Sesje Elixir – kalkulator. Kiedy dojdzie przelew?

Dokonując przelewu bankowego, bardzo często zależy nam na tym, aby środki dotarły na konto jak najszybciej. Sposób przesyłania różnych informacji między rachunkami opiera się na systemie Elixir, który określa także czas, w jakim możemy spodziewać się wysłanych przelewem środków na naszym koncie. Sesje Elixir – sprawdź, kiedy spodziewać się przelewu i od czego to zależy!

Z roku na rok Polska staje się coraz bardziej bezgotówkowym krajem – według danych agencji informacyjnej Newseria z czerwca 2019 roku[1^], w obiegu jest obecnie nawet 41 milionów part płatniczych. Popularność transakcji bezgotówkowych przekłada się na również na sposób, w jaki duża część Polaków przechowuje swoje pieniądze, dysponuje nimi i dokonuje za ich pomocą transakcji z innymi osobami, punktami handlowymi czy kontrahentami.

Niczym rzadkim jest dzisiaj otrzymywanie pensji na konto bankowe, które wypłacane jest z rachunku pracodawcy. Wielu przedsiębiorców również rozlicza się bezgotówkowo, a elektroniczny pieniądz na dobre zadomowił się też nawet i w relacjach z bliskimi, którym przekazujemy, pożyczamy lub oddajemy środki również pod podstacja międzybankowych przelewów. Zapewnia to wygodę, oszczędność miejsca w portfelu, a niekiedy dzięki temu rozwiązaniu można zyskać sporo czasu. Nie zawsze jednak czas, w którym otrzymujemy pieniądze, spełnia nasze oczekiwania. Warto poznać zasady, jakie towarzyszą przelewom!

Kalkulator czasu przelewu a sesje Elixir – bez niespodzianek!

Wysyłając przelew ze środkami pieniężnymi, często zależy nam na tym, aby czas, w jakim dotrą one z banku do banku był jak najkrótszy. Zasady, jakie rządzą tego typu transakcjami, nie są skomplikowane. Na podstawie algorytmów, jakie obowiązują w sesjach Elixir, opracowaliśmy prosty, czytelny i przejrzysty kalkulator czasu przelewu. Za jego pomocą, dzięki wprowadzeniu kilku niezbędnych danych, można w krótkim czasie poznać przybliżony czas, z dokładnością co do dnia i godziny, w jakim my lub osoba, której wysłaliśmy przelew, odbierze pieniądze na swoim rachunku.

Jakie informacje trzeba podać, aby kalkulator dokonał właściwego obliczenia godziny księgowania?

 • Kiedy zlecono przelew.
  Należy podać dokładną godzinę wykonania przelewu, którą możemy wprowadzić ręcznie lub ustalając ją za pomocą przycisków plus oraz minus. Następnie, wskazujemy dokładną datę. Kolejno, należy wskazać dzień, miesiąc oraz rok.
 • Nazwa banku nadawcy oraz odbiorcy przelewu lub numery konta odbiorcy oraz nadawcy.
  W tym miejscu użytkownik otrzymuje dwa sposoby do wykorzystania. Jeżeli znamy rachunek bankowy drugiej strony, podajemy nazwę obu banków, między którymi zachodzi transakcja. Jeżeli któryś z banków nie jest nam znany, należy podać oba numery kont bankowych. Na ich podstawie, kalkulator odczyta, w jakich bankach posiada konto nadawca i odbiorca.

Podając wszystkie z wyżej wymienionych, niezbędnych danych, kalkulator błyskawicznie wskaże datę oraz szacunkową godzinę, w jakiej przelew pojawi się na koncie odbiorcy.

Kiedy dojdzie przelew – czym jest system Elixir?

Jak już wspomniano na wstępnie, sposób przekazywania przelewów między określonymi rachunkami bankowymi jest oparty na algorytmie znanym jako System Elixir, na którym oparte są sesje Elixir. Pod tą nazwą kryje się elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, który realizuje transakcje w polskich złotówkach (PLN), o ile ich kwota nie przekracza 1 miliona. Opracowała i wdrożyła go w 1994 roku Krajowa Izba Rozliczeń, umożliwiając realizację przelewów, czeków, zwrotów środków czy poleceń zapłaty.

