Jak oszczędzać pieniądze i nie utonąć w wydatkach? Kilka rad dla początkujących!

Nie każdemu przeznaczona jest wygrana na loterii. Dlatego, jeśli znajdujesz się w grupie osób, która pragnie sprezentować sobie egzotyczne wakacje, wymianę auta lub liczysz, by w szybkim tempie zafundować sobie własny kąt – czas pomyśleć o regularnym gromadzeniu oszczędności! Pamiętaj, że do budowania poduszki finansowej nie potrzeba gór złota i wypłaty dyrektora banku. Oto kilka wskazówek, jak ograniczyć wydatki, zarabiać więcej i posiadać oszczędności!

jak oszczędzaćGrosz do grosza, a …

Chyba nie musimy nikogo przekonywać do faktu, że odłożone środki gwarantują poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Utrata pracy, nowy telefon, popsuty sprzęt, ba – nawet zasłużony wakacyjny wyjazd w gorące rejony potrafią zadziałać na wyobraźnię. Wszystko to możesz zrealizować! Wystarczy, że zaczniesz uwzględniać nieplanowane wydatki w swoim domowym budżecie. Jak to zrobić?

Poddaj analizie wydatki i przychody

Wydajesz dużo na codzienny lunch poza domem? W takim razie zacznij przyrządzać posiłki w domu! Dużo pieniędzy pochłaniają Cię dojazdy do pracy? Zamień samochód na komunikację miejską bądź bardziej ekologiczny środek transportu. Analiza wydatków i przychodów to najistotniejszy punkt planowania budżetu domowego, bez którego cała strategia oszczędzania nie ma najmniejszego sensu! Dzięki dokładnemu zapoznaniu się z comiesięcznymi wydatkami wyeliminujesz te rzeczywiście zbędne i niepotrzebne, na których warto “zacisnąć pasa”.

Najważniejsza jest jednak szczera i dokładna analiza, wyciąganie wniosków oraz wskazywanie błędów, które zastąpione systematycznymi i rozsądnymi rozwiązaniami. Dla przypomnienia zapisz je na kartce i powieś w widocznym miejscu.

Zobacz również artykuł: Jak nie dać się spirali zadłużenia?

Każda złotówka trafia do skarbonki online

Sposób na pozór dziecinnie prosty, dla niektórych spędza sen z powiek. Dlatego na początku swojej drogi z oszczędzaniem skorzystaj z założenia konta oszczędnościowego, które oferowane jest do rachunku osobistego. Tego typu konta są raczej nisko oprocentowane, ale pamiętaj, że ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. Już po kilku miesiącach konsekwentnego oszczędzania, nawet niewielkich kwot, stan Twoich finansów z pewnością wzrośnie.

Mało tego – niektóre banki proponują swoim klientom usługę moneyback, która pozwala na zwrot określonego procentu za transfery płatnicze. Ciekawą opcją jest także usługa SmartServer – czyli automatyczne odkładanie do wirtualnej skarbonki zaokrąglonych kwot transakcji, np. do 5 zł, 10 zł lub większych sum.  W taki sposób możesz w ciągu miesiąca bezboleśnie odłożyć, co najmniej kilkaset złotych. Prawda, że uczy to samodyscypliny i gospodarowania funduszem awaryjnym?

Inwestuj w cele na przyszłość

Przestań robić sobie wymówki. Nie oszczędzam, bo nie mam z czego! Bo mam zbyt dużo wydatków, cały dom na głowie … Nie ma co czarować – oszczędzanie jest trudne, ale nie niemożliwe. Podejdź do tego z dystansem, wyznaczając sobie cel, który będzie dla Ciebie sporą korzyścią w przyszłość. Pamiętaj tylko, że musi być on konkretny. Przykładowo, wybierz miejsce zagranicznej podróży, model samochodu, który chcesz kupić czy rodzaj mebli do salonu kuchennego.

