Najbezpieczniejsze banki w Polsce

„Bezpieczne jak w banku”? Niekoniecznie. Okazuje się bowiem, że bank bankowi nierówny. Dlatego nim powierzymy którejś z instytucji finansowych pieniądze sprawdźmy, jakie banki są zdaniem ekspertów najbezpieczniejsze w Polsce. Jak w gąszczu różnych ofert i bardzo podobnych do siebie marek znaleźć bank, któremu będziemy mogli zaufać? Przedstawiamy najbezpieczniejsze banki w Polsce

Czy bank może…zbankrutować?

najbezpieczniejsze banki w krajuNim złożymy swoje pieniądze w jakimkolwiek banku powinniśmy sprawdzić to, co stanie się z powierzonymi środkami, jeśli ta instytucja zbankrutuje. Takie sytuacje są wprawdzie bardzo rzadkie, mogą się jednak zdarzyć. Ryzyko upadłości dotyczy głównie małych, lokalnych banków. Na szczęście w większości przypadków o nasze oszczędności możemy być zupełnie spokojni. Nawet jeśli dana instytucja zniknie z rynku, to pieniądze zwróci nam Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Obowiązek uczestnictwa w nim mają wszystkie banki działające na terenie Polski. Dotyczy to zarówno banków komercyjnych, jak i spółdzielczych. Jeśli któraś instytucja upadnie, to pozostałe banki złożą się na wypłatę depozytu dla klienta pechowego banku.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Bankowy Fundusz Gwarancyjny powstał 17 lutego 1995 roku. Jego założenie to w pewnym stopniu konsekwencja głośnych na początku lat 90. upadków banków czy kas społecznościowych. Ich klienci nie wiedzieli, co stało się z ich oszczędnościami, a o zwrocie zdeponowanych środków mogli jedynie pomarzyć. Skutkowało to spadkiem zaufania w stosunku do banków i paraliżowało dalszy rozwój tego sektora. Z chwilą powołania do istnienia Bankowego Funduszu Gwarancyjnego takie sytuacje nie mają już miejsca. Nie znaczy to jednak, że banki już nie upadają. Zdarza się to jednak o wiele rzadziej, gdyż Bankowy Fundusz Gwarancyjny na bieżąco monitoruje działalność danej instytucji finansowej. Tym samym, obecnie utraty zgromadzonych środków mogą obawiać się tylko ci, którzy trzymają je gdzie indziej niż w banku. Na takie ryzyko narażają się osoby korzystające z usług firm pozabankowych, których gwarancje Funduszu nie obejmują. Spotkało to np. klientów Amber Gold, którzy już nigdy nie odzyskają w całości wpłaconych sum.

A co z tymi, którzy trzymają swoje oszczędności na lokacie w banku? Ci mogą czuć się zupełnie bezpieczni. Nawet jeśli „ich” bank upadnie, to wpłacone środki zostaną im zwrócone (wraz z odsetkami) właśnie z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Istnieje wprawdzie górny limit zwrotu, który możemy otrzymać, jest on jednak na tyle wysoki, że większość klientów nigdy nie zbliży się do tego pułapu. Ustalony w ustawie limit wynosi aż 100 tys. euro. Ochronie podlegają imienne depozyty złotowe i walutowe. Niezależnie od tego w jakiej walucie mamy oszczędności, zwrot zostanie nam wypłacony w złotówkach. Trzeba na niego czekać około miesiąca i następuje on automatycznie. Jeśli dysponujemy środkami wyższymi niż gwarantowana stopa zwrotu, ulokujmy je w kilku różnych bankach, by mieć pewność, że w razie upadłości któregoś z nich odzyskamy całą kwotę.

Najbezpieczniejsze banki w Polsce

Chociaż do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego należą wszystkie polskie banki, to nie wszystkie zagwarantują nam jednakowy poziom bezpieczeństwa. Bank bankowi nierówny, dlatego decydując o tym, któremu z nim powierzymy oszczędności, warto dokonać przemyślanego wyboru. Tym, co należy uwzględnić jest np. wielkość danej instytucji finansowej lub wysokość aktywów czyli majątku banku. Można przyjrzeć się także temu do kogo należy dany bank i jak długo istnieje on na rynku. Pomocne są także rankingi przedstawiające najbezpieczniejsze banki w Polsce.

Który bank jest najbogatszy?

Pod względem wysokości zgromadzonego majątku na podium znajdują się PKO BP i Bank Pekao. Posiadają one odpowiednio 288 i 166 mld aktywów. Pierwszą trójkę zamyka mBank dysponujący aktywami wynoszącymi 129 mld. Zestawienie zamykają BZ WBK i ING mające kolejno 128 i 118 mld.

