Kredyt czy karta kredytowa – co lepsze?

Kredyty bankowe, jakie są dziś szeroko reklamowane i oferowane przez dziesiątki konkurencyjnych placówek, pozostają popularnym sposobem na uzupełnienie braków w domowym budżecie. Nie ma jednak jednego sposobu na uzyskanie zastrzyku gotówki – banki mają na to różne sposoby. Co jest lepsze – kredyt czy karta kredytowa? Sprawdźmy.

Kredyt czy karta kredytowa

Konsumenci często stają przed sytuacją, w której potrzebują dodatkowej, a niekiedy pilnej, gotówki. Bieżące zobowiązania lub kwota zgromadzonych oszczędności mogą często stać na drodze, aby np. wyremontować mieszkanie, udać się na oczekiwany urlop, przeprowadzić naprawę samochodu lub sfinansować inne ważne wydatki.

Jakie istnieją rodzaje kredytu?

W takiej sytuacji, dobrym rozwiązaniem może okazać się zwrócenie się do banku w celu uzyskania kredytu. Pożyczanie pieniędzy to w końcu usługa, z której banki są najlepiej znane. Akcentują to poprzez reklamy, uznając kredyt za swój sztandarowy produkt. Pojęcie to jednak nie jest jednoznaczne, a kredyt kredytowi wcale nie jest równy. Ich charakterystyka uzależniona jest bowiem najczęściej od celu, na jaki jest on kierowany, a i pod tym względem panuje zróżnicowanie.

W dzisiejszym tekście nie mówimy o kredytach celowych, czyli zobowiązaniach udzielanych na zakup konkretnego mienia (mieszkanie, dom, samochód). Skupimy się za to na tzw. kredytach konsumenckich, czyli kredytach gotówkowych, a także popularnych kartach kredytowych. Są to bowiem dwie, ciekawe alternatywy dla klienta poszukującego stosunkowo niewielkiej gotówki na wspomniany wcześniej ważny wydatek. Pozornie podobne i kierowane do podobnego grona odbiorców, mogą różnić się od siebie kluczowymi aspektami.

Czym jest kredyt gotówkowy i kiedy go warto stosować?

Kredyt gotówkowy znany jest też niekiedy pod pojęciem kredyt konsumencki lub – jak niektóre banki wolą – pożyczka konsumencka. Jest to podstawowy produkt finansowy, jakie oferują w Polsce banki dla osób potrzebujących względnie szybkiej gotówki o niewygórowanej kwocie. W dobie rozwoju bankowości internetowej, sposób ubiegania się o takie zobowiązania wyraźnie się zmienił. Teraz, jest to szybsze i wygodniejsze, bowiem o kredyt gotówkowy można dziś wnioskować za pomocą internetu, przez co wizyta w banku nie jest zawsze koniecznością.

Fakt, podczas ubiegania się o kredyt dalej wymagana jest m.in. pozytywna weryfikacja zdolności kredytowej, sprawdzenie informacji o zatrudnieniu oraz suma miesięcznych wydatków i zobowiązań. Mając na uwadze jednak konkurencję ze strony internetowych pożyczek pozabankowych, w ostatnich latach sposób ubiegania się o pożyczkę znacząco się ukrócił. Banki starają się rozpatrywać składane wnioski możliwie jak najszybciej, przez co kredyt konsumencki to dziś najlepsza oferta dla konsumenta szukającego szybkiego w pozyskaniu zastrzyku gotówki.

Kredyt konsumencki udzielany jest w formie przelewu na wskazany numer konta lub też w formie gotówki. Przeznaczyć go można, jak sama nazwa wskazuje, na dowolny wydatek konsumencki. Kwoty takich kredytów wahają się od pułapu kilkuset lub kilku tysięcy złotych do wysokości nawet 200 tysięcy złotych. Zobowiązanie można zaciągnąć na czas wynoszący od kilku tygodni do nawet kilku lat (np. 96 miesięcy). Spłata odbywa się w formie comiesięcznych rat, których wysokość i kwotę konsument poznaje podczas podpisywania umowy kredytu przy jego udzielaniu. W zależności od wyboru rodzaju oprocentowania (stałe lub zmienne), wysokość rat może być stała lub o różnej kwocie. Ostateczna kwota i czas trwania kredytu będą uzależnione oczywiście, jak wspomniano, od zdolności kredytowej.

Kredyt konsumencki to zobowiązanie popularne i sprawdzone, które wymaga od konsumenta jednak terminowości i sumienności w spłatach.

Czym jest karta kredytowa i kiedy warto ją stosować?

Karta kredytowa to pojęcie stosowane dziś bardzo powszechnie, na które nadtknąć można się każdego dnia. Wbrew pozorom, wielu konsumentów używa jego jednak błędnie, nazywając kartą kredytową każdą kartę płatniczą. Te, które stosujemy na co dzień, płacąc swoimi środkami za np. zakupy w sklepie to karty debetowe, które przy dodatnim saldzie nie są zobowiązaniem wobec żadnej instytucji pożyczającej pieniądze.

Za klasyczną kartę kredytową uznaje się z kolei tylko te karty płatnicze, które wydawane są przez bank w ramach zwyczajnej pożyczki. Specjalny plastik zasilany jest określoną wstępnie kwotą pieniędzy, którą konsument może wykorzystać podczas płatności np. przy zakupach. Wykorzystując środki na karcie, klient zadłuża się u banku, przez co po upływie ustalonego czasu zobowiązany jest on uregulować wykorzystaną sumę pieniędzy i oddać ją bankowi.

Karty kredytowe to popularny w dobie rosnącego znaczenia elektronicznego pieniądza sposób na wspomożenie swojego budżetu. Uzyskanie takiej karty nie różni się za to szczególnie od procesu weryfikacji klienta, który chce uzyskać kredyt gotówkowy. Sprawdzana jest zdolność kredytowa, wysokość bieżących zobowiązań i wydatków, a także informacje o zarobkach i status zawodowy. Klient musi spełnić wymagania co do wspomnianych zagadnień, by uzyskać określoną sumę pieniędzy na karcie. Innymi słowy, limit kredytowy zależy od kondycji finansowej klienta.

Karta kredytowa odróżnia się od kredytu gotówkowego jeszcze tym, że mało kiedy pożyczone pieniądze wykorzystuje się jednorazowo. Najczęściej, służy ona jako dodatkowe źródło finansów na mniejsze, wielokrotnie dokonywane zakupy w np. sklepach odzieżowych, meblowych, księgarniach itd.

Kredyt gotówkowy – najważniejsze zalety

Na podstawie wcześniej opisanej charakterystyki kredytu gotówkowego, łatwo można określić jego podstawowe wady oraz zalety. Zacznijmy od tych pierwszych.

 • Największą zaletą kredytu gotówkowego jest szybkość i stosunkowa łatwość w pozyskaniu.
 • Kredyt konsumencki można dziś uzyskać online.
 • Podczas ubiegania się o kredyt gotówkowy nie jest wymagane zbyt dużo formalności. Oprócz zaświadczenia z zakładu pracy lub np. wyciągu z konta udowadniającego regularne dochody, banki nie proszą o np. wkład własny lub inne formalności oparte na dodatkowych dokumentach.
 • Decyzja kredytowa może być udzielona nawet w kilkanaście minut, bowiem banki dbają dzisiaj o to, by proces weryfikacyjny trwał jak najkrócej.
 • Pożyczki oferowane są w wyjątkowo szerokich i elastycznych parametrach – kwoty mogą wynieść od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Czas spłaty, podobnie, można ustalić na czas od kilku miesięcy do nawet kilku lat.
 • Nie trzeba wskazywać celu kredytu.

Kredyt gotówkowy – największe wady

 • W przypadku jednorazowego wykorzystania całej kwoty kredytu klient musi zdyscyplinować się w kwestii spłaty. Te muszą być bowiem uiszczane regularnie, co miesiąc. W przypadku opóźnień, grożą konsekwencje, które zakończyć się mogą działaniami windykacyjnymi i widnieniem w BIK jako dłużnik.
 • Zobowiązanie tego typu może okazać się w dłuższej perspektywie kosztownym wydatkiem. Kredyty trwające dłużej mogą być stosunkowo kosztowne w dodatkowych opłatach.
 • Wysokość kredytu jest ściśle uzależniona od np. miesięcznych wydatków i zobowiązań, a także zdolności kredytowej i zarobków. Wystarczy, aby ich wysokość nie zadowalała banku, aby uzyskać decyzję odmowną lub kredyt na mało atrakcyjnych warunkach i niesatysfakcjonującej kwocie.

