Lokata dla dziecka – sprawdzona inwestycja w przyszłość

Pragniesz nauczyć dziecko oszczędzania i racjonalnego podejścia do kwestii pieniądza? Możliwości jest sporo, jednak najprostszym, a zarazem najlepszym sposobem na zapewnienie bezpiecznego startu w przyszłość Twojej pociechy będzie lokata bankowa. Warto w tym celu zrezygnować z odkładania do skarpety – nie jest to ani bezpieczne, ani racjonalne.

 lokata dla dzieckaCzym jest lokata bankowa?

Kurs językowy, dodatkowe zajęcia z baletu, nauka pianina, studia … Jak wyliczyli specjaliści wychowanie dziecka kosztuje rodziców miesięcznie przynajmniej 3 tys. zł. To niemało zważywszy, że dopóki Twoja pociecha nie osiągnie samodzielności, wydatki te będą stale rosnąć. Dlatego dobrą metodą oszczędzania, którą warto zastosować już na samym początku bycia rodzicem jest wybór lokaty. Dzięki niej zagwarantujesz młodemu człowiekowi bezpieczny start w dorosłe życie.

Co kryje się pod pojęciem lokaty bankowej? Najprościej mówiąc jest to forma oszczędzania pieniędzy, którą możesz traktować jako pożyczkę dla banku. A więc, jeśli pożyczyłeś pieniądze to otrzymujesz również odsetki. To, ile zarobisz uwarunkowane jest od okresu trwania i oprocentowania lokaty. Od każdego pomnożenia oszczędności automatycznie pobierany jest także 19-procentowy podatek, czyli, tzw. podatek Belki. Co najważniejsze, pieniądze na tego rodzaju depozycie są w 100% bezpieczne, bowiem chronione są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Zatem w czym możesz wybierać?

Jaka lokata dla dziecka?

Przystępując do oszczędzania z pomocą lokaty, musisz nie tylko dysponować wolną gotówką, ale mieć świadomość tego, że inwestując zamrażasz swoje środki na określony czas. Oczywiście, możesz oszczędzać przez kilka miesięcy, ale jeśli pragniesz stworzyć młodemu człowiekowi niebywałą szansę na zrealizowanie planów oraz zagwarantować mu bezpieczeństwo na wypadek niespodziewanych zdarzeń to lokata na okres kilku, a nawet kilkunastu lat to zdecydowanie lepsza opcja.  Obecnie wyróżniamy:

  • Lokaty krótkoterminowe – zawierane na okres krótszy niż rok, zazwyczaj na 3-6 miesięcy. To dobra alternatywa dla osób, które planują tymczasowo “zamrozić wolne środki” wypłacone na większe wydatki, w ciągu kilku najbliższych miesięcy,
  • Lokaty długoterminowe – pieniądze lokowane są na minimum 12 miesięcy. W kontekście długoterminowego oszczędzania, wcześniejsza wypłata środków lub wycofanie kapitału może być mało opłacalne. Dlatego, jeśli nie chcesz ryzykować utratą zysku warto zawczasu przenieść część inwestycji, np. na lokatę terminową. Co istotne, ten rodzaj lokaty pomimo niższego oprocentowania pozwala na osiągnięcie większego zysku niż w przypadku lokaty krótkoterminowej.

A może lokata progresywna? Jest ona formą tradycyjnego rachunku, z ta różnicą, że oprocentowanie z każdym miesiącem jej trwania stopniowo wzrasta. W niektórych ofertach masz także prawo na wypłatę środków tuż po każdym zakończonym miesiącu bądź kwartale, bez utraty dotychczasowych odsetek. Niemniej, kapitalizacja odsetek odbywa się najczęściej na koniec okresu trwania lokaty.

Atrakcyjne oprocentowanie to podstawa

Pamiętaj, że lokata dla dziecka jest instrumentem finansowym, dlatego rozsądne podejście do ulokowania środków powiększą kapitał na przyszłość Twojej latorośli. Jeśli, po rozważeniu wszystkich za i przeciw zdecydowałeś się na długoterminowe gromadzenie pieniędzy, niezwykle istotne jest sprawdzenie wysokości oprocentowania lokaty w różnych bankach. Przy wyborze najlepszej opcji warto zatem skorzystać z aktualnego rankingu lokat oraz kalkulatora, dzięki którym sprawdzisz, ile zarobisz oraz jaka jest wysokość podatku. Instytucje bankowe bardzo często proponują lokatę z oprocentowaniem stałym – wówczas po zawarciu umowy na wstępie wiesz, ile otrzymasz odsetek. Jej minusem jest za to inflacja, która uzależniona jest od sytuacji na rynku pieniężnym. Paradoksalnie więc, oferowane przez bank oprocentowanie, pomimo że stałe to w rzeczywistości może być niższe ze względu na rosnącą inflację.

Inaczej jest z lokatą długoterminową o oprocentowaniu zmiennym, która uwzględniana jest na podstawie zmiennego wskaźnika, zazwyczaj związanego z inflacją, np. WIBOR lub WIBID. W ten sposób, oprocentowanie bierze pod uwagę czynniki zmienne w inflacji, a Ty nie musisz się martwić o zmiany zachodzące na rynku pieniężnym.

Ogranicz ryzyko utraty środków

Oferty banków w zakresie produktów finansowych są bardzo zróżnicowane i wygodne dla potencjalnych klientów. Możesz wybierać spośród wielu propozycji dopasowanych pod względem potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. Co więcej, jako rodzic bez trudu założysz lokatę z poziomu swojego telefonu i to bez wizyty w placówce bankowej. Do najpopularniejszych sposobów należą obecnie:

  • E-lokaty – ich założenie odbywa się całkowicie przez Internet, zatem nie musisz składać wizyty w oddziale banku i wypełniać szeregu formalności – lokujesz środki szybko, a zarazem wygodnie. Ba, jeśli otwierasz lokatę w tym samym banku, co rachunek bankowy – wystarczy, że wpiszesz kwotę, jaką chcesz przeznaczyć na depozyt, a środki automatycznie będą przelewane na rachunek oszczędnościowy,
  • Lokaty mobilne – zakładasz ją w całości za pomocą bankowej aplikacji mobilnej, lecz tylko wtedy, gdy posiadasz konto bankowe w tej samej instytucji bankowej.

Polecamy artykuł: Czy lokaty bankowe są zawsze bezpieczne?

Kiedy jest najlepszy moment na otwarcie lokaty dla dziecka? Najlepiej, po ukończeniu 13 lat, kiedy uzyska ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by na samym początku utworzyć standardowy rachunek oszczędnościowy dla siebie, a w późniejszym etapie przelać skapitalizowane środki na konto dziecka. Zatem – niezależnie czy są to urodziny, komunia, dzień dziecka czy nawet zapisanie malucha do przedszkola … Każda okazja jest dobra, by rozpocząć inwestowanie pieniędzy w praktyce, które są najlepszym przyszłościowym „portfelem finansowym” dla  młodego człowieka.

Dodaj komentarz