Jak nie dać się spirali zadłużenia? Oto 7 prostych kroków!

Końcówka roku to idealny czas, by zaplanować swoje finanse rodzinne na nowo i z przytupem rozpocząć nadchodzący rok 2019. Zamiast klasycznych stwierdzeń: “Mam jeszcze czas …”, “Nie mam z czego oszczędzać …”, “Gdybym tylko więcej zarabiał …” – pomyśl o bagażu długów, który niepostrzeżenie buduje się na Twoich barkach. A pewnie taki istnieje, bo przeterminowane zobowiązania”, w postaci pożyczek czy kredytów  rosną “lawinowo i przysparzają sporo kłopotów. Dlatego dziś prezentujemy 7 prostych sposobów, jak uniknąć spirali zadłużenia!
porady dla zadłużonych

Bałagan w finansach nie jest Ci potrzebny!

Lada moment Boże Narodzenie, a Ty nie masz ochoty na przedświąteczne porządki w domu – a tym bardziej na walkę z bałaganem w swoim budżecie? Pamiętaj – czas to pieniądz! To,  że marnowanie czasu jest zbyteczne i wiąże się ze stratami w finansach wiemy od dawien dawna. Do tego dochodzą nerwy i stres, gdy nie możesz odnaleźć portmonetki i kluczy – a przecież bez tego nie wyjdziesz z domu! Suma summarum, czas stracony na poszukiwania powoduje, że trafiasz spóźniony do pracy … A w dodatku jesteś zły, bo wszystko czego właśnie w tej chwili potrzebujesz znajduje się nie w tym miejscu, co trzeba …

Dlatego nie możesz powiedzieć, że dbanie o porządek w finansach jest czasochłonne! Owszem – jeśli doprowadziłeś swój portfel do stanu po katastrofie to czeka Cię długa i kręta droga. Na szczęście, systematyczne “sprzątanie” i odkładanie pieniędzy na “zaś” pozwoli na rodzinny spokój, oszczędność czasu oraz ukojenie nerwów, które trwonisz za każdym razem, gdy szukasz niezbędnych przedmiotów.
kontrola finansów

Całodobowa kontrola finansów

Z raportu Związku Banków Polskich wynika, że oszczędności Polaków w ciągu ostatnich 8 lat wzrosły o 70%. Największe przywiązanie wykazujemy do gotówki i depozytów, które mimo niskiego oprocentowania są najbezpieczniejszymi formami płatności. Mimo tego, na tle pozostałych krajów europejskich nadal wypada to dość blado. W czym tkwi problem? Może zacznij sporządzać skrupulatny budżet domowy, dzięki któremu będziesz mieć “na oku” domowe wydatki.

Wyzbądź się podejścia: “na oszczędzanie jeszcze przyjdzie czas …”, “stać mnie to wydaje …”. Skąd u Ciebie takie niefrasobliwe podejście do kwestii finansów? Tak naprawdę największym problemem może być brak odpowiedniej wiedzy finansowej oraz powielanie mitów. W dzisiejszym świecie liczy się konsumpcja, a nie oszczędzanie na “czarną godzinę”.

RADA! – cofnij się pamięcią o kilka miesięcy wstecz i sprawdź, jak wyglądały Twoje wydatki w ostatnim okresie. Dzięki temu dowiesz się jakie są realne koszty utrzymania Twojej rodziny, w którym momencie pieniądze “uciekają z portfela” i w czym leży problem braku oszczędności.

Zaplanuj cele finansowe i duże wydatki

Według badania przeprowadzonego, w pierwszym kwartale 2018 roku przez firmę Maison&Partners – temat pieniędzy to najczęstsza przyczyna kłótni w związkach. Takie wybuchy złości tyczą się zazwyczaj nieplanowanych i dużych wydatków (24 proc.), niepilnowania swoich obowiązków finansowych, jak opłacanie rachunków (13 proc.) czy sprzeczek w kwestii zarobków partnera (10 proc.). Jednak grzechy finansowe to nie tylko źródło nieporozumień, ale i lęków w postaci kontroli wydatków. Jak temu przeciwdziałać?

Przede wszystkim pieniądze muszą przestać być tematem tabu w Twojej rodzinie! W końcu cały sens rozsądnego gospodarowania budżetem opiera się na poszerzaniu wiedzy finansowej i szczerych rozmowach z bliskimi, o istniejącym problemie. Dlatego planuj wydatki z wyprzedzeniem – co pozwoli także na “upolowanie” cenowych okazji. Jeśli w zanadrzu rozmyślasz o remoncie mieszkania, wymianie sprzętu czy urlopie za granicą – uwzględnij to w swoim budżecie, ale też szukaj dodatkowych oszczędności! Sam pewnie wiesz, że ciekawe wyprzedaże kończą się zawsze wtedy, gdy chcesz z nich skorzystać … A po za tym takie sprytne rozeznanie cenowe to doskonały sposób, by nie przepłacać!
nauka

Wiedza do potęgi klucz!

