Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy?

Kredyty bankowe wyróżniają się na tle innych produktów finansowych na rynku wyraźnie określonymi warunkami. Aby go uzyskać, bank wymaga od klienta spełnienia kilku podstawowych zasad. Poza zdolnością kredytową i odpowiednią kondycją finansową, istotne są też dochody. Poznajmy ile trzeba zarabiać, żeby, dostać kredyt gotówkowy.

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy

Niektóre wydatki, jakie pojawiają się na drodze konsumenta, mogą okazać się zbyt kosztowne do sfinansowania z bieżących środków. Jednocześnie, mogą one być również pilne, przez co wielu rozpoczyna poszukiwania w celu znalezienia odpowiedniego źródła finansowania. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się usługi sektora finansowego.

Na cele sfinansowania kosztownych wydatków, konsumenci często zwracają się ku pożyczkom i chwilówkom. Na drugiej szali znajdują się z kolei banki, które walczą o klienta np. kredytami gotówkowymi. Między tymi podmiotami istnieją istotne różnice. W czasie, gdy firmy pożyczkowe nie zawsze muszą np. sprawdzać w BIK czy wymagać zaświadczeń o dochodach, to banki traktują te elementy jako niezbędny element regulaminu oferty.

Jakie znaczenie mają zarobki podczas ubiegania się o kredyt?

Szukając popularnych pytań związanych z kredytami gotówkowymi, często spotkać się można z tym o wymaganą przez bank wysokość zarobków, która pozwoli na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Istotnie, warto pamiętać o tej kwestii, bowiem ma ona kluczowe znaczenie w procesie ubiegania się o kredyt. Wysokość zarobków ma pośredni wpływ na całkowitą kwotę kredytu, a co za tym idzie – wysokość comiesięcznych rat.

Zarobki, uzyskiwane oczywiście z legalnego źródła zatrudnienia regulowanego umową, pozwalają bankowi ocenić kondycję finansową konsumenta. Rzucają one światło na to, ile będzie w stanie wydać na ratę kredytu. Ocenia się to w połączeniu z weryfikacją stanu cywilnego, ilości osób na utrzymaniu, miesięcznych wydatków i ciążących zobowiązań. Wysokość zarobków ma zatem kluczowy wpływ na to, czy uzyska się kredyt gotówkowy w takiej wysokości, o jaką pierwotnie się ubiegało.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to inaczej kredyt konsumpcyjny, czyli zobowiązanie zaciągane przez konsumenta (nie – przedsiębiorcę) na prywatny wydatek. Od np. kredytu hipotecznego takie zobowiązania odróżniają się nieco niższą średnią kwotą, a także celem. W przypadku kredytu konsumpcyjnego, może być on praktycznie dowolny. Konsument może zaciągnąć go np. na potrzebę zakupu sprzętu RTV czy samochodu. Ponadto, na remont mieszkania, wakacje, sfinansowanie drogiego leczenia i inne wydatki.

Innym wyróżnikiem tego zobowiązania jest mniejsza ilość zabezpieczeń. Wynika to z kwot, jakie oscylują w przypadku kredytów gotówkowych. Banki udzielają ich zazwyczaj na niższe wartości, niż w przypadku kredytów hipotecznych. Te bowiem, według danych BIK1 warte są średnio ok. 254 tys. złotych*. Kredyty gotówkowe, poprzez brak celowości i znacznej wartości, według banków nie generują potrzeby wykupowania np. ubezpieczenia kredytu i ubezpieczenia pomostowego, jak ma to miejsce w przypadku kredytu hipotecznego.

Co jest wymagane, aby uzyskać kredyt gotówkowy?

Nim przejdziemy do podstawowej kwestii wymaganej podczas procesu weryfikacyjnego, zarobków i kondycji finansowej, warto przedstawić też inne niezbędne wymagania banków.

