Ile kredytu mogę dostać? Dowiedz się, co na to wpływa

Kredyty bankowe to popularne środki finansowe, które uzyskać można na sfinansowanie pilnych lub zwyczajnie potrzebnych w danym momencie wydatków. Wszechobecne reklamy tego typu zobowiązań zachęcają do skorzystania z nich. Jednak aby je uzyskać, spełnić trzeba jasno określone wymagania. Ile kredytu mogę dostać? Poznaj odpowiedź na to pytanie.

Ile kredytu mogę dostać

Kredyt gotówkowy to warte uwagi wsparcie finansowe na wypadek pojawienia się ważnego wydatku, którego z różnych względów nie jest się w stanie pokryć w dany momencie z własnych środków. Potrzebny jest zakup nowego telewizora, roweru, samochodu, telefonu czy komputera? A może chce się wybrać na urlop lub pokryć inny, pilny wydatek?

Na wypadek takich sytuacji, w dziesiątkach ofert mogą przebierać konsumenci patrząc na oferty firm pożyczkowych, SKOK-ów i banków. W dzisiejszym tekście, skupimy się na tej ostatniej grupie. Banki bowiem, pomimo silnej konkurencji, nadal starają się dzielnie walczyć o klienta, przedstawiając zróżnicowane oferty. Za bezpośredniego konkurenta popularnych pożyczek długoterminowych u firm pożyczkowych uznać można kredyt gotówkowy. Zwany także kredytem konsumenckim, cieszy się dużym zainteresowaniem.

Kredyty bankowe wzbudzają zaufanie klientów

Co ciekawe, według danych Biura Informacji Kredytowej z lipca 2018 roku, powodzenie tego typu zobowiązań wśród konsumentów utrzymuje się nawet w tendencji wzrostowej. Na tle statystyk z tego samego miesiąca w roku 2017, w połowie 2018 roku zaciągnięto o 7,8% więcej tego typu zobowiązań1. Można zatem stwierdzić, że kredyty – ważny element działalności banków – cieszą się stabilną popularnością wśród klientów, wciąż zwiększając swój zasięg.

Podobnie prezentuje się kondycja innych popularnych kredytów – hipotecznych. We wspomnianym badanym okresie (lipiec 2018), BIK odnotował 12,7% więcej udzielonych zobowiązań tego typu, niż przed rokiem. Z czego wynikają te liczby? Częściowo, zasługę może mieć rosnące zaufanie do sektora bankowego. Według badań, na jakie powołuje się Związek Banków Polskich, w 2018 roku dobry stosunek do tych instytucji miało 46% badanych Polaków2. W 7 lat odsetek ten zwiększył się o 25 punktów procentowych, z 21%.

Ile kredytu mogę dostać – wymagania banków przy kredytach

Nic dziwnego zatem, że buszując po sieci znaleźć można dziesiątki pytań dotyczących kredytów. Konsumenci szukają i porównują oferty z danych banków. Ponadto, próbują znaleźć informacje o wymaganiach danego banku i przede wszystkim tym, jakiej sumy mogą oczekiwać.

Na początek, wymieńmy zatem podstawowe wymagania, jakie niezależnie od rodzaju kredytu, konieczne będą do spełnienia, by z powodzeniem ubiegać się o zobowiązanie w banku.

Zdolność kredytowa. Jest to podstawowy element poddawany weryfikacji przez bank przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu. Na podstawie oceny zdolności kredytowej możliwa jest w ogóle ocena tego, czy bank może zaufać konsumentowi lub czy może mu powierzyć tak kwotę pieniędzy, o jaką on się ubiega. W celu weryfikacji zdolności, sprawdzony zostanie rejestr BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Bank sprawdzi m.in. jak terminowo spłacano dotychczasowe zobowiązania i czy w związku z tym konsument nie posiada na koncie długów. Instytucja dzięki wpisom w BIK może oszacować, na ile może zaufać konsumentowi w kwestii kredytu i na ile może mu go udzielić. Nie jest również wykluczone, że poprzez np. odnotowanie negatywnych wpisów, bank odmówi udzielenia kredytu w ogóle. Niekiedy, bank może dodatkowo sprawdzić wpisy jeszcze w innych rejestrach – BIG (Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) czy ZBP (Związek Banków Polskich).

Zatrudnienie. Ważnym punktem podczas weryfikacji potencjalnego kredytobiorcy jest też kwestia jego zatrudnienia. Banki wymagają od swoich klientów posiadania stabilnego zatrudnienia, które poświadczyć można stosowną umową (np. o pracę). Przedstawić  trzeba w tym celu zaświadczenia od pracodawcy, a także np. zaświadczenie o dochodach. W kwestii stabilności dochodu – ważne, by dana praca wykonywana była odpowiednio długo, a umowa nie wygasała w ciągu najbliższych, załóżmy, kilku miesięcy. Bank musi mieć bowiem gwarancję, że konsument nie utraci źródła dochodu lub nie popadnie w niestabilną sytuację finansową. Oznaczałoby to w końcu potencjalne problemy ze spłatą kredytu, czego banki starają się unikać.

