Jak sprawdzić BIK za darmo?

W BIK znajdują się informacje o zaciąganych zobowiązaniach wraz z historią ich spłaty. W sytuacji, gdy ubiegamy się o kredyt, bank zweryfikuje nas również w BIK. Nim zrobi to instytucja finansowa ze swoją historią w BIK, możemy zapoznać się sami. Podpowiadamy, jak sprawdzić BIK za darmo!

Co to jest BIK?

sprawdzanie bik za darmo

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) gromadzi, przechowuje i udostępnia informacje kredytowe na temat klientów banków i innych instytucji finansowych. BIK kojarzony jest przede wszystkim z długami, warto jednak wiedzieć, że w 90% przypadków zawiera on informacje o terminowo spłacanych kredytach i pożyczkach. Jak wiadomo, brak opóźnień w spłacie, to najlepszy sposób na budowanie pozytywnej historii kredytowej. Ta zaś zwiększa naszą wiarygodność w oczach banków i pozwala pożyczać pieniądze na korzystnych warunkach.

BIK to rodzaj zbiorowej pamięci banków W bazie BIK znajdują się dane tych osób, które kiedykolwiek korzystały z kredytów. Dotyczy to także już spłaconych zobowiązań.

Wyjątkiem jest sytuacja w której nie wyrazimy zgody na przetwarzanie przez BIK takich danych, jest to jednak nieopłacalne. Po pierwsze, negatywnych danych z BIK usunąć się nie da, stąd też wszystkie firmy oferujące „czyszczenie BIK” wprowadzają w błąd potencjalnych klientów i żerują na ich niewiedzy. Po drugie, informacje o spłaconych zobowiązaniach, przyczyniają się do budowania pozytywnej historii kredytowej, dlatego warto zgodzić się na ich przetwarzanie. W BIK znajdują się także dane tych osób, które są czyimiś żyrantami.

Zobacz również: Jak sprawdzić swoje długi?

Jakie dane znajdziemy w BIK?

Upraszczając, w BIK przechowywane są informacje na temat wszystkich zaciągniętych przez nas zobowiązań do momentu w którym je spłacimy. Jeśli robimy to terminowo, zwiększamy swoje szanse na otrzymanie kolejnego kredytu. Bank bowiem prędzej udzieli go komuś, kto wcześniej nie miał żadnych problemów ze spłatą, niż osobie o której nie posiada żadnych informacji. Działa to jednak w dwie strony: najmniejsze opóźnienia w spłacie także zostaną odnotowane i przyczynią się do obniżenia zdolności kredytowej.

BIK gromadzi następujące typy danych:

1) Informacje o aktualnie spłacanych zobowiązaniach – są to te długi, które obecnie regulujemy, otwarte rachunki kredytowe; odnotowywana jest kwota kredytu, suma pozostała do spłaty oraz terminowość wpłat (dane te są co miesiąc aktualizowane);
2) Informacje o spłaconych kredytach i pożyczkach – jeśli zgodziliśmy się na przetwarzanie takich danych,
3) Informacje o płatnościach z którymi się spóźniliśmy – jeśli opóźnienie w spłacie wynosiło powyżej 60 dni, fakt ten zostaje odnotowany w BIK „automatycznie” i nie jest konieczna tu nasza zgoda, taki wpis może figurować w bazie przez 5 lat licząc od daty spłacenia przez nas kredytu.

W bazie BIK znajdują się także zapytania składane przez banki. Trafiają one do BIK za każdym razem, gdy wnioskujemy o przyznanie kredytu lub pożyczki. Wyrażenie zgody na weryfikację w bazach dłużników jest jednym z warunków koniecznych do tego, by bank rozpatrzył nasz wniosek.

Weryfikując nas w BIK bank nie tylko pozna naszą historię kredytową, lecz również dowie się czy składaliśmy wnioski kredytowe także w innych placówkach.

Dlaczego warto sprawdzić siebie w BIK?

Dostęp do zgromadzonych w BIK danych mają tylko niektóre podmioty (np. banki). Z tym jakie informacje przechowuje na nasz temat BIK możemy zapoznać się sami. Swoją historię kredytową warto sprawdzać za każdym razem, gdy planujemy zaciągnąć kredyt hipoteczny, gotówkowy, lub pożyczkę. Jeśli figurujemy w tej bazie jako dłużnicy, to dla banków jest to wystarczający powód do tego, by nie udzielić nam finansowego wsparcia.

