Cichy faktoring online – ranking 2020

Faktoring online to dla przedsiębiorców sprytny i wygodny sposób pozyskania środków na kontynuowanie oraz rozwój działalności. Jest przy tym skuteczną formą zabezpieczenia się przed ryzykiem braku zapłaty ze strony kontrahentów. Jednym z jego rodzajów jest cichy faktoring. Na czym polega i gdzie znajdziesz najlepsze oferty? Oto najnowszy ranking 2020.

Ostatnia aktualizacja: 13 Sierpnia 2020
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
0 miesięcy
? brak min. wymagań co do stażu i kondycji finansowej – także dla start-up’ów
wiek firmy
100 %
wartość faktury
300 tys zł
limit faktoringowy
od 0,096%
? za 1 dzień finansowania
opłaty i prowizje
Tak
cichy faktoring
» SPRAWDŹ «
6 miesięcy
wiek firmy
100 %
wartość faktury
100 tys zł
limit faktoringowy
od 2%
? za 30 dni finansowania
opłaty i prowizje
Tak
cichy faktoring
» SPRAWDŹ «
0 miesięcy
wiek firmy
90 %
wartość faktury
5 mln zł
limit faktoringowy
indywidualne
opłaty i prowizje
Tak
cichy faktoring
» SPRAWDŹ «
12 miesięcy
wiek firmy
100 %
wartość faktury
25 tys zł
limit faktoringowy
od 1,99%
? za 30 dni finansowania
opłaty i prowizje
Tak
cichy faktoring
» SPRAWDŹ «
12 miesięcy
wiek firmy
100 %
wartość faktury
100 tys zł
limit faktoringowy
0,07%
? za każdy 1 dzień finansowania
opłaty i prowizje
Nie
cichy faktoring
» SPRAWDŹ «
0 miesięcy
wiek firmy
95 %
wartość faktury
70 tys zł
limit faktoringowy
od 0,099%
? od 0,099% dziennie, od 2,99% za 30 dni finansowania
opłaty i prowizje
Nie
cichy faktoring
» SPRAWDŹ «
0 miesięcy
wiek firmy
100 %
wartość faktury
500 tys zł
limit faktoringowy
od 0.08%
? za każdy 1 dzień finansowania
opłaty i prowizje
Nie
cichy faktoring
» SPRAWDŹ «
3 miesięcy
wiek firmy
100 %
wartość faktury
30 tys zł
? Limit na start - 15 tys zł
limit faktoringowy
od 0,12%
? za każdy dzień finansowania faktury, liczone od kwoty 100% jej wartości (dłuższe i krótsze terminy proporcjonalnie; przy czym minimalna kwota prowizji to 75zł
opłaty i prowizje
Nie
cichy faktoring
» SPRAWDŹ «

Bezpieczeństwo obrotów handlowych oraz utrzymanie płynności finansowej – to jedne z kluczowych warunków pomyślnego rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Usługą, która wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom jest faktoring dla firm. To stosunkowo młody produkt na rynku finansowym w Polsce, który gromadzi coraz większe grono zwolenników, szczególnie wśród małych i średnich biznesów. Dzięki temu rozwiązaniu, nie musisz czekać na opłacenie faktury przez kontrahenta, bo nawet aż 80- 90 proc. jej wartości trafia do Twojej kieszeni po dokonaniu sprzedaży.

Jednym z popularnych rodzajów faktoringu jest tzw. cichy faktoring. Inaczej nazywany jako faktoring tajny, ukryty, niejawny lub z cesją cichą jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy nie chcą informować swoich partnerów biznesowych o tym, że skorzystali z finansowania zewnętrznego. Dlatego, jeśli zależy Ci na dyskrecji i utrzymaniu pozytywnej kooperacji z kontrahentem, to zajrzyj na nasz najnowszy ranking cichego faktoringu dla firm. Porównywarka finansowa domkredytowy.pl uwzględniła w swoim zestawieniu, najpopularniejszych faktorów na rynku wraz z najważniejszymi parametrami (z punktu widzenia przedsiębiorcy). Należą do nich: limit faktoringowy, wartość faktury, minimalny wiek firmy, która może ubiegać się o dofinansowanie, a także pozostałe opłaty i prowizje związane z podpisaniem umowy. Dodatkowo ranking 2020 wzbogaciliśmy o przycisk “Sprawdź”, za pomocą którego zostaniesz przeniesiony do pełnej oferty i wypełnienia wniosku online.

