Co to płatność BLIK

BLIK to system płatności mobilnych powstały z inicjatywy sześciu polskich banków. W praktyce BLIK to sześciocyfrowy kod wygenerowany przez aplikację mobilną banku, którym posługujemy się płacąc za zakupy, robiąc przelewy na telefon czy wypłacając pieniądze z bankomatów

Co to płatność BLIK?

BLIK powstał dzięki współpracy sześciu polskich banków takich jak PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, BZ WBK, Bank Millenium oraz Alior Bank. Początki BLIK sięgają 2013 roku, gdy wymienione banki stworzyły wspólnie polski standard płatności mobilnych.

BLIK pozwala na:

 • płatność w sklepach i punktach usługowych,
 • wypłatę gotówki z bankomatu (bez użycia karty),
 • wpłatę we wpłatomatach,
 • płatności w internecie,
 • generowanie czeków BLIK,
 • wykonywanie przelewów natychmiastowych na telefon.

Jak zacząć korzystać z BLIK?

Aby zacząć korzystać z BLIK, musimy być klientami banku, który udostępnia BLIK.  O ile nasz bank umożliwia taki system płatności, kolejnym krokiem jest ściągnięcie na telefon aplikacji mobilnej tego banku w którym mamy konto. Jeśli jesteśmy użytkownikami Androida, aplikacje mobilne z BLIK znajdziemy w sklepie Google Play.

Jak zapłacić telefonem?

Gdy mamy już BLIK na swoim telefonie, aby nim zapłacić wystarczy:

 • uruchomić na smartfonie (lub innym urządzeniu mobilnym) aplikację banku,
 • wpisać na terminalu lub podać sprzedawcy sześciocyfrowy kod BLIK,
 • wykonaną transakcję potwierdzamy kodem PIN w telefonie (opcjonalnie).

Podobnie wygląda wypłata środków z bankomatu. Jedyna różnica polega na tym, że zamiast podawać kod BLIK sprzedawcy lub wpisywać go w terminalu, wprowadzamy go korzystając z bankomatu.

BLIKIEM można płacić także za zakupy w sieci. Z płatności telefonem skorzystamy w tych sklepach internetowych w których przelewy realizowane są za pośrednictwem takich integratorów płatności jak:

 • dotpay,
 • CashBill,
 • Przelewy24,
 • FirstData POLCARD,
 • pay.com,
 • PayU,
 • BLUE MEDIA,
 • eCARD.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu?

płatności blikAby wypłacić pieniądze z bankomatu korzystając z BLIK postępujemy bardzo podobnie jak przy płatnościach mobilnych. Najpierw musimy znaleźć bankomat, który obsługuje transakcje BLIK (poinformuje nas o tym umieszczona na nim naklejka).

Później wybieramy opcję „Wypłata z BLIK”. Pamiętajmy, by z przyzwyczajenia nie wkładać do bankomatu karty płatniczej, gdyż do wypłaty środków za pomocą BLIK, nie będzie nam ona potrzebna.

Następnie musimy uruchomić w swoim telefonie aplikację mobilną związaną z BLIK i wybrać odpowiednią zakładkę. Kolejny krok to wygenerowanie kodu BLIK. Otrzymany kod (6 cyfr) wprowadzamy w bankomacie. W niektórych przypadkach możemy zostać poproszeni o dodatkowe potwierdzenie wykonywanej operacji (wówczas będziemy musieli wprowadzić w telefonie kod PIN do aplikacji mobilnej).

Jak zrobić przelew na telefon?

BLIK umożliwia nie tylko płatności w sklepach stacjonarnych, płatności za zakupy w sieci czy wypłatę gotówki, lecz również wykonanie przelewu na telefon. Nim wytłumaczymy jak to zrobić, podkreślmy, że sama nazwa jest nieco myląca. W rzeczywistości bowiem nie przelewamy środków z telefonu na inne urządzenie mobilne, lecz to telefon zastępuje nam konto bankowe. Chcąc zrobić przelew zamiast wprowadzać numer rachunku, podajemy numer telefonu odbiorcy, a resztą zajmie się nasz bank (i zrobi za nas przelew).

Jak zrobić przelew na telefon? Uruchamiamy aplikację BLIK, przechodzimy do płatności i wybieramy zakładkę „Przelew na telefon”. Z listy odbiorców wybieramy osobę do której ma trafić przelew (numer telefonu możemy wprowadzić ręcznie lub skorzystać z listy kontaktów). Następnie uzupełniamy wymagane dane (w tym również kwotę przelewu) i…to już wszystko.

