Karty kredytowe ranking

 

Karta kredytowa to nie tylko marzenia, które w miarę Twoich możliwości finansowych mogą się ziścić, lub nie. To nie tylko idea lepszego kontrolowania wydatków, lub też – o zgrozo – zwiększonej liczby zobowiązań, zaciąganych w sposób nieodpowiedzialny. Karta kredytowa to gwarancja konkretnych, ekonomicznych korzyści, które mogą stać się naszym udziałem, jeśli będziemy z niej w sposób mądry korzystać.

karty kredytowe rankingDebet, czy kredyt?

Przed poznaniem wszystkich korzyści wynikających z posiadania karty kredytowej, należy dokładnie zastanowić się, czym tak naprawdę one są. Często myli się je z kartami debetowymi. Tymczasem te drugie są po prostu kartami bankomatowymi, za pomocą których można obciążyć nasz własny rachunek bankowy, czyli pieniądze, które aktualnie posiadamy. W przypadku karty kredytowej obciążamy nasz rachunek kredytowy, czyli środki, których aktualnie nie posiadamy na własność, lecz wypożyczamy je z banku.

Oczywiście karta kredytowa również podlega określonym regulacjom. Wysokość udzielonych w jej ramach środków, jest ściśle określona przez bank. Tak zwany limit karty kredytowej określa wartość środków, powyżej których nie możemy się zadłużać. Ponadto samo otrzymanie karty kredytowej jest bardziej skomplikowane, niż jej odmiany debetowej. Uzyskuje się ją na podobnych zasadach co kredyt. Oznacza to więc konieczność przedstawienia we wniosku dokumentów, które świadczą o uzyskiwanych przez nas dochodach.

Podróże bez limitów

Za pomocą karty kredytowej można w bardzo wygodny sposób zarezerwować hotel, przelot a nawet samochód. Z metody tej korzystamy zwłaszcza w przypadku przejazdów za granicę, gdy dane z karty są zabezpieczeniem dla podmiotu organizującego imprezę turystyczną. Zaletą tej formy płatności, jest również możliwość pobrania ewentualnych opłat manipulacyjnych przez oferenta usług, jeśli np. zrezygnujemy na ostatnią chwilę przed skorzystaniem z jego oferty. Dzięki temu nie musimy kontaktować się z zagranicznym hotelem, przesyłając pieniądze na nikomu nieznane rachunki bankowe.

Szybkie zakupy dzięki karcie kredytowej

Ten powód jest najbardziej kontrowersyjny, ale z drugiej strony pozwala na wygenerowanie dużych oszczędności. Po co wpisywać do przelewu dane sklepu, potwierdzać transakcję sms-em i cały czas martwić się o to, kiedy środki zostaną zaksięgowane? Wystarczy, że wprowadzi się do specjalnego okna swoje dane osobowe (imię i nazwisko) a także numer karty. Sprzedawca sam pobierze wybraną kwotę a Kupujący będzie mógł cieszyć się dodatkowym, wolnym czasem. Oczywiście zawsze warto pamiętać o tym, że wspomniane pieniądze trzeba będzie oddać. Najlepiej zrobić to od razu, gdy możemy skorzystać z okresu bezgotówkowego. Potem trzeba będzie ponieść dodatkowe opłaty, wynikające z konieczności regulacji odsetek.

Bezpieczeństwo środków

Na karcie kredytowej nie musimy wyłącznie posiadać środków kredytowych. Klient o większej zasobności portfela, może ją wykorzystać jako formę elektronicznej i wyjątkowo bezpiecznej portmonetki. Jak to możliwe? Większość nowych kart kredytowych posiada specjalną funkcję zbliżeniową, dzięki której „na zbliżenie” bez podania kodu PIN można wypłacić maksymalnie kilkadziesiąt złotych (najczęściej 50). Oprócz tego, potężnym sprzymierzeńcem Klienta jest tzw. usługa chargeback, która polega na możliwości cofnięcia wybranej transakcji o ile do wniosku reklamacyjnego zostanie dołączonych kilka istotnych dokumentów, takich jak zgłoszenie na Policję i historię transakcji. Na tej podstawie, bank może (o ile uzna to za zasadne) zwrócić odpowiednią, wydaną wcześniej sumę pieniędzy.