  • Zdolność kredytowa. Bank sprawdza wpisy w rejestrze Biura Informacji Kredytowej w celu oceny m.in. stanu ewentualnego zadłużenia (bieżącego lub spłaconego). Ponadto, sprawdzana jest też ilość i kwota bieżących zobowiązań. Ponadto, to czy w ostatnim czasie konsument próbował się już z niepowodzeniem ubiegać o kredyt w tym lub innych bankach.
  • Odpowiedni wiek. Banki przewidują dla swoich klientów w danych taryfach konkretne granice wiekowe, które należy bezwzględnie spełnić, by móc potencjalnie zostać kredytobiorcą.
  • Praca. Bank prosi też konsumenta o przedstawienie dokumentów informujących o jego zatrudnieniu. Sprawdzone zostanie miejsce pracy i stanowisko. Ponadto, weryfikowane jest to, jakim rodzajem umowy regulowany jest stosunek pracy oraz od kiedy i na jak długo ona obowiązuje.

Polecamy artykuł: Jak uzyskać kredyt gotówkowy?

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Teoretycznie, o kredyt gotówkowy ubiegać może się każda osoba uzyskująca udokumentowane dochody. Jeżeli posiada ona dobrą zdolność kredytową i nie ma na koncie żadnych dużych zobowiązań (pożyczki, inne kredyty, wysokie opłaty za najem mieszkania, kosztowne comiesięczne wydatki), to o kredyt gotówkowy może ubiegać się nawet osoba zarabiająca najniższą krajową.

W zależności od wysokości zarobków osób z dobrą zdolnością kredytową, które spełniają inne pożądane przez banki warunki, ustalone zostaną jednak ścisłe parametry kredytu. Bank oceni, na jaką łączną sumę może udzielić konsumentowi zobowiązania. Ponadto, ustali też wysokość miesięcznej raty tak, by dla kredytobiorcy spłata nie była potencjalnym utrudnieniem. Niestety, uzyskując niższe zarobki, jak np. minimalną krajową (w 2019 – 2250 zł brutto/1634 zł netto2), niekiedy może się okazać, że kwota kredytu będzie niższa od tej, jakiej oczekiwał konsument.

Ustalenie przez bank indywidualnych parametrów kredytu wynika z jego kompetencji ustalonych przez prawo bankowe3. Artykuł 69 opisując niezbędne elementy umowy kredytu, daje bankowi dowolność w ustaleniu wysokości rat kredytu i terminu spłaty. Zatem to od indywidualnych zasad udzielania kredytów gotówkowych w danym banku zależy to, na jaki kredyt w można liczyć.

Podsumowanie

Mając na względzie wyżej wspomniane informacje, na pytanie „Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?”, można odpowiedzieć: wysokość oczekiwanych zarobków jest dowolna, jeśli posiada się dobrą zdolność kredytową, niską wysokość miesięcznych zobowiązań (np. ubezpieczenie, inne pożyczki), a koszty utrzymania nie zabierają wszystkiego z miesięcznej pensji.

Niestety, jeżeli np. opłaty za mieszkanie i miesięczne wydatki okażą się zbyt wysokie (wyniosą tyle, co dochód lub zajmą jego znaczną część), to nawet przy dobrej zdolności kredytowej bank może wydać decyzję odmowną w sprawie udzielenia kredytu.

Warto poza tym pamiętać, że większość dorosłych pracujących osób ma na głowie opłaty za najem mieszkania. Ponadto, składki ubezpieczeniowe i duże sumy pieniędzy wydawane na comiesięczne wydatki. Z tego względu, im zarobki są wyższe od np. minimalnej krajowej (1634 zł netto) i im mniejszy procent ich stanowią wydatki, tym większe ma się szanse na uzyskanie kredytu gotówkowego.

* – dane z lipca 2018 roku dotyczące tylko rynku pierwotnego.

Źródła:
  1. https://media.bik.pl/informacje-prasowe/398570/bik-indeks-popytu-na-kredyty-mieszkaniowe-wyniosl-w-lipcu-2018-r-20-0
  2. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180001794
  3. https://www.arslege.pl/umowa-kredytu/k20/a12150/

Dodaj komentarz