Oblicz procent składany

Systematyczne oszczędzanie, nawet niewielkich kwot miesięcznie może okazać się kluczem do finansowego sukcesu i zapewnienie sobie spokoju bez większych wyrzeczeń. Klienci banków bardzo chętnie korzystają z produktu jakim są różnego rodzaju lokaty: długi i krótkoterminowe, z szerokim zakresem oprocentowania. Polacy coraz chętniej zakładają lokaty. Są bardziej świadomi w zakresie ofert proponowanych przez banki. Jednak form aktywnego oszczędzania jest tak wiele, banki oferują depozyty o różnych okresach trwania, z różnorodnym oprocentowaniem i dodatkowymi benefitami wynikającymi z zdecydowania się na daną ofertę. Jedną z korzystniejszych form depozytów jest z pewnością lokata, której dochód jest uzależniony od procentu składanego. Czym jest lokata z procentem składanym i na jakich zasadach działa?

Procent składany, procent prosty – co jest korzystniejsze?

Lokaty długoterminowe to często bardzo dobry sposób na zarobienie na swoich oszczędnościach większej sumy środków finansowych. W jaki sposób lokata „zarabia” dodatkowe pieniądze dla osoby oszczędzającej? Dzieje się tak dzięki kapitalizacji odsetek dodanych do odłożonej sumy na lokacie. Dzięki procentowi składanemu, można zarobić szybciej i więcej. Kapitalizacją można nazwać doliczenie „zarobionych” na lokacie odsetek do salda oszczędności. Taka powiększona o procent składany kwota, w kolejnym okresie podlega kolejnemu oprocentowaniu, z większej już kwoty. Lokata oparta na procencie składanym jest  korzystniejszą opcją oszczędzania, od produktu oferującego zarobek na podstawie, tak zwanego, procentu prostego – często oferowanego przez banki. Kapitał na lokacie rośnie znacznie szybciej, kiedy zarobione środki są do niego systematycznie doliczane i obejmowane dalszym oprocentowaniem.

Kalkulator procent składanykalkulator procent składany

Przedmiotowy kalkulator to bardzo wygodny środek niezbędny do łatwego i szybkiego wyliczenia, na jaką kwotę do wypłaty po zakończeniu lokaty opartej na procencie składanym, można będzie liczyć. Aby uzyskać prawidłowy wynik, należy posiadać takie dane jak: kwota początkowa lokaty, okres  i rodzaj deponowania środków (można wskazać liczbę miesięcy lub lata), oprocentowanie lokaty oraz wskazać po jakim czasie oprocentowanie ulegnie kapitalizacji (codziennie, miesięcznie, kwartalnie, rocznie). Po wpisaniu prawidłowo, wyżej wymienionych informacji, kalkulator wskaże ostateczną kwotę jaką będzie można wypłacić po zakończeniu depozytu. Kalkulator procentu składanego to nie tylko narzędzie informacyjne – dzięki niemu można samodzielnie porównać oferty lokat kilku banków. W takiej sytuacji nabędzie się pewność, że przedmiotowe wyliczenie będzie prawidłowe i nie przekoloryzowane przez doradcę kredytowego.

Długoterminowe oszczędzanie z wykorzystaniem procenta składanego

Lokaty posiadają swoje zalety i wadami. Główną wadą jest teoretyczny brak dostępu do zdeponowanych na lokacie środków. Jeżeli sytuacja życiowa zmusi do zakończenia lokaty przed terminem, w zależności od rodzaju umowy, prawdopodobnie straci się cały potencjalny lub dotychczas doliczony zarobek wynikający z oprocentowania lokaty. Czasami umowy przewidują doliczenie kary umownej za zerwanie lokaty przed terminem. Dlatego też koniecznością jest skrupulatne czytanie umów i zapoznanie się z tabelą opłat i prowizji jeszcze przed założeniem jakiejkolwiek lokaty. Niemniej jednak, zalety wynikające z posiadania lokaty znacznie przewyższają okresowy brak dostępu do swoich środków finansowych.

Właściciele lokat opartych na procencie składanym są niezwykle zadowoleni z tempa wzrostu oszczędności opartym na tej technice oszczędzania. Najlepiej można zobrazować działanie tego depozytu porównując go z zarobkiem na jaki można liczyć z lokaty o procencie prostym. Różnice są naprawdę spore, na korzyść pierwszego rozwiązania. W skali lat, może to być nawet kilka tysięcy więcej (oczywiście w zależności od sumy początkowej i oprocentowania).

Strach przez oszczędzaniem?

Wiele osób boi się lokat – jak główny argument świadczący przeciw tej wersji oszczędzania podają zazwyczaj strach o swoje oszczędności. Uważają, że pieniądze będą bezpieczniejsze na zwykłym rachunku bankowych lub w domu. Te obawy nie mają jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości. Korzystając z oferty znanych banków, czytając umowy lokat – oszczędza się bezpiecznie – można śmiało stwierdzić, że pieniądze na lokacie są bezpieczniejsze niż pod przysłowiowym „materacem” i na dodatek stale się powiększają – bez najmniejszego wysiłku i nakładu pracy. Aby być w pełni zadowolonym z wyników tego typu oszczędzania warto poświęcić trochę czasu na poszukiwanie atrakcyjnego produktu i zdecydować się na zadowalającą ofertę. Kalkulator procentu składanego, z pewnością okaże się pomocy w znalezieniu  produktu idealnego.

Sukces polegający na zarabianiu z wykorzystaniem oszczędności na lokacie z procentem składanych wynikają z czasu. Im dłużej środki są zdeponowane na lokacie, tym wyższe zyski. Nie ulega żadnej wątpliwości, że aktywne oszczędzanie – jakim można nazwać zdeponowanie swoich środków na lokacie, jest zdecydowanie korzystniejsze, niż oszczędzanie pasywne, jakim można nazwać trzymanie swoich oszczędności pod przysłowiowym „materacem”. Warto wykorzystać swoje oszczędności, chociaż na pierwszy rzut oka oprocentowanie lokaty może nie wydawać się atrakcyjne, wraz z biegiem czasu można zarobić na lokacie nawet parę tysięcy – nie wykonując nic. Przy większych sumach, odsetki mogą być imponujące, przy mniejszych – okażą się miłym dodatkiem przy zakończeniu depozytu.

Dodaj komentarz