Czy wiesz, że wydatki związane ze skorzystaniem z faktoringu cichego (np. prowizje i odsetki) możesz odliczyć od podatku?

Faktoring online – co to jest?

Aktualnie osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą przebierać w ofertach finansowania zewnętrznego. Mogą to być specjalne kredyty dla firm na rozwój działalności, leasing, kredyty inwestycyjne na dowolny cel związany z firmą lub też otwarcie limitu na karcie kredytowej. Jednak równie popularną usługą jest faktoring.

Na czym dokładnie polega? W powszechnym rozumieniu faktoring to sprzedaż nieprzeterminowanej wierzytelności wystawionej na fakturze. Z prawnego punktu widzenia, faktoring to tzw. umowa nienazwana, którą regulują po części przepisy Kodeksu cywilnego. Oznacza to, że może przyjąć ona formę cesji wierzytelności, pożyczki, ale i umowy zlecenia. W Polsce produkt w postaci faktoringu oferują przede wszystkim banki i przeznaczone do tego specjalne firmy faktoringowe. Co ważne, w procesie faktoringowym bierze udział zawsze trzech partnerów:

 • faktor (instytucja finansowa, przedsiębiorstwo finansowe). Faktor w zamian za wynagrodzenie finansowe, przejmuje od faktoranta wierzytelność przed terminem jej płatności. W wyniku czego ponosi część lub całość związanego z nią ryzyka.
 • faktorant (dostawca towarów bądź usług), który odczuwa brak kapitału obrotowego.
 • odbiorca towarów i usług (kontrahent, czyli przedsiębiorstwo, któremu faktorant wystawił fakturę lub po prostu dłużnik). Mimo tego, że występuje w umowie, nie jest żadną stroną umowy!

Historia faktoringu sięga czasów kolonizacji Ameryki Północnej. Wówczas to pierwsi osadnicy sprzedawali bawełnę, tytoń oraz inne towary na rynki europejskie. W trakcie długiej podróży produktów między kontynentami, banki wypłacały amerykańskim producentom zaliczki. Dzięki nim mogli oni kontynuować swój biznes bez oczekiwania na zapłatę ze strony europejskich kontrahentów. Współcześnie – choć faktoring ewoluował, to nadal jego główne założenia pozostały niezmienne.

Cichy faktoring dla małych firm – na czym polega?

Abyś dobrze zrozumiał istotę faktoringu cichego, warto nadmienić kilka słów o faktoringu jawnym. Jest to jeden z najtańszych i najpopularniejszych rodzajów faktoringu stosowanych w Polsce. Głównym założeniem faktoringu cichego jest przeniesienie wierzytelności na faktora. Jednak w tym przypadku, kontrahent zostaje poinformowany przez przedsiębiorcę lub faktora o cesji wierzytelności. Informacja ta jest widoczna na każdej wystawionej fakturze, a płatności dokonywane przez dłużnika trafiają bezpośrednio na konto faktora.

Inaczej funkcjonuje faktoring cichy, w którym nie informuje się kontrahenta o przeniesieniu wierzytelności (cesji) na faktora. Oznacza to, że płaci on za faktury w taki sam sposób, jak dotychczas. Natomiast, to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek przelania pieniędzy na rachunek faktora.

 • Cichy faktoring, czyli faktoring tajny (nienotyfikowany) ma zastosowanie tylko w przypadku faktoringu z regresem (niepełnego), w którym firma faktoringowa lub bank nie przejmują ryzyka związanego z niewypłacalnością dłużnika (brak zawiadomienia o zrealizowaniu przelewu wierzytelności powoduje, że faktor nie ma prawa wymagać zapłaty od dłużnika).
 • Faktoring cichy online stosuje się głównie względem kontrahentów o dobrej sytuacji finansowej i wysokim prawdopodobieństwu zapłaty wierzytelności.
 • Główną przyczyną skorzystania z faktoringu ukrytego jest obawa przedsiębiorcy przed pogorszeniem relacji biznesowej z drugą stroną, a także brak zgody dłużnika na cesję praw do wierzytelności.
 • Faktoring tajny to także tzw. cichy faktoring bez baz, który w przeciwieństwie do kredytu nie wpływa na zdolność kredytową faktoranta!
 • Faktoring cichy pozwala zachować dyskrecję i utrzymać kooperacje biznesowe na niezmiennie wysokim poziomie.

