Jak uniknąć wyłudzenia kredytu?

jak uniknac wyludzenia kredytuW dobie popularyzacji bankowości elektronicznej, ciężko już znaleźć osoby, które nie posiadają kart płatniczych i debetowych. Podobnie, coraz mniej jest placówek, gdzie nie można uiścić opłaty za ich pomocą. Płatność zbliżeniowa powoduje, że transakcje są szybkie i wygodne, jak nigdy wcześniej, choć cały fenomen opisywanego zjawiska niesie ze sobą poważne niebezpieczeństwa. Nigdy jak obecnie, nie było także proste wyłudzenie kredytu. Jak się przed tym chronić?

Bankowość elektroniczna to bez wątpienia przyszłość. Coraz powszechniejsze jest płacenie kartą za dowolnej wartości usługi, przez co gotówka gości w naszych kieszeniach coraz rzadziej i w coraz mniejszych ilościach. Proces ten niesie za sobą wiele udogodnień w życiu codziennym i czynie je wyjątkowo wygodnym.

Należy jednak pamiętać, że każdy postęp niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Złodzieje i przestępcy z łatwością dostosowują się do wiatru zmian, robiąc to niestety niepostrzeżenie i tak, że dopiero po czasie odkrywane i nagłaśniane w mediach są ich metody działania. Wraz ze wspomnianą popularyzacją bankowości elektronicznej, coraz częściej można spotkać się z przypadkami kradzieży tożsamości i wyłudzeń kredytu.

Kradzież tożsamości – na czym polega?

I to właśnie o wyłudzeniach kredytu, sposobach dokonywania tych przestępstw i zabezpieczeniach przed tą metodą, się dziś zajmiemy. Jest to jedno z najpopularniejszych zjawisk wchodzących w część kradzieży tożsamości.

Kradzież tożsamości to zjawisko, gdy niepowołana osoba trzecia wchodzi w nielegalne posiadanie danych osobowych wbrew czyjeś woli. Najczęściej jest to imię, nazwisko, adres, numer PESEL, a także seria dowodu osobistego i numer karty kredytowej.

Cel tego przestępstwa jest najczęściej podobny – złodzieje tożsamości chcą w nielegalny sposób wyłudzić kredyt, obciążając nim okradzionego, lub nabyć przedmiot o wysokiej wartości.

Polecamy artykuł: Czy ktoś może wziąć na mnie kredyt?

Jak złodzieje pozyskują dane?

Sposoby na to są różne. Najczęściej przestępcy próbują wyłudzić kredyty i pożyczki poprzez tzw. Cyberprzestępstwo. Należy uważać na logowanie się do otwartych sieci WiFi poza domem – czasem wymagają one dostępu do konta bankowego, co łatwo wpada w ręce hakerów – ostrzega Stanisław Duda, ekspert z portalu Czerwona-Skarbonka.pl.

Ogromnym zagrożeniem jest także zagubienie dowodu osobistego. Wiele firm pożyczkowych ma bowiem oferty tzw. Pożyczki w 15 minut, którą można zaciągnąć wyłącznie przy pomocy dowodu osobistego. Wiele z nich nie sprawdza prawdziwości podanych danych osobowych w formularzu, a jedynie wpisuje numer dowodu osobistego i weryfikuje, czy nie znajdują się w bazie dokumentów zastrzeżonych. Niestety, jeśli konsument nie jest tego świadomy bądź nie zdążył jeszcze zastrzec dokumentu, szanse na wyłudzenie pożyczki są bardzo duże.

Pożyczkodawcy weryfikują jeszcze za pomocą przelewu weryfikacyjnego (1 grosz). Złodziej może to łatwo obejść przez założenie konta w banku na wykradzione dane.

Po pierwsze – zastrzeż dokument!

Z tego względu w przypadku zagubienia dokumentu tożsamości i braku szans na odnalezienie, należy niezwłocznie wejść na stronę Biura Informacji Kredytowej (BIK) i zastrzec dokument. Zajmuje to mniej, niż 10 minut. Czyniąc to informujemy m.in. banki, sklepy i firmy pożyczkowe o fakcie zagubienia dokumentu, przez co nie będzie on już nigdzie honorowany.

Credit Freeze – zabezpieczenie  danych osobowych

Credit Freeze to jeden, z najpopularniejszych sposobów na zabezpieczenie przed wyłudzeniem kredytu. Usługa ta ma następujące działanie. Blokowany jest dostęp do raportów kredytowych, a poza tym można tam też zamieścić informację o zagubieniu dowodu osobistego lub karty kredytowej.

Credit Freeze, czyli zamrożenie kredytu, pozwala poinformować organy ubezpieczeniowe, pożyczkowe i bankowe o ryzyku kradzieży tożsamości. Gdy firmy te zaglądają w historię kredytową, pojawia się informacja, że konsultanci nie mają do czynienia z właścicielem konta bankowego –  ubiegający się o pożyczkę posługuje się kradzioną tożsamością.

Jeżeli konsument zechce jednak w międzyczasie wziąć kredyt, wziąć coś na raty lub zaciągnąć chwilówkę, wówczas istnieje usługa credit unfreeze, czyli tymczasowe odblokowanie swojej historii kredytowej.  W Polsce funkcjonuje ona pod nazwą Alert BIK i ma podobne działanie.

Alert BIK – inna skuteczna metoda

Inną skuteczną ochroną przed wyłudzeniem danych jest skorzystanie z usługi Alert BIK. Polega ona na aktywowaniu usługi w portalu Biura Informacji Kredytowej, przez co w przypadku próby kradzieży tożsamości, konsument jest informowany za pośrednictwem SMS-a oraz wiadomości e-mail.

Alerty są wysyłane o dowolnej porze dnia i nocy, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Kradzież tożsamości – podstawa prawna

Warto pamiętać także, że wyłudzenie tożsamości w dowolnej formie zawsze jest przestępstwem. Reguluje to artykuł 297 Kodeksu Karnego, który łamie: posłużenie się podrobionym lub zmodyfikowanym dokumentem tożsamości, w celu uzyskania korzyści majątkowej w postaci między innymi:

  • kredytu
  • pożyczki pieniężnej
  • poręczenia
  • dotacji
  • subwencji
  • zamówienia Publicznego

Kara za popełnienie wyżej wspomnianego wykroczenia wynosi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Podsumowanie

Podsumowując, przestępcy podejmujący się kradzieży tożsamości, najczęściej korzystają z ludzkiej nieuwagi. Nieuważne wyjmowanie karty kredytowej i przeoczenie się wysunięcia dowodu osobistego, dziurawa kieszeń, zostawienie dokumentu na stole i inne, to doskonałe przykłady tego, że ludzie często ułatwiają złodziejom swoje działania przez roztrzepanie i pośpiech.

Warto znać środki umożliwiające szybkie i bezpieczne zastrzeżenie dokumentu. Ponadto dobrym krokiem będzie wejście na stronę Biura Informacji Kredytowej i skorzystanie z usługi Alert BIK. W myśl powiedzenia „przezorny zawsze ubezpieczony”, gwarantuje ona błyskawiczną informację o ewentualnych próbach wyłudzenia tożsamości.

Zawsze, gdy spotka się z takim przestępstwem lub będzie się jego świadkiem, warto pamiętać także o powiadomieniu policji. Kradzież tożsamości jest poważnym przestępstwem, a z racji powszechności tego zjawiska – warto tępić zuchwałość złodziei.

Dodaj komentarz