Czy bezpieczne jest podawanie numeru karty kredytowej?

Karty kredytowe zrewolucjonizowały codzienny wymiar finansów. Dzięki nim, płacenie za dowolne usługi jest proste i szybkie jak nigdy wcześniej. Niektóre np. aplikacje internetowe i sklepy zachęcają nawet do pójścia o krok dalej – podawania danych karty, aby dana kwota została w razie czego automatycznie pobrana z konta. Czy bezpieczne jest podawanie numeru karty kredytowej?

czy podawanie numeru karty kredytowej jest bezpieczne?

W ostatnich latach zaobserwować można postępującą dominację znaczenia kart płatniczych w codziennym życiu. Rośnie ich ilość w portfelach Polaków. Według statystyk Narodowego Banku Polskiego z końca 2013 roku, kart płatniczych było w Polsce 34,6 miliona1. 4 lata później – już nieco ponad 39 milionów2. Również i ubiegły, 2018 rok minął pod znakiem większej ilości będących w obiegu kart, notując 1,3% wzrost w samym I kwartale roku3. Dla porównania, w ostatnim kwartale 2005 roku naliczono ich zaledwie 19,5 miliona4.

Nic zatem dziwnego, że wraz z rosnącą wszechobecnością kart płatniczych poszerza się zakres usług, z których dzięki nim można skorzystać. Terminale zakupują w celu przyjmowania płatności kartą kolejne sklepy, kawiarnie, restauracje, a nawet kwiaciarnie, wypożyczalnie sprzętu i kioski. Od niedawna prowadzony jest zresztą rządowy program Polska Bezgotówkowa, który ma zachęcać różnej maści przedsiębiorców do przyjmowania płatności kartą.

Rejestracja karty kredytowej – przede wszystkim wygoda

To nie wszystko. Wraz z rozwojem internetu, popularyzacją smartfonów i co za tym idzie – aplikacji mobilnych, coraz częściej można spotkać się z formularzami rejestracyjnymi, które proszą konsumenta o podanie numeru karty kredytowej. Po co? Najczęściej w celu weryfikacji tożsamości i ułatwienia płatności za dane usługi. Kartę kredytową powszechnie rejestrują np. użytkownicy aplikacji Uber. Po podaniu danych przy rejestracji, po zakończeniu każdego przejazdu aplikacja automatycznie będzie pobierać należność z konta.

Wygoda? Owszem. To jednak jedynie przykład pozbawionego ryzyka dzielenia się swoim numerem karty kredytowej. Warto postawić jednak ogólne pytanie – czy bezpieczne jest podawanie numeru karty kredytowej? Nie w każdym przypadku. Istnieją sytuacje, w których dla zachowania podstawowych środków bezpieczeństwa wskazane będzie zachowanie. O jakich sytuacjach konkretnie mowa?

Chroń dane swojej karty

Każda karta kredytowa, jak wiadomo, posiada swoje unikalne dane. Poza datą ważności, wybitą małym drukiem, imieniem i nazwiskiem właściciela oraz kodem CVV znajdującym się na odwrocie, podstawowym czynnikiem identyfikacyjnym dla karty kredytowej jest jej numer. Zawsze składa się on z 16 cyfr i podczas codziennego użytkowania powinno się go chronić przez właściciela przed dostępem osób trzecich.

Wynika to z faktu, że zarówno numer karty kredytowej, jak i pozostałe jej dane mają charakter poufny. Mając dostęp do ich pełnej treści, swobodnie można posługiwać się kartą podczas rejestracji jej w np. usługach internetowych wspomnianych w powyższym paragrafie. Trafienie karty w niepowołane ręce lub podpatrzenie przez wścibskiego oszusta jej danych może być wyjątkowo niebezpieczne. W ten sposób, może on np. wyłudzać różnego rodzaju usługi internetowe, dokonując tym samym zwykłej kradzieży środków z konta konsumenta. Mowa tutaj oczywiście o kartach, które mają aktywną możliwość wykonywania transakcji internetowych i sytuacjach, kiedy nie są to zakupy internetowe (gdzie dochodzi jeszcze weryfikacja SMS-em).

Czy bezpieczne jest podawanie numeru karty kredytowej? Ryzykowne sytuacje

Co innego, gdy konsument decyduje się podać numer karty kredytowej korzystając z internetowych usług zaufanych, dużych i sprawdzonych aplikacji mobilnych. Dane karty są przez nie zazwyczaj przechowywane z uwzględnieniem środków bezpieczeństwa, a środki pobierane są bez większych kłopotów. W jakich sytuacjach jednak podanie numeru karty może być obarczone ogromnym ryzykiem, którego trzeba być świadomym?

Przykładem może być sytuacja, w której bliżej nieznana nam firma (np. nowy sklep internetowy), oferuje możliwość dokonania zakupu poprzez wprowadzenie danych karty. W teorii ma to zachęcać do dokonywania kolejnych zakupów w tym samym sklepie w sposób szybszy i wygodniejszy. W praktyce jednak może to być pole do nadużyć – oszuści mogą pod płaszczem sklepu internetowego wyłudzać dane karty kredytowej.

Jeśli mowa o sklepach internetowych, warto też patrzeć, czy transakcja jest szyfrowana (np. protokół SSL) i posiada odpowiednie certyfikaty zabezpieczające. W innym wypadku, nawet przy dobrej woli i zachowaniu uczciwości przez sklep, dane z karty, a przez to z konta bankowego, mogą zostać wykradzione przez złośliwe oprogramowania.

Inne niebezpieczne sytuacje

  1. Innym powszechnym zjawiskiem, przy którego okazji należy zachować ostrożność przy podawaniu karty kredytowej, jest rezerwowanie terminu w hotelu (szczególnie zagranicznym). Strony internetowe takie jak booking.com albo trivago.com przyjmują na siebie obowiązek rozliczenia się z miejscem pobytu, przez co klient rejestruje swoją dane u tych pośredników – i jest to w pełni bezpieczne. Niestety, zdarzają się sytuacje, podczas których hotele mimo to same domagają się przekazania np. danych karty kredytowej do rozliczenia. Może to być ryzykowne w przypadku hoteli o niewielu opiniach, tym bardziej, gdy nie mamy pewności co do wiarygodności i bezpieczeństwa transakcji.
  2. Uważać też należy przy podczas fałszywych ogłoszeń o pracę. W ostatnich latach spopularyzowały się bowiem działania oszustów, wedle których prosi się o wykonanie przelewu weryfikacyjnego lub podanie numeru karty w celu naliczenia takiej opłaty weryfikacyjnej (1 grosz lub góra 1 złoty). Tak naprawdę może to być próba dokonania oszustwa. Może to skutkować wykradzeniem danych konta bankowego lub próbą np. wyłudzenia kredytu lub pożyczki.

Zasady bezpiecznego posługiwania się kartą kredytową

Podsumowując, warto przedstawić jeszcze kilka porad na temat bezpieczeństwa przy posługiwaniu się kartą kredytową.

  • Zawsze dokonuj zakupów w internecie za pośrednictwem stron, które stosują szyfrowanie (protokół SSL).
  • Pilnuj, aby dane Twojej karty nie były w polu widzenia osób trzecich podczas dokonywania np. transakcji zbliżeniowych.
  • Nie dokonuj zakupów i nie rejestruj karty kredytowej w niepewnych, nieznanych Ci dotąd sklepach i aplikacjach mobilnych.
Źródła:
  1. https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_04_2013.pdf
  2. https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_04_2017.pdf
  3. https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_01_2018.pdf
  4. https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_04_2005.pdf

Dodaj komentarz