Jak działa w praktyce cichy faktoring?

Skoro cichy faktoring dla firm jest jednym z głównych narzędzi w dbaniu o płynność finansową firmy sprawdźmy, jak funkcjonuje w rzeczywistości.

1. Dokonujesz tzw. cichej cesji wierzytelności, w ramach której Twój kontrahent nie jest o niej informowany (pod warunkiem realizacji umowy zgodnie z jej regulaminem). Jednak, aby doszło do jej zawarcia z faktorem, nie możesz posiadać żadnych negatywnych wpisów w BIG oraz zaległości w ZUS i US. Dodatkowo, Twój kontrahent również musi wykazywać się brakiem negatywnych informacji względem realizowanych płatności.

2. Z perspektywy Twojego klienta nic się nie zmienia. Nadal płaci on faktury na Twoje konto bankowe, zaś Ty rozliczasz się z nich samodzielnie. Co więcej, nawet w ciągu kilkunastu minut otrzymujesz od faktora środki za fakturę i to bez konieczności zawiadamiania o tym fakcie swojego kontrahenta.

3. Musisz mieć świadomość tego, że w przypadku cichego faktoringu większe ryzyko odpowiedzialności spoczywa na faktorze. Dlatego przyznanie tej formy finansowania w dużej mierze zależy od wypłacalności Twojego przedsiębiorstwa.

4. Duże ryzyko, jakie ponosi faktor przy takiej transakcji (opiera się tylko na wypłacalności przedsiębiorcy, nie mając dostępu do finansów dłużnika) sprawia, że cichy faktoring jest znacznie droższy od faktoringu jawnego. Niemniej jednak, ostateczna decyzja zależy od indywidualnej oceny ryzyka firmy.

Z danych Polskiego Związku Faktorów (PZF) wynika, że z usług faktoringu korzysta już ponad 18 tys. klientów. W 2019 roku powierzyli oni faktorom wierzytelności na łączną sumę 281,7 mld zł. Jest to skok średnio o 16 proc., który świadczy o rosnącym zaufaniu polskich przedsiębiorców do usług świadczonych przez faktorów.

Dla kogo jest cichy faktoring bez baz?

Faktoring cichy to świetny sposób na uwolnienie środków na rozwój działalności. Jest przy tym cennym sposobem zabezpieczenia się przed ryzykiem nieuregulowania zapłaty przez partnera biznesowego. Dlatego jest produktem przyjaznym praktycznie każdemu biznesowi. Częstym mitem, szczególnie popularnym wśród przedsiębiorców jest przeświadczenie, że jest to finansowanie skierowane głównie do dużych firm. Tymczasem skala prowadzonej działalności, nie ma tak naprawdę dużego znaczenia.

Na rynku dostępny jest cichy faktoring dla małych firm, które prowadzą pełną księgowość, posiadają trwałe relacje biznesowe ze swoimi kontrahentami, a także udokumentowane należności. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 • najczęściej z faktoringu tajnego korzystają firmy z sektora handlowego. Nie wyrażają na niego zgody jednostki samorządu państwowego, z uwagi na to, że przy tego typu usłudze nie może widnieć zapis o zakazie cesji wierzytelności.
 • skierowany jest do przedsiębiorców, którzy z różnych przyczyn nie chcą informować swoich partnerów biznesowych o takiej formie finansowania.
 • aby w ogóle móc się starać o finansowanie w formie faktoringu cichego, Twoja firma musi wykazywać się stabilnością finansową, brakiem zaległości w ZUS i US oraz brakiem negatywnych wpisów w BIG.
 • nie jest to dobre rozwiązanie dla firm o małych dochodach i niewielu transakcjach. Mogą one sporo przepłacić, gdyż faktor nie mając wglądu do transakcji kontrahenta, ponosi duże ryzyko. Dlatego może zażądać większych kosztów od faktoranta.

Faktoring cichy ma niejako charakter pożyczki, ze względu na brak zgody na cesję wierzytelności. Dlatego pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność przy księgowaniu tej usługi, bo faktoring uwzględnia VAT, z kolei pożyczki już nie.

Cichy faktoring dla firm – porównanie ofert

Zanim zdecydujesz się na pierwszą firmę faktoringową, która wyskoczyła Ci w wyszukiwarce, sprawdź nasz najnowszy ranking cichego faktoringu dla firm. Nasza pomocna porównywarka domkredytowy.pl zgromadziła w jednym miejscu opłacalne i w pełni bezpieczne oferty.

