Jak nie wydać fortuny na świąteczne zakupy? Lista skutecznych trików!

Magia świąt Bożego Narodzenia zawitała na dobre. Witryny sklepowe przyozdobione są świątecznymi dekoracjami, a z głośników da się słyszeć nastrojowe melodie. Jednak ten wyjątkowy czas to również okres intensywnych wydatków, które skutecznie mrożą krew w żyłach. Na szczęście, oszczędne święta i poświąteczna depresja nie będzie Ci straszna, jeśli racjonalnie podejdziesz do zakupowego szaleństwa. Jak tego dokonać?
oszczędne świąteczne zakupy

Świąteczna presja nam nie straszna!

W uszach dzwonią świąteczne dzwoneczki, powoli wpadasz w panikę, masz rozbiegane oczy i oblewają Cię zimne poty? To znak, że nadszedł czas nadprogramowych zakupów i prezentów dla dzieci, rodziców, dziadków, teściów, wujków i cioć. Z roku na rok, na święta Bożego Narodzenia wydajemy coraz więcej pieniędzy – często też znacznie przekraczając kwotę na ten cel przeznaczoną. A gdzie oszczędności na Sylwestra czy czarną godzinę, która chyba właśnie teraz nadchodzi?

Najnowszy raport Deloitte zaznacza, że w tym roku na Boże Narodzenie i Wigilię wydamy średnio 1168 złotych. Same upominki pochłoną przynajmniej 530 złotych, a artykuły spożywcze 510 złotych. Jest to o 6% więcej niż rok temu. Co to oznacza? A to, że świąteczne szaleństwo zakupów coraz niebezpieczniej zbliża się do średnich, miesięcznych kosztów utrzymania, które według rejestru KRD wynoszą 1572 zł.  Zatem, co uczynić by nie dać się zaskoczyć wydatkom?
tania gwiazdka

Bożonarodzeniowy budżet pod kontrolą!

Nadprogramowym zakupom łatwo ulec – tym bardziej, gdy galerie handlowe kuszą klientów pięknie udekorowanymi wystawami, klimatycznymi melodiami oraz zapachem cytrusów i korzennego ciasta, które łudząco przypominają te, jakie towarzyszą podczas domowych wypieków … Wtedy nie można przejść obojętnie wokół sklepowych obniżek, dzięki którym chętniej spędzamy czas w galeriach i z większym rozmachem wydajemy pieniądze.

Dlatego, panika nie jest tu najlepszym doradcą. Wiedząc, że najwięcej gotówki pochłaniają prezenty oraz jedzenie – postaw na dobry plan zakupowy.

  1. Ustal limit kwotowy, jaki przeznaczasz na wszystkie prezenty. Tak spisany budżet zapewni, że unikniesz wydania kwoty większej niż zamierzałeś,
  2. Udaj się do sklepów z kartką pełną pomysłów na świąteczne upominki. W końcu bezmyślna “wędrówka” od sklepu do sklepu – może skończyć się nabyciem przepłaconego i nieprzemyślanego zakupu,
  3. Nie odkładaj wszystkich zakupów na ostatnią chwilę! Warto, byś zaplanował każdy szczegół swoich wydatków, w tym porównał ceny tego samego artykułu w różnych sklepach.

tanie prezenty

Kupowanie na zapas? ODPADA!

Choć witryny sklepów już po Wszystkich Świętych nabierają bożonarodzeniowego wyrazu to uleganie impulsywnym zakupom może nie tylko odbić się czkawką na budżecie rodzinnym, ale i nabyciem prezentów, które nie trafią w gusta obdarowanego. Podobnie działa kupowanie na zapas! To kolejny “grzeszek” na świątecznej liście wydatków. By ograniczyć koszty do minimum, podczas przemierzania sklepowych półek kieruj się zasadą: “kupuję tyle, ile jestem w stanie zjeść!”.

Według raportu “Nie marnuj jedzenia 2017” opracowanego przez Federację Banków Żywności – przeciętny Polak każdego roku marnuje 600 złotych, czyli ok. 235 kg jedzenia.  Są to głównie produkty o krótkim terminie ważności, które szybko się psują i trafiają do kosza – a wraz z nimi Twoje ciężko zarobione pieniądze … Dlatego, by nie być nazbyt rozrzutnym:

  1. Ustal menu i udaj się na zakupy z listą niezbędnych artykułów spożywczych. Pamiętaj, że Boże Narodzenie trwa 3 dni, a nie cały miesiąc. Dzięki temu unikniesz kupowania “na zapas”,
  2. Przy każdym zakupie sprawdzaj datę ważności. Nie zawsze kupione produkty muszą być od razu wykorzystane – lepiej, a by były ważne jeszcze kilka dni naprzód.
  3. To, co zostanie – rozdaj najbliższym lub schowaj na zapas. Ba – w niektórych miastach działają banki żywności, do których możesz przekazać świąteczne potrawy. Może nie oszczędzisz, ale za to sprawisz dobry uczynek!

