Jak działa karta Revolut? Transakcje zagraniczne taniej niż kiedykolwiek

Na rynku kart przedpłaconych pojawił się niedawno nowy, silny gracz, który wzbudza coraz większe zainteresowanie. Londyńska firma Revolut oferuje możliwość dokonywania tanich zakupów i wypłat z bankomatów w kilkudziesięciu walutach przy minimalnych kosztach. Jak działa karta Revolut, jak można ją pozyskać i czy opłaca się ją użytkować w dalszej perspektywie?

Jak działa karta Revolut

Karty typu prepaid od dawna cieszą się popularnością wśród użytkowników. Ceni się je za bycie wartościową alternatywą dla innych kart płatniczych, dobry sposób na oszczędzanie pieniędzy lub sprawienie komuś udanego prezentu. Od niedawna okazuje się, że kartą przedpłaconą można też dokonywać tanich zakupów poza granicami swojego państwa, unikając standardowych kosztów.

Aby zakupy za granicą były lżejsze dla portfela i nieco wygodniejsze, do życia swoją usługę powołała firma Revolut. Wywodzi się ona z Londynu, gdzie w 2015 roku założyło ją dwóch Rosjan inwestujących w sektor bankowych startupów1. Po niespełna 4 latach od tego wydarzenia, karty Revolut zdobywają coraz większą popularność. W zeszłym roku posługiwało się nią już ponad 3 miliony ludzi w Europie. W samej Polsce – do końca grudnia 2018 roku, już 300 tysięcy2.

Fenomen tego środka płatniczego napędza też jeszcze inna kwestia. Polscy konsumenci, w dobie rozwoju usług internetowych zakupów, coraz chętniej szukają potrzebnych produktów w sklepach działających teoretycznie poza granicami kraju. Nabywając towar ulokowany w zagranicznym magazynie za zagraniczną walutę, sposobem na zaoszczędzenie na kosztach przewalutowania może być właśnie tytułowa karta Revolut.

Karta ta zatem może okazać się przydatna nie tylko podczas wizyty poza granicami Polski, ale i nie ruszając się ze swojego domu. Jak zatem działa opisywana karta  i co warto na niej temat wiedzieć? Poznajmy najważniejsze informacje.

Jak działa karta Revolut?

Karta Revolut to wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy są niezadowoleni z kosztów, jakie ponoszą w związku z operacjami kartami debetowymi w zagranicznych walutach. Jest to wielowalutowa karta typu prepaid, która łącząc się z dedykowaną aplikacją mobilną, pozwala na dokonywanie transakcji w różnych walutach obcych. Posługiwać się nią może zarówno fizycznie, płacąc w terminalu w zagranicznym sklepie, jak i podczas zakupów wirtualnych, teoretycznie – nie wychodząc z domu. Revolut nie pobiera prowizji związanych z przewalutowaniem3.

Do takich transakcji wydawane są dwie, różne karty. Chcąc płacić w świecie rzeczywistym, konsument powinien wnioskować o fizyczną kartę, którą następnie będzie musiał zasilić wymaganą minimalną kwotą pieniędzy (20 złotych). Do transakcji wirtualnych opracowano z kolei kartę, która nie posiada swojej fizycznej formy.

Karta charakteryzuje się unikalnym projektem wizualnym, zawsze mając na sobie charakterystyczne logo firmy Revolut. Każda karta Revolut ma unikalny kod zabezpieczający i numer, a także chip i logo sygnalizujące możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych. Klient, dokonując płatności taką katą, może regularnie sprawdzać historię transakcji, saldo konta, a także informacje o posiadanych kartach w aplikacji mobilnej.

Aplikacja mobilna służy też do wspomnianego zasilania fizycznej karty środkami pieniężnymi, a także pozwala założyć wirtualne rachunki w 24 różnych obcych walutach. Można między nimi przesyłać pieniądze i swobodnie dysponować środkami, jakie wpłacono na kartę Revolut. Te zawsze muszą pojawić się na karcie przed rozpoczęciem użytkowania, bowiem jak wspomniano wcześniej – karta Revolut to karta przedpłacona. Z własnych środków przekazuje się na nią określoną sumę pieniędzy, swobodnie dokonując już potem zakupów.

Jakie waluty obsługuje karta Revolut?

Ilość zagranicznych walut, jakie są obsługiwane przez Revolut, stale rośnie. Obecnie, istnieją 24 waluty do przechowywania i wymiany środków drogą doładowania. Innymi słowy, utworzyć można aż 24 subkonta do trzymania środków. Lista obejmuje zarówno waluty europejskie, jak i obecne w państwach na innych kontynentach. Revolut już na obecnym stadium rozwoju pozwala na swobodne operacje w większości państw Europy i w wielu miejscach na świecie.