Oto banki oraz firmy faktoringowe, z których usług warto skorzystać:

 • ING Bank Śląski
 • Finea
 • eFaktor
 • NFG
 • SMEO
 • Fandla
 • Monevia

Jaki jest koszt faktoringu ukrytego online?

Wśród opłat, na jakie musisz się przygotować, wybierając faktoring cichy należą:

 • opłata aranżacyjna (administracyjna) lub przygotowawcza za samo rozpatrzenie wniosku i sporządzanie dokumentów.
 • prowizja za przyznanie środków. Wynosi ona zazwyczaj od 0,2 do 0,4 proc.
 • odsetki naliczone od wypłaconych środków. Ustalane są zawsze w oparciu o obowiązujący WIBOR.
 • opłata wynikająca z prowadzonych monitów, przypomnień i wezwań przypominających kontrahentowi o terminowej spłacie faktury.
 • opłata od niewykorzystania zadeklarowanego obrotu (wielu faktorów nie uwzględnia jej w swojej ofercie).
 • niekiedy doliczana jest również: prowizja za przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta, miesięczna opłata za dostęp do serwisu faktoringowego online czy też inne koszty wynikające z dokonywania korekt i aneksów do umowy.

Co bardzo ważne, łączny koszt usługi faktoringu zależy też od wartości i ilości wierzytelności, a także od długości okresu między wypłatą pieniędzy przez faktora a terminem płatności faktury przez kontrahenta.

Na co zwrócić uwagę, wybierając cichy faktoring dla firm?

Wiedząc już, na czym polega cichy faktoring, warto też dowiedzieć się, jakie czynniki sprawiają, że Twoja firma ma większe szanse na uzyskanie finansowania właśnie w takiej postaci.

 • Branża. Faktoring online doskonale sprawdza się w biznesach, które sprzedają swoje produkty/usługi na masową skalę. Z kolei, nie jest to najlepszy pomysł dla firm, które stosują terminy płatności poniżej 14 dni.
 • Okres prowadzenia działalności. Część faktorów wymaga od klientów, aby funkcjonowali na rynku co najmniej rok. Choć coraz więcej firm faktoringowych, kieruje swoją ofertę do startupów, niemających jeszcze żadnego stażu.
 • Forma prowadzenia rozliczeń. Głównie wymagane jest prowadzenie pełnej księgowości.
 • Wysokie obroty, które są udokumentowane. Dają również szansę na wynegocjowanie znacznie atrakcyjniejszych warunków umowy faktoringowej.
 • Reputacja kontrahenta. Dla faktora kluczowa jest terminowość dłużnika w regulowaniu płatności.
 • Stabilność oraz potencjał oferowanego produktu/usługi.
 • Okres współpracy między firmą a kontrahentem oraz jakość nabywanych wierzytelności (a więc rodzaj i poziom dostarczanych przez kontrahenta towarów i usług).

Jednocześnie pamiętaj, że wybierając ten typ faktoringu, nie musisz czekać 60 czy nawet 180 dni na zapłatę od kontrahenta. Po podpisaniu umowy błyskawicznie otrzymujesz zaliczkę za nieuregulowane faktury, dzięki czemu możesz przeznaczyć środki na nowe inwestycje.

Wybierając optymalną dla siebie ofertę, przeanalizuj dokładnie, ile wynosić będą całkowite koszty finansowania. Różnorodność ofert na rynku pozwala wybrać przedsiębiorcom produkt, który jest najlepiej dopasowany do ich potrzeb.

Faktoring a inne usługi

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o skorzystaniu z usługi faktoringu, warto rozprawić się z jego mylnym spostrzeganiem, które dominuje wśród nieświadomych klientów.