Zobacz swój raport w BIK

Jak sprawdzić BIK za darmo? Instrukcja krok po kroku

Jeśli chcemy sprawdzić siebie w BIK musimy:

1. Wejść na stronę Biura Informacji Kredytowej i zarejestrować się w serwisie – do założenia konta konieczne będzie wpisanie danych z dowodu osobistego, podanie numeru telefonu, adresu mailowego oraz zaakceptowanie regulaminu.
2. Potwierdzić swoją tożsamość wysyłając skan dowodu osobistego.
3. Wykonać przelew weryfikacyjny na wskazane konto bankowe na kwotę 1 zł – pamiętajmy, że dane właściciela konta muszą zgadzać się z tymi, które podaliśmy w trakcie rejestracji; musimy również być jedynymi właścicielami konta z którego dokonujemy przelewu.
4. Odebrać link aktywacyjny i sms z kodem autoryzacyjnym – będziemy ich potrzebować do tego, by zalogować się w serwisie

Ostatni krok to wybór zakresu usług: możemy zdecydować się na pobranie pojedynczego raportu za 39 złotych lub pakietu za 99 złotych.

Raport BIK zawiera naszą historię kredytową oraz tzw. scoring (ocenę punktową). Jest to ocena, która bankom pozwala dokonać analizy ryzyka kredytowego związanego z przyznaniem zobowiązania konkretnej osobie. Kredytobiorcom umożliwia poprawę zdolności kredytowej, a tym samym zwiększenie szansy na otrzymanie finansowego wsparcia. Do jej wyliczenia stosuje się specjalną formułę. Nasza wiarygodność kredytowa porównywana jest z innymi klientami, którzy już otrzymali kredyt. Wartość scoringu może wynosić od 1 do 100. Im wyższa jest ta ocena, tym większe jest prawdopodobieństwo tego, że spłacimy kredyt w terminie.

Sprawdź także: Ile punktów w BIK potrzeba aby dostać kredyt?

Co ważne, sprawdzić siebie w BIK możemy jedynie online. O swojej historii kredytowej nie zostaniemy poinformowani ani telefonicznie, ani w siedzibie BIK. Warto wiedzieć, że do wyboru mamy kilka wersji wspomnianego raportu: to w tej najbardziej rozbudowanej znajdziemy ocenę naszej wiarygodności kredytowej.

Jak sprawdzić BIK za darmo? To musisz zapamiętać!

Niewiele osób wie, że BIK można sprawdzić również za darmo. Wprawdzie wejście w życie RODO nieco utrudniło całą procedurę, nie jest to jednak tak skomplikowane, jak może się wydawać. Dostęp do swojej historii w BIK możemy otrzymać za darmo w postaci kopii danych raz na 6 miesięcy. Czas oczekiwania na darmowy raport BIK jest o wiele dłuższy niż wówczas gdybyśmy zdecydowali się na jego płatną wersję.

O raport BIK możemy wnioskować na trzy sposoby:

-osobiście w Centrum Obsługi Klientów BIK w Warszawie,
-wysyłając wniosek tradycyjną pocztą,
-przesyłając taką prośbę przez swoje konto w portalu BIK.

Raport BIK możemy także zamówić w niektórych bankach korzystając z systemu bankowości elektronicznej.

Podsumowanie

Znajdujących się w BIK danych nie można ani zmienić, ani wymazać. Warto jednak zapoznać się z tym jakie informacje na nasz temat przechowuje BIK. Pozwoli nam to poprawić zdolność kredytową lub ubiegać się o usunięcie tych danych, które są błędne lub nieaktualne. O tym jak sprawdzić BIK za darmo przeczytamy m.in. na stronie tej instytucji. Warto skorzystać z przysługującego nam prawa do bezpłatnego sprawdzenia BIK i zapoznać z wygenerowanym raportem.

BIK to z jednej strony niezastąpione źródło informacji dla banków, z drugiej narzędzie służące ochronie interesów kredytobiorców. Jeśli zależy nam na budowaniu pozytywnej historii kredytowej zadbajmy o to, by do BIK nie trafiły żadne dane, które zaszkodzą naszej reputacji.

Dodaj komentarz