LIBOR – co to jest i dla kogo ma największe znaczenie?

Kredyt hipoteczny to bardzo złożony instrument, na którego efekt końcowy ma wpływ wiele elementów. Osoby zainteresowane tą formą finansowania powinny zatem zapoznać się z jego podstawowymi zagadnieniami, dzięki czemu umowa z bankiem okaże się bardziej zrozumiała. Czym jest tajemniczy LIBOR i jaki ma związek z wysokością oprocentowania kredytu?

czym jest liborDzień Dobry LIBOR!

London InterBank Offered Rate, czyli LIBOR to pojęcie odnoszące się do wysokości stopy procentowej na angielskim rynku międzybankowym. Wskaźnik oblicza się na podstawie głównych szacunków wykonanych przez najważniejsze instytucje bankowe w tym kraju. Są to, m.in.: BarclaysNational WestminsterBank of Tokyo oraz Bankers Trust.

Zatem wysokość LIBOR informuje nas nie tylko o sytuacji na rynku pieniężnym. Jego prognozy wykorzystuje się też na rynkach światowych w wielu operacjach finansowych. Przykładowo, niski LIBOR oznacza dostępność w obiegu taniego pieniądza.

Na jakiej podstawie ustala się wysokość stopy LIBOR?

Stopę procentową LIBOR ustala się na nowo każdego dnia roboczego – zawsze o godzinie 11 GMT. Ten wyjątkowy moment w bankowości nazywany jest mianem fixing LIBOR.Udostępniany jest  przez ICE Benchmark Administration będącej częścią Intercontinental Exchange, z siedzibą w Nowym Jorku.

Z tak zebranych informacji 4 najbardziej skrajne wyniki – 2 najwyższe i 2 najniższe nie uczestniczą w prognozie. Natomiast z reszty wyciąga się średnią arytmetyczną, której wartość określa się właśnie wskaźnikiem LIBOR na dany dzień.

Jakie waluty obejmuje?

Wskaźnik LIBOR aktualnie wyznacza stawki dla walut: USDEURGBPCHF oraz JPY. Co ciekawe, najczęściej ze stawki LIBOR korzysta się w Polsce, przy określeniu oprocentowania dla kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich.

Podobnie, jak WIBOR, czyli stopa procentowa dla kredytów złotówkowych ustalany jest w kilku parametrach. Przykładowo: dla pożyczek na 1 dzień, 1 tydzień, 1 miesiąc, 2 miesiące, 3 miesiące, 6 miesięcy oraz rok. Publikowane są one z 7-dniowym opóźnieniem zgodnie z wymaganiami organizacji obliczającej i publikującej BBA (British Bankers Association).

Odpowiedniki LIBOR w innych krajach

Jak wiadomo LIBOR odnosi się do wielu rynków finansowych na świecie. Dlatego na każdym z nich posiada swój rodzimy odpowiednik. W Polsce jego zamiennikiem jest określenie WIBOR (Warsaw InterBank Offered Rate), z kolei w Europie – EURIBOR (Euro InterBank Offered Rate). Natomiast na gruncie azjatyckim funkcjonuje jako zagadnienie SHIBOR w Chinach (Shanghai InterBank Offered Rate), a w Japonii – TIBOR (Tokyo InterBank Offered Rate). Co ważne, w odróżnieniu od bazowego LIBOR-u są to bardziej mierniki prezentujące sytuację na rynku lokalnym niż odwołujące się do globalnego rynku finansowego.

Podsumowanie

LIBOR jest zatem najważniejszą stawką bazową dla wielu inwestycji występujących nie tylko w samym Londynie, ale i na całym świecie. Dlatego wiedza o nim może zaowocować ubieganiem się o tańszy kredyt hipoteczny. Ponadto możemy pokusić się również o prognozy tego, jak w niedługim czasie będzie kształtował się wskaźnik procentowy.

Pamiętajmy tylko, że w zależności od konkretnego banku działającego na polskim gruncie, oprocentowanie kredytu walutowego ustala się na podstawie jednego rodzaju LIBOR-u. Najczęściej jest to 3M, który tyczy się kredytów zaciąganych na okres 3 miesiący. Po tym terminie, instytucje bankowe na nowo obliczają oprocentowanie przyznanego już kredytu.

Dodaj komentarz