Kredyt na samochód – jaki wybrać, jakie są wady i zalety?

Samochód stał się w ostatnich latach niezwykle powszechnym środkiem transportu. Co roku na jego zakup decydują się kolejni Polacy, przebierając w niezwykle zróżnicowanym ofertach. Niekiedy może się okazać, że w celu pokrycia kosztów nabycia potrzebna będzie finansowe wsparcie. Jaki kredyt na samochód wybrać i czy w ogóle warto zaciągnąć tego typu zobowiązanie? Sprawdźmy.

Kredyt na samochód

Korzystanie ze środków transportu to dziś nieodłączny element związany z życiem w dzisiejszym świecie. Nie ma tutaj znaczenia, czy mieszka się w małej miejscowości, średniej wielkości mieście czy dużej metropolii. Trudno nie stanąć dzisiaj przed koniecznością skorzystania z autobusu, tramwaju czy pociągu. Wielu też nie wyobraża sobie życia bez nieco bardziej osobistego i równie popularnego środka transportu – samochodu.

Samochody od lat są stałym elementem krajobrazu. Umożliwiają one przemieszczanie się między dowolnymi punktami, podróże na mniejszych lub dalszych dystansach i dają poczucie swobody oraz niezależności. W ostatnich latach, popularność samochodu zdecydowanie się nasiliła. Dobrze obrazuje to zapełnienie parkingów w miastach i przy sklepach, powszechny problem korków i duże natężenie ruchu na wielu drogach i ulicach przez większość pór dnia i roku. To skutki uboczne, których każdy kierowca musi być świadomy i powinien być na nie przygotowany.

Samochód, czyli przygotuj się na koszty

Ponadto, posiadanie samochodu wiąże się też z dość rozbudowanymi dodatkowymi kosztami. Aby jak najdłużej spełniał on swoją funkcję, użytkownik musi pamiętać o wydatkach na paliwo, serwisowanie i naprawy, ubezpieczenie oraz przeglądy. I choć posiadanie samochodu niekiedy może drenować kieszeń, to nadal miliony konsumentów w Polsce są gotowi ponosić tego cenę na rzecz zalet samochodu. Szczególnie, gdy z racji miejsca zamieszkania, pracy lub trybu życia jest on im zwyczajnie niezbędny do życia.

Rynek samochodowy daje obecnie ogromne pole wyboru dla konsumenta w zależności od jego indywidualnych uwarunkowań. Wybierać można z samochodów małych i dużych, wolniejszych i szybszych, bardziej lub mniej ekonomicznych, tańszych i droższych, używanych i nowych. Znalezienie dla siebie optymalnej oferty może niekiedy zająć miesiące, a wielu konsumentów stara się do tego przygotować w możliwie najlepszy sposób.

Ważnym kryterium jest oczywiście cena. Wielu kupujących ustala na zakup samochodu konkretny budżet. Pożądaną kwotę gromadzą ze swoich oszczędności, jednak niekiedy może się okazać, że moment nabycia samochodu nie może dłużej czekać. Konsumentowi może też zależeć na nabyciu nowego samochodu, którego wartość będzie chciał spłacić w dłuższej perspektywie czasowej. Wówczas, deską ratunku może okazać się skorzystanie z pomocy finansowej banku. Popularną ofertą jest kredyt na samochód.

Sprawdź również artykuły:

Czym jest kredyt samochodowy i jakie dokumenty są potrzebne?

Kredyt na samochód to, jak sama nazwa wskazuje, zobowiązanie finansowe udzielane na konkretny cel przez bank. Po dokonaniu weryfikacji kilku czynników, o których za chwilę, bank przydziela konsumentowi określoną sumę pieniędzy. Ten zobowiązuje się sfinansować nią zakup danego samochodu (lub innego pojazdu silnikowego), a także spłacać pożyczoną kwotę w formie regularnych rat. Ich wysokość jest ustalana odgórnie, a wszelkie szczegóły zasady i kosztów funkcjonowania kredytu zawierane są na specjalnej umowie.

Do uzyskania kredytu na samochód bank, który ma taką usługę w ofercie, może wymagać następujących parametrów.

 • Przedstawienie dowodu osobistego i prawa jazdy jako podstawowego potwierdzenia swojej tożsamości oraz uprawnień kierowcy.
 • Odpowiednia zdolność kredytowa. Bank sprawdzi na podstawie informacji dostępnych w m.in. w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), jak prezentuje się historia finansowa u konsumenta. Na podstawie tych wpisów, sprawdzić będzie można, czy pożyczki, chwilówki i inne kredyty bankowe były spłacane regularnie. W BIK okaże się też, czy konsument nie posiada ewentualnych zaległości w spłacie zobowiązań. W przypadku wykazania, że wnioskujący o kredyt na samochód jest dłużnikiem – bank może odrzucić wniosek.
 • Bieżąca sytuacja finansowa. Bank, podobnie jak w przypadku innych kredytów, sprawdzi też, czy potencjalny kredytobiorca posiada stałe zatrudnienie. Oceniona zostanie wysokość dochodów, a także rodzaj umowy regulującej stosunek pracy i ewentualny czas, na jaki trwa. Konieczne będzie przy tym wykazanie, że koszt innych zobowiązań, wydatki na swoje comiesięczne potrzeby i ewentualnych innych osób na utrzymaniu, nie utrudni spłaty kredytu.