Karta kredytowa – najważniejsze zalety

Teraz, pora zebrać w jedno miejsce najważniejsze mocne strony posługiwania się kartą kredytową, jaką wydał bank.

 • Możliwość skorzystania z tzw. okresu bezodsetkowego. Wiele banków wydając swoim klientom karty kredytowe, daje im możliwość niepłacenia dodatkowych kosztów za prowadzenie karty przez określony czas, przez co de facto – jest ona w tym czasie darmowa. Klient jest zobowiązany za taki czas zwrócić tylko tę sumę pieniędzy, jaką wydał.
 • Użytkowanie karty kredytowej jest bardzo wygodne. Wystarczy przechowywać ją w portfelu i posługiwać się nią, gdy w danym momencie potrzebna. Na przykład, podczas zakupów, których wartość przekroczyła spodziewaną kwotę.
 • Posługiwanie się kartą kredytową może korzystnie wpływać na budowanie zdolności kredytowej. Opłacając zadłużenie na karcie, dan klienta odnotuje się w rejestrze Biura Informacji Kredytowej (BIK) jako płatnik sumienny i terminowy.
 • Spłata może odbyć się w formie wygodnych rat lub w kształcie jednorazowej spłaty zadłużenia.

Karta kredytowa – największe wady

Każdy produkt bankowy ma jednak zarówno swoje jasne, jak i ciemniejsze strony. Poznajmy największe wady związane z posiadaniem i posługiwaniem się kartą kredytową.

 • Opłaty za prowadzenie karty mogą być stosunkowo wysokie. Bank czerpie bowiem określone zyski z nakładania na kartę kredytową prowizję i opłaty za używanie karty. Po zakończeniu darmowego okresu, w dłuższej perspektywie mogą być dla konsumenta dotkliwe.
 • Karta kredytowa wyglądem niczym nie różni się od klasycznej karty debetowej. Zazwyczaj przechowuje się nią w portfelu w towarzystwie innych dokumentów. Może to uśpić czujność konsumenta, który łatwo może zacząć nierozsądnie i pośpiesznie wydawać zbyt wiele środków z karty. Warto dlatego posługiwać się kartą przy zachowaniu środków ostrożności.
 • W przypadku problemów ze spłatą zadłużenia, banki nakładają zazwyczaj na nie duże oprocentowanie. Zaległości w spłacie zobowiązań wynikających z użytkowania karty kredytowej może być za tym sporym obciążeniem, co powinno motywować konsumenta do jak najszybszego podjęcia się działań w celu uregulowania spłaty.

Kredyt czy karta kredytowa – co lepsze?

Po szczegółowym scharakteryzowaniu obu popularnych sposobów na kredyt dla konsumenta na codzienne wydatki, czas je ze sobą zestawić. Oba zobowiązania mają swoje istotne wady, jak i zalety. Nie będzie możliwe rzecz jasna określenie, które z nich jest bezsprzecznym zwycięzcą, dlatego warto skupić się raczej na zestawieniu ich pod względem potrzeb, na jakie będą najlepsze. Kredyt gotówkowy jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które poszukują gotówki w stosunkowo większej, niż w przypadku karty, kwocie.

Kredyty gotówkowe najczęściej przeznacza się też na jednorazowy wydatek, chcąc sfinansować określony przez siebie konsumencki cel. Banki oferują przy tym dogodny, rozłożony na raty okres spłaty, który nie powinien znacznie obciążać domowego budżetu.

Karta kredytowa to z kolei optymalne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują wygodnego dostępu do awaryjnych, dodatkowych pieniędzy raz na jakiś czas. Zarazem, to dobra oferta dla osób chcących odseparować pożyczone przez bank środki od swojego regularnego budżetu. Korzystnym elementem jest też możliwość uzyskania okresu trwania kredytu, który nie jest obarczony kosztami (okres bezodsetkowy). W przypadku kredytu konsumenckiego nie ma co na to liczyć.

Po uwzględnieniu tych czynników, pozostaje już tylko jedno – ostateczna decyzja należy do konsumenta.

Dodaj komentarz