Cash back – czyli zwrot za zakupy. Ile można na tym zyskać?

Śmiało można stwierdzić, że zakupy to nieodłączna część życia człowieka.  Statystycznie najwięcej pieniędzy pochłaniają nas artykuły spożywcze oraz rachunki. Jednak, jak wiemy to nie jedyne nakłady, bo lista produktów jest zdecydowanie dłuższa. Sprzęt elektroniczny, odzież, kosmetyki, wypady na miasto ze znajomymi i rodziną czy inne usługi potrafią zrobić “dziurę” w naszym budżecie. A co, jeśli zaczniemy zarabiać przez kupowanie? Czy jest to w ogóle możliwe!?

Cash back – kupuj i zarabiaj!

Czym jest cash back? Te obcojęzyczne zagadnienie wbrew pozorom nie tyczy się wyłącznie bankierów. Jest powszechnie używane przez konsumentów zaznajomionych z technologicznymi nowinkami. W terminologii bankowej cashback (bo z takim zapisem również się spotkamy) oznacza usługę „bankomatopodobną”, która umożliwia wypłatę gotówki pod warunkiem, że dokonamy zakupów za symboliczną kwotę i zapłacimy za nie kartą. Natomiast cash back to pojęcie tożsame z usługą moneyback oznaczającą zwrot części środków za dokonane transakcje. Dziś zajmiemy się sprecyzowaniem tego drugiego terminu.

Jak otrzymujemy zwrot za zakupy?

Cash back to z pewnością duża gratka dla „wyjadaczy” wisienek, a dla sprzedawców okazja do przyciągnięcia klientów. Stąd też właśnie duże zainteresowanie, tzw. serwisami cashbackowymi, które zwracają część wydatków poniesionych, podczas robienia zakupów online w sklepach, z którymi współpracują. W Polsce takie usługi, jak na razie oferują trzy witryny: RefunderPlanet Plus oraz Tipli. Jednak ostatnio na rynku pojawiła się także platforma Goodie, której pomysłodawcą jest Bank Millenium. Co ciekawe, wcale nie trzeba być klientem banku, by móc skorzystać z serwisu.

cashback screen 1cashback screen 2

Jak otrzymać zwrot na konto? Wystarczy zarejestrować się na jednym z powyższych serwisów. Konto możemy założyć, np. za pomocą Facebooka, poprzez logowanie na konto PayPal bądź dodanie swojego e-maila i wybranie hasła. Następnie wyszukujemy interesujący nas sklep i dokonujemy zakupów. Dzięki temu możemy liczyć na zwrot liczący nawet do 30% w wybranych sklepach czy sieciach usługowych. Co bardzo ważne, każdy zakup – a więc kliknięcie w link przekierowujący, musi odbyć się za każdym razem, gdy chcemy dokonać transakcji w danym sklepie!

cashback screen 3

Gdzie zrobić zakupy, aby dostać premię?

Takich miejsc jest naprawdę całe mnóstwo. Zwrot cash back możemy otrzymać w prawie 2 tys. sklepów partnerskich, z których najpopularniejsze to:

 • AliExpress,
 • Zalando, 
 • Douglas,
 • EBay.co.uk / ebay.de,
 • Allegro,
 • Groupon,
 • H&M,
 • RTVeuroAGD,
 • Empik,
 • Multikino,
 • Booking,
 • Born2be,
 • IKEA,
 • Guess,
 • Home&You,

Dużą popularnością cieszą się także: Pyszne.plDPDDeichmannEccoKFCLidlNeonet czy AgataMeble. Pamiętajmy, że na platformach cashbackowych, sieć sklepów nieustannie wzrasta. Warto więc na bieżąco sprawdzać czy nasz ulubieniec oferuje już zwrot kosztów.

Ile wynosi zwrot za zakupy?

Otóż każda placówka sklepowa oferuje zwrot środków w innej wysokości. Czasami są to określone kwoty, a czasem wartości procentowe odnoszące się do wysokości dokonanych zakupów. Informacja taka umieszczona jest zazwyczaj przy opisie każdego sklepu internetowego. Mogą to być wartości wahające się od 1 do nawet 30%, co jest na pewno dobrą wiadomością dla osób lubiących robić zakupy przez Internet. Jednak, jeśli chodzi o znane marki to zwrot ten zwykle nie przekracza 5%. Co więcej, niektóre platformy oferują bonusy za pierwszy zakup, a także podwójny zwrot za dokonanie zakupów. Jednak, aby był ważny należy go dokonać w ciągu 48 godzin od momentu rejestracji.

Jak uzyskać zwrot kosztów?

Środki zgromadzone ze zwrotów możemy wypłacić, gdy uzbieramy minimalnie 20 zł w przypadku PlanetaPlus, 45 zł w Refunder i 1 zł, gdy korzystamy z Tipli.  Aby dokonać wypłaty musimy zalogować się do serwisu, po czym przelewamy uzbieraną kwotę bezpośrednio na konto bankowe lub za pośrednictwem PayPal. WAŻNE – cash back nie przysługuje w momencie zwrotu towarów, anulowania zakupu lub zmiany zamówienia! 

Zwrot środków zajmuje najczęściej 2 tygodnie po dokonaniu transakcji. Jednak w przypadku hotelów, podróży czy samochodu zwrot kosztów nastąpi dopiero po odbytej podróży lub po wykorzystaniu rezerwacji.

Polecamy również artykuły:

Czym jest cash back w praktyce?

Bez wątpienia jest to prawdziwy fenomen i wielu zastanawia się, w czym tkwi haczyk. Otóż nie ma w tym żadnego oszustwa. Najogólniej mówiąc funkcjonowanie tego typu platform opiera się na współpracy z sieciami sklepów i usług, które zyskują nowych klientów. Dlatego za każdy dokonany przez użytkowników zakup serwisy cash back otrzymują nagrodę. W prostym tłumaczeniu, sklep zyskuje nowego klienta, cash back dodatkowe bonusy, a my częściowy zwrot kosztów za dokonane transakcje.

Utrudnienia przy zwrocie

Oczywiście są sytuacje, w których trzeba zachować szczególną ostrożność i sprawdzić czy:

 • Włączony AdBlock lub inne programy nie utrudniają zapisywania plików cookie i historii – dodatki do przeglądarek internetowych mogą sprawić, że przejście do serwisu nie będzie zarejestrowane, a my nie otrzymamy zwrotu kosztów,
 • Cash back został naliczony – czasem cash nie zostanie uwzględniony w momencie zakupów kilku towarów w jednym sklepie. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, należy ją jak najszybciej zgłosić, by wszystkie koszta zostały uregulowane,

Dlaczego warto korzystać z cash back?

Co prawda, korzystając z cash backa nie otrzymamy jednorazowo dużej sumy pieniędzy, ale na pewno jest to korzystna opcja dla osób, które kupują przez Internet. Ponadto członkostwo w serwisie jest całkowicie darmowe, a każda wypłata pieniędzy nie jest obciążona dodatkowym kosztem. Dlatego nawet symboliczne 5 zł za jednorazową transakcję pozwoli z czasem uzbierać sporą sumę pieniędzy, którą możemy przeznaczyć na dowolny cel.

Dodaj komentarz