Lokata dla dziecka – sprawdzona inwestycja w przyszłość

Lokata oszczędnościowa dla dziecka może wydawać się zbyteczną ekstrawagancją. Jednak wbrew pozorom to bardzo cenny i użyteczny produkt bankowy na przyszłość. Jeśli więc jesteś rodzicem, który chce ułatwić dorosły “start” w życie dla swojej pociechy, to sprawdź nasz najnowszy ranking 2020. Jaka lokata dla dziecka jest najlepsza? Sprawdzamy!

Lokata dla dziecka – najnowszy ranking 2020

Czy inwestowanie w przyszłość dziecka jest potrzebne? Gdzie najlepiej ulokować oszczędności? Jaki jest sens zakładania lokaty dla dziecka? W przypadku tych pytań jedno jest pewne – zawsze warto myśleć o przyszłości swoich pociech.

Jednym ze skuteczniejszych sposobów, dzięki którym odłożysz środki na bezpieczny start, jest lokata dla dziecka z niezłym oprocentowaniem. Nasz ranking 2020 prezentuje aktualne i najbardziej opłacalne lokaty bankowe dla dziecka. Wszystko po to, abyś nie stracił szansy na pomnażanie oszczędności, które w niedalekim czasie przydadzą się młodemu człowiekowi. Samo oprocentowanie przedstawionych przez nas rachunków może spokojnie konkurować z najlepszymi ofertami na rynku.

Porównywarka domkredytowy.pl chętnie podpowiada swoim klientom, na jakie oferty warto się zdecydować. Jeśli zatem jesteś rodzicem, który poszukuje prostej w obsłudze i dobrze oprocentowanej lokaty dla dziecka, skorzystaj z naszego czytelnego rankingu 2020.

Lokata oszczędnościowa dla dziecka – czym jest?

Trudno sobie wyobrazić współczesny świat bez bankowości, transakcji bezgotówkowych czy bogatej oferty produktów bankowych. Jednym z jej cennych elementów jest lokata bankowa. To inaczej depozyt lub produkt inwestycyjny, w którym możesz ulokować zgromadzone środki pieniężne na określony czas. Ofertę założenia lokaty bankowej – w tym również dla dziecka – odnajdziesz w większości banków, które na koniec okresu umowy wypłacają wniesiony kapitał wraz z naliczonymi odsetkami.

Co do zasady, pieniądze wpłacane na lokatę “zamrażane” są na czas ustalony w umowie bankowej. To jak dużo zyskasz na lokacie, zależy od okresu jej trwania, a także oprocentowania. Oczywiście, jeśli z jakichś powodów będziesz zmuszony wybrać zgromadzone oszczędności wcześniej – możesz to zrobić. W takim przypadku instytucja oddaje Ci cały wniesiony kapitał, ale pomniejszony o wypracowane dotychczas odsetki. Większość banków za przedterminowe zerwanie depozytu nie nalicza też żadnych opłat karnych. Dlatego, założenie lokaty dla dziecka nie generuje żadnego ryzyka, a w najgorszym scenariuszu – brak zysku.

Lokata dla dziecka podobnie, jak konta osobiste czy konta oszczędnościowe mogą być zakładane również dla nieletniego. Dlatego niektóre propozycje bankowe posiadają lokaty dla młodych w PLN, a jeszcze inne w kilku najpopularniejszych walutach, np. w EUR, GBP i USD.

Jaka lokata dla dziecka? Rodzaje

Każdy z nas stara się wypracować oszczędności dla dziecka z różnych powodów: na studia, własne mieszkanie, ślub i wesele, nowy samochód czy kursy językowe. Wspólną cechą tych wszystkich motywacji jest zabezpieczenie pociechy na przyszłość i ochrona przed nagłymi zdarzeniami.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej rodzajom lokat dla dzieci, które w zależności od oferty można podzielić, m.in. na długość ich trwania.

 • Lokata długoterminowa – zakładana jest na okres 12 miesięcy lub dłuższy niż rok. Najpopularniejsze są lokaty zawierane na 24 lub 36 miesięcy, ale i zdarzają się na znacznie dłuższe okresy, np. 60 miesięcy. W przypadku dłuższego oszczędzania pozwalają zarobić więcej. Dlatego wybierz ją w momencie, gdy wiesz, że nie będziesz musiał sięgać po wpłacone środki zbyt szybko.