 • EUR – euro (Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Włochy, a ponadto Andora, Monako, San Marino, Watykan, Czarnogóra i Kosowo).
 • GBP – funt szterling (Wielka Brytania i terytoria zależne).
 • USD – dolar amerykański (Stany Zjednoczone, a ponadto m.in. Ekwador, Portoryko i Salwador).
 • AUD – dolar australijski (Australia, a ponadto także Kiribati, Nauru, Tuvalu)
 • CAD – dolar kanadyjski (Kanada).
 • CHF – frank szwajcarski (Szwajcaria i Liechtenstein),
 • CZK – korona czeska (Czechy).
 • DKK – korona duńska (Dania, Wyspy Owcze, Grenlandia).
 • HKD – dolar hongkoński (Hongkong).
 • JPY – jen japoński (Japonia).
 • NOK – korona norweska (Norwegia).
 • PLN – polska złotówka (Polska).
 • RON – lej rumuński (Rumunia)
 • SEK – korona szwedzka (Szwecja).
 • ZAR – rand południowoafrykański (Afryka Południowa).
 • SGD – dolar singapurski (Singapur).
 • NZD – dolar nowozelandzki (Nowa Zelandia i terytoria zależne).
 • TRY – lira turecka (Turcja, Cypr Północny).
 • ILS – szekel izraelski (Izrael).
 • AED – dirham emiracki (Zjednoczone Emiraty Arabskie).
 • HUF – forint węgierski (Węgry).
 • MAD – dirham marokański (Maroko).
 • QAR – rial katarski (Katar).
 • THB – bat tajski (Tajlandia).

Jak założyć kartę Revolut?

Firma Revolut dba o to, aby jej oferta była przedstawiona w możliwie najbardziej przejrzysty i nowoczesny sposób. Po wejściu na witrynę internetową, bez problemu można namierzyć zakładkę pozwalającą na zdobycie informacji na temat wejścia w posiadanie karty Revolut. Jak zatem ją założyć? Konieczne będzie posiadanie smartfona. Z Apple Store lub Google Play należy pobrać dedykowaną aplikację Revolut, z której poziomu przejść należy wszystkie etapy związane z rejestracją konta.

W formularzy rejestracyjnym niezbędne będzie podanie następujących informacji.

 • Numer telefonu komórkowego i zweryfikowanie go kodem wysłanym na SMS-a.
 • Adres poczty e-mail.
 • Adres zamieszkania.

Po zdefiniowaniu kodu PIN, użytkownik musi zasilić swój nowo utworzony rachunek odpowiednią sumą pieniędzy – co najmniej 20 złotych. Po tym, może wybrać, czy chce utworzyć jedynie wirtualny rachunek lub też, czy zależy mu na fizycznej karcie płatniczej. Karta zostanie wysłana przesyłką kurierską w ciągu kilku dni, choć czas ten ma być sukcesywnie skracany.

Po otrzymaniu karty w postaci fizycznej, klient musi uzupełnić jeszcze proces rejestracji o dwa, końcowe etapy weryfikacyjne.

 • Potwierdzenie swojej tożsamości poprzez skan dowodu osobistego lub innych dokumentów jak np. prawo jazdy.
 • Wykonanie zdjęcia przednią kamerą (tzw. selfie).

Po dopełnieniu tych etapów, konsument uzyskuje pełen dostęp do posługiwania się kartą Revolut, aplikacją i idącymi za tym funkcjonalnościami związanymi z wymianą walut.

Ile kosztuje założenie karty Revolut?

Koszt uzyskania karty Revolut uzależniony jest od pakietu, z jakiego skorzysta konsument4.

 • Standard. W ramach tego pakietu, konsument uzyskuje podstawowy pakiet.
  Koszt – 0 złotych.
 • Premium. Pakiet rozszerzony, który oferuje dodatkowo możliwość m.in. wyższe kwoty darmowych wypłat z bankomatu i bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne.
  Koszt – 29,99 zł na miesiąc.
 • Metal. Najwyższy i najdroższy pakiet, w ramach którego można dodatkowo m.in. do 1% zwrotu gotówki przy płatnościach kartą i wyższe kwoty wypłat z bankomatu.
  Koszt – 49,99 zł za miesiąc.

Jak używać karty Revolut?

Posługiwanie się kartą Revolut niczym nie różni się od sposobu użytkowania innych, zbliżeniowych kart płatniczych. Przed rozpoczęciem zakupów należy jednak pamiętać, aby zawsze zasilić konto, z jakiego będzie się dokonywało płatności. Przed podróżą do obcego państwa, należy przelać odpowiednią ilość środków na rachunek walutowy z wyżej wymienionej listy. Jeżeli ilość środków będzie wystarczająca, to z konta pobrana zostanie suma na wyjątkowo atrakcyjnych warunkach.

