Kredyt gotówkowy na dowód bez zaświadczeń o zarobkach

Kredyty to wciąż popularny rodzaj finansowego wsparcia dla osób posiadających różnego rodzaju wydatki. Udzielane przez banki, przyjmują różną formę. Dziś skupimy się na kredycie gotówkowym, odpowiadając na często zadawane pytanie. Gdzie można uzyskać kredyt gotówkowy na dowód bez zaświadczeń o zarobkach

Kredyt gotówkowy na dowód bez zaświadczeń o zarobkach

Wielu konsumentów stając naprzeciw potrzeby pożyczenia pieniędzy, za kluczowy czynnik uznaje szybkość i łatwość w ich uzyskaniu. Obecnie, za swój podstawowy atut obrać starają się ten aspekt firmy pożyczkowe. Samo określenie „chwilówki” ma kojarzyć się z szybkością uzyskiwania pieniędzy za pośrednictwem firm pozabankowych.

Coraz więcej Polaków ufa bankom

Alternatywą dla rynku usług pozabankowych stale jest jednak i rynek klasycznych kredytów udzielanych przez banki. Fakt, jak podaje ośrodek badawczy Kantar TNS w 2017 roku, jedynie 17% Polaków podchodzi przychylnie do instytucji pożyczkowych1. To stosunkowo niewiele na tle 66% zaufania do banków, jednak na tle podobnego badania z 2016 roku widać wzrost – aż o 54%.

Jednak również i sektor bankowy cieszy się nie tylko dużą popularnością. Przekłada się to na dobre wskaźniki zaufania konsumentów do instytucji bankowych. Według badań Związku Banków Polskich (ZBP) z kwietnia 2018 roku, 44% Polaków wyraża zaufanie do banków. Na tle roku 2012, wzrost jest ponad dwukrotny (wtedy, 21%)2.

Kredyt gotówkowy na dowód bez zaświadczeń o zarobkach – czy to możliwe?

Wielu konsumentów zatem bez wątpienia motywuje swoje zainteresowanie usługami bankowymi z zaufania, jakim nie darzy. Kredyt, choć często pojawiający się w kontekście omawiania zobowiązań jako hipoteczny, ma też inną formę. Kredyty gotówkowe to popularna alternatywa dla pożyczek długoterminowych, odznaczające się przystępnymi kwotami na realizację np. konsumpcyjnych lub innych, pilnych wydatków.

Korzystanie z usług w banku wiąże się jednak z szeregiem formalności, które niektórych konsumentów mających na względzie szybkie i pozbawione komplikacji pozyskanie usługi, może odstraszać. Czy w praktyce jest jednak możliwy do uzyskania kredyt gotówkowy na dowód bez zaświadczeń o zarobkach?

Owszem, zaświadczenia przedstawiające m.in. informacje o wysokości otrzymywanych zarobków, zatrudnieniu i charakterze wykonywanego zawodu to dokumenty często wymagane przez wiele banków podczas wnioskowania o kredyt. Są one traktowanie jako kluczowe parametry mogące pomóc ocenić bieżącą zdolność finansową konsumenta. Dla klientów to jednak dodatkowe formalności do pozyskania. Niektóre dane musi uzupełnić pracodawca, a inne i tak trudno będzie podać „od ręki”. W efekcie, wydłuża to proces ubiegania się o kredyt i czyni go nieco bardziej skomplikowanym.

Coraz więcej banków wychodzi jednak naprzeciw potrzeb oczekiwaniom rynku i silnej konkurencji ze strony pożyczkodawców. Efektem, są kredyty gotówkowe, przy których nie jest konieczne okazywanie zaświadczeń o zatrudnieniu. Banki stają się przez to bardziej konkurencyjne i uatrakcyjniają swój sztandarowy produkt – wspomniane kredyty gotówkowe.

Jak nie zaświadczenia o zarobkach, to co w zamian?

W przypadku rezygnacji z wymagania od swoich klientów klasycznie sporządzanych zaświadczeń o zarobkach, banki zazwyczaj muszą dokonać kompromisu. Zamiast parametru, który potencjalnie może odstraszyć wielu klientów, musi zachować zarazem procedury pozwalające na bezpieczną weryfikację ich danych. Instytucje bankowe przy udzielaniu kredytu muszą dochować odpowiednich środków bezpieczeństwa, aby zweryfikować zdolność kredytową i możliwości finansowe konsumenta w najlepszy możliwy sposób.

