Czy można wypłacić euro z bankomatu w Polsce?

Czy można wypłacić euro z bankomatu w Polsce

Choć transakcje podczas codziennych zakupów dokonywane są w złotówkach, to wielu konsumentów regularnie obraca także w walutach zagranicznych. Za najpopularniejsze miejsce do wymiany pieniędzy na walutę obcą można uznać kantor. Co z wygodniejszymi sposobami? Czy można wypłacić euro z bankomatu w Polsce? Sprawdźmy.

Polska należy do grona państw Unii Europejskiej, jednak do dzisiaj nie przystąpiła do strefy waluty euro. Tworzymy przez to grono składające się z 8 innych państw unijnych, które w przeciwieństwie do pozostałych 19 członków Wspólnoty, operują na codzień własną walutą. Polska złotówka miewała burzliwy okres, mając na koncie zarówno miano słabej, jak i silnej waluty (ostatni raz 2017 rok). Jak na razie jednak, brak przesłanek, które sugerowałyby, że nasz kraj zmieni walutę na unijną.

Pieniądze są dziś obecne w każdym aspekcie życia. Choć Polska posiada unikalną, własną walutę, to nie oznacza to, że Polacy na codzień operują tylko złotówkami. W dobie elektronicznych zakupów z międzynarodowych sklepów, transakcje, przy których widnieje cena podana w dolarach, euro czy innych walutach zagranicznych to codzienność. Istnieje przy tym również grono konsumentów, które potrzebuje niekiedy pilnej gotówki w obcej walucie, czyli omawianym dziś euro.

Wymagane jest ono np. na zagraniczny wyjazd lub do rozliczenia się z cudzoziemcem w sprawie danej transakcji. Jak szybko ją zyskać? Wielu odpowie pewnie, że jedynym sposobem na otrzymanie gotówki w euro będzie udane się do pobliskiego kantoru. Tymczasem niektóre banki oferują dziś możliwość wypłaty środków pieniężnych w bankomatu ze swojego konta, ale innej, obcej walucie.

Czy można wypłacić euro z bankomatu w Polsce?

Odpowiedź na to pytanie brzmi zatem – tak. Przede wszystkim, wypłatę w obcych walutach na czele z euro oferuje aż 15 banków działających w Polsce. Ponadto, wypłatę gotówki w euro oferują popularne bankomaty i wpłatomaty sieci Euronet. Udostępniają one taką możliwość w wielu (ale nie wszystkich!) urządzeniach rozsianych po całej Polsce. Z usługi wypłaty gotówki w euro korzystać można 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

Mając na względzie wyżej wspomniane informacje, usługa ta to wartościowa alternatywa dla tradycyjnych kantorów czy usług w banku – zwłaszcza, gdy nie ma się takich placówek w zasięgu bądź są one zamknięte. Pozwala to wypłacić euro w o wiele swobodniejszy sposób.

Wypłata euro z bankomatu PKO

Spośród 19 banków oferujących swoje usługi w Polsce, możliwość wypłaty gotówki w euro w bankomacie oferuje także PKO Bank Polski. Usługa ta jest prosta i wygodna, nie odbiegając zarazem przebiegiem dokonywania transakcji od innych, konkurencyjnych banków. Wypłata gotówki w euro dostępna jest we wszystkich bankomatach PKO. Każda wypłata obciążona jest także standardowymi opłatami regulaminowymi, o których bank wspomina na swojej stronie internetowej.

 1. Każda wypłata w euro przeliczana jest wobec bieżącego kursu złotówki i w takiej wartości pobierana z konta, z którego wypłacana jest gotówka
 2. Tabela opłat za wypłatę euro w bankomacie dostępna jest w każdej placówce banku lut na stronie internetowej PKO.
 3. Dokonując wypłaty w bankomacie innym niż PKO Banku Polskiego, klient musi też pamiętać o dodatkowych opłatach, które mogą naliczać operatorzy danej maszyny.

Które banki oferują możliwość wypłaty euro z bankomatu?

Poza wspomnianym bankiem PKO, istnieje także 14 innych placówek bankowych, które oferują możliwość wypłaty gotówki w euro. Wszystkie placówki gwarantują takie usługi w swoich bankomatach, a także placówkach bankowych.

 1. Alior Bank
 2. BGŻ BNP Paribas
 3. BOŚ Bank
 4. Citi Handlowy
 5. Credit Agricole
 6. EuroBank
 7. GetIn Bank
 8. ING Bank Śląski
 9. mBank
 10. Millenium Bank
 11. Pekao
 12. Plus Bank
 13. Raiffeisen Polbank
 14. Santander Bank

Jak wypłacić euro z bankomatu

Proces wypłaty gotówki z bankomatu w walucie euro rozpisać można w kilku prostych krokach.

 • Aby dokonać wypłaty euro z  bankomatu, na początku należy oczywiście włożyć swoją kartę płatniczą.
 • Następnie, konieczne jest wybranie stosownej funkcji na ekranie bankomatu.
 • Upewniając, że jest ona aktywna (lub np. bank posiada w danym momencie banknoty euro), należy wybrać na ekranie kwotę pieniężną, jaką chcemy uzyskać.
 • Na ekranie przedstawiona zostanie następnie kwota, która po przeliczeniu przez system banku na złotówki, zostanie pobrana z naszego rachunku.
 • Jeśli klient nie ma żadnych wątpliwości, należy zatwierdzić przedstawione informacje i poczekać, aż bankomat przygotuje pożądaną sumę pieniędzy.
 • Należy odebrać wypłaconą gotówkę. Warto szybko ją przeliczyć w celu upewnienia się, że odebrana kwota pieniędzy pokrywa się z tą, jakiej oczekiwano.
 • Jeżeli wybrano opcję wydruku potwierdzenia – należy je odebrać wraz z kartą
 • Gotowe!

Ważne! Niektóre bankomaty mają pulę banknotów tylko w jednym nominale, jak np. Euronet. Bankomaty tej sieci wypłacają gotówkę w euro tylko za pomocą banknotów po 50 euro. W przypadku bankomatów należących do banków, nie ma już za to reguły. Na przykład ING Bank Śląski oferuje również wypłatę w banknotach po 100 euro.

Rate this post
2019-02-01T15:04:41+02:0007.02.2019|Blog finansowy|

Dodaj komentarz