszystkich rachunków bankowych w Polsce. Oznacza to, że kod IBAN tworzymy po prostu poprzez umiejscowienie na początku ciągu ISO kraju(w tym wypadku PL) a następnie dodajemy do tego numer naszego rachunku bankowego w niezmienionej postaci.

Struktura kodu IBAN to: ISO kraju + numer rachunku

Jak więc widać, nie ma w tym naprawdę nic szczególnie skomplikowanego. Bardzo istotne jest jednak, aby przed zleceniem realizacji przelewu sprawdzić poprawność wprowadzonego przez nas kodu IBAN.

Kody IBAN w przelewach międzynarodowych

Była już mowa o tym, jak przedstawia się struktura kodu IBAN w odniesieniu do polskich banków. W celu dokonania przelewu międzynarodowego potrzebny nam będzie jednak również oczywiście numer IBAN odbiorcy środków. Tutaj już zaczynają się pewne komplikacje. Polskie rachunki bankowe są zgodne z systemem IBAN. Na dodatek stworzenie kodu IBAN jest wyjątkowo łatwe, ponieważ wystarczy, że poprzedzimy numer naszego rachunku bankowego symbolem PL(ISO kraju). Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że struktura kodu IBAN będzie odmienna dla każdego kraju. 
Przed zleceniem przelewu należy więc dokładnie zweryfikować poprawność kodu IBAN nadawcy(czyli nasz własny) oraz zwłaszcza poprawność numeru IBAN odbiorcy przelewu. Bardzo użyteczne w tym zakresie mogą być specjalistyczne programy do automatycznej weryfikacji poprawności kodów IBAN. Narzędzia tego rodzaju bez problemu znajdziemy w internecie.

Kod SWIFT- z czego się składa i do czego służy?

Kod SWIFT jest przeznaczony do precyzyjnego określenia danych odbiorcy przelewu. Dzięki temu transfer środków jest szybszy a nierzadko również wiąże się z mniejszymi kosztami. Mówiąc jeszcze dokładniej, kod SWIFT umożliwia precyzyjne określenie instytucji będącej odbiorcą przelewu. Standardowo kod SWIFT dla polskich banków będzie składać się z 8 znaków. Rzadziej pojawia się wariant z 11 znakami.

Kod SWIFT Bank Pocztowy to: POCZPLP4

 Sprawdź również:

Dodaj komentarz