 • Lokata krótkoterminowa – zawierana jest na okres krótszy niż rok, np. na 1 miesiąc, 2- czy 3 miesiące. Jej zaletą jest przede wszystkim elastyczne zarządzanie oszczędnościami bez konieczności “zamrażania” ich na wiele długich miesięcy. Dzięki temu możesz przyjrzeć się bliżej najnowszym ofertom na rynku i zdecydować się na jedną z nich.

Ponadto, oba typy lokat mogą zostać rozróżnione na odnawialne lub jednorazowe. Pierwszy rodzaj pozwala na automatyczne uruchomienie lokaty, tuż po wygaśnięciu umowy. Jednocześnie wyróżnia się tzw. ryzykiem reinwestycji – które oznacza, że lokata może odnowić się na warunkach mniej korzystnych dla jej posiadacza.

Pamiętaj, że lokata dla dziecka to nie rachunek oszczędnościowy i nie możesz dopłacać do niej co rusz nowych środków. Jeśli więc zamierzasz odkładać co miesiąc po 50 czy 100 zł, to lepszym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe. W momencie, gdy uzbierasz wystarczającą kwotę, przelej ją na lokatę, na której otrzymasz znacznie wyższe oprocentowanie.

Ranking lokat 2020 – jaka lokata jest najlepsza na rynku?

Na te pytanie trudno odnaleźć jednoznaczną odpowiedź, bo każdy bank przygotowuje ofertę dopasowaną do rynkowych realiów oraz potrzeb klientów. Jednocześnie musisz wiedzieć, że na samo oprocentowanie instytucja nie ma żadnego wpływu. Oprocentowanie lokat zależy od wysokości stóp NBP – wraz z ich wzrostem zwiększa się zatem oprocentowanie i odwrotnie.

Niemniej jednak na domkredytowy.pl wyróżniliśmy ranking najlepszych lokat 2020 na rynku. Dlatego szukając produktu, na którym odłożysz najwięcej, weź pod uwagę oferty poniższych banków:

 • Millenium Bank

 • mBank

 • Nest Bank

 • Santander Bank Polska

 • Getin Bank

 • Toyota Bank Polska

Aby założyć lokatę oszczędnościową dla dziecka, wystarczy Ci do tego kilka kliknięć. Nie musisz nawet wychodzić z domu, bo wszystkie niezbędne formalności wykonasz w 100% przez internet.

Jak założyć lokatę dla dziecka?

W ofercie banków odnajdziesz szeroki wachlarz dostępnych lokat, które można otworzyć na różnorakie sposoby.

 • Przez internet. Coraz popularniejsze staje się zakładanie lokaty za pomocą wniosku online, który wypełnisz z pozycji własnego fotela.

 • Telefonicznie. Podczas rozmowy z konsultantem banku możesz wyrazić chęć otwarcia rachunku. Tym sposobem również nie musisz ruszać się z domu.

 • W placówce banku. Opcja dostępna u zdecydowanej większości banków.

 • Poprzez aplikację mobilną. Dysponując kontem osobistym w banku, w którym jednocześnie chcesz założyć lokatę, wniosek złożysz za pomocą bankowości elektronicznej lub mobilnej.

Przy klasycznej procedurze zakładania lokaty czy innego rachunku dla małoletniego, niezbędna jest wizyta w oddziale banku wraz z dzieckiem. Natomiast, gdy nie ukończyło ono 13. roku życia, jego obecność nie jest potrzebna – bo to rodzic w imieniu swojej pociechy podpisuje umowę. Obecność nastolatka jest za konieczna, gdy liczy już 13 lat – wówczas samodzielnie podpisuje umowę, a rodzic jedynie wyraża na to zgodę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pociecha posiada konto osobiste i w tej samej instytucji założy lokatę za pomocą bankowości internetowej.

Do otwarcia lokaty dla małoletniego potrzebne są dokumenty, jak: dowód osobisty rodzica, paszport bądź ewentualnie legitymacja szkolna dziecka. Niektóre banki wymagają także aktu urodzenia dziecka.

Kto może założyć lokatę oszczędnościową dla dziecka?

Wyrobienie u młodego człowieka nawyku oszczędzania jest doskonałą okazją do tego, by nauczyć go rozwagi oraz samodyscypliny w finansach. Jednak zarówno prawo, jak i przepisy są w tej kwestii jednoznaczne. W przypadku małoletniego lokatę oszczędnościową zakłada wyłącznie przedstawiciel ustawowy – czyli rodzic bądź uprawniony do tego opiekun.

