WIBOR 3M – dlaczego tak dużo od niego zależy?

Banki oprócz tego, że pożyczają pieniądze i umożliwiają otwarcie lokat oszczędnościowych, dokonują między sobą finansowych transakcji, które noszą miano WIBOR. Dlatego kredytobiorca podpisując umowę o kredyt złotówkowy otrzymuje harmonogram spłat rat, których wysokość jest czynnikiem zmiennym i zależnym od procentowania zmieniającego się co jakiś czas.
wibor 3m

WIBOR 3M w kredycie hipotecznym

O tym czym jest dokładnie WIBOR i jaki ma wpływ na kredyt pisaliśmy w poprzednim artykule. Dlatego dzisiaj skupimy się na wytłumaczeniu zjawiska – WIBORU 3M. Wiemy, że sam WIBOR to wysokość oprocentowania pożyczek i kredytów, która ustalana jest każdego dnia roboczego o godzinie 11 GMT. Jednak banki oferują swoim klientom także okresowe aktualizowanie WIBOR-u. Najczęściej brany pod uwagę jest WIBOR 3M oraz 6M. Ich określenia oznaczają co, ile miesięcy aktualizowane jest oprocentowanie. A więc w przypadku WIBORU 3M zmiany wysokości zaciągniętej raty odbywają się co 3 miesiące (kwartał). Zatem dla kredytobiorców zagadnienie “3M” jest gwarancją tego, że przynajmniej przez 3 kolejne raty kredytowe, instytucja bankowa wyliczy je na podstawie identycznej stawki procentowej!

Przykładowo: Jeśli WIBOR 3M wynosi 2%, a marża banku 1,5% to oprocentowanie kredytu w danym kwartale będzie wynosiło 3,5%. Po 3 miesiącach oprocentowanie może wzrosnąć lub obniżyć się. Wszystko zależy bowiem od zmian jakim ulegnie WIBOR.
wibor a kredyt

Od czego zależy wskaźnik WIBOR 3M?

Od jakiegoś czasu stawki wartości WIBOR 3M nie przekraczają 2%. Są to notowania dość niskie, ale na szczęście stabilne. Jego wysokość powinna zatem cieszyć osoby, które od jakiegoś czasu spłacają kredyt hipoteczny. Nie oznacza to jednak, że będzie tak zawsze. Wręcz przeciwnie – koszty kredytów czy pożyczek prędzej czy później pójdą wzwyż, a wraz z nimi stopy procentowe. Pamiętajmy też, że wyższe stopy procentowe wiążą się ze wzrostem inflacji, a co za tym idzie wyższymi dochodami. A więc, gdy wysokość kredytów hipotecznych poszybuje w górę to na naszym koncie powinno pojawić się też więcej pieniędzy. Przynajmniej tak jest w teorii …

Osoby, które dopiero co zamierzają zaciągnąć zobowiązanie oprócz obserwacji stawki WIBOR 3M – nawet przy jej niskim oprocentowaniu muszą uważać na wysokość marży. Banki bardzo często rekompensują sobie straty z tego tytułu, a te w odróżnieniu od WIBOR są niezmienne przez cały okres spłaty kredytu.

Czy WIBOR 3M aktualizowany jest w dniu ściągnięcia raty?

Otóż, każdy bank posiada swoją własną politykę działania. Dlatego najlepiej jest dokładnie sprawdzić aktualne założenia instytucji, u której ubiegamy się o kredyt z WIBOREM 3M. Zapis ten powinniśmy odnaleźć również na zawartej umowie kredytu złotówkowego.

Większość banków na bieżąco śledzi aktualne stawki oprocentowania dla nowych pożyczek, które są zgodne z wahaniami na rynku międzybankowym. A więc w momencie podpisania umowy, kredytobiorca otrzymuje zobowiązanie zgodne z bieżącą wartością WIBOR-u. Natomiast niektóre z nich nie obserwują codziennych stawek i co jakiś czas aktualizują wysokość stopy. Co ważne, obok WIBORU 3M analogicznie występuje jego odpowiednik LIBOR 3M, który odnosi się do kredytów spłacanych najczęściej we frankach szwajcarskich.

Dodaj komentarz