Konta dla firm – ranking kont firmowych 2020

Czego ma najwięcej aspirujący przedsiębiorca? Zapału oraz determinacji do realizowania pomysłów na biznes. Dlatego tak ważne jest, aby konto firmowe posiadało wiele cennych funkcjonalności, które ułatwią Ci dotychczasową pracę. Oto najnowszy ranking kont firmowych 2020 – które z nich jest najlepsze?

Ostatnia aktualizacja: 23 Lipca 2020
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Kasa Stefczyka kredyt konsolidacyjny
1 000 - 150 000 zł
Kwota
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
6,23 %
RRSO
0%
Prowizja
6 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Santander Bank Polska - Konsolidacja "Lżejsza Rata"
1 000 - 300 000 zł
Kwota
3 - 120 miesięcy
Okres spłaty
8,46 %
RRSO
0%
Prowizja
7,20 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
City Bank pożyczka gotówkowa
1 000 - 150 000 zł
Kwota
12 - 96 miesięcy
Okres spłaty
9,65 %
RRSO
5%
Prowizja
6,99 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Kredyt konsolidacyjny
30 000 - 200 000 zł
Kwota
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
10,64 %
RRSO
0%
Prowizja
7,19 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
PKO BP Mini Ratka - Pożyczka Konsolidacyjna
500 - 200 000 zł
Kwota
2 - 120 miesięcy
Okres spłaty
10,59 %
RRSO
9,99%
Prowizja
7,20 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «
Kredyt gotówkowy do 200 000 zł
1 000 - 200 000 zł
Kwota
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
10,76 %
RRSO
0%
? w przypadku skorzystania z kredytu z ubezpieczeniem
Prowizja
7,20 %
Oprocentowanie
» SPRAWDŹ «

Ranking kont firmowych 2020 – poznaj najlepsze oferty

Zwracając uwagę na aktualny zakres proponowanych przez ofert bankowych, śmiało można powiedzieć, że z wyborem idealnego konta dla firm nie powinno być problemu. Część instytucji udostępnia rachunki firmowe całkowicie za darmo, umożliwia wykonanie określonej liczby przelewów krajowych bez dodatkowych opłat, a także pozwala na bezpłatne wpłacanie i wypłacanie gotówki z bankomatów. Sam pakiet atrakcyjnych funkcjonalności jest jeszcze bardziej rozbudowany i niejednokrotnie zawiera opłacalne benefity.

Dlatego nasz aktualny ranking kont firmowych 2020 skierowany jest do klientów z różnych segmentów działalności gospodarczej. Interesujące oferty odnajdzie u nas zarówno osoba planująca otwarcie własnego biznesu, jak i doświadczony przedsiębiorca, który z powodzeniem funkcjonuje na rynku. Wiemy również, jak kluczowa jest aktualność prezentowanych ofert. W tym względzie możesz mieć pewność, że wszystkie dostępne informacje są przez nas aktualizowane i monitorowane każdego dnia.

Konto firmowe – co to jest?

Konta dla firm, jak sama nazwa wskazuje są rachunkami przeznaczonymi dla dowolnego charakteru przedsiębiorcy. Możesz zatem otworzyć konto firmowe dla małej firmy, konto dla spółki z.o.o. czy nawet prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą.

Konto firmowe w swoim założeniu nie różni się od popularnych ROR-ów dla osób fizycznych, pozwalając na wygodny i szybki dostęp do wielu funkcjonalności. Z natury jednak, koszt obsługi za rachunek firmowy jest nieco wyższy – ale w zamian za to zyskujesz dostęp do dodatkowych opcji np. księgowości online, platformy do wystawiania faktur czy kasoterminale i terminale płatnicze na preferencyjnych warunkach.

Jeśli nie masz czasu na samodzielną analizę ofert kont dla firm, zaufaj porównywarce domkredytowy.pl. Dzięki niej odnajdziesz opłacalny rachunek i przy okazji porównasz ze sobą dostępne rozwiązania.

Jakie konto firmowe wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje oczekiwania jako właściciela względem rachunku firmowego. Często na stronach internetowych banków odnajdziesz określenia: konto dla firmy, przedsiębiorstwa, mikroprzedsiębiorstwa czy rachunek dla Twojego biznesu lub korporacji. Na drodze poszukiwań powinieneś więc wpasować się w jedną z dostępnych możliwości.

