Kod SWIFT- co to jest i gdzie go znaleźć?

SWIFT oznacza to samo, co kod BIC. Nadal jest to mało zrozumiałe? Innymi słowy jest to jawny minimum 8-znakowy ciąg liter i cyfr, za pomocą którego możemy zidentyfikować instytucję bankową, do której adresujemy dany przelew. Dlatego w sytuacji, gdy coraz częściej korzystamy z elektronicznych przelewów i zakupów online, znajomość kodu banków może okazać się nieoceniona.

kod swift

SWIFT to autoryzowany podmiot finansowy

Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej, a więc kod SWIFT to międzynarodowe zgromadzenie instytucji finansowych z siedzibą w belgijskiej miejscowości La Hulpe. Stosowany jest zamiennie z Bank Identifier Code, czyli kodem BIC służącym do weryfikacji banków, ale i innych organizacji finansowych, w momencie dokonywania przelewów międzynarodowych. Jednocześnie poprawny SWIFT/BIC nadawany jest każdej instytucji finansowej w Polsce i za granicą. Często jest on rozszerzony do 11 znaków po to, by podkreślić indywidualny charakter banków.

Kod SWIFT, czyli … kod BIC

Nazewnictwo kodów może wywoływać spore zamieszanie wśród klientów instytucji finansowych. Często przelewając pieniądze za granicę możemy zostać poproszeni o wpisanie kodu SWIFT. Natomiast, gdy dokonamy transakcji na konto złotówkowe, konieczne będzie podanie kodu BIC. Otóż, identyfikatory SWIFT/BIC stosujemy zamiennie i w Polsce posiadają te same znaczenie!

Zatem w skład BIC wchodzi literowe określenie kraju, jak, np. w Polsce – PL oraz ciąg znaków kodu SWIFT. Jednak, aby dokonać pełnej transakcji na konto złotówkowe w walucie zagranicznej musimy znać pełną nazwę rachunku bankowego w formacie IBAN. Używając kantora internetowego musimy również uwzględnić kody SWIFT/BIC, by dokonać wpłaty.

Przykłady najpopularniejszych identyfikatorów

Standardowy kod może opcjonalnie składać się z ośmiu liter i trzech cyfr. Pierwsze cztery znaki to zwyczajowo kod instytucji, kolejne dwa weryfikują kod kraju, zaś następne dwa lokalizują miejscowość, w której mieści się oddział instytucji. Pozostałe trzy przypisane są do kodu oddziału, by w końcu ostatnie trzy, stosowane opcjonalnie oznaczały konkretną placówkę. Poniżej możemy odnaleźć identyfikatory najpopularniejszych banków w Polsce:

  • Bank Millenium – BIGBPLPW
  • MBank – BREXPLPWMUL
  • Pekao S.A. – PKOPPLPW
  • BZ WBK – WBKPPLPP
  • ING Bank Śląski – INGBPLPW
  • PKO BP – BPKOPLPW

SWIFT to nie tylko szybka transakcja finansowa

Międzynarodowe transakcje bankowe bywa, że realizowane są w przeciągu kilku dni. Dlatego głównym założeniem kodu jest usprawnienie przelewu, łatwiejsze przetwarzanie komunikatów elektronicznych oraz identyfikacja firmy. Stosowanie się do tego standardu gwarantuje uniknięcie kosztów, które mogłyby wynikać z ręcznej obsługi transferu. Jednak często możemy spotkać się z sytuacją, że kod marki tego samego banku jest inny w Polsce i np. we Francji. Wynika to z odmiennych kodów kraju, które wchodzą w skład BIC. Z kolei pozostały trzon identyfikacyjny pozostaje wspólny i znajduje się w systemie banków transakcyjnych. Zdarza się również, że nieprawidłowe wpisanie kodu SWIFT powoduje automatyczny zwrot środków na konto, zaś w niektórych naliczana jest nawet opłata za zlecenie przelewu zagranicznego! Gdzie odnaleźć identyfikatory SWIFT/BIC? Umieszczane są bezpośrednio na stronach internetowych banków oraz instytucji finansowych, w samych oddziałach, a także na wielu witrynach poświęconych bankowości i finansom.

Wiarygodna organizacja non-profit

SWIFT to organizacja non-profit, która umożliwia wiarygodną i niezależną komunikację dla przelewów pieniężnych. Z usług tego stowarzyszenia korzysta już ponad 8 tysięcy instytucji na całym świecie. Są to nie tylko banki, ale i brokerzy, managerowie inwestycyjni, maklerzy czy jednostki infrastruktury rynkowej.

Dodaj komentarz