Do kogo należy bank

O poziomie bezpieczeństwa w danym banku decyduje również jego właściciel. Największym poziomem bezpieczeństwa mogą poszczycić się te banki, których głównym udziałowcem jest Skarb Państwa. W razie finansowych problemów bank może otrzymać wsparcie od państwa, co uchroni go przed upadłością. W Polsce głównym udziałowcem Skarb Państwa jest w czterech bankach. Są to wspomniane już PKO BP i Bank Pekao, Alior Bank i BOŚ Bank.

Jeśli chcemy być spokojni o ulokowane w banku oszczędności, warto wybierać te placówki finansowe, które są częścią międzynarodowych koncernów. Nawet jeśli znajdujące się na terenie Polski oddziały będą miały problemy z utrzymaniem się na rynku, to wsparcie otrzymane od firmy jako całości pozwoli je zażegnać. W Polsce do banków o międzynarodowym charakterze zaliczają się mBank, BZ WBK, Raiffeisen, City Bank Handlowy i Bank Millenium.

Jakich banków lepiej unikać?

Chociaż teoretycznie nasze pieniądze będą bezpieczne w każdym banku, to są takie, których wolelibyśmy unikać. Oszczędności lepiej nie powierzać małym i lokalnym bankom, ani podmiotom, które dopiero wchodzą na rynek. Takie placówki wprawdzie również objęte są Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, jednak upadają one o wiele częściej niż duzi gracze rynkowi. Szerokim łukiem omijajmy także podmioty, które podszywają się pod banki tj. wszelkiego rodzaju instytucje parabankowe i parafinansowe. Nie są one objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i nie zawsze spełniają wymagania stawiane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Ponadto, bezpieczeństwo to nie tylko nienaruszalność ulokowanych środków, lecz także poziomu obsługi klienta i to, czy nasze dane są odpowiednio chronione. Do ich wycieku o wiele częściej dochodzi w małych, lokalnych placówkach niż w dużych oddziałach. Niestety, na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości najbardziej narażone są niewielkie i mało znane banki.

Ranking Global Finance

To jakie są najbezpieczniejsze banki w Polsce przedstawia ranking Global Finance. Jest on sporządzany co roku i zawiera zestawienie światowych banków cieszących się największą wiarygodnością. Spośród 500 największych (pod względem aktywów) banków wybieranych jest 50 mogących pochwalić się najwyższym poziomem bezpieczeństwa. Aby bank w ogóle został uwzględniony w rankingu musi mieć majątek wynoszący minimum 14 mln dolarów i od każdej z agencji uzyskać rating A1.

W tym elitarnym gronie znalazły cztery polskie banki: ING Bank Śląski, Bank Pekao, Bank Zachodni WBK i mBank. Ranking uwzględnia takie czynniki jak wielkość posiadanego majątku, prognozy kredytowe agencji ratingowych czy liczbę klientów. Kto dołączy do wymienionych instytucji w zestawieniu za rok 2018? Czas pokaże.

Który bank jest najbezpieczniejszy na świecie?

Oprócz głównego rankingu Global Finance przygotowało również ranking najbezpieczniejszych banków w danym kraju. Listę 50 najbezpieczniejszych banków otwierają placówki finansowe pochodzące z Europy. Zajęły one wszystkie miejsca w pierwszej dziesiątce. Zestawienie zdominowały niemieckie banki mające aż pięciu reprezentantów w czołowej dziesiątce. W rankingu już po raz szósty zwyciężył bank kfW. Na podium znalazł się także szwajcarski bank Zürcher Kantonalbank oraz niemiecki Landwirtschaftliche Rentenbank. W rankingu obecne są również placówki z Holandii, Luksemburga i Francji. Druga dziesiątka należała do…banków azjatyckich. Znalazły się w niej trzy instytucje finansowe z Singapuru i trzy z Korei Południowej. Zestawienie zamknęły banki pochodzące ze Szwecji, Szwajcarii, Niemiec i Kanady.

Najbezpieczniejsze banki w Polsce. Podsumowanie.

Najbezpieczniejsze banki w Polsce to te, które funkcjonują na solidnych podstawach, mają zgromadzony majątek i dbają o swoich klientów. Istotna jest także jakość oferowanych przez nie produktów, poziom obsługi klienta i bezpieczeństwo przechowywanych danych. Liczy się i to do kogo należy bank, kondycja finansowa instytucji i liczba oddziałów. Wiedza o tym, które banki uznawane są za najbezpieczniejsze w Polsce przez światowych ekspertów nie uchroni wprawdzie banku przez plajtą, lecz nam pozwoli spać spokojnie i nie martwić się o zgromadzone oszczędności.

Dodaj komentarz