Oczywiście nie stawiaj sobie celów ponad stan. Jeśli nie masz możliwości odkładać więcej niż możesz to lepiej wydłuż czas odkładania lub zrezygnuj z nierealnych marzeń. Nie zbieraj na dom na Florydzie, gdy szczytem Twoich możliwości jest mieszkanie w bloku … Takie małe wyrzeczenia przerodzą się w kapitał, który pozwoli Ci bez zmartwień wypoczywać na zasłużonej emeryturze. Zmotywowany do działania?

Zacznij od siebie!

To ludzkie, że dużą radość sprawia nam wydawanie pieniędzy na przyjemności. Jednak impulsywne zakupy połączone ze słabą asertywnością i mało rozważnymi przyzwyczajeniami rujnują Twój budżet i sprawiają, że pieniądze ulatniają się, jak woda … Niestety, takie postępowanie nie ma najmniejszego sensu, chyba że w niedługim czasie pragniesz zbankrutować albo co najwyżej żyć “od pierwszego do pierwszego”. Pozbywając się więc niepotrzebnych wydatków zyskasz dodatkową gotówkę oraz masz szansę poczynić inwestycje, o których wcześniej Ci się nie śniło! Możesz ulokować je na dobrze oprocentowanej lokacie, wybrać się na wymarzony kurs językowy, a nawet stawiać pierwsze kroki na giełdzie.

Poszukaj inspiracji w innych!

Nie chodzi o to, by brać przykład z najbogatszej, a jednocześnie najbardziej rozrzutnej osoby, która radośnie wydaje pieniądze na wszystkie swoje zachcianki. Chodzi tutaj o inspirowanie się osobami potrafiącymi mądrze oszczędzać. Mają tego wyraźne efekty, a ich specjalistyczne blogi zawierają porady, które są najlepszą motywacją do samodzielnego budowania funduszu. Jeśli szukasz inspirujących porad i nauki w kwestii z regularnego oszczędzania to „coś” dla siebie wyniesiesz z naszego bloga finansowego.

Niewielkie sumy na początek…

Wielu osobom oszczędzanie kojarzy się z bagatelnymi kwotami, które wypadałoby odkładać. Oczywiście możesz tak robić, jeśli Twoje dochody utrzymują się na wysokim poziomie. Tudzież odkładanie co miesiąc 20-50 zł, wcale nie jest gorsze. Po jakimś czasie z takich małych kwot “urodzi się” całkiem rozsądny kapitał i nawet nie zauważysz, jak zaczniesz oszczędzać więcej.

Oszczędzaj dla korzyści!

Recepta do sukcesu tkwi w zmianie mentalności. Konieczne jest, byś przestawił swoje myślenie – oszczędzanie nie jest ani karą, wyrzeczeniem czy odmawianiem sobie przyjemności. To przyszłościowy profit, który może przynieść satysfakcję, frajdę i spokój ducha! Pomimo że te mądrości brzmią, jak wyjęte z poradników motywacyjnych to jednak warto się nad nimi pochylić. Trik oszczędnościowy z założeniem, że odłożone pieniądze nie lądują w sklepowej kasie tylko na Twoim koncie wpływa na wyobraźnię i działa cuda w myśleniu przyszłego inwestora.

Zobacz również: Jak nie wydać fortuny na świąteczne zakupy?

Więcej pieniędzy to więcej…

Oszczędności na “czarną godzinę” lub na zrealizowanie planów dają poczucie komfortu i życia na poziomie. Trzeba jednak uważać, by nie wpaść w obsesyjne przeliczanie każdego grosza. W odkładaniu pieniędzy nie chodzi bowiem,  by wyzbyć się wszelkich przyjemności i uciech, ale ograniczyć te, które maniakalnie pochłaniają duże kwoty w miesiącu.

Dlatego, zamiast nadgorliwego odkładania, zacznij wyrabiać w sobie proste nawyki, dzięki którym zyskasz oszczędności w stosunkowo niedługim czasie. Pamiętaj liczą się chęci, które skutkują dobrymi poczynaniami. Później idzie już z górki!

Dodaj komentarz