Pozbądź się efektu strusia i nie chowaj głowy w piasek, gdy przychodzi pora na szczerą dyskusję. Nie jest to dobry sposób na ucieczkę od problemów, bo one istnieją – nawet, jeśli skutecznie uciekasz od przyznania się do prawdy. Niestety, świat idzie do przodu, więc nie ma najmniejszego powodu, byś stał po przeciwnej stronie barykady …

Co masz zrobić? Chodzi tutaj oczywiście o poszerzanie swojej wiedzy i świadomości finansowej. Poszukuj rozwiązań, które niewielkim kosztem pozwolą na poszerzenie kompetencji. W jaki sposób? Śledź strony i blogi poświęcone bankowości. Ba – bądź czynnym członkiem dyskutantów w Twoim środowisku biznesowym. Takie nietuzinkowe podejście może natchnąć Cię do szukania nowych źródeł dochodu bądź sposobów na inwestowanie kapitału. Czytaj także: Jak oszczędzać pieniądze i nie utonąć w wydatkach?

Pilnowanie zobowiązań to podstawa!

W tej kwestii istnieje szeroka gama asortymentów. W końcu każdy z nas ma umowę na telefon, opłaty za gaz i prąd, telewizję cyfrową czy Internet. Niektóre z nich zawierane na określony termin automatycznie przechodzą na czas nieokreślony! Warto zatem pilnować okresu ich trwania!

Z końcem zakończenia umowy – udaj się do usługodawcy i postaraj się wynegocjować lepszą ofertę. Kto wie, może otrzymasz pakiet darmowych minut, szybsze łącze, a może więcej darmowych kanałów? Jeśli zaś operator, nie zaoferuje lepszych rozwiązań to pamiętaj, że czasem lepiej odejść do konkurencji. Ma to także wymiar w kwestiach bankowych. Po zakończeniu terminu lokaty, pieniądze bardzo często trafiają na nieoprocentowany rachunek bankowy. A stąd trzeba je wypłacić ręcznie … Kontroluj również rankingi lokat i kont bankowych, a także korzystaj z kalkulatora kredytów, by zdecydować się na najlepszą ofertę. Może ktoś posiada bardziej atrakcyjne warunki niż aktualnie posiadasz?
strategia oszczędzania

Konsekwencja + Plan oszczędzania = Poduszka finansowa

Dobry plan finansowy to solidna podstawa oszczędzania. Sam pewnie wiesz – “kilka złotych tam i tu, niewielki mandacik za jazdę na gapę czy skromny debet na rachunku bankowym …” Niestety taka nieprzemyślana rozrzutność może przybrać spore rozmiary. W końcu odsetki i dodatkowe monity, z miesiąca na miesiąc rosną. Grosz do grosza … – a po kilku latach, z 50 zł Twój dług narasta do kilku tysięcy złotych!

Dlatego, by nie przeoczyć żadnej, nawet najmniejszej sumy regularnie opłacaj zobowiązania. Ba – wprowadź rodzinny “biznesplan”. Odejmuj od sumy przychodów, kwotę niezbędną na wydatki, tak by zgromadzić fundusz awaryjny i mieć dobry grunt do budowania poduszki finansowej. Wiedz, że zdarzenia losowe mogą “ugodzić” w rodzinne finanse, a większa suma pieniędzy to gwarant bezpieczeństwa.

Jeśli już posiadasz poduszkę finansową to zastanów się nad jej aktualnością. W Nowym Roku może się okazać, że suma, którą uzbierałeś kilka lat temu ma się nijak do bieżących wydatków. Grunt pod nogami i spokojny sen zapewni zgromadzenie budżetu, już z 3-krotnością kwoty, którą przeznaczasz na życie.

Wyznacz granice kredytowania i doceniaj budżet!

Nieważne, jak bardzo kusi i wierci dziurę w brzuchu myśl o impulsywnym zakupie – nie warto zaciągać kredytów na własne zachcianki! Zanim zdecydujesz się na cokolwiek – sprawdź całkowite koszty zobowiązania, a przede wszystkim swoje możliwości finansowe i regulamin spłaty.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak sprytni mogą być pożyczkodawcy, którzy ukrywają rzeczywiste koszty pożyczki. Bo raty 0% wcale nie oznaczają, że będzie za 0%, a bezpłatne karty kredytowe nie są wcale za darmo … To wszystko ma swoją cenę, dlatego tak ważne jest czytanie umów! Dzięki temu uchronisz się przed płaceniem niepotrzebnie “wysokich” rat.
plan budżetu

Jak zabrać się do budżetowania?

… Chyba już wiesz! Teraz wiedzę zdobytą w teorii wykorzystaj w praktyce – bo stworzenie nawet najdokładniejszego planu nie wystarczy, gdy będzie on spisany jedynie na papierze … Liczą się działania i efekty! To, że zbierasz paragony i prowadzisz dokładny dziennik faktur i rachunków nie oznacza, że popadasz w paranoje. Taka analiza wydatków zdyscyplinuje Ciebie i najbliższych do mądrzejszego gospodarowania majątkiem. A w przyszłości … kto wie, może zaczniesz grać na giełdzie?

Dodaj komentarz