Jak działa karta prepaid? Podstawowe informacje

Karty płatnicze to obecnie coraz silniej upowszechniony sposób na dokonywanie płatności. Choć przyjęło się stosować zamiennie termin „karta kredytowa”, to jest on mylący. Istnieje bowiem kilka rodzajów kart płatniczych, z których każda ma konkretną specyfikę. Popularność w ostatnim czasie zyskują tzw. karty przedpłacone. Jak działa karta prepaid i czym się charakteryzuje?

Jak działa karta prepaid

Popularność kart płatniczych w ostatnich latach utrzymuje się na stabilnym, wzrostowym poziomie, na co wskazują publikowane regularnie statystyki Narodowego Banku Polskiego1. Znalezienie głównych przyczyn tego zjawiska nie jest trudne. Społeczeństwo coraz chętniej sięga po usługi, które gwarantują szybkość, wygodę i prostotę.

Dokonywanie płatności za pomocą kart niewątpliwie powyższe wymagania spełnia. Gdy doda się do tego jeszcze dwa czynniki potęgujące szybkość i wygodę dokonywania transakcji płatniczych – staje się jasne, skąd płacenie kartą jest dziś na wznoszącej fali. Mowa tutaj o systemie płatności zbliżeniowych i stale rozwijającemu się systemowi dokonywania płatności za pomocą smartfona.

Karta płatnicza – jakie rodzaje wyróżniamy?

Termin „karta płatnicza” jest jednak bardzo obszerny i nie obejmuje jednego rodzaju kart pozwalających na dokonywanie np. zakupów za usługi. Wyróżnić można bowiem kilka rodzajów, z czego każdy ma swoją odrębną specyfikę, zastosowanie i warunki użytkowania. Warto zaznaczyć, że poniższa terminologia dzieli karty ze względu na sposób rozliczania transakcji.

  1. Karta typu charge – jest to karta z tzw. odroczonym terminem płatności. Za jej pomocą dokonywać można np. zakupów i korzystać z dowolnych usług, wykorzystując określony limit środków na koncie. Tego typu karty udzielane są przez banki i instytucje finansowe, wyznaczając opłaty dodatkowe, limit środków, termin spłaty i warunki użytkowania. Konsument jest zobowiązany zawsze zwrócić całą kwotę, jaką wcześniej wykorzystał na karcie typu charge.
  2. Karta debetowa – to najpopularniejszy rodzaj karty płatniczej. Umożliwia ona dokonywanie płatności za dowolne usługi wykorzystując własne środki finansowe na rachunku bankowym. Karty debetowe są wydawane przez dane placówki bankowe, które drogą ustaleń z konsumentem mogą wyznaczyć kwotę, na jaką klient może się na karcie zadłużyć (tytułowy debet).  Opisywany rodzaj karty coraz odważniej wypiera tradycyjną gotówkę z obrotu podczas płatności za usługi.

Inne rodzaje kart

  1. Karta kredytowa – podobnie do karty typu charge, karta kredytowa charakteryzuje się odroczonym terminem płatności. Także i ona jest również wydawana przez instytucje bankowe z przeznaczeniem do dokonywania zakupów na określoną sumę pieniędzy. Wykorzystane środki, obciążone dodatkowymi opłatami, można spłacić w ratach na zasadach określonych w umowie.
  2. Karta bankomatowa – jest to rodzaj karty debetowej przeznaczony do dokonywania transakcji wyłącznie w bankomatach. Jej funkcje są zatem ograniczone do np. wypłacania i wpłacania gotówki.
  3. Karta typu prepaid – rodzaj karty, którą można dokonywać płatności po uprzednim zasileniu ją środkami finansowymi. Nie jest ona przypisana koncie bankowemu i można ją np. komuś podarować.

Definicję ostatniej z kart celowo uszczupliliśmy do minimum, bowiem szerzej przedstawimy ją w dalszej części tekstu. Warto przyjrzeć się jej bliżej, bowiem to popularna i coraz częściej można usłyszeć o jej zastosowaniu. Na czym polega działanie katy przedpłaconej?

Jak działa karta prepaid?

Jak już pokrótce wyjaśniono wyżej, karta typu prepaid (zwana też kartą przedpłaconą) charakteryzuje się nieporównywalnie dużą swobodą w użytkowaniu i dysponowaniu. Nie jest unikalnym wyrobem, do którego dostęp można uzyskać tylko dzięki bankom ani instytucjom pozabankowym. Aby można było się nią posługiwać, należy uprzednio zasilić ją określoną kwotą pieniężną, którą można dysponować aż do wyczerpania. Karta ta nie umożliwia utworzenia debetu (zadłużenia), a także nie jest przypisana konkretnemu właścicielowi.

Oznacza to, że karta prepaid może posiadać kilku użytkowników, a także można ją wręczyć komuś jako prezent. Popularne w ostatnich latach karty podarunkowe oferowane przez np. sklepy i restauracje to właśnie klasyczny przykład karty przedpłaconej. Konsument otrzymuje ją na daną transakcję z odgórnie ustaloną kwotą. I to właśnie dlatego karty prepaid nie są produktem unikalnym dla banków – można je kupić nawet w sklepie.

Karty prepaid nie mogą służyć do wypłacania znajdujących się na niej środków, a także nie daje ona nieograniczonego dostępu do rachunku bankowego. Istotnie różni się ona zatem od klasycznych kart debetowych, mogąc stanowić dla nich wartościową alternatywę.

Karta prepaid – alternatywa dla karty debetowej

Podstawowym atutem karty typu prepaid jest przede wszystkim bezpieczeństwo, jakie niesie posługiwanie się nią. Warto skorzystać z takiej karty gdy np. chce się dokonać zakupów w internecie nie mając pełnego zaufania do danego sklepu. Banki zachęcają też Ponadto, dostęp do niej zawsze uzyskuje się za pomocą kodu PIN. Ponadto – jak już wspomniano wyżej – karta przedpłacona uniemożliwia zadłużanie się na kwoty większe od tych znajdujących się na niej. Konsument może bowiem dysponować zawsze jedynie taką ilością środków, jakimi bieżąco jest zasilona karta prepaid.

Kolejnym atutem karty prepaid może być fakt, że w przypadku zagubienia jej potencjalny złodziej nie uzyska dzięki karcie dostępu do konta bankowego konsumenta. Formalnie bowiem, środki, jakie zasilają kartę przedpłaconą znajdują się na tzw. rachunku technicznym. Jeśli wykorzysta się je do końca lub karta w momencie zagubienia jest pusta – staje się ona całkowicie bezużyteczna trafiając w niepowołane ręce (tym bardziej, gdy złodziej nie zna kodu PIN).

W przypadku zagubienia karty, którą uzyskano od np. banku, warto skontaktować się z nim i poprosić o przeniesienie ewentualnych środków na karcie na inne konto techniczne.

Źródła:
  1. https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_04_2018.pdf

Dodaj komentarz