Getin Bank -kod SWIFT i IBAN

Kody IBAN oraz SWIFT to narzędzia służące do szybkiej realizacji przelewów międzynarodowych. System IBAN(International Bank Accout Number) pozwala na realizację przelewów na rachunki bankowe w innych krajach przy użyciu zwykłego konta osobistego. Podstawowym narzędziem, jakie będzie nam potrzebne w celu realizacji przelewu jest kod IBAN Getin Bank. W niektórych przypadkach pomocne będzie jednak również dodatkowe wykorzystanie kodu SWIFT.

getin logo
SWIFT: GBGCPLPK
IBAN: PL + 26 cyfr składających się na numer rachunku na który chcesz wysłać przelew.
Przykład: PL 60 2480 0000 0000 0000 0000 0000
Dane adresowe:
Getin Bank

ul. Przyokopowa 33
01-208 Warszawa, Polska

Getin Bank- jaki jest kod IBAN?

Dla wszystkich polskich banków kod IBAN będzie miał identyczną strukturę. IBAN składa się więc z dokładnie 28 znaków, przy czym dwa pierwsze znaki to ISO kraju, natomiast kolejne 26 znaków to po prostu numer naszego rachunku bankowego. 

Przykładowy kod IBAN Getin Bank może przedstawiać się następująco: PL 60 2480 0000 0000 0000 0000 0000

Warto jednak pamiętać, że w celu dokonania przelewu międzynarodowego będzie potrzebny nam nie tylko kod IBAN nadawcy(czyli nasz własny), ale również numer IBAN odbiorcy przelewu. Tutaj sytuacja jest już nieco bardziej skomplikowana, ponieważ struktura kodu IBAN może wykazywać dość znaczące różnice zależnie od konkretnego kraju. W przypadku banków w Polsce zawsze mamy do czynienia z opisanym powyżej schematem, czyli ISO kraju plus 26 cyfr rachunku bankowego. W odniesieniu do banków w innych państwach kod IBAN może jednak już składać się np. jedynie z ciągu 16 lub 18 znaków.

Kody IBAN w przelewach międzynarodowych

Jak wspominano, dla poprawnej realizacji przelewu będziemy potrzebować zarówno IBAN nadawcy, jak też odbiorcy. Co bardzo istotne, oba kody muszą zostać wprowadzone poprawnie. W celu weryfikacji struktury kodów IBAN możemy skorzystać ze specjalnych narzędzi dostępnych w internecie. Możliwa jest oczywiście również weryfikacja poprawności numeru IBAN we własnym zakresie, jednak w tym wypadku ryzyko popełnienia błędu najczęściej będzie znacznie większe, niż w przypadku korzystania ze specjalistycznych narzędzi.

Kod SWIFT- z czego się składa i do czego służy?

Kody SWIFT stanowią coś w rodzaju doprecyzowania numeru IBAN. Mówiąc inaczej, kod SWIFT zawiera bardziej dokładne informacje na temat odbiorcy przelewu. Dlaczego jest to ważne? Przede wszystkim, użycie kodu SWIFT znacząco przyspiesza całą procedurę. Drugą kwestię stanowi fakt, że zanim środki ostatecznie trafią do odbiorcy, przelew najczęściej będzie musiał przejść przez szereg podmiotów pośredniczących. Im bardziej precyzyjne dane nt. odbiorcy przelewu, tym mniejsze ryzyko, że transfer środków zostanie zawrócony ze względu na trudności w automatycznej weryfikacji ze strony któregoś z pośredników.

Kod SWIFT Getin Bank to: GBGCPLPK

Zobacz również:

Dodaj komentarz