Ponadto pamiętaj, że poświąteczne obwinianie się za pazerne obżarstwo, jeszcze nikomu nie wyszło na dobre. Lepiej będzie dla Twojego samopoczucia i portfela, jak w tegoroczne święta wydasz mniej na jedzenie. W końcu, w zdrowym ciele, zdrowy duch!
tanie święta bożego narodzenia

Zakupy low-budget? Postaw na Internet!

Coraz więcej Polaków kupuje przez Internet – a powodów, dla których to robimy jest co najmniej kilka. Po pierwsze – nie musisz poświęcić czasu na wyprawy sklepowe i oczekiwanie w kolejkach do kas. Po drugie – bez impulsywnych reakcji możesz poczytać opinie i recenzję produktów, dzięki czemu znajdziesz najkorzystniejszą ofertę. I po trzecie – porównywarki cen pozwalają wybrać ten sam artykuł, po zdecydowanie niższej cenie.

Tak zaoszczędzony czas z ochotą poświęć na wiele ciekawszych i bardziej produktywnych czynności, jak spacer po parku czy świąteczne wypieki. Ba – nawet na robótki ręczne, które nie uszczkną grama z domowego budżetu, a pozwolą na sentymentalną podróż do dzieciństwa.
tanie ozdoby

STOP! Nieprzemyślanym kredytom

Niech święta będą świętami, a nie maratonem wokół galerii! Dlatego, jeśli Twój budżet nie jest przygotowany na ponadprogramowe wydatki to rozważnie zarządzaj jego zasobem. Co mamy na myśli? Przede wszystkim “nie rzucaj się” na oferty pierwszych chwilówek z brzegu, a kredyty zaciągaj rozsądnie. Tak by były one realnym wsparciem finansowym, a nie obciążeniem.

Możesz skorzystać z różnych rozwiązań:

  1. Przy posiłkowaniu się kredytami gotówkowymi, sprawdź ranking kredytów gotówkowych i wybierz najlepszą ofertę pod względem oprocentowania. Jednocześnie zwróć uwagę na koszty prowizji ora innych dodatkowych opłat, w tym okresu kredytowania,
  2. Jeśli posiadasz kartę kredytową masz możliwość zaciągnięcia jednego “darmowego” kredytu bez naliczenia odsetek – pod warunkiem, że spłacisz go w ustalonym terminie. Pamiętaj jednak, że wiąże się to zawsze z pożyczeniem pieniędzy. Dlatego korzystaj z tego produktu rozważnie i płać wyłącznie wtedy, gdy spłata limitu nie będzie dla Ciebie zbyt dużym balastem finansowym. Czytaj także: Karta kredytowa, a debetowa. Poznaj kluczowe różnice!
  3. Niektóre sklepy internetowe proponują nawet możliwość odroczenia zapłaty, poprzez zakupy online, np. PayU czy DotPay. Dzięki temu, nie musisz płacić za zamówienie z góry, ale masz na to przykładowo 30 dni. Co więcej, nie ponosisz za to dodatkowych kosztów.

małe wydatki na świętaKorzystaj z programów lojalnościowych!

Bardzo często, pomimo najszczerszych chęci nie uda się trafić prosto w serce obdarowanej osoby. Dlatego, jeśli nie chcesz by nowa bransoletka, zabawka czy bibelot, po Wigilii trafiły w kąt lub zostały ukryte głęboko na dnie szafy – skorzystaj z różnych kart członkowskich, na które nabijasz bonusy w różnych sklepach. Dzięki temu możesz liczyć na spore rabaty, a nawet darmowe produkty! Tego typu promocje prowadzi wiele sieciówek, banków czy systemów płatniczych, typu MasterCard czy PayBack.

Ku pamięci Blue Monday…

Specjaliści ukuli nowe zjawisko występujące we współczesnym świecie, które odnosi się do przeinwestowania w święta. Nosi ono miano Blue Monday. Niebieski Poniedziałek – bo tak brzmi jego polska nazwa, wypada w trzecim tygodniu stycznia i jest uznawany za najbardziej depresyjny dzień w roku! Dlaczego? Głównie na jego znaczenie wpływają czynniki nastrojowe – a więc zbyt krótki dzień i mało słońca, psychologiczne – klęska realizacji postanowień noworocznych oraz finansowe. Te ostatnie to skutek przedświątecznego szaleństwa, który związane jest z wydanymi pieniędzmi oraz nietrafionymi prezentami.

merry xmasBieganina wokół choinki? Po co?!

Bez względu na to, na jakie rozwiązanie postawisz – przed szaleństwem świątecznych zakupów, zastanów się nad limitem wydatków, na który możesz sobie pozwolić. I to jeszcze przed tym zanim dopadnie Cię depresyjne podliczanie budżetu. W końcu sklepy wywołują mieszane uczucia. Z jednej strony kuszą, a z drugiej przerażają. Dlatego ogranicz swoje wybory do minimum – zaoszczędzisz nie tylko niepotrzebnego stresu, ale i parę groszy w kieszeni.

Dodaj komentarz