Jak zacząć oszczędzać? 6 cennych rad dla opornych

31 października już po raz 94. obchodziliśmy Światowy Dzień Oszczędzania. Z tej okazji postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się nawykom finansowym Polaków. W końcu tylko niewielki odsetek osób ma we krwi oszczędzanie długoterminowe. Pozostała reszta musi wypracować w sobie systematyczny model odkładania na “czarną godzinę”. Dziś podpowiadamy, jak ujarzmić domowe wydatki i zaoszczędzić parę groszy.
jak oszczędzać

Finansowa metamorfoza na zakończenie roku

Zbliżający się wielkimi krokami koniec roku to czas wielkich podsumowań i analizy dotychczasowych osiągnięć. Wraz z początkiem Nowego Roku szykujemy się do nowych postanowień i nabieramy motywacji do jeszcze większych zmian. Nie mówimy tu wyłącznie o odświeżeniu garderoby czy potrzebie zmiany wyglądu. Noworoczne metamorfozy to żadna nowość – także w kwestii finansowej. Warto jednak wprowadzić je w miarę szybko! Jeszcze przed całym świątecznym zamieszaniem, a kto wie – może grudniowe zakupy zrobimy za zaoszczędzoną gotówkę.

Niestety, jak na razie jest to dosyć trudne do zrealizowania. Już młodzi Polacy między 18, a 25 rokiem życia borykają się z problemami finansowymi. Jak wynika z danych KRD, kwestia zadłużenia w kraju przekroczyła pół miliarda złotych. Nie jest to wyłącznie problem niskich zarobków i rosnących kosztów życia. A nieumiejętnego zarządzania pieniędzmi oraz brakiem wiedzy finansowej! Jakie kroki poczynić, by nie wpaść w “spiralę zadłużenia”?

Czas, start – FINANSOWA DIETA

To prawda, że w wyznaczeniu finansowych barier najtrudniejszy jest pierwszy krok. Na szczęście, jeśli go wykonasz to kolejne etapy będą już znacznie łatwiejsze, a oszczędzanie stanie się codziennym rytuałem, na który przestaniesz zwracać uwagę.

Dlatego, rozpocznij od małych kroczków i prostych trików, dzięki czemu uporządkujesz swoje dochody i wydatki. Wyznacz sobie cel oszczędzania i zacznij ambitnie do tego dążyć. Mogą to być pieniądze gromadzone na daleką emeryturę, wkład własny na wymarzony dom, upragnione wakacje czy zbieranie funduszy na przyszłość najbliższych. Rozpocznij też od nadpłacania zaciągniętych zobowiązań: kredytów odnawialnychgotówkowych, pożyczek czy kart kredytowychZastanów się, jakie wydatki pochłaniają dodatkowe pieniądze – może to być niekorzystny pakiet internetowy, wysokie rachunki za wodę czy gaz, a także drobne, aczkolwiek regularne zakupy na mieście. W ten sposób poznasz rzeczywistą kwotę, którą ucieka Ci z portfela. Pamiętaj, że na pierwszym miejscu nie stoi to, ile zarabiasz, ale to, na co przeznaczasz wypłatę. Prawda jest taka, że nie ma takiej fortuny, której nie dałoby się roztrwonić!

Wyzbądź się oszczędzania “na żywioł”!

Brytyjski idiom “penny smart, pound stupid” doskonale odzwierciedla osobę, która jest rezolutna w groszowych sprawach, za to w tych najbardziej istotnych, nie wykazuje się dużym rozsądkiem. Dlatego, jeśli w trakcie obliczeń okaże się, że obsesyjnie dbasz o każdą złotówkę wydaną na błahostki, a podczas negocjacji kupna nieruchomości zgadzasz się na cenę zawyżoną o kilka czy kilkanaście tysięcy zł, to oszczędzanie nie ma najmniejszego sensu. Tam, gdzie w grę wchodzą duże sumy można sporo zaoszczędzić – warto o tym pamiętać!

Wbrew powszechnej opinii, oszczędzanie wcale nie musi być przygnębiające i wiązać się z przykrymi wyrzeczeniami. Owszem, prawdą jest, że ograniczenie niepotrzebnych wydatków wzbogaci domową kasę, ale można tego dokonać w sposób “bezbolesny”. Skorzystaj, z inteligentnych form płatności, jak konto oszczędnościowe podpięte do rachunku bankowego lub automatyczne odkładanie pieniędzy, przy okazji robienia zakupów. Na czym to dokładnie polega? Podczas dokonywania transakcji i płacenia kartą, każda wydana kwota zostaje zaokrąglona do wyznaczonej wysokości – 5, 10, 15 zł lub większej sumy, która trafia na dedykowane konto bankowe. Możesz otworzyć także rachunek osobisty w banku, który oferuje korzystne programy lojalnościowe dla swoich klientów.

Zadbaj o miękkie lądowanie i zbuduj poduszkę finansową!

