Doradca kredytowy – ile kosztuje i jak powinna przebiegać współpraca?

Proces starania się czy to o kredyt hipoteczny, kredyt dla przedsiębiorców czy kredyt gotówkowy nierzadko może ciągnąć się miesiącami. Na jego długość wpływa wiele przeszkód, które wynikają z niewiedzy wnioskujących. Dlatego, w obeznaniu i umiejętnym rozwiązywaniu kredytowych zawiłości pomoże rada specjalisty, od spraw kredytowych. Jak poznać dobrego doradcę kredytowego i na co uważać? Odkrywamy tajemnice tego zagadkowego zawodu!
kim jest doradca kredytowy

Kim jest doradca kredytowy?

Wśród wielu osób utarło się przekonanie, że doradca kredytowy to osoba, która żeruje na naiwności klientów i przy okazji nieźle na tym zarabia. Zapewne też, wielu świta w głowie, że może zostać nim każdy – ba, nawet człowiek niekoniecznie zaznajomiony z tematem. Nie jest to do końca prawdą, bo profesjonalny w swoim fachu doradca kredytowy pomoże Ci wybrać najlepszy kredyt, a przy tym weźmie na swoje barki całą papierologię. Poczynając od wypełnienia wniosku kredytowego, po zawarcie umowy. Doradzi również w doborze odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, lokaty czy funduszu emerytalnego. Często też, opracowuje na życzenie przyszłych kredytobiorców, indywidualne plany finansowe.

Porządek w nazewnictwie pojęcia wprowadziła ustawa o kredycie hipotecznym oraz nadzorze pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, z 23.03.2017 roku. Na jej mocy mianem niezależnego doradcy może określać się osoba, która:

 • Posiada zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności 
 • Opłaca składkę członkowską oraz ubezpieczenie OC
 • Widnieje w rejestrze doradców oraz za sprawą dokształcających szkoleń nieustannie rozwija swoje umiejętności

Tak więc, zgodnie z przepisami prawa – każdy doradca kredytowy jest również pośrednikiem kredytowym (ale nie każdy pośrednik jest doradcą kredytowym!). Jednak, aby tak się stało konieczne jest przebrnięcie przez egzamin państwowy, z którego zwolnieni są wyłącznie absolwenci ekonomii oraz prawa.

Kto może skorzystać z usług doradcy kredytowego?

Nie ma ograniczeń ani wiekowych, ani innych czynników zewnętrznych, które uniemożliwiałyby skorzystanie z rad specjalisty. Dlatego, niezależnie od tego czy jesteś studentememerytemrencistą, przedsiębiorcącudzoziemcem czy osobą, która posiada dochody w obcej walucie, masz prawo udać się do doradcy kredytowego!

Ile kosztuje taka usługa? Potrzebując jedynie pojedynczej konsultacji, która ma rozwiać pewne wątpliwości w zapisie umowy pożyczki czy kredytu, w wielu firmach możesz liczyć na bezpłatne konsultacje. Niektóre z nich oferują nawet konsultantów online, którzy na specjalnych czat-botach udzielają fachowych informacji.

Co do wynagrodzenia, w większości wypadków – zasada jest dość prosta. Podczas korzystania z usług doradcy, nie płacisz bezpośrednio w gotówce. Bowiem po sfinalizowaniu transakcji, bank dzieli się z nim częścią prowizji zawartej w umowie kredytowej. Więc nawet, jeśli nie skorzystasz z jego pomocy – to niestety, nie zaoszczędzisz! Przykładowo, za pośredniczenie w kredycie na 300 tys. zł, doradca zarobi ok. 2-3 tys. zł.

Niezależny jak… doradca kredytowy!

Bardzo często pojęcie doradcy kredytowego stosowane jest jako zamiennik eksperta kredytowego. Są to jednak dwa różne fachy. Ekspert kredytowy zatrudniony jest najczęściej w firmie pośrednictwa kredytowego, która współpracuje z bankami. W związku z czym nie pobiera również opłat swoich klientów, bo za każdorazowy pozytywnie przeprowadzony kredyt, otrzymuje w formie wynagrodzenia, prowizję od banku.

W przypadku doradcy kredytowego sytuacja wygląda inaczej. Są niezależni i nie są powiązani w żaden sposób z bankami. Dlatego też za każdą udzieloną poradę pobierają wynagrodzenie.

W czym pomoże Ci doradca kredytowy?

Zacznijmy od tego, że doradca kredytowy z całą pewnością posiada większe doświadczenie aniżeli “świeży” kredytobiorca. To przekłada się bezpośrednio nie tylko na oszczędność czasu, ale i pieniędzy. Pomoże wybrać najkorzystniejszą w danym momencie ofertę na rynku – dopasowaną nie tylko do Twoich potrzeb, ale i możliwości finansowych. Zwracając się o poradę, wyjaśni również niejasne zapisy w umowie kredytowej, zaopiekuje się formalnościami po uzyskaniu kredytu, a także zagwarantuje płynność komunikacyjną między bankiem, a wnioskującym.

Pamiętaj tez, że zawód doradcy kredytowego wymaga znajomości rynku “od podszewki” i bycia na bieżąco ze wszelkimi nowościami. Profesjonalny w swoim fachu specjalista, nieustannie monitoruje rynek finansów, śledzi zmiany w przepisach prawnych, ale przede wszystkim “odświeża” własną wiedzę, na temat aktualnych ofert kredytodawców!

Jak  „nie naciąć się” na nieuczciwego doradcę?

Zawód doradcy kredytowego zdaje się być na pozór tajemniczy i dość specyficzny – w związku z czym, z jego działalnością może nasuwać się wiele niejasności i niedomówień. Oto, na co powinieneś zwrócić uwagę przy współpracy z konsultantem!

 • Przed zawarciem współpracy, sprawdź osobę, która podaje się za doradcę kredytowego
 • Bądź ostrożny, gdy podejmujesz rozmowy z początkującym specjalistą, którego podstawowym zajęciem jest inna praca
 • Bądź czujny, gdy już na pierwszej rozmowie dostajesz do podpisania dokumenty, z którymi wcześniej nie mogłeś zaznajomić
 • Przyjrzyj się, w jaki sposób przechowywane są Twoje wrażliwe dane i dokumenty
 • Jeśli nie czujesz zaufania do specjalisty – zrezygnuj i bądź spokojny o swoje finanse!
 • Sprawdź, jaką gamę umiejętności może zaproponować doradca i czy jest obeznany w ofertach wielu firm finansowych
 • Uważaj, gdy ekspert naciska i popędza Cię na zdecydowanie się na konkretną ofertę
 • Zbadaj, czy doradca kompetentnie potrafi odpowiedzieć na Twoje pytania i czy nie unika udzielenia niewygodnych odpowiedzi

Dlaczego warto skorzystać z jego pomocy?

Każdy z nas jest inny – posiadamy odmienne potrzeby i oczekiwania, a także predyspozycje finansowe, które bez logicznego myślenia i umiejętności mogą skutkować odmową decyzji kredytowej. Dlatego, tym bardziej warto bazować na pomocy bardziej doświadczonych osób. Jest to szczególnie istotne, jeśli zamierzasz zaciągnąć wieloletnie zobowiązanie na dużą sumę lub skonsolidować posiadane już kredyty.

Dodaj komentarz