Revolut bowiem nie jest klasycznym bankiem i nie pobiera typowych dla bankowych transakcji zagranicznych prowizji. Często osiągają one horrendalne kwoty, windując łączny koszt zakupów w obcej walucie. Opisywana firma korzysta z systemu kursu międzybankowego, co poza brakiem prowizji, jest też korzystniejsze od korzystania z usług kantoru oraz kursu w konkretnych bankach komercyjnych. Co warto zaznaczyć, najbardziej opłacalne jest używanie karty Revolut w dni powszednie. W weekendy, z racji braku analizy kursów walutowych, operator pobiera 0.5% prowizji w związku z ryzykiem kursowym.

Co, jeśli użytkownik karty Revolut pojedzie do państwa, którego waluta nie jest obsługiwana przez system, np. na Ukrainę (hrywny) albo do Rosji (ruble)? Wówczas dokonując płatności, system „ściąga” środki z rachunku z najwyższym saldem i przeliczy je po kursie międzybankowym. Jeżeli zakupy zostaną dokonane w weekend, to doliczona zostanie jeszcze prowizja w wysokości 1% kosztu transakcji.

Ile kosztuje używanie karty Revolut?

W powyższym paragrafie poruszyliśmy już kwestię prowizji w przypadku opłat za posługiwanie się kartą w weekendy, kiedy nie są prowadzone analizy kursów walutowych. Jak w ogólnej perspektywie prezentują się wszystkie koszty związane z używaniem karty Revolut? W końcu firma ta prowadzi działalność komercyjną i musi z czegoś czerpać odpowiednie zyski. Otóż koszty naliczane są podczas codziennych transakcji, zachowując oczywiście – konkurencyjne wartości, które nie wpływają drastycznie na koszty użytkowania karty.

 • Wymiana walut. Jeżeli nie posiada się pakietu Premium, to Revolut pobiera prowizję w lokalnej walucie za wymianę powyżej 20 000 złotych, 6000 euro lub 5000 funtów brytyjskich.
 • Doładowanie konta. Za tę usługę, Revolut pobiera prowizję, jeżeli kwota doładowania przekroczy 400 000 złotych rocznie.
 • Wypłata z bankomatu. Jest ona darmowa do kwoty 800 złotych, 200 euro lub 200 dolarów amerykańskich. Dalej, Revolut pobiera prowizję w wysokości 2%. Limity są wyższe dla klientów pakietu Premium.

Czy karta Revolut jest bezpieczna?

Młody wiek firmy Revolut (niespełna 4 lata), optymistyczna otoczka wokół jej usług i zaskakująca ilość udogodnień mogą budzić u niektórych nieufność. Czy jednak uzasadnioną? Nie do końca. Działalność Revolut znajduje się pod okiem licznych dużych podmiotów finansowych. Warto pamiętać, że Revolut jest pod stałą kontrolą brytyjskiego odpowiednika Komisji Nadzoru Finansowego – FCA. Ponadto, środki finansowe firmy zgromadzone są w dużym Lloyds Bank i Barclays. Same karty płatnicze opatrzone są logiem największych na świecie organizacji płatniczych – Visa lub MasterCard.

Ponadto, z końcem 2018 roku doszedł jeszcze jeden czynnik wzmacniający bezpieczeństwo tego brytyjskiego pomysłu na ten alternatywny system płatności. Od 13 grudnia 2018 roku Revolut objęty jest europejską licencją bankową. Oznacza to, że przechowywanie na swoim koncie Revolut środków do wysokości 100 tysięcy euro ma gwarancję. Ponadto, Revolut ma teraz prawo do oferowania pożyczek, lokat i kont oszczędnościowych oraz sald debetowych.

Co to oznacza? Revolut nie tylko umacnia swoją pozycję jako wiarygodny podmiot finansowy, ale też prawdopodobnie w najbliższych miesiącach poszerzy swoją działalność o nowe usługi. Już teraz firma rozwija swoje przedstawicielstwo w Polsce. Jednym ze skutków, już teraz jest wspomniany krótszy czas oczekiwania na przesyłkę z kartą.

Czy warto założyć kartę Revolut?

Na koniec warto zatem odpowiedzieć jeszcze na pytanie, czy założenie karty Revolut ma sens. Owszem, jest to bardzo opłacalne. Jeżeli wykonuje się dużo transakcji w zagranicznych sklepach internetowych lub też często podróżuje się za granicę, warto rozważyć wyposażenie się w opisywaną kartę płatniczą. Pozwala ona nie tylko w dalszej perspektywie zaoszczędzić spore środki, ale i w wygodny sposób rozdzielić swoje finanse. Posiadając kartę Revolut, nie trzeba posługiwać się za granicą swoją „codzienną” kartą debetową.

Czas pokaże, w jaką stronę ukierunkuje się rozwój firmy Revolut i czy utrzyma ona dotychczasowy poziom atrakcyjności pod względem kosztów.

Źródła:
 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Revolut#cite_note-3
 2. https://www.parkiet.com/Firmy/301129978-Revolut-Coraz-wiecej-klientow.html
 3. https://www.revolut.com/pl-PL/
 4. https://www.revolut.com/pl-PL/nasz-cennik

Dodaj komentarz