Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych sposobów na pozyskanie dodatkowych środków finansowych. Minimum formalności i szybka decyzja kredytowa to jego największe zalety

Kredyt gotówkowy – przeczytaj, zanim weźmiesz

Co trzeba zrobić, by dostać kredyt gotówkowy? Co bank bierze pod uwagę?Nim zaczniemy ubiegać się o kredyt, zapoznajmy się z warunkami, jakie musimy spełnić, by go otrzymać. Porównajmy oferty w kilku różnych bankach, by wybrać tą, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Zamiast przeglądać je samodzielnie, możemy skorzystać z dostępnych w sieci porównywarek i kalkulatorów kredytowych. To na jaki kredyt się zdecydujemy powinno uwzględniać kilka czynników:
-cel – w zależności od tego na co potrzebujemy środków finansowych, o taki kredyt się ubiegajmy; precyzyjne określenie tego na co przeznaczymy pieniądze (np. kupno samochodu), pomoże nam oszacować jakiej dokładnie kwoty potrzebujemy;
-możliwości finansowe – każde zobowiązanie trzeba spłacić, dotyczy to również kredytu; nie należy pożyczać więcej niż potrzebujemy czy będziemy mogli oddać; jeśli nie jesteśmy pewni czy podołamy spłacie kredytu – nie zaciągajmy go.

Wybierając kredyt gotówkowy zwróćmy również uwagę na związane z nim koszty. Te najczęściej spotykane to wysokość oprocentowania, prowizja i opłaty przygotowawcze. Im wymienione opłaty są niższe, tym lepiej dla nas jako przyszłych kredytobiorców.

Zdolność kredytowa

To podstawowy warunek, który musimy spełnić, chcąc otrzymać kredyt gotówkowy. Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty kredytu (wraz z odsetkami) w wyznaczonym w umowie terminie. Dokonując analizy zdolności kredytowej bank dzieli ją na część ilościową i jakościową. Ta pierwsza wiąże się z sytuacją finansową kredytobiorcy. Bank sprawdzi uzyskiwane przez niego dochody, miesięczne koszty utrzymania i aktualne zadłużenia. Co ważne, dochody nie muszą pochodzić z umowy o pracę. Uwzględnianie są także te uzyskiwane w ramach umowy zlecenia, albo umowy o dzieło. To jakie rodzaje dochodów akceptuje dana instytucja finansowa, warto sprawdzić jeszcze zanim zaczniemy ubiegać się o kredyt. Z kolei na zadłużenia składają się aktualnie spłacane zobowiązania, obsługiwane karty kredytowe, wykorzystywane limity i poręczone kredyty.

Analiza jakościowa dotyczy cech metrykalnych kredytobiorcy. Chodzi tu o takie parametry jak:

-wiek,
-płeć,
-stan cywilny,
-wykształcenie,
-forma zatrudnienia,
-pewność zatrudnienia,
-stałość miejsca zamieszkania,
-staż pracy,
-wykonywany zawód,
-zajmowane stanowisko,
-liczba osób na utrzymaniu.

Zdolność kredytową możemy sprawdzić samodzielnie korzystając z dostępnych w sieci kalkulatorów, jednak uzyskany wynik ma charakter jedynie orientacyjny.

Wiarygodność kredytowa

Drugim branym przez bank pod uwagę czynnikiem jest wiarygodność kredytowa. Jest to historia zaciągniętych przez nas zobowiązań. Dotyczy ona zarówno spłaconych, jak i aktualnie obsługiwanych zadłużeń. Bank sprawdzi to jakie długi mamy „na koncie” i czy jesteśmy solidnymi płatnikami. Jeśli dotąd terminowo spłacaliśmy wszystkie zobowiązania – możemy być spokojni o swoją historię kredytową.

Dobra historia kredytowa to dla banku sygnał, że jesteśmy wiarygodnymi klientami i że można udzielić nam kredytu. Nim zaczniemy ubiegać się o kredyt gotówkowy sprawdźmy swoją historię w Biurze Informacji Kredytowej. Raport BIK na swój temat raz na pół roku możemy pobrać bezpłatnie. Co ważne, jest to ten sam raport, który otrzyma o nas instytucja finansowa.