System Elixir działa przede wszystkim we wszystkie dni robocze i opiera się na trzech głównych sesjach rozliczeniowych, które pozwalają przesyłać przelewy między rachunkami w różnych bankach. Każda z sesji rozliczeniowych w systemie Elixir odpowiada jednej z trzech pór dnia. Algorytm tego systemu określa przedziały godzinowe, w jakich przelane środki powinny dotrzeć na konto. Od czego zależy szczegółowo czas, w jakim otrzymamy przelew? Zapraszamy do dalszej lektury.

Sesje Elixir – kiedy przelew? Sesje księgowania w bankach

Każdą transakcję przelania określonej sumy pieniędzy z jednego rachunku bankowego na drugi nazywamy przelewem, który działa w systemie opartym na prostych zasadach.  Jak już wspomnieliśmy, księgowanie przesyłanych pieniędzy odbywa się 3 razy dziennie, każdego dnia roboczego, nie dotycząc ustawowo wolnych świąt i weekendów. Pod pojęciem „sesje wychodzące” kryją się środki, które wysyłamy przelewem na czyiś rachunek, z kolei „sesje wychodzące” to pieniądze, które to my w ramach wysłanego wcześniej przelewu mamy otrzymać na konto.

Sesje księgowania w bankach prezentujemy niżej. Wskazówka w odczytywaniu tych informacji – wysyłając środki w podanych przedziałach czasowych, należy ich oczekiwać po zakończeniu najpóźniejszej z wymienionych godzin, czyli pory rozrachunku.

 1. Sesja – poranna.
  Otwarcie sesji odbywa się o 16:30 dnia poprzedniego, a zamknięcie – ranem, nowego dnia, o 9:30.
  Przetwarzanie, rozliczenie i rozrachunek odbywa się od 9:30 do 11:00.
 2. Sesja – popołudniowa.
  Otwarcie sesji odbywa się o 9:30, a zamknięcie o 13:30.
  Przetwarzanie, rozliczenie i rozrachunek odbywa się od 13:30 do 15:00.
 3. Sesja – wieczorna.
  Otwarcie sesji odbywa się o 13:30, a zamknięcie o 16:00.
  Przetwarzanie, rozliczenie i rozrachunek odbywa się od 16:00 do 17:30.

Sesje księgowania w bankach – wigilia i sylwester wyjątkiem!

Warto dodać, że dla wyżej wspomnianego porządku istnieją dwa wyjątki, które dotyczą dwóch specjalnych dni pod koniec roku. Zarówno w Wigilię, 24 grudnia oraz w sylwestra, 31 grudnia, wyjątkowo odbywają się tylko dwie sesje księgowania przelewów – poranna oraz popołudniowa. Oznacza to, że wysyłając przelew w te dni, najlepiej zrobić to wcześnie rano lub dzień wcześniej. W przeciwnym wypadku, pieniądze dotrą do odbiorcy dopiero 3 dni później w przypadku Świąt Bożego Narodzenia i 2 dni później w przypadku początku nowego roku.

Sesje Elixir – przelewy w weekendy i święta

Dokonując przelewu środków na konto odbiorcy lub oczekując go od nadawcy, warto pamiętać, że – jak już wspomniano wcześniej – sesje Elixir nie są realizowane w weekendy i święta państwowe. Od momentu zakończenia indeksowania sesji dnia powszedniego poprzedzającego święto, aż do porannej sesji pierwszego roboczego dnia po święcie – środki nie dotrą na konto, jeżeli wysłano je we wspomnianym przedziale czasowym. Co za tym idzie, przelew Elixir niezależnie od pory dnia podczas święta lub przypadających z rzędu świąt państwowych, nie dotrze na konto szybko i trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Kiedy dojdzie przelew zależy od kilku czynników

W sieci dużą popularnością cieszy się fraza „kiedy dostanę przelew”. Nie ma w tym nic dziwnego – dokonując międzybankowych transakcji pieniężnych, konsumentom często zależy na czasie, szczególnie, gdy odbiorca pilnie potrzebuje środków. Wspomniane sesje księgowania w bankach to kluczowy parametr, który ma bezpośredni wpływ na to, o której godzinie otrzymamy przelane środki. Warto jednak poznać i inne czynniki, które mogą mieć wpływ na to, kiedy dojdzie przelew.