Oto najczęściej spotykane metody stosowane zamiennie dla przedstawiania zaświadczeń o dochodach i zatrudnieniu.

  • Przedstawienie wyciągu z konta – klient przedstawia wyciąg z konta bankowego, którego jest właścicielem. Zawiera on wybrany okres transakcji płatniczych, a w dobie bankowości elektronicznej jest możliwy do wygenerowania w ciągu mniej niż 5 minut za pośrednictwem smartfona.
  • Oświadczenie konsumenta o zarobkach – dokument przedstawia podobne informacje, co zaświadczenia – dane o wysokości i regularności uzyskiwaniu dochodów. Sporządza się je w jednak nieco inny sposób. To konsument poświadcza na piśmie o zakresie wymaganych danych, a w gestii banku leży późniejsze dopełnienie starań, aby zweryfikować prawdziwość podanych danych u pracodawcy. Konsument musi zatem jedynie pamiętać podczas składania wniosku o dokładnej kwocie swoich zarobków i tego, czy uzyskuje je comiesięcznie, czy np. co dwa tygodnie.
  • PIT – banki mogą też sprawdzić sytuację finansową klienta poprzez zweryfikowanie jego oświadczeń podatkowych z ostatniego roku rozliczeniowego. Sprawdza się tam podane dochody z tego okresu.

Czy są negatywne skutki uboczne braku wymagania zaświadczeń o dochodach?

Przy okazji, warto pamiętać jeszcze o skutku ubocznym. Choć wspomniane wyżej metody mogą rekompensować bankom brak stosowania tradycyjnej metody weryfikacji sytuacji finansowej klientów i być swoistym kompromisem, to i tak niesie to skutki uboczne.

Zdarza się, że banki, które nie wymagają zaświadczeń o sytuacji zawodowej i wysokości zarobków, oferują jednocześnie nieco mniej atrakcyjne warunki kredytów gotówkowych. Ich maksymalna kwota może być dość niska, a wysokość miesięcznej raty za to – wysoka. Szczegółowa sytuacja jest oczywiście uzależniona od oferty danego banku. Wiele z nich stara się uatrakcyjnić ją w największym możliwym stopniu.

Istnieją jednak i banki, które idą już o krok dalej – oferują kredyt gotówkowy na dowód bez zaświadczeń o zarobkach.

Kredyt gotówkowy na dowód bez zaświadczeń o zarobkach – gdzie można je uzyskać?

Jak już wspomniano we wcześniejszym fragmencie tekstu, banki starają się coraz liczniej wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów w sprawie uproszczenia procesu ubiegania się o kredyt. Wymienić można sporo banków, które w ostatnim czasie skonstruowały swoje oferty mając na względzie wspomniany aspekt.

Poniżej przedstawiamy listę 5 najpopularniejszych banków w porządku alfabetycznym, które oferują swoim klientom kredyty gotówkowe (które czasem nazywają pożyczką) bez zaświadczeń o zarobkach. Oprócz pożądanych kredytów na dowód, mogą one jeszcze wymagań ewentualnie mniej problematyczne w sporządzeniu zamienniki. Ich rola to oczywiście uwiarygodnienie zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy.

  1. Bank Millenium – pożyczka gotówkowa do 150 000 złotych na zaświadczenie, PIT lub wyciąg z konta z ostatnich 3 miesięcy.
  2. BGŻ BNP Paribas – kredyt gotówkowy na dowód do 4000 złotych.
  3. Nest Bank – pożyczka gotówkowa do 50 000 złotych na dowód i wyciąg z konta.
  4. PKO Bank Polski – kredyt gotówkowy do 120 000 złotych na przedstawienie wyciągu z konta z ostatnich 3 miesięcy.
  5. T-Mobile Usługi Bankowe – kredyt gotówkowy do 200 000 złotych na podstawie weryfikacji w BIK.
Źródła:
  1. https://pzip.pl/komunikaty-prasowe-zfp/2017/5/22/kredyt-zaufania-do-firm-poyczkowych-ju-na-17
  2. https://zbp.pl/aktualnosci/archiwalne-wydarzenia/stabilne-zaufanie-do-bankow

Dodaj komentarz