Ranking kantorów internetowych – 2020

Kantor online to proste i nowoczesne rozwiązanie, które pozwala w łatwy i szybki sposób dokonać wymiany waluty. Mogą z niego skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy. Jedynym warunkiem jest posiadanie konta walutowego lub posiadanie wirtualnego portfela. Korzystanie z kantora walutowego online nie nakłada na nas żadnych ograniczeń związanych z częstotliwością wymiany waluty ani z kwotami, które możemy wymienić.

Ostatnia aktualizacja: 13 Maja 2020
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
transferGo
Nie
Pierwszy transfer za darmo?
30 minut
Czas przelewu
Tak
? 10£ w bonusie
Promocja
Tak
Aplikacja mobilna
EUR, GBP, USD, 40+
Dostępne waluty
» SPRAWDŹ «
TransferWise Karta Walutowa
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
do 4 dni
Czas przelewu
Tak
? przy poleceniach: darmowa płatność do kwoty 15 GBP
Promocja
Tak
Aplikacja mobilna
EUR, GBP, USD, 40+
Dostępne waluty
» SPRAWDŹ «
Walutomat
Nie
Pierwszy transfer za darmo?
do 48 godzin
Czas przelewu
Tak
? 50% rabatu na prowizję przy pierwszej wymianie
Promocja
Tak
Aplikacja mobilna
EUR, GBP, USD, CHF
Dostępne waluty
» SPRAWDŹ «
Azimo
Nie
Pierwszy transfer za darmo?
do 4 dni
Czas przelewu
Tak
? 2 x darmowy przelew
Promocja
Tak
Aplikacja mobilna
EUR, GBP, USD,+
? EUR, GBP, USD, CHF, inne
Dostępne waluty
» SPRAWDŹ «
Internetowykantor
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
natychmiast
Czas przelewu
Tak
? Zarejestruj się w Internbonus na wymianę 1000 EUR, USD, GBP lub CHF bez spreadu
Promocja
Tak
Aplikacja mobilna
EUR, GBP, USD, +
? +19 innych walut
Dostępne waluty
» SPRAWDŹ «
Revolut
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
natychmiast
Czas przelewu
Nie
Promocja
Tak
Aplikacja mobilna
EUR, GBP, EUR, +
? EUR, GBP, DKK, EUR, GBP, DKK, NOK, SEK, USD, AUD, MXN, BRL, CHF, TRY, INR, HKD i 137 innych walut
Dostępne waluty
» SPRAWDŹ «

Jedną z zalet kantorów internetowych jest o wiele niższa (niż w przypadku placówki stacjonarnej) cena zakupu waluty. W przypadku kantorów online różnica pomiędzy ceną kupna a sprzedaży waluty wynosi nie więcej niż 1%. Natomiast w odniesieniu do tradycyjnych kantorów jest to około 1,5%, z kolei w bankach wspomniana różnica może wynosić nawet 6%. To, że kantory online oferują lepsze warunki wymiany walut, nie powinno nikogo dziwić. Taki stan rzeczy wynika m.in. z o wiele niższych kosztów prowadzenia działalności, z braku fizycznej siedziby (i konieczności jej opłacenia), z konieczności kupna sprzętu czy zatrudnienia pracowników, którzy zajęliby się obsługą klientów.

Jak działa internetowy kantor wymiany walut?

Kantor online to wirtualny (i zazwyczaj tańszy) odpowiednik realnych punktów wymiany walut. Internetowy kantor zarabia na różnicy pomiędzy kursem kupna a sprzedaży danej waluty (tzw. spread walutowy). Warto podkreślić, że kantory online mają konta w wielu bankach, co przekłada się na niższe koszty transakcji i znacząco skraca czas jej trwania.

Zgodnie z definicją internetowy kantor to kantor walutowy, w którym wszystkie transakcje dokonywane są za pośrednictwem specjalnych platform internetowych oraz systemów bankowości internetowej. Cały proces odbywa się bez użycia gotówki, Jak zatem działa kantor online? Wbrew pozorom – bardzo prosto. Klient, który chce wymienić posiadaną walutę, dokonuje wpłaty na wskazany rachunek z jednego konta. Po wykonaniu tego kroku otrzymuje przeliczoną sumę pieniędzy już w wybranej przez siebie walucie.

Warto również wiedzieć, że coraz więcej kantorów internetowych oferuje przyszłym klientom tzw. wirtualne portfele. To właśnie za sprawą tej funkcjonalności możliwa jest wymiana waluty nawet wówczas, gdy nie mamy bankowego rachunku walutowego. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z wirtualnego portfela, będziemy musieli jedynie wybrać walutę, którą chcemy wymienić oraz kwotę, na jaką chcemy dokonać wymiany, a następnie zaakceptować przedstawioną ofertę.

Jak korzystać z kantorów online?

Nim dokonamy swojej pierwszej wymiany waluty w wybranym (np. dzięki porównywarce kantorów) kantorze, konieczne będzie założenie konta użytkownika. Takie konto jest przypisane wyłącznie do nas, dzięki czemu korzystanie z kantorów online jest w pełni bezpieczne. Do tego, aby zarejestrować swoje konto, będziemy potrzebowali nazwy użytkownika oraz hasła. Musimy również podać swoje imię i nazwisko, adres mailowy, a także numer rachunku złotówkowego oraz walutowego. To, jakie dokładnie informacje na swój temat będziemy musieli podać, zależy przede wszystkim od konkretnego kantoru. W większości przypadków wystarczające okazują się te dane osobowe, o których wspomnieliśmy.

