Karta kredytowa, a debetowa. Poznaj kluczowe różnice

Często kupując coś w Internecie dostrzegamy, że jedną z form płatności jest “karta kredytowa”. Jednak wbrew pozorom nie jest ona skonfigurowana z naszym rachunkiem bankowym. Niestety, wielu użytkowników ma w zwyczaju mylić ją z pojęciem karty debetowej, która jest odrębnym produktem finansowym. A więc czym różnią się obie formy płatności?

karta kredytowa a debetowaDebit a Credit – w pigułce

Visa oraz MasterCard są obecnie dwiema najpopularniejszymi firmami płatniczymi, których loga znajdują się na wszystkich kartach używanych w Polsce – tyczy się to zarówno kart debetowych, jak i kredytowych. Dzięki temu z jednej strony możemy dokonywać elektronicznych płatności nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Natomiast z drugiej, niemal identyczne plastiki są trudne do rozróżnienia, a stąd już prosta droga do niejasności i wynikających stąd problemów. Warto zatem wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne karty.

Podstawową różnicą między kredytówką, a debetówką jest napis “debit” bądź “credit” umieszczony często po prawej stronie, tuż nad logo operatora karty płatniczej. W ten sposób banki mają obowiązek informowania o statusie plastiku. Kiedyś znaczącą różnicą między nimi było to, że plastik kredytowy miał formę wypukłych cyfr i liter, a debetowy był zupełnie płaski. Obecnie oferta banków jest tak ujednolicona, że odróżnienie ich między sobą to niemały galimatias.

Karta debetowa, czyli wydawana do konta

Karta debetowa to narzędzie płatnicze, które połączone jest bezpośrednio z naszym kontem bankowym. Na pierwszy rzut oka jej nazwa może być myląca, bo wyraźnie kojarzy się z “debetem” – zatem utartym stwierdzeniem bycia “na minusie” … Jednak chodzi tutaj głównie o dostęp i możliwość rozporządzania samodzielnie zgromadzonymi pieniędzmi. Nazwa debetu pochodzi od łacińskiego terminu “debit”, które ściśle związane jest z księgowością i oznacza po prostu “operację obciążającą rachunek”. Oczywiście, możemy wydać więcej niż posiadamy na rachunku, ale w tym przypadku musimy uruchomić opcję, tzw. kredytu odnawialnego lub linię kredytową, potocznie właśnie nazywaną debetem.

Podobno diabeł tkwi w szczegółach, a więc jak działa debetówka w praktyce? Gdziekolwiek znajdują się bankomaty czy terminale płatnicze tam rola karty debetowej jest nieoceniona. Dzięki niej możemy dokonywać transakcji gotówkowych i bezgotówkowych czy korzystać z wpłatomatów. Możemy również realizować płatności w stacjonarnych placówkach handlowo-usługowych, a także na internetowych stronach aukcyjnych czy sklepach. Ponadto regularne comiesięczne wpływy na konto czy dokonanie odpowiedniej ilość transakcji bezgotówkowych gwarantują także ograniczenie i tak niewielkich kosztów utrzymania plastiku.

A co z kartą kredytową?

Jest to produkt nieco bardziej skomplikowany od karty debetowej, jeśli chodzi o sposób korzystania. Natomiast ich mechanizmy działania są niemal identyczne. Otóż, korzystając z karty kredytowej nie wydajemy własnych pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym. Wykorzystujemy w tym celu pieniądze pożyczone od instytucji bankowej. Na jak duży limit kredytowy możemy sobie pozwolić? Faktycznie zdeterminowane jest to od naszej zdolności kredytowej na podstawie, której bank ustala próg kwotowy dla dostępnych środków. Co ważne za każdym razem, gdy korzystamy z plastiku kredytowego zaciągamy, tzw. kredyt konsumpcyjny.

Nowoczesna karta kredytowa doceniana jest z racji tego, że posługujemy się środkami, które nie są pobierane z własnego konta bankowego. Jednak taki komfort i wygoda sporo kosztuje. Oczywiście, możemy korzystać z nieodpłatnego kredytu na karcie przez około 56 dni. Jest to, tzw. “okres bezodsetkowy” co oznacza, że jeśli w tym czasie uregulujemy zobowiązanie, za pożyczone środki nie zapłacimy nic więcej. Po tym terminie zostaną naliczone odsetki, według stawki oprocentowania wskazanej w umowie.

Wygodna forma kredytu – ale czy zawsze?

Ten rodzaj plastikowych pieniędzy, pomimo że podobnie jak debetówka jest optymalnym rozwiązaniem w transakcjach bezgotówkowych. Jednak w przypadku operacji gotówkowych nie sprawdza się już tak dobrze. W większości, karty kredytowe niosą ze sobą wysokie koszty: jak prowizję za wypłatę gotówki z maszyny oraz utratę okresu bezodsetkowego, czyli “grace period”. Dodatkowo za samo posiadanie karty bank nalicza opłaty eksploatacyjne, związane z brakiem aktywności plastiku.

Jak otrzymać kartę kredytową?

Kredytówka dostępna jest dla osób, które ukończyły 18 lat, wykazują zdolność kredytową i osiągają jakiekolwiek dochody. W taki sposób banki weryfikują naszą wiarygodność jako klienta kredytowego, który jest w stanie spłacić zobowiązania. Zatem, jeśli spełniamy powyższy warunek to nie ma żadnych przeciwskazań, by zawnioskować o produkt.

Pełnoletni właściciel karty kredytowej może wyrobić także, tzw. kartę dodatkową, czyli kolejną kartę kredytową, na której ustalony jest limit kwotowy, ale dla innej osoby, np. członka rodziny. Wówczas drugi użytkownik może korzystać z limitu karty głównego właściciela, ale tylko do ustalonej kwoty. Kartę dodatkową spłaca się w identyczny sposób, jak klasyczną kredytówkę, czyli raz w miesiącu.

Karty płatnicze to więcej możliwości

Podsumowując, karty płatnicze są tak wygodnym środkiem transakcji, że trudno wyobrazić sobie bez nich codzienne funkcjonowanie. Gwarantują elastyczne zarządzanie domowym budżetem – szybkie i komfortowe przelewy, zakupy czy opłacanie bieżących rachunków. Jednak to, który produkt jest lepszy – debetówka czy kredytówka, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i możliwości finansowych. Jeśli zależy nam na wypłatach w bankomacie i nie chcemy wydawać więcej niż mamy to opcja karty debetowej jest zdecydowanie lepsza. Natomiast, gdy szukamy narzędzia do szybkiego kredytu, a jednocześnie cenimy sobie transakcje bezgotówkowe to nasze oczekiwania spełni karta kredytowa. Pamiętajmy tylko, że trzeba postępować z nią odpowiedzialnie i w granicach rozsądku, bo w końcu pożyczone pieniądze i tak będziemy musieli zwrócić instytucji bankowej.

Dodaj komentarz