Dokumenty

Z ubieganiem się o kredyt gotówkowy wiąże się konieczność dostarczenia określonych dokumentów. To jakie z nich będziemy musieli dołączyć do wniosku zależy od konkretnego banku. Wbrew pozorom formalności których musimy dopełnić nie jest wcale tak dużo. Do otrzymania kredytu gotówkowego zazwyczaj wystarczą takie dokumenty jak:

-dokument potwierdzający tożsamość – tj. prawo jazdy, paszport lub dowód osobisty; jak wskazuje nazwa jest on niezbędny do tego, by bank mógł potwierdzić to, że rzeczywiście jesteśmy tymi osobami za które się podajemy; w formularzu kredytowym musimy wpisać te same dane, które widnieją na dołączonym dokumencie;
-zaświadczenie o zarobkach – dzięki niemu bank będzie w stanie oszacować to, czy stać nas na spłatę zobowiązania, które właśnie zaciągamy; otrzymywanie stałego, regularnego dochodu (najlepiej jeśli jego źródłem jest umowa o pracę na czas nieokreślony) jest jednym z najważniejszych warunków, które musimy spełnić jako potencjalni kredytobiorcy; to także podstawa do wyliczenia naszej zdolności kredytowej.

Zaświadczenie o dochodach otrzymujemy od pracodawcy (swoim podpisem potwierdza on to, że rzeczywiście zarabiamy tyle, ile zadeklarowaliśmy). Jeśli otrzymujemy emeryturę lub rentę zamiast zaświadczenia o dochodach okazujemy ostatni odcinek emerytury lub renty. W zupełności wystarczy on do tego, by potwierdzić nasz status.

Bank może również poprosić nas o wyciąg z rachunku bankowego z ostatnich trzech miesięcy. Służy to potwierdzeniu tego, że na nasze konto regularnie wpływają określone środki. To również dowód na to, że jesteśmy stabilni finansowo i że poradzimy sobie ze spłatą kredytu gotówkowego. Jeśli nie chcemy okazywać zaświadczenia o dochodach możemy zdecydować się na kredyt na oświadczenie. Wówczas sami deklarujemy, ile zarabiamy.

Kredyt gotówkowy – ile trzeba zarabiać, by go dostać?

O kredyt gotówkowy możemy ubiegać się niezależnie od tego, ile zarabiamy. Warto wiedzieć, że każdy wniosek kredytowy rozpatrywany jest indywidualnie. Co więcej, to na jakich dokładnie zasadach bank udzieli nam kredytu związanego jest z jego polityką finansową. W praktyce oznacza to, że w różnych bankach, różna może być nasza zdolność kredytowa. Ważniejsze od wysokości zarobków są regularne wpływy, forma zatrudnienia i odpowiednia zdolność kredytowa. Ktoś, kto ma niewielkie zarobki, ale nie posiada innych zobowiązań ma o wiele większe szanse na otrzymanie kredytu niż osoba, która dobrze zarabia, lecz aktualnie spłaca już jakieś długi (zwłaszcza jeśli nie robi tego terminowo).

Pozostałe warunki

Co oczywiste, aby otrzymać kredyt gotówkowy musimy być osobami pełnoletnimi i posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Konieczny jest także brak wpisu w rejestrach dłużników. Jeśli figurujemy w którejś z popularnych baz, to nasz wniosek kredytowy zostanie odrzucony. Gdy ubiegamy się o kredyt gotówkowy na wysoką kwotę konieczne mogą okazać się dodatkowe zabezpieczenia i zgoda współmałżonka. W sytuacji, gdy pomiędzy małżonkami została ustanowiona rozdzielność majątkowa, warto przygotować dokument, który potwierdzi ten fakt.

Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt gotówkowy – podsumowanie

W dobie walki o klienta banki ograniczają do minimum formalności, których musimy dopełnić, aby otrzymać kredyt gotówkowy. Nie znaczy to jednak, że po taki produkt finansowy można sięgać bezrefleksyjnie. Nim wypełnimy wniosek sprawdźmy swoją zdolność kredytową i zastanówmy się, czy będzie nas stać na spłatę. Przygotujmy wcześniej wszystkie dokumenty, co skróci czas trwania całej procedury. Zadbajmy również o budowanie pozytywnej historii kredytowej i bądźmy solidnymi płatnikami. Jeśli zaprezentujemy się jako rzetelni i wiarygodni klienci zwiększymy swoje szanse na otrzymanie kredytu.

Dodaj komentarz