Najtańszy kredyt konsolidacyjny – ranking

Nasze zestawienie pomoże wybrać Ci najtańszy kredyt konsolidacyjny. Zapoznaj się z ofertą, a także dokładnie zbadaj własną sytuację finansową przed konsolidacją zobowiązań. W tekście poniżej podsuwamy kilka przydatnych porad dla zadłużonych szukających konsolidacji. Ufamy, że nasz ranking okaże się przydatny w poszukiwaniu najlepszego kredytu konsolidacyjnego.

Kwota kredytu
Wprowadź cyfrę
Okres spłaty
Wprowadź cyfrę

Na rynku finansowym konsument ma dostęp do wielu możliwości finansowania swoich potrzeb – kredytów, pożyczek, umów ratalnych, kart kredytowych, debetów w koncie czy tak zwanych chwilówek. Banki czy firmy udzielające tego typu usług walczą o zainteresowanie klienta, oferując różnorodne propozycje, konkurując między sobą. Warunki przyznawania, zwłaszcza dla niewielkich kwot nie są zbyt wygórowane, przez co klienci korzystający z kredytów czy pożyczek mają często ich na koncie jednocześnie kilka, bądź nawet kilkanaście. Aby nie pogubić się w takiej sytuacji, albo też obniżyć łączną kwotę miesięcznych zobowiązań, warto rozważyć najlepszy kredyt konsolidacyjny.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny zaliczyć można do kredytów celowych – jest on udzielany w celu spłaty dotychczasowych zobowiązań, choć nie musi wcale dotyczyć ich wszystkich. Rozważając taką zmianę w płatnościach trzeba dokładnie przyjrzeć się warunkom, na jakich zostały zawarte umowy które chcielibyśmy spłacić z użyciem nowego kredytu oraz sprawdzić, ile taka zmiana może nas kosztować. Nie zawsze bowiem wykorzystanie kredytu konsolidacyjnego jest opłacalne, jednak brać pod uwagę należy nie tylko koszty finansowe, ale również kwestię na przykład możliwości płacenia bieżących rat czy zaspokajania potrzeb – czyli obecną płynność finansową.

Ponieważ kredyt konsolidacyjny jest instrumentem finansowym który udzielany jest celowo, kredytobiorca raczej nie otrzyma pieniędzy „do ręki”, by uniknąć sytuacji w której przy braku płynności finansowej środki zostaną przeznaczone na nowe zakupy, a wszystkie zobowiązania przestaną być możliwe do spłaty. Udzielenie kredytu konsolidacyjnego będzie wiązało się zwykle z koniecznością przedstawienia większej ilości dokumentów niż przy innych zobowiązaniach – oprócz tych potwierdzających tożsamość i źródło dochodu potencjalnego kredytobiorcy, ewentualne zabezpieczenia, również umowy kredytowe jakie mają zostać spłacone czy szczegółowe informacje o pozostałych zobowiązaniach.

Parametry kredytu konsolidacyjnego

Przy porównywaniu ofert kredytów konsolidacyjnych wziąć należy pod uwagę wiele czynników. Zanim jeszcze zapytamy w banku o konkretną ofertę dla nas, warto wcześniej rozejrzeć się z użyciem kalkulatorów kredytów w Internecie czy rankingu kredytów konsolidacyjnych. Tego typu propozycje przedstawiają oferty wielu różnych banków zebrane w jednym miejscu w celu porównania. Poznać możemy dostępne okresy kredytowania, potencjalnie możliwe kwoty, a przede wszystkim koszty kredytu. Na koszty składać się może standardowo prowizja pobierana przez bank, oprocentowanie w stosunku rocznym, a także koszt ewentualnego ubezpieczenia kredytu.

Parametrem wprowadzonym dla ułatwienia jest RRSO, czyli współczynnik rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, który bierze pod uwagę różne części kosztów kredytu oraz jego okres. Aby ułatwić porównanie poszczególnych kredytów, warto zapoznać się również z informacją wynikającą ze wspomnianych parametrów – ostateczną miesięczną ratą, a także całkowitą kwotą do spłaty. Pamiętać należy, że te wartości mogą ulec zmianie, jeżeli płatności będą nieterminowe, albo też kiedy zdecydujemy się w którymś momencie na wcześniejszą spłatę zobowiązania. Dlatego też przy porównywaniu ofert oprócz podstawowych parametrów trzeba również sprawdzić bardziej szczegółowe warunki umowy.

Określ własne potrzeby przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego!

Decyzja o kredycie konsolidacyjnym może być bardzo dobrym rozwiązaniem, by uniknąć popadania w spiralę długów. Aby podjąć ją we właściwy sposób, można skorzystać z porady doradcy finansowego, albo też samemu przeanalizować kwestie finansowe.

Określić należy:

  • łączne kwoty i źródła dochodów,
  • wysokości poszczególnych zobowiązań kredytowych,
  • koszty życia – bieżące wydatki, rachunki.

Powinniśmy zawsze zostawić choć niewielki zapas na nieprzewidziane wydatki, by w razie ich wystąpienia nie próbować ratować się kolejnym kredytem. Kiedy określimy, jaka wysokość miesięcznej raty nie obciąży zbytnio domowego budżetu, oraz jaka jest wysokość zobowiązań do spłaty które chcemy połączyć, należy przyjrzeć się ofertom banków.

Wyboru kredytu najlepiej dokonać po zapoznaniu się z przynajmniej kilkoma możliwościami. Powinny być one indywidualnie dostosowane do potrzeb oraz zdolności kredytowej – dlatego też warto rozważyć, który kredyt konsolidacyjny będzie dla nas najlepszy zanim stracimy płynność finansową, gdyż każde opóźnienie w spłatach innych rat może wpłynąć negatywnie na zdolność kredytową. Rozmawiając już bezpośrednio z pracownikiem banku o warunkach konsolidacji warto spróbować podjąć negocjacje, zwłaszcza jeżeli na przykład w ofercie w rankingu kredytów w internecie bank ma lepsze warunki. Zwykle pozostawiane są jakieś pola do rozmów, dzięki czemu uzyskanie mniejszych kosztów ostatecznej umowy jest możliwe.

Gdzie zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

Przyglądając się rankingom kredytów konsolidacyjnych, trzeba rozważyć różne opcje. Nie zawsze preferowany okres kredytowania czy wysokość raty okazać się może najlepsza. Warto porównać całkowite koszty kredytów, włączając to również koszty dodatkowe. Niektóre oferty mogą w zależności od sytuacji finansowej kredytobiorcy oraz wysokości kredytu wymagać dodatkowych zabezpieczeń, na przykład założenia hipoteki na nieruchomości, co wiąże się z kosztami wpisów do księgi wieczystej.

Ranking kredytów konsolidacyjnych można posortować nie tylko po wysokości miesięcznej raty do zapłaty czy całkowitej kwoty do spłacenia, ale również na przykład wysokości prowizji. Może być to istotne w sytuacji, gdy zależy nam na jak najniższym koszcie stałym zobowiązania – wysokość odsetek może ulec zmianie. Tylko rozważne i przemyślane podejście do tematu pozwoli nam wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny.