9 sposobów, jak zwiększyć zdolność kredytową!

Każdy, kto w najbliższym czasie ma w planach złożenie wniosku kredytowego powinien zainteresować się tematem zdolności kredytowej. Jest ona miernikiem, na podstawie którego bank decyduje o udzieleniu kredytu. Sprawdź, jak zyskać w oczach kredytodawcy. Oto, 9 najlepszych sposobów na poprawę swojej historii kredytowej!
jak zwiększyć zdolność kredytową

Zdolność kredytowa nie tylko dla rozsądnych

Zdolność kredytowa to nic innego, jak zdolność kredytobiorcy do terminowej spłaty zaciągniętych zobowiązań wraz z naliczonymi odsetkami. Tym samym jest ona kluczowym i najważniejszym elementem ocenianym przez instytucję bankową, w trakcie rozpatrywana wniosku o kredyt. Co ciekawe, każdy bank ma swój własny sposób wyliczania zdolności kredytowej. Łączy je jednak to samo. Mianowicie – przy obliczaniu kredytu biorą pod uwagę, m.in.: regularność comiesięcznych dochodów i obciążeń finansowych, stan cywilny, wiek, wykształcenie, status zawodowy, historię kredytową, a także liczbę osób przypadających na gospodarstwo domowe.

Dlatego teraz zastanowimy się nad tym, jak podnieść swoją wiarygodność kredytową. Oczywiście, najprostszym sposobem jest zmiana pracy na lepiej płatną, spłacanie wszelkich należności w terminie czy obniżenie codziennych kosztów życia … Na szczęście, nie są to jedyne rozwiązania!

Zrób porządek w domowych finansach! dobra historia kredytowa

Pożegnanie z zaległymi kredytami i pożyczkami? Właśnie tak! Do tego uwzględnij jeszcze kartę kredytową, z której nawet jeśli nie korzystasz to skutecznie obniża dostępną dla Ciebie wysokość kredytu. Dlatego najlepszym sposobem jest sporządzenie listy zobowiązań. Warto rozplanować nadchodzące wydatki i spłacić je przed terminem. Dzięki czemu dane, które pojawią się w rejestrze BIK czy KRD zostaną zaktualizowane, a Ty w oczach kredytodawcy zaprezentujesz się jako uczciwy klient, który z rozwagą podchodzi do kwestii finansów.

Natomiast, jeżeli masz problem z uregulowaniem zaległych i bieżących zobowiązań postaraj się wydłużyć okres spłaty kredytu/pożyczki. Takim sposobem obniżysz wysokość miesięcznej raty, a Twój budżet domowy złapie trochę “świeżego” oddechu!

Weź ślub lub podpisz intercyzę

To prawda, że zaciągnięcie hipoteki nie powinno być głównym wyznacznikiem zawarcia związku małżeńskiego. Jednak mając go w planach warto przemyśleć od razu złożenie wniosku o wspólności majątkowej. Ma to również kluczowe znaczenie, przy ewentualnym komplikacjach w związku lub rozwodzie. W tym przypadku konieczne będzie jednak przedstawienie stałych dochodów w polskiej walucie, staż pracy oraz dokument umowy o pracę.

WAŻNE: Jeśli małżonek zarabia najniższą krajową bądź otrzymuje wynagrodzenie w obcej walucie to bank uznaje taką osobę za utrzymanka.

Czasem może zdarzyć się tak, że negatywna historia kredytowa partnera znacznie ogranicza, a nawet uniemożliwia wzięcie kredytu. Wówczas najlepszą opcją jest dokonanie rozdzielności majątkowej. W ten sposób bank nie weźmie pod uwagę “problemowego” współmałżonka. Pamiętaj tylko, że większość kredytodawców uznaje rozdzielność trwającą dłużej niż 6 miesięcy!

Zobacz również artykuł: Zwiększenie kredytu hipotecznego

Znajdź dodatkowego poręczyciela chętnego na kredyt

Choć nie w każdej sytuacji jest to możliwe to niektóre instytucje finansowe pozwalają na poręczenie długu wnioskującego. Wystarczy, że wspólnik Twojego kredytu będzie odznaczał się pozytywną oceną kredytową, a bank nagrodzi Cię wyższym dofinansowaniem.

Unikaj za to podejrzanych pożyczek z mało wiarygodnego źródła, które oferują wsparcie pod zastaw mieszkania/domu. Najczęściej są to wyłudzacze, którzy zabezpieczają pożyczkę na kwotę kilkukrotnie wyższą niż zadłużenie! Więcej o tym pisaliśmy pod linkiem.