To jeszcze nie wszystko

Zarobki i kondycja finansowa. Z informacją o zatrudnieniu wiąże się też inny, tożsamy parametr – wspomniane zarobki i kondycja finansowa. Bank, poza źródłem dochodu i tego, jak długo był i się go będzie uzyskiwać, sprawdza też jego wysokość. Ponadto, w związku z otrzymywanymi dochodami podać będzie trzeba też informacje o m.in. miesięcznych wydatkach, osobach na utrzymaniu oraz innych zobowiązaniach. Zarabiać trzeba przede wszystkim tyle, aby inne zobowiązania nie przeszkadzały w potencjalnej spłacie rat kredytu.

UWAGA! Niektóre banki zamiennie zamiast klasycznego zaświadczenia o zarobkach mogą wymagać przedstawienia np. PIT-u za ostatni rok (np. Bank Millenium).

Ile kredytu mogę dostać?

Mając na względzie wyżej wspomnianą informacje, stwierdzić można, że to, czy uzyskamy kredyt uzależnione jest ściśle od zróżnicowanych parametrów. Przyjmijmy tutaj dwa założenia. Omówimy to na przykładzie kredytu gotówkowego, dla którego wymagania finansowe są mniej restrykcyjne. Załóżmy też, że klient posiada dobrą zdolność kredytową i uzyskuje regularne zarobki z legalnego źródła. A zatem, ile kredytu może uzyskać?

W przykładzie przyjęte zostaną następujące parametry, które przedstawiamy na podstawie naszego kalkulatora kredytowego.

 • Kwota kredytu gotówkowego – 15 000 zł.
 • Prowizja – powiększa kwotę kredytu (inne możliwości – nie jest uwzględniona, zmniejsza kwotę wypłaty, jest opłacana osobno).
 • Wysokość prowizji – 2%.
 • Oprocentowanie kredytu – 3,5%.
 • Okres trwania kredytu – 5 lat.
 • Rodzaj rat – raty równe (inna możliwość – malejące)
 • Wysokość raty kredytu – 2783.34.

Na podstawie wyżej opisanego przykładu stwierdzić można zatem, że z comiesięcznych zarobków potrzebne będzie co najmniej 2783,34 zł „wolnej kwoty”, aby bank przyznał kredyt. Przypominamy. Kwota każdego kredytu zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób np. wymagania spełnia konsument, ile zarabia i jakie ma miesięczne wydatki. Parametry danego kredytu w zależności od danego przypadku mogą być zupełnie różne.

Jak przygotować się do wizyty w banku w sprawie kredytu?

Mamy w planach ubieganie się o kredyt? Poznaliśmy już najważniejsze informacje o wymaganiach banku wobec konsument? Warto samemu ocenić, na ile spełnia się te warunki.

 • Warto podsumować ile ma się comiesięcznych zobowiązań i jaka jest ich łączna kwota (pożyczki, inne kredyty, raty za leasing, raty za towar RTV, składki na ubezpieczenie, czynsz za lokal lu opłata miesięczna za wynajem itd.).
 • Dobrze będzie porównać powyższą, zsumowaną wartość ze swoimi miesięcznymi dochodami. Warto będzie też zajrzeć na umowie, jak długo ona trwa (najlepiej, od co najmniej 3 miesięcy) i na ile czasu ją zawarto (najlepiej, na czas nieokreślony).
 • Warto wygenerować też raport w BIK. Przedstawi om konsumentowi informacje o tym, czy aby nie posiada on na koncie zadłużenia. Ponadto, poda też ewentualne informacje o opóźnieniach w spłacie dotychczasowych zobowiązań. Wygenerowanie raportu może odbyć się błyskawicznie za opłatą 39 złotych. Jest też możliwość dokonania tego za darmo. Odbywa się to raz na pół roku, z dłuższym czasem oczekiwania na przedstawienie pełnej dokumentacji o zdolności kredytowej konsumenta.

Mając na względzie wyżej zawarte informacje, konsument może w dobrym stopniu przygotować się do wizyty w banku lub ocenić, czy w ogóle ma się po co do niego wybierać. W drugim przypadku, alternatywą może okazać się pożyczka pozabankowa. Niektóre firmy udzielają bowiem zobowiązań dla klientów bez np. doskonałej zdolności kredytowej.

Źródło:
 1. https://media.bik.pl/informacje-prasowe/404064/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2018-09-25
 2. https://zbp.pl/aktualnosci/archiwalne-wydarzenia/stabilne-zaufanie-do-bankow

Dodaj komentarz