 • Faktoring nie jest tym samym, co kredyt bankowy. Usługi te wobec siebie mogą stanowić jedynie rozwiązania alternatywne. Mogą też wzajemnie się uzupełniać, bo nic nie stoi na przeszkodzie, by przedsiębiorca w tym samym czasie skorzystał zarówno z faktoringu, jak i kredytu. Poza tym, korzystając z kredytu, firma musi wykazywać się dobrą sytuacją ekonomiczną, posiadać pewien staż oraz zabezpieczenia. Natomiast, przy faktoringu nie musisz spełniać tych warunków.
 • Faktoring a windykacja. Wielu przedsiębiorców utożsamia te dwie usługi jako bliźniacze. Niesłusznie. Firmy faktoringowe nie świadczą wobec swoich klientów usług windykacyjnych, których głównym celem jest postępowanie egzekucyjne i obrót wierzytelnościami. Kluczowym założeniem faktoringu jest przejmowanie nieprzeterminowanych należności i finansowanie bieżącej działalności faktoranta.

Faktoring online a prawo – co mówi?

Mimo dużego zainteresowania faktoringiem na gruncie polskim, jak dotąd nie doczekał się on swojego odzwierciedlenia w obowiązującym ustawodawstwie. Co oznacza, że umowa faktoringu jest tzw. umową nienazwaną.

Główną podstawą funkcjonowania faktoringu jest Kodeks cywilny oraz Kodeks spółek handlowych. W tym pierwszym przypadku, skupia się głównie na cesji wierzytelności, czyli przeniesieniu praw do należności na inny podmiot. Od 2001 roku istnieje również PZF, czyli Polski Związek Faktorów, który reprezentuje podmioty świadczące usługi faktoringowe na terenie Polski. Do jego najważniejszych zadań należy promowanie faktoringu wśród przedsiębiorców jako rozwiązania niosącego rozwój. Obecnie PZF skupia 29 członków: 5 banków komercyjnych, 19 niezależnych firm faktoringowych, 3 parterów oraz 2 członków honorowych.

Konferencja Instytucji Finansowych (KIF) prowadzi nieustanne prace rozwojowe nad wprowadzeniem instytucji faktoringu do Kodeksu cywilnego. Dąży również do modyfikacji Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tak, aby w koszty uzyskania przychodów, faktorzy mogli wliczać straty wynikające z braku zapłaty za nabyte wierzytelności.

Cichy faktoring bez baz – zalety

Faktoring przynosi przedsiębiorcom wiele korzyści. Proponuje dodatkową gotówkę na bieżącą działalność oraz jest łatwo dostępny na rynku. Do najważniejszych zalet faktoringu należą również:

 • poprawa płynności finansowej. Z pomocą szybko dostępnych środków, możesz na bieżąco regulować własne zobowiązania.
 • zwiększenie elastyczności w podejściu do terminów płatności. Dzięki faktoringowi, czas na zapłatę, jaki możesz dać jako przedsiębiorca swoim kontrahentom, zostaje wydłużony.
 • błyskawiczny dostęp do finansowania. Środki z usługi w zależności od wyboru banku lub firmy faktoringowej, otrzymasz od kilkunastu minut do maksymalnie kilku dni.
 • utrzymanie pozytywnych relacji biznesowych oraz wizerunku rzetelnego partnera.
 • świetna alternatywa dla kredytu bankowego. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że dla firmy faktoringowej nie ma znaczenia zdolność kredytowa Twojego przedsiębiorstwa. Nie jest konieczne również zabezpieczenie, np. w postaci hipoteki.
 • lepsza konkurencyjność na rynku. Dzięki dostępowi do dodatkowych środków, Twoja firma może jak równy z równym konkurować z innymi przedsiębiorstwami na rynku.
 • dodatkowe usługi. Faktoring online to także monitoring należności, prowadzenie rozliczeń, a także pomoc w ściąganiu niezapłaconych należności.
 • duży wybór ofert. Spora konkurencja na rynku sprawia, że każdy przedsiębiorca dopasuje ofertę do swoich potrzeb, wypełniając w tym celu szybki wniosek online.

Do głównych wad faktoringu cichego można zaliczyć same koszty związane z obsługą wierzytelności.

Zatory płatnicze to od wielu lat największe utrapienie małych i mikro firm. Dlatego blisko 30 proc. przedsiębiorców uważa, że to właśnie faktoring online jest usługą, która jest dla nich szczególnie ważna. 65 proc. wskazuje również monitoring płatności, a 42% pobieranie raportów na temat sytuacji finansowej kontrahentów.

Źródło:

 1. Badanie dotyczące faktoringu, Raport z badania ilościowego, kwiecień 2019
 2. Strona Polskiego Związku Faktorów (PZF), http://faktoring.pl/
 3. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny
 4. Artykuł KRD, „Koronawirus: Firmy szukają pieniędzy online”