Porównywarka domkredytowy.pl ułatwi Ci to jeszcze bardziej. W tym celu skorzystaj z naszego rankingu kont firmowych 2020, w którym w przystępny sposób prezentujemy najważniejsze parametry kont firmowych z punkty widzenia przedsiębiorców.

Na co zwrócić uwagę wybierając atrakcyjne konto firmowe?

Konto firmowe to bardzo przydatny i wielofunkcyjny produkt, który w wygodny sposób wesprze każdego przedsiębiorcę. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną propozycję spójrz, czym się kierować przy wyborze opłacalnego rachunku płatniczego dla firmy.

 • Dostępne sposoby otwarcia rachunku. W dzisiejszych czasach liczy się wygodny i w pełni bezpieczny sposób założenia konta firmowego. Standardem staje się podpisanie umowy przez internet metodą “na selfie” bądź podczas wideorozmowy. Jednak równie popularne jest zawarcie umowy za pomocą kuriera. Wszystkich formalności dokonasz bez wychodzenia z domu!
 • Opłaty. Istotą biznesu jest generowanie jak największych przychodów i ograniczenie wydatków. Dlatego przed wyborem konkretnej oferty, wczytaj się dokładnie w tabele opłat i prowizji, np. sprawdź, jakie są koszty za przelewy do ZUS i urzędu skarbowego czy ile wynosi prowizja za wpłaty i wypłaty z bankomatów. Skup się na takich propozycjach, które oferują jak najwięcej usług za darmo bądź za niewielką opłatą.
 • Oferta oszczędnościowa. Zwróć uwagę czy konto dla firmy oferuje korzystne produkty oszczędnościowe – lokaty oraz konta oszczędnościowe, które pozwalają na ulokowanie wolnych środków na określny okres z atrakcyjnym oprocentowaniem.
 • Atrakcyjne produkty kredytowe. To istotny element w ofercie bankowej, który pozwala przedsiębiorcom uzyskać kredyt na wyższą kwotę oraz na zdecydowanie lepszych warunkach kredytowych.
 • Oferta walutowa. Coraz więcej podmiotów gospodarczych współpracuje z kontrahentami i firmami rozsianymi po całym świecie. Dlatego wybierając konto firmowe sprawdź, czy proponuje obsługę walutową oraz jakie są koszty przewalutowania transakcji walutowych.
 • Usługi dodatkowe i bonusy. W życiu codziennym doceniamy wygodę i nowoczesność podobnie zresztą, jak na gruncie zawodowym. Wybierz zatem rachunek, który udostępnia wygodną bankowość elektroniczną, aplikację mobilną, faktoring, ubezpieczenia, usługi kantoru walutowego. Atrakcyjne są również kuszące premie za otwarcie konta i różne bonusy, np. darmowe narzędzia do raportowania, bezpłatną platformę do wystawiania faktur, konto firmowe z obsługą księgową czy darmowy terminal płatniczy.

Konta dla firm – najlepsze oferty przez internet

Zdajemy sobie sprawę z tego, że “czas to pieniądz” więc nie warto tracić go na wizytę w oddziale. Prezentowany przez nas ranking kont firmowych 2020 został wzbogacony o oferty ze zdalną możliwością wypełnienia wszystkich formalności bez wychodzenia z domu.

Dodatkowo, zestawienie zawiera parametry, które w ocenie każdego przedsiębiorcy są niezwykle istotne. Oprócz wyszczególnienia trzech najlepszych ofert w rankingu, dowiesz się ile wynosi koszt prowadzenia konta oraz obsługa karty płatniczej, a także czy rachunek otworzysz w promocji z premią. Przydatną informację jest również to, czy masz szansę skorzystać z darmowych przelewów oraz bankomatów w kraju i za granicą.

Rachunek firmowy a przepisy

Wiele osób jest przekonanych, że każdy podmiot gospodarczy musi posiadać konto firmowe. Tymczasem, przepisy prawa nie zabraniają prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem rachunku osobistego.

Obowiązująca Ustawa o rachunkowości nakłada na przedsiębiorców jedynie obowiązek realizowania rozliczeń podatkowych oraz opłacania składek ZUS w formie przelewu bankowego, z rachunku wskazanego w urzędzie skarbowym (z tego obowiązku zwolnieni są przedsiębiorcy, którzy nie ubiegają się o zwrot podatku VAT i mikroprzedsiębiorcy zatrudniający do 10 osób z rocznym obrotem netto poniżej 2 mln EUR).