Ponadto

 • Wkład własny. Podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego udzielanego na zakup nieruchomości lub mieszkania, także i od kredytobiorcy planującego nabyć samochód wymagane może w niektórych przypadkach być wpłacenie wkładu własnego. Jest to kwota stanowiąca ustalony indywidualnie przez bank procent wartości samochodu. Załóżmy, kupując samochód warty 95 tysięcy złotych, bank może wymagać wkładu własnego w wysokości np. 20 tysięcy złotych. Jest to forma dodatkowego zabezpieczenia spłaty kredytu i uwiarygodnienia kredytobiorcy. Kiedy wkład własny może być niezbędny? O tym w poniższej sekcji tekstu.samochód na kredyt

Jakie rodzaje kredytu na samochód istnieją?

Pod pojęciem kredytu samochodowego wcale nie musi się skrywać jeden rodzaj zobowiązania. Banki oferują często taki rodzaj kredytu aż w trzech dostępnych formach, które często są dopasowywane do indywidualnych preferencji konsumenta.

 1. Kredyt standardowy. Jest to najbardziej tradycyjna forma kredytu, która polega na regularnej spłacie rat kapitałowo-odsetkowych w ustalonym w umowie czasie spłaty. Raty muszą być opłacane regularnie (co miesiąc) i odgórnie ustalonej kwocie.
 2. Kredyt jednoratalny. Jest to kredyt, do którego udzielenia jest konieczne wniesienie przez konsumenta wkładu własnego o określonej kwocie. Za pozostałą wartość samochodu, konsument jest zobowiązany w określonym czasie uiścić jednorazową kwotę, za którą spłaci kredyt. Doliczona zostanie do niego oczywiście m.in. prowizja i odsetki, które stanowią źródło zysku dla banku.
 3. Kredyt balonowy. To forma kredytu, która polega na spłacaniu rat w stosunkowo niższej wysokości. Ich łączna wartość stanowi, dajmy to, 70% wartości zakupionego samochodu. Pozostałą kwotę konsument jest zobowiązany opłacić jednorazową wpłatą pieniędzy.

Jak ubiegać się o kredyt na samochód?

Kredyt na samochód jest usługą powszechnie widniejącą w ofertach banków działających w Polsce. Mając chęć uzyskania takiego zobowiązania, warto upewnić się jednak, czy kredyt na samochód na pewno oferowany jest przez dany bank. Informacje o tym można uzyskać za pomocą infolinii bankowej lub podczas wizyty w stacjonarnej placówce banku. Warto dodać, że na kredyty samochodowe banki komercyjne nie mają monopolu. Tyczy się to jednak tematu samochodów nowych, które chce się zakupić w autoryzowanym punkcie sprzedaży.

Istnieją marki samochodowe, jak np. Volkswagen czy Toyota, które posiadają własne banki oferujące możliwość uzyskania kredytu na zakup wymarzonego auta. Wówczas o informacje na temat kredytowania i warunków takiej transakcji uzyskać można podczas wizyty w salonie, gdzie chcemy nabyć samochód.

Nim zdecyduje się na konkretny kredyt na samochód, warto ocenić, czy np. oferta banku, w jakim posiada się konto, nie jest przypadkiem mniej atrakcyjna od innego, konkurencyjnego banku lub banku marki samochodowej. Kluczowymi informacjami, które powinny być wyznacznikiem atrakcyjności danego kredytu, powinno być oprocentowanie i prowizja, jaka jest pobierana od zobowiązania. Koszty te mają bowiem wpływ na to, jak wzrośnie kwota kredytu o dodatkowe opłaty na rzecz udzielającego go nam banku.

Kredyt na samochód – zalety

Przedstawiając informacje o kredycie samochodowym, nie sposób też pominąć podzielenie najważniejszych informacji na jego temat na wady oraz zalety. Najpierw poznajmy mocne strony, jakie wiążą się z kredytem na samochód.