 • Pora dnia lub nocy, w której dokonywany jest przelew.
  Biorąc pod uwagę wyżej wskazane informacje o godzinach sesji rozliczeniowych między bankami, niezwykle istotna jest pora dnia lub nocy, w której nadajemy przelew. Środki dotrą zazwyczaj w ciągu najbliższej sesji rozliczeniowej, czyli np. wysyłając środki w nocy lub wczesnym rankiem, dotrą one koło poludnia – i tak dalej.
 • Bank, w którym nadawca i odbiorca przelewu posiadają konto.
  Przelew pieniędzy między osobami, które mają konto w tym samym banku, jest najprostszym do opisania rodzajem transakcji między rachunkami. W takiej sytuacji, środki docierają zawsze błyskawicznie na konto drugiej osoby, najpóźniej z kilkuminutowym opóźnieniem. Wyjątkiem są tylko prace serwisowe w danym banku, kiedy zawiesza on system rozliczania przelewów.
 • Rodzaj przelewu, jakim zostaną przesłane pieniądze.
  Jeżeli przelew środków jest pilny i niecierpiący zwłoki, być może warto będzie rozważyć płatny, ekspresowy przelew. Jak to działa? Opisujemy to szerzej w ostatnim akapicie!

Express Elixir – jak działa?

Sesje Elixir i rządzące nimi zasady związane np. z porami dnia i tygodnia, w których indeksowane są przelewy pieniędzy między rachunkami w różnych bankach, mogą być nie najlepszym rozwiązaniem w przypadkach, gdy czas jest priorytetem. W przypadku, gdy druga strona nie może czekać na otrzymanie przelewu z pieniędzmi, lepszym rozwiązaniem może okazać się przelew ekspresowy.

Zasady działania transakcji znanych jako tzw. Ekspress Elixir są bardzo proste. Wpisując kolejne niezbędne dane do przelewu, jak np. nazwę odbiorcy, jego numer rachunku oraz kwotę środków do przelewu, zazwyczaj u dołu do wyboru będzie opcja nadania przelewu w niestandardowym, ekspresowym trybie. Bank informuje zazwyczaj o dodatkowych kosztach, jakie wiążą się z takim sposobem przekazania pieniędzy do odbiorcy, który ma konto w innym banku.

Po nadaniu takiego przelewu, ze środków na naszym koncie bankowym pobierana jest prowizja w kwocie zazwyczaj kilku złotych, w przypadku pojedynczych banków – transakcja jest darmowa. Następnie, środki są kierowane do zaindeksowania, co ma miejsce w czasie od kilku minut do maksymalnie jednej godziny. W ten sposób, niezależnie od pory dnia i tygodnia, pieniądze docierają do drugiej osoby praktycznie błyskawicznie. Co więcej – dzieje się tak także w weekendy oraz święta państwowe.

Express Elixir – dla kogo to szczególnie dobre rozwiązanie?

Przelewy ekspresowe, choć często wiążą się z poniesieniem dodatkowego kosztu przez nadawcę, mogą okazać się bardzo dobrym i wygodnym rozwiązaniem dla ludzi w różnych sytuacjach, wobec których sesje Elixir wymagają zbyt dużo czekania.

 • Przedsiębiorcy lub kontrahenci, którzy chcą partnerowi biznesowemu jak najszybciej przekazać środki.
 • Bliscy, którzy chcą sobie pomóc awaryjnym przelewem potrzebnych środków.
 • Konsumenci, którzy muszą niezwłocznie przekazać np. zaległość wobec ZUS.
 • Osoby, które zbyt późno podjęły się opłacenia mandatu karnego i chcą, aby nie środki nie wpłynęły po wyznaczonym czasie.

Zalety, jakie płyną z przelewów ekspresowych, dobrze odzwierciedlają statystyki ich popularności wśród Polaków, którzy coraz chętniej stosują taką formę przelewania pieniędzy między kontami bankowymi. Według wewnętrznych danych systemu udostępnionych na stronie internetowej, w sierpniu 2018 roku wykonano ponad 1,1 miliona ekspresowych transakcji, a rok później, w tym samym miesiącu 2019 roku – już ponad 2,3 miliona rozliczonych transakcji błyskawicznych[2^].

Źródła:

[1^]: https://biznes.newseria.pl/news/rekordowa-liczba,p1602244406

[2^]: https://www.expresselixir.pl/o-nas/aktualnosci/statystyki-systemu-express-elixir-w-sierpniu-2019-r-,71.html

Dodaj komentarz