W praktyce jednak, prowadzenie działalności z wykorzystaniem konta osobistego może wprowadzić mały harmider finansowy. Chociażby dlatego, że na rachunku prywatnym nie oddzielisz transakcji osobistych od firmowych. A to w przyszłości może być powodem wielu problemów z urzędem skarbowym, przed którym będziesz musiał udowodnić, że dana płatność była dokonana w celach prywatnych, a nie firmowych.

Jeśli zmienisz numer rachunku, w ciągu 7 dni poinformuj o tym fakcie urząd skarbowy! Nie musisz tego robić osobiście. Wystarczy, że zaktualizujesz informacje w CDIG, które automatycznie trafią do US.

Najlepsze konta firmowe – gdzie szukać?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że w zależności od skali prowadzonej działalności, oczekiwania przedsiębiorców mogą być różnorakie. Dla jednej firmy kluczowe będą koszty przelewów walutowych i narzędzia związane z księgowością, a dla drugiej – opcja lokowania nadwyżek finansowych połączona z szybkim dostępem do produktów kredytowych. Oczywiście, najważniejszą rolę dla każdego biznesu odgrywają też opłaty związane z prowadzeniem konta dla firmy.

Dlatego uznaliśmy, że warto mieć pod ręką listę banków, które oferują najbardziej atrakcyjne rachunki firmowe. Wśród nich możemy wymienić:

 • Bank Pekao
 • Alior Bank
 • mBank
 • Idea Bank
 • Nest Bank

Dlaczego warto założyć konto dla firmy?

Z całą pewnością da się wymienić całą gamę powodów, dla których warto posiadać konto dedykowane podmiotom gospodarczym. Przyjrzyjmy się im nieco dokładniej.

 • Bezpieczny dostęp do bankowości internetowej, a także aplikacji mobilnej.
 • Darmowe lub tanie przelewy, a także wpłaty/wypłaty z bankomatów.
 • Darmowy bądź niski koszt prowadzenia konta wraz z dostępem do pakietu usług.
 • Porządek w papierach. Konto biznesowe pozwala oddzielić operacje prywatne, od tych mających charakter biznesowy.
 • Prowadzenie wygodnej księgowości online, która umożliwia m.in. szybką segregację wpływów i wydatków.
 • Dostęp do przestrzeni coworkingowych.
 • Brak podwójnego opodatkowania na lokacie bankowej. Prowadząc firmę z konta prywatnego narażasz się na wyższy 19% podatek od zysków kapitałowych na lokacie bankowej (odsetki traktowane są jako przychód osoby prywatnej, a nie firmy).
 • Rzetelny i bezpieczny wgląd w przychody i wydatki firmy.
 • Atrakcyjne oprocentowanie konta oszczędnościowego, walutowego, lokaty, a także doradztwo prawne i pakiety assistance skrojone na potrzeby przedsiębiorców.
 • Bogata oferta produktów kredytowych.
 • Atrakcyjny Program Lojalnościowy.

Kluczowym argumentem przemawiającym za oddzieleniem finansów osobistych od firmowych są ewentualne problemy w egzekucji komorniczej. Jeśli dojdzie do zajęcia konta osobistego – komornik zostawi na nim kwotę wolną od zajęcia komorniczego. W przypadku konta firmowego, ta zasada nie funkcjonuje. Dlatego traktując osobisty ROR jako rachunek firmowy pozbawiasz się wszystkich środków do życia!

Czy konto firmowe jest droższe od konta osobistego?

Na rynku bankowym toczy się prawdziwa batalia o klienta biznesowego. Efektem takich działań jest duży wybór ofert – obok kont firmowych, za które zapłacisz kilkadziesiąt złotych miesięcznie, obecne są i takie, których użytkowanie jest całkowicie darmowe (po spełnieniu prostej aktywności na rachunku, np. wykonanie jednego przelewu do ZUS).

Co za tym idzie, stwierdzenie, że rachunek biznesowy jest droższy w prowadzeniu niż konto osobiste, nie jest do końca prawdą. Niekiedy wystarczy poświęcić trochę czasu na porównanie ofert i spełnić kilka prostych warunków, aby uniknąć niepotrzebnych opłat.

Pamiętaj, że brak konta dla firmy utrudnia prowadzenie księgowości, wprowadza informacyjny bałagan i może prowadzić do wielu problemów związanych z prawidłowym rozliczaniem z fiskusem. Dlatego zajrzyj na nasz ranking kont firmowych 2020 i sam zdecyduj, która oferta spełnia Twoje potrzeby!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.

2. Raport ZBP „Cyberbezpieczny portfel” 2020