Wyłudzenie kredytu przez internet – jak przebiega?

Wyłudzenia to prawdziwa plaga w dobie internetu i jego rosnącej popularności. Coraz powszechniej dostępne tam usługi finansowe, które dają wygodę i szybkość w uzyskiwaniu awaryjnej gotówki. Niestety, są one też łakomym kąskiem dla różnej maści oszustów. Jak przebiega wyłudzenie kredytu przez internet i jak się przed tym bronić?

wyłudzenie kredytu przez internet

Poufne dane na temat tożsamości stają się tym cenne i coraz ściślej powinny podlegać ochronie. W procesie cyfryzacji i rozwoju internetu doszliśmy już do takiego etapu, gdzie dane osobowe można wprowadzić na każdym kroku. Przeróżne portale internetowe pozwalają na rejestrację w celu dokonania internetowych zakupów, zamówienia jedzenia do domu, a także – zaciągania zobowiązań finansowych.

W odpowiedzi na potrzeby rynku, sektor finansowy coraz bardziej stara się zbliżyć w uproszczeniu swoich usług do wspomnianego wcześniej handlu czy gastronomii. Ma być szybko, bez zbędnych formalności i całkowicie online. W ten właśnie sposób, bez problemu można uzyskać dzisiaj wiele pożyczek i chwilówek. Kredyty co prawda, nadal funkcjonują w sferze bankowości stacjonarnej i udzielane są w placówkach. Warto przytoczyć jednak metody oszustów, którzy dane do wyłudzenia kredytu mogą pozyskać drogą elektroniczną.

Jak można skraść tożsamość w sieci?

Działania oszustów w sferze elektronicznych finansów stale ulegają zmianom i nie sposób oczywiście nadążyć za wszelkimi nieuczciwymi praktykami, opisując je wszystkie. Istnieją jednak powtarzające schematy związane z kradzieżą tożsamości, na które warto się uczulić.

  • Rejestracja w nieznanych nam witrynach internetowych. Mowa tutaj głównie o internetowych sklepach, na których temat bliższe szczegóły nie są znane. Niepokoić powinien też brak w sieci opinii użytkowników oraz danych kontaktowych. Istnieje ryzyko, że może to być próba pozyskania danych osobowych. Potem, mogą one stać się właśnie narzędziem do cyberprzestępstw, wyłudzeń itd. Zdarza się też, że podejrzanie dużo informacji wymagają niszowe fora dyskusyjne itp.
  • Łączenie się z nieznanymi, otwartymi sieciami WiFi.
  • Fałszywe ogłoszenia o prace, gdzie zwraca się z prośbą o wysłanie np. skanu dowodu osobistego lub innych poufnych danych osobowych.
  • Pobieranie niesprawdzonych aplikacji (głównie GooglePlay). Mogą one próbować instalować w smartfonie szpiegowskie oprogramowanie próbujące wyłudzić informacje z np. bankowej aplikacji mobilnej lub innych aplikacji wymagających podania danych na temat dowodu osobistego.
  • Inny sposób to strony wymagająca skanu dowodu osobistego. Choć metoda ta wydaje się dość mało subtelna w środkach, to nie brakuje sprytnych oszustów próbujących wymóc skan dowodu osobistego. Przykładem są np. transakcje w serwisach z ogłoszeniami, co ma służyć za rzekomą weryfikację danych konsumenta. W praktyce, skan dowodu może dla wielu być wystarczającym krokiem do prób podrobienia dokumentu tożsamości i posługiwania się nim do wyłudzeń.

Dowód osobisty – dokument podwyższonego ryzyka

Wspomniany na końcu powyższego paragrafu dokument – dowód osobisty – to podstawowy element służący do identyfikacji ludzi. Jest niezbędny podczas korzystania z wielu usług, w tym przy zaciąganiu kredytów. W jaki sposób oszust może próbować wyłudzić dane za jego pomocą?

