Jak wziąć kredyt gotówkowy? Poradnik

Kredyt gotówkowy to popularne zobowiązanie oferowane przez banki na ważne wydatki. Zwany też kredytem konsumenckim, stanowi wartościową alternatywę dla np. pożyczek w firmach pozabankowych. Proces ubiegania się o zobowiązanie w banku jest dziś prostszy, niż kiedykolwiek wcześniej, choć ma ono jasno określone wymagania. Jak wziąć kredyt gotówkowy? 

Jak wziąć kredyt gotówkowy?

Ważne lub pilne wydatki potrafią okazać się na tyle niezbędne do zrealizowania, że potrzebna jest szybka pomoc finansowa. Na wypadek takich wydatków, ze swoimi ofertami pojawiają się banki czy firmy pozabankowe. Konkurencja między nimi jest wyjątkowo zaciekła. W końcu parametry dzisiejszych pożyczek długoterminowych w parabankach są bardzo podobne pod względem kwoty, czasu trwania i dodatkowych promocji do kredytów gotówkowych w bankach.

Pomimo tego, oba sektory notują stałe wzrosty popularności usług, jakie świadczą. W przypadku banków, na jakich skupiamy się w dzisiejszym tekście, w lipcu 2018 roku BIK zanotował wzrost liczby udzielanych kredytów gotówkowych o 7,8% na tle roku poprzedniego1. Pokazuje to, że popularność zobowiązań bankowych utrzymuje się dobrym poziomie. Konsumenci nadal chętnie zwracają się do banków o pożyczanie pieniędzy, dlatego nie powinno dziwić, że w sieci aż roi się od pytań konsumentów wobec szczegółów związanych z kredytami gotówkowymi.

Kredyty gotówkowe w bankach – prościej, jaśniej i przejrzyściej

Banki znane są ze swoich bardziej surowych, w stosunku do sektora pożyczkowego, wymagań. W ten sposób, konsumenci szukają informacji na temat warunków kredytów w bankowych, ile mogą uzyskać przy danych zarobkach, co wpływa na ocenę zdolności kredytowej, a także – w ogóle, jak wziąć kredyt gotówkowy. Na przestrzeni ostatnich lat dostrzec można to, jak dużo uwagi banki poświęcają w celu uproszczenia, uatrakcyjnienia i unowocześnienia ofert swoich produktów finansowych.

Tego w końcu chcą konsumenci. Chcą jak najwięcej spraw załatwić z ekranu smartfona, szybko poznać jak najwięcej konkretnych informacji i zdobyć coś jak najszybciej. To dlatego banki tak ochoczo reklamują swoje coraz doskonalsze aplikacje mobilne. Ponadto, upraszczają reklamy ofert swoich kredytów i starają się ukazać proces ubiegania o pożyczkę jako szybki i wygodny. Jak to jednak wygląda w rzeczywistości?

Jak wziąć kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy można dziś uzyskać aż na 3 popularne sposoby.

 • Udając się do placówki danego banku, należy zapytać się o dostępną ofertę, jej warunki i parametry. Jeśli przypadnie ona do gustu, na miejscu można od razu rozpocząć proces ubiegania się o kredyt gotówkowy.
 • Innym sposobem jest też złożenie wniosku online. Należy znaleźć na stronie internetowej ofertę kredytu gotówkowego i zapoznać się ze wstępnymi wymaganiami. Jeśli nie wzbudzą one żadnych wątpliwości, można przejść do formularza kredytowego. Wypełniając potrzebne dane zdalnie, za pomocą systemu przekazujemy bankowi potrzebne do weryfikacji informacje. Ten poinformuje konsumenta o wydanej decyzji w określonym w wewnętrznym regulaminie czasie (powinno to być określone na stronie banku). W przypadku pozytywnej decyzji, bank wysyła umowę kurierem lub zaprasza do podpisania jej w stacjonarnej placówce banku.
 • Trzecim popularnym sposobem na wzięcie kredyt gotówkowego jest zadzwonienie na infolinię banku. Złożony telefonicznie wniosek przechodzi taką samą drogę weryfikacji, jak wniosek internetowy. Należy zatem poczekać na weryfikację, a także na informacje co do umowy. Może ona bowiem zostać wysłana kurierem, a może być podpisana w stacjonarnej placówce banku.

