Największe banki w Polsce – czyli kto trzyma pieniądze klientów

Mają swoich zagorzałych zwolenników, ale i zatwardziałych krytyków. Jedni nie wyobrażają sobie bez nich przynajmniej kilku pożyczek na potrzeby “konieczne”, jak kupno domu czy egzotyczne wakacje, drudzy zaś nie zamierzają powierzyć im złamanego grosza. Mowa o bankach, które tak czy inaczej warto poznać, jeśli są naszym przyjacielem/wrogiem. 
największe banki w Polsce

Banki w Polsce

Bank to instytucja, które bezpośrednio i oficjalnie pośredniczy w obrocie finansami. Jego priorytetowym zadaniem jest nic innego, jak obsługa pieniądza. Zgodnie z definicją ujętą w polskim prawie, na mocy art. 2 (Dz.U.2017.0.1876 t.j. – Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. ), bank jest osobą prawną utworzoną zgodnie z przepisami ustaw, działającą na podstawie zezwoleń uprawniających do wykonywania czynności bankowych, obciążających ryzykiem środki powierzone pod jakimkolwiek tytułem zwrotnym.

Zobacz również: Gwarancja bankowa – czym jest?

Największe banki w Polsce – lista

Ogółem w kraju funkcjonuje 20 banków – jednak na przestrzeni lat ukształtowała się czołówka, która zdominowała rynek finansowy. Jak zatem prezentuje się lista największych instytucji bankowych w 2018 roku?

     1. PKO Bank Polski

PKO logo

PKO BP S.A od lat jest największym bankiem w Polsce. Jego aktywa według danych z II kw. 2018 r. sięgają 276 miliardów zł. Jest to także najstarsza instytucja bankowa, która powstała w 1919 r. – zaledwie kilka miesięcy po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Grupa Kapitałowa PKO BP jest jedną z wiodących grup finansowych w Europie Środkowo–Wschodniej. Na koniec 2017 roku posiadała ponad 1192 placówki, 745 agencji oraz 3190 bankomatów. Bank systematycznie rozwija się w zakresie bankowości elektronicznej w iPKO oraz mobilnej IKO. Ponadto prowadzi działalność ekspansyjną na terenie Ukrainy, gdzie podmiotami zależnymi od niego są KREDOBANK S.A. oraz Inter-Risk Ukraina. Stacjonuje także w Szwecji, w której uruchomiono spółki: PKO Finance AB i PKO Leasing Sverige AB.

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski pozostaje własnością kraju – 29,43% udziałów kontroluje Skarb Państwa. Jednak nie obeszło się bez obcego wpływu. W strukturze akcjonariatu widnieje Aviva oraz Nationale Nederlanden, których udziały wahają się w granicach 6,72% oraz 5,17%. Z usług PKO korzysta już ponad 9 mln osób, co jest najlepszym wynikiem w kraju! Klientów przyciąga nie tylko ugruntowana pozycja banku na rynku, ale i atrakcyjne warunki kredytowe. Dużą popularnością cieszy się Mini Ratka, czyli pożyczka gotówkowa z niskim oprocentowaniem. Jako jeden z zaledwie czterech banków oferuje również kredyt studencki.

      2. Pekao

logo pekaoDrugą pozycję zajmuje bank Polska Kasa Opieki, a więc Pekao S.A. założony w 1929 r. Jest to polski, międzynarodowy bank uniwersalny i największy bank korporacyjny w kraju. Początkowo stanowił własność państwa, by 70 lat później zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych. Od 1999 r.  pieczę nad nim sprawował wybrany przez Ministerstwo Skarbu Państwa, włoski UniCredito Italiano. Jednak od 2017 r.  bank ponownie znalazł się w polskich rękach. Obecnie jego głównymi akcjonariuszami są PZU S.A (20%) oraz Polski Fundusz Rozwoju (12,8%), zaś zagranicznymi inwestorami pozostaje włoskie konsorcjum UniCredito Italiano oraz Nationale-Nederlanden.

