FAQ – najczęściej zadawane pytania

 • Jak działa ranking kredytów?
  Zasady działania naszego rankingu są bardzo proste. Pod postacią przejrzystej tabeli, zgromadzono tu najciekawsze i najbardziej konkurencyjne oferty kredytów konsumenckich, jakie oferowane są przez banki. Tabela zestawia ze sobą najważniejsze pięć parametrów każdego kredytu – oprocentowanie, RRSO, prowizję, całkowitą kwotę do spłaty oraz wysokość miesięcznej raty. W ten sposób, można szybko porównać ze sobą poszczególne oferty i znaleźć najlepiej dopasowaną do potrzeb.

   

 • Czy Dom Kredytowy udziela kredytów?
  Nie jesteśmy bankiem i nie udzielamy bezpośrednio kredytów. Nasza strona ma na celu zgromadzić najpopularniejsze na rynku oferty banków, porównać ze sobą pod kątem najważniejszych danych i pomóc klientowi w dokonaniu wyboru. Następnie, pomagamy mu przejść do składania wniosku u danego kredytodawcy. Ponadto, oferujemy też poradniki z dziedziny szeroko pojętych finansów.

   

 • Na jak długo i na jaką kwotę można uzyskać kredyt?
  Kredyty bankowe oparte są z reguły na stosunkowo dużych sumach pieniędzy, które można uzyskać na dłuższy okres. W zależności od rodzaju kredytu, konsument może liczyć na kwoty rzędu kilkuset, kilku tysięcy lub nawet i kilkunastu tysięcy złotych. Spłacenie takiego zobowiązania wymaga czasu, dlatego banki rozkładają je – w zależności od danego przypadku – na miesiące lub lata.

   

 • Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt?
  Banki znane są z dość bezkompromisowych warunków, jakie należy spełnić, by mieć u nich szansę na uzyskanie kredytu. Wśród najważniejszych można wyróżnić choćby dobrą historię kredytową potwierdzoną raportem spłaty dotychczasowych zobowiązań w BIK. Na ocenę ryzyka udzielenia kredytu przez bank ma też informacja o zarobkach klienta, jego miesięcznych wydatkach oraz czasie, na jaki zawarł umowę z pracodawcą.

   

 • Na co zwracać uwagę przy ubieganiu się o kredyt?
  Poszukując najlepszej oferty kredytowej dla siebie, warto zwrócić uwagę na kilka niezbędnych parametrów. Po pierwsze, sprawdźmy czy dostępny termin spłaty spełnia nasze potrzeby. Następnie, oceńmy, czy bank oferuje do pożyczenia tyle, ile oczekujemy. Zwróćmy uwagę na koszty kredytu, wyrażone wskaźnikiem RRSO. To niezwykle ważny parametr, gdyż to koszty powiększają sumę tego, ile ostatecznie zwróci się bankowi w ratach i mają wpływ na to, jak wysokie lub niskie płaci się raty.

   

 • Na co składają się koszty kredytu?
  Koszty kredytu doliczane są do każdego udzielonego zobowiązania. Ich podstawą są m.in. prowizja i oprocentowanie, które wliczane są w tzw. całkowity koszt kredytu. Spłacając zatem kredyt, nie tylko zwracamy kolejne części pożyczonych środków, ale i oddajemy bankowi środki z jakich czerpie zysk na udzielaniu kredytów.

   

 • Co to jest RRSO?
  Podobnie jak w przypadku pożyczek, wskaźnik RRSO wyraża sumę wszystkich kosztów zobowiązania w ujęciu procentowym. Pod tym terminem kryje się Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która pozwala ocenić, jak wiele opłat do samego kredytu dolicza dana placówka. Warto na podstawie RRSO sprawdzić koszty poszczególnych kredytów.

   

 • Co zrobić jeżeli nie spłacę raty kredytu na czas?
  Kredyt bankowy to zobowiązanie, którego zaciągnięcie wymaga od konsumenta sumienności i terminowości. Co za tym idzie, należy pamiętać o terminowej spłacie każdej z rat. Co, jeśli z powodu różnych komplikacji pojawią się problemy ze spłatą? Wówczas konieczne będzie powiadomienie banku o tym. Być może uda się skorzystać z oferty np. wakacji kredytowych, które pozwalają uzyskać przerwę w spłacie środków. Informacji o tym udziela konsultant banku.

   

 • Czy warto skorzystać z innych produktów przy zaciąganiu kredytu?
  Podczas uzyskiwania kredytu w banku pracownicy zawsze starają się przekonać konsumenta do skorzystania z oferty innych produktów bankowych, którymi może być np. założenie konta czy zamówienie karty płatniczej. Nie ulegajmy presji – oceńmy osobiście, czy aby na pewno takie rzeczy są nam potrzebne i czy nie okażą się one zbędne szczególnie, gdy np. mamy już konto i kartę.

   

 • Jakie rodzaje kredytów wyróżniamy?
  Kredyt bankowy to pojęcie bardzo szerokie. W zależności od celu, na jaki chce się uzyskać bankowe finansowanie, możliwe jest skorzystanie z kredytu gotówkowego (na dowolny konsumpcyjny cel), kredytu samochodowego, kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości, a nawet kredytu konsolidacyjnego na spłatę kilku zobowiązań.

   

 • Czym różni się kredyt od pożyczki?
  Terminy te są często stosowane zamiennie, co jest błędem. Kredyt bankowy to zobowiązanie, które uzyskać można tylko w banku, a zasady jego udzielania są ściśle regulowane przez dedykowane Prawo bankowe. Pożyczka lub chwilówka z kolei, to produkt, w którym specjalizuje się sektor pozabankowy. Regulują go zapisy Ustawy o kredycie konsumenckim i Kodeks cywilny, przez co są one łatwiej dostępne, obłożone łagodniejszymi warunkami i udzielane na mniej kosztowne wydatki.