Co jest sprawdzane przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy?

Choć oferty danych banków od strony oferty kredytu gotówkowego mogą różnić się w wielu parametrach, to każda zawiera w sobie zestaw kilku niezbędnych elementów.

 1. Ocena zdolności kredytowej. Każdy bank zastrzega mniejszym drukiem pod ofertą kredytu, że przedstawiona przez niego informacja o pożyczce de facto nie jest ofertą w prawnym rozumieniu tego słowa. Ostateczna decyzja o udzieleniu kredytu zostanie bowiem wydana po weryfikacji zdolności (lub jak niektórzy dodają jeszcze: wiarygodności) kredytowej konsumenta. Na podstawie np. wpisów w rejestrze BIK oceniona zostanie historia spłat dotychczasowych zobowiązań. Bank sprawdzi, czy konsument terminowo spłacał np. kredyty czy pożyczki, a także upewni się, czy we wpisach nie ma informacji o zadłużeniu.
 2. Weryfikacja miesięcznych zobowiązań. Bank sprawdza też kondycję finansową konsumenta od strony tego, ile miesięcznie wydaje np. na mieszkanie, rachunki, składki czy raty innych zobowiązań. Znaczenie będą też miały codzienne wydatki i to, czy potencjalny kredytobiorca ma kogoś na utrzymaniu. Bank może też zapytać o stan cywilny i to, czy mieszkanie, w którym się obecnie zamieszkuje jest mieszkaniem na własność czy też lokalem wynajmowanym.
 3. Z powyższym punktem łączy się wymóg dotyczący zatrudnienia. Banki udzielają kredytów tylko tym osobom, które posiadają legalne i udokumentowane źródło dochodu. Umowa, o której mowa, musi w dodatku być zawarta od odpowiednio długiego okresu i trwać jeszcze przez np. 3 miesiące (lub, co lepiej, być na czas nieokreślony). Dopełnieniem tych informacji będzie informacja o zarobkach, choć niektóre banki zamiennie mogą wymagać np. PIT-u za ostatni rok lub wyciąg z konta z przelewami za ostatnie 3 miesiące. Wysokość zarobków będzie porównana z miesięcznym ogółem wydatków, przez co bank w łatwy sposób będzie mógł ocenić możliwości finansowe konsumenta. Podjęta zostanie decyzja, czy może mu w ogóle zostać udzielony kredyt gotówkowy, czy też jego zdolność finansowa na to nie pozwala.

Oferta kredytu gotówkowego w trzech dużych bankach

Przedstawiając odpowiedź na to popularne pytanie, postanowiliśmy porównać i opisać oferty kredytów gotówkowych w trzech dużych bankach działających w Polsce. Oferta kredytu gotówkowego nosi inne nazwy w zależności od banku. Każdy bank przedstawia ją też w zupełnie inny sposób graficzny i w inny sposób eksponuje niezbędne informacje. Co ważne, inne mogą być też niektóre wymagania i sposób, w jaki przebiega proces ubiegania się o zobowiązanie.

