Plus Bank – kody SWIFT i IBAN

Kody IBAN oraz SWIFT służą nam w celu łatwego dokonywania przelewów międzynarodowych. Na chwilę obecną system International Bank Account Number obejmuje kilkadziesiąt różnych krajów z całego świata. Dzięki temu dysponując kodami IBAN możemy bez problemu ze zwykłego konta przelać pieniądze na rachunek bankowy np. w UK, Hiszpanii lub Brazylii. Oczywiście, sam kod IBAN Plus Bank to czasami nie wszystko. W niektórych sytuacjach potrzebny nam będzie również kod SWIFT.

plus bank logo
SWIFT:IVSEPLPP
IBAN: PL + 26 cyfr składających się na numer rachunku na który chcesz wysłać przelew.
Przykład: PL 40 1680 0000 0000 0000 0000 0000
Dane adresowe:

Plus Bank S.A.
aleja Stanów Zjednoczonych 61a
04-028 Warszawa

Plus Bank- jaki jest kod IBAN?

Przykładowy kod IBAN Plus Bank to: PL 40 1680 0000 0000 0000 0000 0000 

Jak widać, kod IBAN składa się z ciągu dokładnie 28 znaków. Może się to wydawać skomplikowane, jednak w rzeczywistości sformułowanie kodu IBAN dla polskich banków nie jest niczym trudnym. Dwa pierwsze znaki to zawsze ISO naszego kraju, czyli symbol PL. Następnie do symbolu PL dodajemy po prostu numer naszego rachunku bankowego. W ten sposób otrzymujemy poprawny kod IBAN dla polskich banków. Oczywiście, zasady tworzenia kodów IBAN oraz sama struktura owych kodów będą wyglądać inaczej w przypadku innych krajów.

Kody IBAN w przelewach międzynarodowych

W celu realizacji przelewu międzynarodowego będziemy potrzebować dwóch podstawowych danych: kodu IBAN nadawcy przelewu oraz kodu IBAN odbiorcy środków. W przypadku, kiedy np. dokonujemy przelewu z naszego konta w Polsce na rachunek innej osoby w UK, potrzebny nam więc będzie poprawnie sformułowany kod IBAN dla naszego konta oraz IBAN dla rachunku osoby, która ma otrzymać przelew.

Samodzielna weryfikacja poprawności numerów IBAN może być problematyczna, zwłaszcza w przypadku weryfikowania kodów dla banków zagranicznych.  Z całą pewnością warto więc posłużyć się dostępnymi w internecie narzędziami, które automatycznie sprawdzają poprawność numerów IBAN. Pamiętajmy, że nawet drobny błąd w kodzie IBAN nadawcy lub odbiorcy przelewu poskutkuje tym, że transfer środków nie dojdzie do skutku.

Kod SWIFT- z czego się składa i do czego służy?

Kod SWIFT stanowi coś w rodzaju doprecyzowania kodu IBAN odbiorcy przelewu. Mówiąc bardziej dokładnie, kod SWIFT pozwala na dokładną identyfikację placówki, do której mają trafić transferowane środki. Korzystanie z kodów SWIFT jest wyjątkowo pożyteczne z kilku powodów. Przede wszystkim, proces transferu środków jest dzięki temu szybszy a często także wiąże się z mniejszymi kosztami. Oprócz należy pamiętać, że przy transferach międzynarodowych przelew przechodzi przez szereg podmiotów pośredniczących. Im bardziej precyzyjne będą dane nt. odbiorcy przelewu, tym mniejsze ryzyko, że przelew zostanie zawrócony z powodu wystąpienia błędu w trakcie automatycznej weryfikacji ze strony któregoś z pośredników.

Kod SWIFT Plus Bank to: IVSEPLPP

Pierwsze cztery znaki, czyli IVSE określają dany bank. Kolejne dwa znaki(PL) identyfikują kraj. Ostatnie dwa znaki(PP) określają lokalizację banku. Standardowo, kod SWIFT będzie miał strukturę składającą się z 8 znaków. W przypadku nielicznych banków będzie to 11 znaków.

Sprawdź również:

 
 

Dodaj komentarz