Bez wątpienia, oszczędzanie na dalszy termin gwarantuje poczucie bezpieczeństwa – nawet w tak trywialnej sprawie, jak awaria auta. Jeśli, nie posiadasz dodatkowego “zastrzyku gotówki”, taki nieprzewidziany wydatek może przyprawić o zawrót głowy. Ba – może nawet spowodować, że będziesz do tyłu ze spłatą raty kredytu, co niepotrzebnie spowoduje doliczenie karnych odsetek … Efekt jest taki, że niewinny kłopot finansowy, przy braku dodatkowej gotówki gwarantuje twarde lądowanie i tkwienie w długach, które skutecznie mogą odebrać chęci do życia.

Dlatego, by zapewnić sobie “miękki” grunt, zacznij budować poduszkę finansową. Nie bez przyczyny, jej nazwa wzięła się od poduszki, którą strażacy rozpinają w czeluściach płonącego budynku. Tak, jak poszkodowanym pozwala wyjść z opresji, tak i Tobie ma zapewnić bezpieczne lądowanie, na wypadek niespodziewanej sytuacji, w której “polecą” iskry, z powodu braku pieniędzy. Jednak pamiętaj, że posiadanie rezerwy finansowej powinno być dostosowane do kosztów utrzymania rodziny. Im są większe, tym poduszka musi być “grubsza”, by mogła utrzymać Twój “skok” z dużej wysokości.

Jak kwota pomoże zapewnić spokój ducha? Optymalnym rozwiązaniem byłoby zgromadzenie sumy, w wysokości 6-krotnych miesięcznych kosztów wynagrodzenia. Na szczęście, uzbieranie nawet 3-krotności wypłaty pozwoli na odzyskanie gruntu pod nogami i bezstresowe poprawienie domowego budżetu.

Nie myl oszczędzania z inwestowaniem

Zarabiając stałą pensję, z której nic nie odłożysz, jesteś skazany na stagnację w obliczu rozwijających się możliwości. Wybawieniem dla Twoich trosk jest rozróżnienie oszczędzania od inwestowania. Te pierwsze to odkładanie oszczędności na “czarną godzinę”, w sposób bezpieczny. Natomiast inwestowanie to metoda rozlokowania nadwyżki gotówki w różnych instrumentach finansowych, które obarczone są już większym ryzykiem finansowym.

Przy konstruowaniu portfela pamiętaj, by uwzględnić przy nim własny poziom ryzyka. Odpowiedz sobie na pytanie, ile jesteś w stanie poświęcić pieniędzy dla większego zysku? Znając swoje możliwości będziesz mógł zdecydować się na jeden (a może więcej produktów) inwestycyjnych. Które z nich masz do wyboru?

Chcesz inwestować? Inwestuj w siebie …

Świat nieustannie się zmienia. Widać to szczególnie po starszym pokoleniu, które ma silnie rozwinięty nawyk oszczędzania na “później”. Oni odkładali “grosz do grosza” w skarpecie, pod pościelą, na książeczkach mieszkaniowych – zaś współcześni Polacy kredytują na potęgę …

Dlatego, by żyć długo w dostatku i dobrobycie pomyśl o nowych sposobach lokowania swoich środków. Jest wiele form, dzięki którym możesz wspierać oszczędności. Masz do wyboru inwestowanie na giełdzie w akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, papiery wartościowe czy kryptowaluty, a nawet popularny w ostatnim czasie flip mieszkań. Doskonałym rozwiązaniem jest także podnoszenie własnych kwalifikacji, a więc inwestowanie – w studia, narzędzia do pracy i przygotowania.  Ostatecznie, zawsze pozostają lokaty bankowe obłożone podatkiem Belki. Pomimo że nie zarobisz tam zawrotnej fortuny to zawsze przyniosą symboliczny zysk. Grunt to umieć odkładać, nie szaleć z wydatkami, wydawać mniej niż się zarabia, a będziesz na dobrej drodze ku bezpiecznej przyszłości!

Są rzeczy, na których oszczędzać nie warto!

Można by powiedzieć, że skąpstwo to pierwszy stopień do piekła. Bowiem funkcjonują takie sfery życia, które warte są wydania każdej złotówki. Jest to nie tylko zdrowieedukacjabezpieczeństwo. Ale o dziwo – kosmetyki (naturalne produkty pozbawione tańszych zamienników, w postaci SLS-ów czy aluminium) i ubrania (naturalne materiały z lnu, bawełny zamiast sztucznych i syntetycznych tkanin). W tych przypadkach nie warto szczędzić pieniędzy. Zostaną one racjonalnie spożytkowane na produkty i usługi, zapewniające spokojny sen i pełnię satysfakcji!

Odkładanie na „czarną godzinę” uważane jest w Polsce za domenę elity. Nie jest to do końca prawdą, bo w tym przypadku zawartość portfela nie stanowi tak kluczowej roli. Najważniejsze są bowiem chęci do zmian, dyscyplina finansowa i uczenie się na błędach. Wówczas powodzenie w życiu gwarantowane!

Dodaj komentarz