1. mBank – kredyt gotówkowy

 1. Informacja o promocji. Pierwszą informacją, jaka widnieje na stronie po przejściu w zakładkę o kredycie gotówkowym, są dane promocji. MBank chwali się, że na pierwszy kredyt gotówkowy obowiązuje -50% prowizji na udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO: 13,86%). Promocja, wedle informacji na dole strony, obowiązuje od 4 stycznia 2019 roku do 28 lutego 2019 roku (czyli jeszcze miesiąc od momentu napisania tego tekstu).
 2. Kalkulator kredytowy. Ważnym elementem jest kalkulator, za pomocą którego dobrać można dogodną kwotę i termin spłaty kredytu. MBank daje możliwość ubiegania się o kwotę od 500 złotych do nawet 150 000 złotych. Termin spłaty można dobrać minimalnie na 3 miesiące, a maksymalnie na 120 miesięcy (10 lat). Po prawej stronie kalkulator automatycznie oblicza wysokość miesięcznej raty, oprocentowania, prowizji, całkowitego kosztu kredytu i wreszcie RRSO (Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania). Opcjonalnie można zaznaczyć opcję ubezpieczenia kredytu. Wniosek można złożyć online.
 3. Bank przedstawia korzyści. Kolejnym elementem opisywanej strony kredytu jest informacja o korzyściach, jakie zdaniem mBanku kredytobiorca czerpie ze skorzystania z jego usług.
  50% prowizji.
  Dopasowanie do planów – Dogodny okres spłaty. Nawet do 120 miesięcy oraz kwota kredytu do 180 000 zł brutto.
  Prosta umowa – Pełne podsumowanie kredytu wraz z umową napisaną zrozumiałym językiem.
  – Elastyczne warunki – Bezpłatna możliwość przedłużenia okresu kredytowania lub wcześniejszej spłaty.

Pozostałe informacje

 1. Przedstawienie procesu składania wniosku. Tuż pod przyciskiem „złóż wniosek”, mBank informuje o tym, jak wygląda proces złożenia wniosku i otrzymania kredytu.
  – Najpierw należy złożyć wniosek kredytowy. Można tego dokonać online, w placówce mBanku lub po zadzwonieniu na infolinię mBanku.
  – MBank zajmuje się następnie rozpatrzeniem wniosku kredytowego.
  – Dalej, bank zaprasza już tylko do podpisania umowy.
 2. Niżej, klient może zajrzeć do następujących plików.
  – Regulamin Promocji „50% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego”.
  – Regulamin kredytu gotówkowego.
  – Taryfa prowizji oraz opłat.
  – Słownik pojęć kredytowych.
 3. W najniższym miejscu strony, mBank zawiera jeszcze informacje o reprezentatywnym przykładzie kredytu, informując o warunkach wspomnianej promocji i zaznaczając, że w myśl przepisów prawa niniejsza strona to nie oferta. Decyzja kredytowa zostanie wydana na podstawie weryfikacji zdolności kredytowej.

2, Bank Millenium – pożyczka gotówkowa

 1. Na początku widzimy grafikę zachęcającą do zaciągnięcia pożyczki gotówkowej.
  Sięgaj wyżej z Pożyczką Gotówkową (RRSO 7,68%) – nawet do 20 000 zł na to, co dla Ciebie ważne.
 2. Przedstawienie korzyści ze skorzystania z promocyjnej pożyczki w Banku Millenium
  – Za każde pożyczone 5000 złotych, konsument płaci 100 złotych raty i 0 złotych prowizji.
  – Powtórzenie informacji o braku prowizji (przy jednoczesnym podaniu wysokości RRSO – 7,68%).
  – Podanie możliwych kwot pożyczki do uzyskania (5000, 10 000, 15 000 i 20 000 złotych).
  – Czas trwania pożyczki to od 8 grudnia 2018 do 31 marca 2019 (koszt kredytu, regulamin i nota prawna załączona zostaje linijkę niżej.).
 3. Informacje o regularnej, niepromocyjnej pożyczce.
  – Bank zapewnia, że rata takiej pożyczki jest niska, ponadto dając gwarancję najniższego oprocentowania.
  – Korzystasz szybko, wygodnie i bez zbędnych formalności.
  – Możliwość pożyczenia od 1000 do 150 000 złotych.
  – Niska rata z gwarancją najniższego oprocentowania. Poniżej, wyjaśnienie. „Jeżeli w ciągu 30 dni po zawarciu umowy pożyczki znajdziesz tańszą ofertę dla tej samej kwoty i okresu kredytowania – obniżymy Twoje oprocentowanie i zwrócimy Ci różnicę już zapłaconych u nas odsetek”.
 4. Kalkulator pożyczki. Bank Millenium również daje możliwość dobrania dogodnych parametrów kredytu za pomocą wygodnego kalkulatora. Kwotę pożyczki można ustalić na minimalnie 1000, a maksymalnie 150 000 złotych. Rat miesięcznych może być minimalnie 6, a maksymalnie – 108.
 5. W kolejnym punkcie Bank Millenium chwali prostotę i przejrzystość swojej oferty.
  Dla osób, które nie są jeszcze klientami banku oferowane są 3 proste kroki.
  I Złóż wniosek kontaktowy.
  II Wstępną decyzję otrzymasz natychmiast.
  III Wybierz oddział (przynieść dokumenty i podpisz umowę).
 6. To jeszcze nie wszystko. Na rozbudowanej stronie Bank Millenium informuje jeszcze o ofercie dodatkowego, nieobowiązkowego ubezpieczenia pożyczki i wiążących się z tym korzyści.