Instytucja może poszczycić się jednym z największych współczynników wypłacalności w kraju. Konsumenci tego banku mogli jako pierwsi w Polsce rozpocząć korzystanie z płatności mobilnych. Jako pierwszy uruchomił także pierwszy bankomat w kraju, wydał pierwszą kartę kredytową, otworzył biuro maklerskie oraz wprowadził w praktyce biometrię twarzy. I podobnie, jak w PKO BP oferuje studentom kredyt studencki. W 2018 r. założył zagraniczne oddziały dedykowane obsłudze klientów korporacyjnych w Londynie. Nowe placówki mają powstać również w Zurychu, Nowym Jorku oraz w Azji.

     3. Santander Bank Polska (dawniej BZ WBK)

santander logoTo trzeci największy bank pod względem sumy aktywów w Polsce wynoszące obecnie, ok. 153 miliardy zł. Od 7 września 2018 r. zmienił nazwę z BZ WBK Polska S.A i funkcjonuje pod szyldem Santander Polska S.A. Od 2011 r. ponad 68% akcji należy do hiszpańskiego BANCO Santander S.A, jednego z największych banków na świecie, posiadającego kluczowy wpływ na 10 rynkach w Europie oraz obu Amerykach (m.in.. w Polsce, Hiszpanii,  Portugalii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Meksyku, Brazylii i USA).

Co ciekawe, w połowie grudnia 2017 r. instytucja poinformowała, że zawarła z Deutsche Bank AG umowę transakcyjną, która zakłada nabycie wydzielonej części niemieckiego banku z bankowością detaliczną, business oraz private bankingiem. Warto dodać, że w 2013 r. doszło do połączenia BZ WBK z Kredyt Bankiem, co zagwarantowało mu wejście do ścisłej czołówki rankingu. Na polskim rynku działa również Santander Consumer Polska należący do tych samych właścicieli. Jednak jego oferta skierowana jest wyłącznie do klientów biznesowych.

     4. mBank 

mbank logoNiegdyś Bank Rozwoju Eksportu, dzisiaj mBank to jedna z najdynamiczniej rozwijających się instytucji bankowych w kraju, która specjalizuje się w obsłudze wszystkich grup konsumentów. Obecnie jest czwartą instytucją bankową pod względem wartości aktywów, które przekroczyły 134 mld zł. Kiedyś również polski, od 1994 r. coraz bardziej proniemiecki – prawie 70% udziałów posiada Commerzbank AG, drugi największy bank w Niemczech.

Rozwój mBanku to przede wszystkim zasługa bankowości elektronicznej oraz wdrażaniu technologicznych rozwiązań. Co istotne, sieć jego oddziałów jest niewielka – w Polsce znajduje się ok. 80 placówek. Pomimo to bank prowadzi zagraniczną ekspansję klientów korporacyjnych w Czechach i na Słowacji. Konsumenci mBanku doceniają przede wszystkim ofertę kredytów o niskim oprocentowaniu.

     5.  ING Bank Śląski

ing logoBank Śląski został założony w 1998 r. w ramach wyodrębnienia NBP, by 3 lata później przeobrazić się w spółkę akcyjną i w 1994 r. zawitać na Giełdę Papierów Wartościowych. Głównym udziałowcem w ponad 75% jest holenderski ING Bank NV, zaś niecałe 8% akcji posiada angielska Aviva. Co ciekawe ING, niegdyś sponsorował jeden z zespołów Formuły 1.

Natomiast na kolejnych pozycjach, co jakiś czas dochodzi do przetasowań między BGŻ BNP ParibasMilleniumAlior Bankiem, a Getin Noble, których wartość aktywów waha się w granicach 60, a 70 mld zł. Może nas zainteresować szczególnie dobra passa Alior Banku, który z roku na rok notuje przyrost na poziomie 40% – ponadto jego kantor walutowy z korzystnym kursem wymiany walut cieszy się coraz większą popularnością. Z kolei 10. pozycja przypada Citi Handlowy, a oczko niżej z dużymi aspiracjami na wskoczenie do pierwszej dziesiątki znajduje się Idea Bank.

Wymienione powyżej banki należą do systemu Ognivo. Aby dowiedzieć się o nim więcej, sprawdź artykuł: System Ognivo – jak działa?

Dodaj komentarz