Najpopularniejszym i najbardziej oczywistym sposobem jest oczywiście zagubienie dokumentu lub zapomnienie wzięcia go z np. stolika na poczcie. Poza tym, istnieją jednak i coraz bardziej kreatywne sposoby na kradzież danych. Oszuści już nie tylko szukają naiwnych konsumentów do wyciągnięcia od nich skanu dowodu podczas sfingowanych internetowych zakupów. Powszechnie, podszywają się też pod zawody zaufania publicznego.

Mowa tutaj np. o doradcach finansowych lub pośrednikach, którzy deklarują np. wynegocjowanie kredytu na możliwie najbardziej atrakcyjnych warunkach.

Doświadczonym oszustom wystarczy ledwie skan dokumentu, aby wykonać jego wierną kopię. Niektórzy, dla uniknięcia nieporozumień, zamieniają zdjęcie ofiary wyłudzenia ze swoim lub fotografią osoby łudząco podobnej. W efekcie, oszustwo na pierwszy rzut oka jest trudne do wykrycia i nie budzi wątpliwości podczas codziennej rutyny.

Wyłudzenie kredytu przez internet – czy to możliwe?

Choć pożyczki i kredyty to pojęcia stosowane dzisiaj zamiennie, to ich faktyczne znaczenie jest diametralnie inne. Kredyty, w przeciwieństwie do pożyczek, to świadczenia udzielane z definicji wyłącznie przez banki. Te, choć otwarte w ostatnim czasie coraz bardziej na sferę bankowości internetowej i mobilnej, nie zapominano o środkach bezpieczeństwa przy udzielaniu kredytów w sferze sieci.

Zazwyczaj ilość formalności towarzyszących procesowi ubiegania się o kredyt powinna „odfiltrowywać” z grona konsumentów tych, którzy próbują się pod kogoś podszyć. Wszak oprócz dowodu osobistego, prosi się jeszcze o przedstawienie zaświadczeń o zarobkach. Następnie, połączenie z konsultantem. Na końcu, pozostaje jeszcze wykonanie przelewu weryfikacyjnego z konta o takich samych danych co na dowodzie itd.

Niestety, trzecia ze wspomnianych opcji stosowana jest często zamiennie z zamówieniem umowy. Dostarcza ją kurier, jako domknięcie etapu ubiegania się o zobowiązanie przez internet. Kurierzy często przez roztargnienie lub pośpiech mogą nie sprawdzić dokładnie dowodu tożsamości, co może stanowić furtkę dla oszustów.

Wyłudzenie kredytu przez internet – jak się chronić?

Znamy już najpopularniejsze metody na wyłudzanie danych osobowych i co za tym idzie – kredytów. Czas poznać sposoby na to, jak się zabezpieczyć na wypadek wpadnięcia dowodu tożsamości w niepowołane ręce. Profilaktyka jest tutaj wskazana, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy wpadnie się w sidła oszusta.

  1. Warto na bieżąco sprawdzać, czy posiada się przy sobie dokument tożsamości. W przypadku stwierdzenia zguby, należy go niezwłocznie zastrzec. Pozwoli to np. poinformować banki o wyłączeniu dowodu z obiegu z powodu zagubienia lub kradzieży, przez to nie będzie on brany już pod uwagę podczas próby uzyskania kredytu.
  2. Wskazane będzie też zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się po stronach internetowych. Mowa zarówno o poszukiwaniu ogłoszeń o pracę, jak i robieniu zakupów i trafianiu na wszelkie inne zagrożenia, które wyżej wymieniliśmy.
  3. Popularnym działaniem profilaktycznym będzie też wykupienie usługi o powiadomieniach (alertach) w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Za 19 złotych rocznie można wykupić usługę, dzięki której BIK będzie powiadamiać SMS-owo o każdej próbie zaciągnięcia zobowiązania na dane konsumenta. W przypadku banków, stale współpracują one z BIK, dlatego usługa raportów jest dobrym zabezpieczeniem – nie ma znaczenia rodzaj banku. Co innego z pożyczkami. Wiele firm pozabankowych z Biurem już nie współdziała i niektóre próby wyłudzenia mogą się tutaj „ukryć”.

Dodaj komentarz