Oznacza to, że dziadkowie, ciocia czy wujek nie mogą otworzyć lokaty dla ukochanej wnuczki czy siostrzenicy. Mogą za to przekazać oszczędności opiekunom, którzy w imieniu dziecka będą nimi zarządzać.

Jeśli obawiasz się, że lokata dla dziecka to dodatkowy koszt to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Lokata dołączona do konta osobistego dla małoletniego nie generuje żadnych dodatkowych kosztów!

Do kogo należy lokata dla dziecka?

Środki pieniężne zgromadzone na lokacie oszczędnościowej są własnością młodego człowieka – nie zaś rodziców bądź jego opiekunów. Co prawda, do czasu ukończenia 13 wiosen nie ma on żadnych zdolności prawnych i tym samym nie ma możliwości zarządzać swoim majątkiem. Sytuacja zmienia się jednak, gdy nastolatek kończy 13. rok życia. Wtedy to nabywa częściową zdolność i może zarządzać swoimi środkami, ale w pewnych ograniczonych ramach i pod uważnym okiem rodziców.

Dlatego, kiedy dziecko osiągnie pełnoletność, staje się wyłącznym właścicielem rachunku i zarządza majątkiem według własnego uznania. Tym sposobem, przedstawiciele ustawowi tracą pełny dostęp do lokaty dziecka.

Lokata dla dziecka? Zalety

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto zbudować solidne zaplecze finansowe poprzez założenie lokaty oszczędnościowej, to przyjrzyj się jej najważniejszym zaletom. Jesteśmy przekonani, że za kilkanaście lat podziękujesz sobie, że zdecydowałeś się na taki krok związany z pomnażaniem finansów w trosce o bezpieczną przyszłość dziecka.

 • Inwestycja z zyskiem. Lokaty są nieźle oprocentowane szczególnie, gdy zdeponujesz środki na dłuższy czas.

 • Fundusz bezpieczeństwa. Zgromadzone środki na rachunku mogą posłużyć jako zabezpieczenie przed nagłymi wydatkami, ale i zaplanowanymi zdarzeniami.

 • Brak ryzyka utraty środków. W kontekście oszczędzania, ryzyko utraty zdeponowanych pieniędzy jest równe zeru. W przypadku przedterminowego zerwania umowy, tracisz jedynie naliczone przez bank odsetki.

 • Ochrona Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Bankowe depozyty zabezpieczone są ochroną gwarancyjną BFG do kwoty 100 000 EUR. Lokata jest więc w pełni bezpiecznym produktem oszczędnościowym.

 • Nauka oszczędzania i umiejętność zarządzania. Nastolatek, dysponując odpowiednią kwotą, będzie lepiej zarządzał pieniędzmi w dorosłym życiu. Korzystanie z lokaty bankowej to także szansa na kształtowanie rozwagi, odpowiedzialności i samodyscypliny w wydatkach.

 • Szansa na lepsze życie. Oszczędzając na lokacie, Twoja pociecha ma szansę zrealizować plany, na które w innej sytuacji nie byłoby Cię stać, np. płatne studia za granicą czy kursy językowe.

 • Bezpieczne używanie platform bankowych. Dysponowanie przez nastolatka określoną kwotą pieniędzy jest świetną okazją do zapoznania się z zasadami bezpiecznego korzystania z usług bankowych, a także szeregiem nowoczesnych usług.

Lokata dla dziecka? Sprawdź ranking 2020!

Lokata oszczędnościowa dla dziecka to z całą pewnością bezpieczny i w pełni wygodny sposób na gromadzenie finansów. Oferty dostępne w naszym rankingu skierowane są do osób niepełnoletnich, które mogą zgromadzić środki na niedaleką przyszłość.

Pamiętaj jednak, że otwierając lokatę, “zablokujesz” sobie dostęp do odłożonych oszczędności. Dlatego, jeśli zależy Ci na swobodnym wglądzie do gotówki, to zdecyduj się na konto oszczędnościowe. Choć ma ono niższe oprocentowanie, to środki możesz wpłacać i wypłać, kiedy chcesz i to bez utraty odsetek.

Lokata dla dziecka to dobry krok w kierunku oszczędzania, zarządzania, a także zdobycia bezcennej wiedzy ekonomicznej. Mamy nadzieję, że z pomocą porównywarki domkredytowy.pl i widocznego rankingu 2020, wybierzesz najlepszą lokatę dla Twojego dziecka, która posłuży przez długi czas.

Źródło:

 1. Raport badawczy Prudential Family Index

Dodaj komentarz