 • Możliwość wyboru różnych sposobów spłaty. W zależności od preferencji konsumenta, może on wybrać jednorazową spłatę kredytu przy wkładzie własnym, raty balonowe lub regularny kredyt rozłożony na równe raty.
 • Długi okres kredytowania. Z wyżej wspomnianą informacją wiąże się też inna zaleta. Konsument ma często możliwość rozłożenia kredytu na dogodne raty rozłożone na lata. Kredyt może przez to nie być wyjątkowo kosztownym zobowiązaniem w ujęciu miesięcznym.
 • Możliwość sfinansowania zakupu samochodu zarówno nowego, jak i używanego. Konsument może w końcu potrzebować środki nie tylko na zakup samochodu z salonu, ale i z drugiej ręki. Banki mogą udzielić zobowiązań na różne rodzaje pojazdów, choć trzeba pamiętać o limicie wieku – niechętnie udziela się zobowiązań na pojazdy starsze niż 10-15 lat.
 • Niższy koszt niż w przypadku kredytu gotówkowego. Banki w przypadku kredytów samochodowych domagają się dodatkowych zabezpieczeń. Może to jednak skutkować niższymi kosztami kredytu, czyli dodatkową sumą pieniędzy, jaką będzie trzeba opłacić zwracając zobowiązanie.
 • Wysoka kwota kredytu. Kredyt samochodowy może być udzielony nawet na drogie, luksusowe samochody, których wartość przekracza pułap 100-150 tysięcy złotych. To, czy będzie on przydzielony zależy oczywiście od zdolności kredytowej i sytuacji finansowej konsumenta.
 • Budowanie zdolności kredytowej. Zaciągnięcie kredytu na samochód może też przynieść dalekosiężne korzyści. Pamiętając o sumiennej i terminowej spłacie, konsument buduje sobie dobrą zdolność kredytową na przyszłość. Dzięki przyszłym wpisie w BIK o regularnej spłacie, zazwyczaj, tak kosztownego zobowiązania, bank może przychylniej patrzeć na konsumenta, gdy będzie on chciał uzyskać np. kredyt hipoteczny.

Kredyt na samochód – wady

Dla równowagi, nie można zapomnieć i o wadach, jakie ciążą na kredytach samochodowych i dla niektórych konsumentów mogą one okazać się istotnymi niedogodnościami.

 • Konieczne są dodatkowe zabezpieczenia. W przypadku pożyczenia pieniędzy na zakup samochodu, bank wymaga od konsumenta dodatkowych zabezpieczeń. Najczęściej przyjmują one formę wpisania banku do dowodu rejestracyjnego samochodu jako współwłaściciela. Jest to tzw. przewłaszczenie w formie zastawu rejestrowego, dzięki któremu kredytodawca w razie braku spłaty rat może przejąć samochód i go sprzedać, rekompensując przez to utratę wpływów z rat kredytu.
 • Obowiązek wykupienia polisy AC. Choć u klientów prywatnych wykupienie polisy Autocasco to dobrowolny wybór, tak w przypadku kredytu samochodowego bank może wymagać od konsumenta obowiązkowego wykupienia takiego ubezpieczenia. Przypominamy, AC pokrywa koszt ewentualnej kradzieży lub zniszczenia pojazdu. Konsument zobowiązany jest opłacać składki lub jednorazowo wykupić polisę. W przypadku wspomnianych zdarzeń losowych, które upoważniają do uzyskania odszkodowania, jest ono przekazywane na rzecz kredytodawcy – banku.
 • Wydłużony czas na załatwienie formalności. Do uzyskania kredytu na samochód potrzebne jest, ogólnie rzecz biorąc, sporo formalności. Poza dowodem osobistym, zaświadczeniami i dochodach. i prawem jazdy, bank wymaga też m.in. kserokopii karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego. Ponadto, umowa kupna-sprzedaży, a nawet zaświadczenie z sądu o braku wpisów w rejestrze zastawów.

Kredyt na zakup innych pojazdów

Choć nazwa opisywanego zobowiązania może sugerować, że zostało ono skrojone wyłącznie pod klasyczne samochody osobowe, to w rzeczywistości jest inaczej. Kredyt na samochód mogą uzyskać także ci, którzy mają zamiar kupić inne środki transportu. W zależności od oferty danego banku, w ramach tego kredytu można nabyć następujące pojazdy:

 • Pojazdy dostawcze, kampery,
 • Motocykle, skutery, quady.
 • Przyczepy, naczepy.
 • Pojazdy rolnicze (ciągniki etc.), pojazdy budowlane (np. koparka).

Czy warto kupić samochód na kredyt?

Podsumowując. Zaciągnięcie kredytu samochodowego, jak w przypadku każdego innego zobowiązania bankowego, niesie ze sobą określone korzyści i wady. To od konsumenta zależy, jak się do nich ustosunkuje i jak oceni ich wagę. Nie ulega jednak wątpliwości, że kredyt samochodowy to warte uwagi wsparcie finansowe w sytuacji, gdy z różnych powodów nie posiadamy wolnych funduszy do zakupu danego samochodu. Pamiętając o sumiennej i terminowej spłacie, pozwala się ono cieszyć z wymarzonego pojazdu, budując przy okazji dobrą zdolność kredytową.

Dodaj komentarz