Wskazówka!

Aby móc wykonywać przelewy na telefon musimy powiązać swój numer telefonu z numerem rachunku bankowego. Tak samo musi postąpić osoba do której ma trafić przelew.

Czy BLIK jest bezpieczny?

O bezpieczeństwie tej formy płatności świadczy m.in. wspomniany już kod BLIK. Ten sześciocyfrowy ciąg znaków generowany jest z aplikacji banku bezpośrednio na nasz telefon. Tym samym ryzyko, że ktoś go „przechwyci” jest minimalne. Ponadto, kod jest ważny około minuty, więc nawet jeśli osoba trzecia wejdzie w jego posiadanie, to nie zdąży go użyć. Jest to niewątpliwa przewaga systemu płatności mobilnych nad tradycyjną kartą płatniczą.

Co jeszcze przesądza o tym, że BLIK to bezpieczna forma płatności? To, że każdą operację na kwotę powyżej 50 złotych musimy dodatkowo potwierdzić kodem PIN. Możemy ustalić własną kwotę transakcji, która będzie wymagała autoryzacji, albo zrezygnować z tej opcji (polecamy jednak pozostawienie jej aktywnej). Operacje na sumę niższą niż 50 zł także wymagają potwierdzenia, ale w tym przypadku nie musimy wprowadzać kodu PIN. Aby płatność BLIK była dla nas bezpieczna nie korzystajmy z publicznych sieci, ani nie róbmy zakupów w sklepach internetowych, które nie posiadają odpowiednich certyfikatów.

Korzystanie z BLIK a zgubiony telefon

A co jeśli aktywnie korzystamy z BLIK i zgubimy telefon? Nawet w takim wypadku jesteśmy o wiele lepiej chronieni niż wówczas, gdybyśmy stracili kartę płatniczą. BLIK jest bowiem wyposażony w szereg rozmaitych zabezpieczeń, działających zarówno z poziomu telefonu, jak i bankowości elektronicznej. O te pierwsze musimy zadbać we własnym zakresie. Chcąc zwiększyć poziom bezpieczeństwa przy korzystaniu z aplikacji BLIK ustawmy PIN lub hasło bez podania których nie odblokujemy telefonu. Powinno być ono proste i łatwe do zapamiętania dla nas, a jednocześnie na tyle skomplikowane, by nie odgadł go nikt niepowołany. Odradzamy wybieranie na PIN np. własnej daty urodzenia, daty urodzenia bliskiej osoby czy innych danych do których w dobie mediów społecznościowych może mieć dostęp ktoś poza nami.

Przydatny będzie także PIN do autoryzacji danej operacji (jego wprowadzenie jest konieczne przy transakcjach powyżej 50 złotych, lecz wspomnianą kwotę możemy zmienić). Na poziomie bankowości elektronicznej zalecamy ustawienie limitów transakcyjnych (ilościowych i kwotowych) dla płatności BLIK. Ustanowione limity warto uzależnić od tego w jaki sposób posługujemy się BLIKIEM. Inne limity możemy ustawić dla wypłat z bankomatów, a inne dla płatności w internecie. Wybrane limity warto co jakiś czas zmieniać i dostosowywać je do swoich bieżących potrzeb. Jeśli np. wiemy, że nie robimy zakupów w sieci, to kwotę limitów transakcyjnych dla tego typu operacji ustawmy na 0 zł. Gdy wiemy, że przez jakiś czas nie będziemy korzystać z aplikacji BLIK, zdecydujmy  się na całościowe lub częściowe jej zablokowanie.

Co to płatność BLIK? Podsumowanie

BLIK pozwala uniknąć opłat za korzystanie z bankomatów, niezależnie od tego jaką kwotę zdecydujemy się wypłacić. Jest również o wiele bezpieczniejszy od tradycyjnej karty płatniczej. BLIK zamienia nasz telefon w wygodny i łatwy w użyciu elektroniczny portfel. Może stanowić alternatywę dla płatności gotówką lub kartą, albo sprawdzić się w awaryjnych sytuacjach np. gdy zapomnimy portfela. Wszak telefon mamy zawsze przy sobie.

Dodaj komentarz