Zapoznaj się wcześniej z przyszłym kredytodawcą

Bankowcy oraz doradcy finansowi to ludzie tacy, jak my! Dlatego, jeśli masz już upatrzony bank, w którym zamierzasz ubiegać się o kredyt to przynajmniej pół roku wcześniej załóż w nim konto i dokonuj transakcji. Dla banku z pewnością odnajdzie to odzwierciedlenie w oprocentowaniu kredytu. Niektóre z nich oferują swoim stałym klientom niższą marżę, a także przychylniej spoglądają na prowadzenie negocjacji kredytowych.
budowanie historii kredytowej

Nie składaj wielu zapytań o kredyt w różnych bankach

Może nie jesteś tego świadomy, ale każde Twoje zapytanie w nowym banku wcale nie zwiększa szansy na znalezienie odpowiedniego kredytu. W praktyce każde takie podejście obniża ocenę w BIK o 15 punktów! Oczywiście, dwa lub trzy zapytania nie spowodują radykalnej obniżki, ale pięć czy sześć, już tak.

Może to wpłynąć również na wysokość marży, a także znacznie zmniejszyć zdolność kredytową. Ponadto chodzenie od banku do banku często budzi podejrzenia, co do zamiarów wnioskującego. Specjaliści ds. kredytów hipotecznych zalecają, by nie składać więcej niż 3 wnioski w ciągu miesiąca!

Skorzystaj z dodatkowych produktów banku

Tak zwany cross-selling, czyli sprzedaż produktów dodatkowych, jak ubezpieczenie na życie, lokata czy konto oszczędnościowe do produktu głównego pozwoli uzyskać kredyt na preferencyjnych warunkach. Można tu mówić o promocyjnej marży, która wiąże się z obniżeniem oprocentowania.

Taka ponadplanowa metoda jest warta zastosowania szczególnie, gdy dodatkowe produkty po przeliczeniu całego okresu kredytowania przyczynią się do jego znacznej obniżki. Zdarza się jednak, że wybór dodatków będzie wymagał od Ciebie zaangażowania i zdyscyplinowania. Przykładowo, może być konieczne miesięczne dokonywanie transakcji płatniczych na określoną kwotę, a problem z ich wykonaniem może skutkować powrotem do marży standardowej …

Monitoruj siebie w BIK

Jak już zdążyłeś się dowiedzieć, wszelkie informacje o spłaconych i niespłaconych zobowiązaniach lądują w bazach BIKKRD czy BIG InfoMonitorMimo wszystko banki oraz firmy pożyczkowe najczęściej zaglądają do Biura Informacji Kredytowej. Dlatego zakładając konto w jednym ze wspomnianych rejestrów, sam jesteś w stanie na bieżąco monitorować swoją sytuację oraz ocenić szansę na ewentualny kredyt.

Planuj wcześniej niż myślisz

Pamiętaj, że tak ważnym tematem, jak zdolność kredytowa warto zainteresować się nawet kilka miesięcy przed ubieganiem się o kredyt. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych stresów i w międzyczasie zastosujesz zabiegi, które podniosą Twoją wiarygodność w oczach kredytodawcy.

Z kolei samą historią kredytową najlepiej zainteresować się już kilka lat wstecz. Różne produkty finansowe uregulowane na przestrzeni lat z pewnością wpłyną na ogólny obraz Twoich finansów.

Porozmawiaj z doradcą kredytowym

Banki, podczas weryfikowania wniosku stosują podobne obliczenia, ale ich metoda działania jest inna. Oznacza to, że w różnych instytucjach bankowych możesz spotkać się z zupełnie inną oceną kredytową. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego banku zapoznaj się z różnymi ofertami. Udaj się również do doradcy finansowego, który wyliczy Twoją zdolność kredytową bez sprawdzania w bazie BIK. Wiedza o tym przyda się w zaplanowaniu dalszych kroków kredytowych.

Jak widzisz, posiadasz wiele możliwości, dzięki którym możesz polepszyć swój wizerunek jako wiarygodnego kredytobiorcy. Wiesz także nad czym popracować, by była ona jeszcze lepsza. Zadbaj o nią jak najszybciej, a oczekiwanie na decyzję kredytową obędzie się bez stresów i niepewności.

Dodaj komentarz