Pozostałe informacje

 1. W zakładce Przydatne informacje poznajemy informacje o tym, jakie źródło dochodu należy przedstawić w celu uzyskania kredytu gotówkowego w Banku Millenium. Klient ma do wyboru kilka po jednej z kilku możliwości.
  I Umowa o pracę/umowa zlecenie/umowa o dzieło.
  – Wyciąg z konta z przelewani wynagrodzenia za ostatnie 3 miesiące.
  – PIT za ostatni rok.
  – Zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu.
  II Działalność gospodarcza.
  – Roczne zeznanie podatkowe i zaświadczenie z Urzędu Skarbowego/ZUS/KRUS.
  – Książka przychodów i rozchodów.
  III Emerytura.
  – Wyciąg z rachunku bankowego potwierdzający wpływ emerytury za ostatni miesiąc.
  – Ostatni odcinek emerytury.
  – Ostatnia decyzja o waloryzacji emerytury.
  – Decyzja o przyznaniu emerytury.
 2. Ważne dokumenty.
 3. W razie pytań można skontaktować się z infolinią.
 4. Informacje o koszcie kredytu i nocie prawnej. Podobnie jak w mBanku, powyższe informacje w rozumieniu prawa nie są ofertą. Kwestia decyzji co do przydzielenia kredytu zależy w końcu od weryfikacji zdolności kredytowej.

3. ING Bank Śląski – szybka pożyczka

Informacja o kredycie gotówkowym w przypadku ING Banku Śląskiego została, dla kontrastu z wyżej przedstawionymi, uproszczona do minimum. Składa się ona jedynie z 3 części.

 1. Informacja o podstawowych zaletach szybkiej pożyczki w ING.
  – Bank podejmuje wstępną decyzję już podczas rozmowy telefonicznej.
  – Pieniądze mogą zostać przekazane online lub podczas wizyty w oddziale banku.
  – Nie jest konieczne posiadanie konta bankowego w ING Banku Śląskim.
  Należy pozostawić swój numer telefonu, by konsultant banku oddzwonił.
 2. Dalej zawarty jest kalkulator kredytowy, gdzie ustalić można interesującą klienta wysokość kredytu i termin spłaty. Pierwszy parametr można ustalić na minimalnie 1000 i maksymalnie 60 000 złotych. Termin spłaty z kolei to minimalnie 3 miesiące, a maksymalnie – 96 miesięcy.
 3. Trzecim i ostatnim elementem jest standardowa informacja o nocie prawnej i kosztach kredytu. Podobnie do innych konkurencyjnych banków, także ING zastrzega sobie prawo do udzielenia kredytu tylko tym, którzy mają dobrą zdolność kredytową. Nie brakuje też informacji o tym, że powyższe dane to reklama, a nie oferta.

Podsumowanie

Jak widać, wzięcie kredytu gotówkowego może obejmować te same zagadnienia i wymagania (np. zdolność kredytowa i zaświadczenia o dochodach), jednak ukształtowanie oferty i sposoby na uzyskanie tego zobowiązania jest silnie zróżnicowane. Co bank, to obyczaj.

Źródła:
 1. https://media.bik.pl/informacje-prasowe/404064/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2018-09-25

Dodaj komentarz