W sytuacji, gdy zdecydujemy się skorzystać z omówionego już wirtualnego portfela, cała transakcja zostanie zrealizowana poza rachunkiem bankowym. Jeśli natomiast dokonujemy wymiany waluty z pominięciem tego narzędzia, to pierwszym krokiem jest zasilenie utworzonego właśnie konta. Gdy to już zrobimy, będziemy mogli dokonać wymiany waluty poprzez akceptację przedstawionych nam ofert. Ostatni krok to przekazanie wymienionych środków na ten rachunek, który wskażemy.

Podkreślmy, że to, jak szybko otrzymamy pieniądze, wcale nie jest takie oczywiste. Cały proces może potrwać od kilku minut do nawet trzech dni roboczych. Czas zaksięgowania środków na koncie zależny jest m.in. od takich kwestii, jak data i godzina dokonania transakcji, rodzaj wybranego przelewu, a także od tego, w jakim banku mamy konto.

Czy istnieją kantory z darmową wymianą walut?

Darmowa wymiana walut to jedna z licznych zalet kantorów online. W większości przypadków zarówno założenie konta, jak i wymiana waluty nie jest obciążona żadnymi, dodatkowymi opłatami. Zazwyczaj nie jest również konieczne uiszczenie prowizji. Podobnie jak tradycyjne kantory, tak i kantory online, zarabiają przede wszystkim na spreadzie, czyli na różnicy pomiędzy ceną zakupu a sprzedaży waluty. Aby mieć pewność, że wymiana waluty rzeczywiście będzie darmowa, warto zapoznać się z regulaminem danego kantoru i z zakresem świadczonych przez niego usług. Dobrym posunięciem jest także wymiana początkowo niewielkiej kwoty „na próbę”, by upewnić się, że wszystko „pójdzie sprawnie” i że nie zaskoczą nas koszty, o których nie mieliśmy wcześniej pojęcia (np. prowizja).

Warto także wspomnieć, że darmowa wymiana walut to nie jedyny aspekt działalności kantorów online. Coraz więcej kantorów internetowych nie ogranicza się bowiem wyłącznie do kupna i sprzedaży waluty. Znaczna część tych nowoczesnych platform pozwala także śledzić notowania giełdowe oraz tak ustawić zlecenia, by zakup lub sprzedaż danej waluty nastąpiły automatycznie, w momencie osiągnięcia odpowiedniego kursu.

Dodatkową „funkcjonalnością” kantorów online jest realizacja przelewów walutowych na obce rachunki. Korzystając z tej opcji, możemy dokonać płatności za zakupiony towar lub przesłać określoną kwotę pieniężną do znajomych i bliskich.

Jak wybrać najlepszy kantor internetowy?

Zastanawiasz się nad tym, jaki jest najlepszy kantor internetowy? W odpowiedzi na pytanie, jaki kantor internetowy wybrać, by na danej transakcji nie stracić, pomocny może okazać się ranking kantorów internetowych. Takie przejrzyste, ujęte w formie łatwej w interpretacji tabeli, zestawienie ułatwi Ci wybranie tego kantoru, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Dzięki rankingowi kantorów internetowych możesz porównać pomiędzy sobie poszczególne firmy, zwracając uwagę na te parametry, które są Ci potrzebne. Nie musisz już przeglądać stron internetowych poszczególnych kantorów, wszystkie najważniejsze informacje zebraliśmy dla Ciebie w jednym miejscu.

Porównywarka kantorów pozwoli nam przyjrzeć się m.in. takim kwestiom, jak cena zakupu i sprzedaży waluty. Poza tymi oczywistymi parametrami warto również uwzględnić to, w jakim banku (lub bankach) ma konto dany kantor online. Najlepszą dla nas sytuacją jest oczywiście ta, w której wybrany przez nas kantor online ma rachunek w tym samym banku co my. Dzięki temu możemy liczyć nie tylko na niższe opłaty związane z całą transakcją, lecz również na to, że pieniądze dotrą do nas o wiele szybciej.

Kantor walutowy online to przydatne rozwiązanie m.in. wtedy, gdy:

  • Pracujemy poza granicami Polski i często dokonujemy wymiany waluty;
  • Często podróżujemy;
  • Wybieramy się na zagraniczne wakacje;
  • Prowadzimy handel międzynarodowy i na co dzień mamy styczność z różnymi walutami;
  • Spłacamy kredyt w innej walucie niż złotówki;
  • Robimy zakupy za granicą;
  • Korzystamy z międzynarodowych platform zakupowych;
  • Mamy oszczędności w obcej walucie.

Czy kantory online są bezpieczne?

Pytanie, czy kantory online są bezpieczne, prędzej czy później zada sobie każdy, kto zechce w ten sposób dokonać wymiany waluty. Warto podkreślić, że kantory online podlegają ustawie o usługach płatniczych, a nad prawidłowym przebiegiem ich funkcjonowania czuwa Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Kantory walutowe, które są powiązane z bankami (na przykład kantor online Alior), mają także gwarancję wypłat odszkodowań z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, w razie kłopotów z płynnością finansową.

Rada na koniec? Kantor internetowy i wspomniany ranking to najprostszy sposób na to, by nie ruszając się z ulubionego fotela, wybrać firmę, w której wymienimy walutę w sposób łatwy, szybki i bezpieczny. Warto korzystać z najnowszych rozwiązań, zamiast być skazanym na klasyczne banki i kantory, w których czeka nas bardzo wysoki spread.

Dodaj komentarz