Dodatkowe środki finansowe

Posiadanie własnej karty kredytowej to również forma zabezpieczenia się na przyszłość. Wiele osób traktuje ją jako zabezpieczenie finansowe w czasie, gdy domowy budżet przechodzi poważne kłopoty. Dzięki okresowi bezodsetkowemu, spłata zaciągniętych wcześniej zobowiązań może być całkowicie darmowa. Kartę kredytową można też potraktować jako rezerwuar środków kapitałowych, których właścicielami aktualnie jesteśmy. Niemniej, środki te nie będą oprocentowane a w związku z inflacją ich wartość będzie ciągle spadać.

Organizacja domowego budżetu

Ciekawym rozwiązaniem (i z pewnością uczącym pokory) jest przelanie całości wynagrodzenia na konto oszczędnościowe (lub lokatę) a następnie korzystanie ze środków zgromadzonych na karcie kredytowej. Wtedy mamy pewność, że wszystkie ponoszone przez nas wydatki będą w pełni racjonowane. Owszem, najprawdopodobniej zapłacimy tego tytułu odsetki, ale i tak będą one znacznie niższe, niż suma niepotrzebnych kosztów. Można też pomyśleć o innej formie oszczędzania, która będzie polegać na wydawaniu z karty kredytowej wcześniej zgromadzonych tam środków. Oznaczać to będzie konieczność zmieszczenia się w określonych, miesięcznych limitach wydatków, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi oszczędnościami. Przy tej metodzie, zawsze warto analizować wyciągi przychodzące do nas z banku. W każdym z nich będzie podany aktualny stan zadłużenia i czas trwania okresu nie obciążonego jakimikolwiek odsetkami. Dzięki tym informacjom, zaplanowanie domowego budżetu będzie jeszcze łatwiejsze a odsetki z tytułu lokat i rachunków oszczędnościowych staną się wyższe.

Czy karty kredytowe pomagają oszczędzać?

Przy tym punkcie nie mamy na myśli oszczędzania w tej samej formie, co punkt wyżej. Wręcz przeciwnie – w myśl tej oferty, Klient zaoszczędzi tym więcej, im sam wyda na określone usługi, bądź produkty. Jak to działa? Większość banków ma w swojej ofercie karty kredytowe, które umożliwiają zwroty części wydanych pieniędzy. Przykładowo, niektóre banki oferują karty, dzięki którym można otrzymywać specjalne punkty na stacjach benzynowych. Następnie można je wymieniać na różne przedmioty, lub usługi, za które normalnie trzeba byłoby zapłacić w sklepie własnymi pieniędzmi. Inne karty umożliwiają zwrot środków bezpośrednio na rachunek debetowy, jeśli Klient robił zakupy w określonych sklepach, lub punktach usługowych. W niektórych wariantach, karty te personalizuje się pod określoną grupę odbiorców. Innymi słowy, z innych kart będą mogli korzystać mężczyźni a z innych kobiety.

Podsumowanie

Karty kredytowe ranking, to bardzo ważne i ekonomicznie uzasadnione narzędzie w rękach konsumentów. Niestety, korzystanie z nich wiąże się również z ryzykiem utraty płynności finansowej, wynikającym z nieodpowiedniego gospodarowania środkami. Dlatego już wcześniej, przed podpisaniem umowy, warto z jednej strony przygotować się na mniej wystawne życie a z drugiej – zadbać o zainwestowanie oszczędzonych przez nas środków. Wbrew pozorom, kwoty te będą naprawdę wysokie.