Jak zastrzec dowód osobisty? Poradnik

Zgubienie portfela wraz z dowodem osobistym to rzecz, która może przydarzyć się każdemu. Stratę dokumentu tożsamości powinno traktować się jak najbardziej poważnie, bo w niepowołanych rękach może posłużyć, m.in. do wyłudzenia pieniędzy. Szybka reakcja to sposób na to, aby temu zaradzić. Sprawdź, jak zastrzec dowód osobisty, aby skutecznie wycofać go z obiegu.

Według raportu infoDOK codziennie dochodzi do 13 prób wyłudzeń kredytowych na łączną kwotę 724 tysięcy złotych1. Rocznie to olbrzymia ilość przypadków i miliony złotych, które pragną uzyskać przestępcy kosztem osób, które zgubiły swoje dokumenty. Te dane pokazują skalę procederu i uświadamiają, że dowód w rękach oszusta można porównać do klucza, którym otwiera się drzwi do sejfu.

Często swoje dokumenty po prostu gubimy – czy to podczas spaceru, czy w trakcie suto zakrapianej imprezy. Istnieją jednak przypadki, gdy przestępcy namierzają dane osób, aby ukraść im portfel, by następnie zaciągać wysokie kredyty lub pożyczki w ich imieniu. Wspomniany wyżej raport infoDOK podaje przykład jednorazowej próby wyłudzenia aż 20 mln zł, dzięki kradzieży dowodu osobistego. Pokazuje to, że złodzieje działają w coraz bardziej zorganizowany sposób. Dlatego warto wiedzieć, jakie działania podjąć, gdy nagle Twój portfel zniknie wraz z cennymi dokumentami.

Co zrobić, gdy zgubi się dowód osobisty?

Gdy zauważysz zgubę dokumentu tożsamości, to w żadnym wypadku nie wpadaj w panikę. Stan wysokiego zdenerwowania nie sprzyja klarownemu oglądowi sytuacji i może prowadzić do wykonania szeregu niefortunnych kroków. Warto głęboko wciągnąć powietrze i na spokojnie poszukać swojego dowodu.

Przed podjęciem decyzji o zastrzeżeniu dowodu dobrze przejrzeć kieszenie, torbę, plecak czy mieszkanie. Oczywiście, poszukiwań nie powinno przeciągać się w nieskończoność, ponieważ w kontekście własnego bezpieczeństwa każdy kwadrans może być na wagę złota. Gdy po szybkim sprawdzeniu wszystkich możliwości ma się pewność, że dowód zniknął, należy sprawnie przystąpić do działania. Na szczęście mamy kilka opcji, dzięki którym zrobimy to szybko i skutecznie. Poznajmy najlepsze sposoby na zastrzeżenie dowodu tożsamości.

Zastrzeżenie dowodu osobistego krok po kroku

Jednym z rozwiązań na zastrzeżenie dowodu osobistego jest odwiedzenie strony www.bik.pl. Warto to zrobić jeszcze przed wizytą na komisariacie czy w urzędzie. Portal Biura Informacji Kredytowej udostępnia wygodne narzędzie, dzięki któremu zastrzeżenie dowodu osobistego może potrwać od kilku do kilkunastu minut. Ta procedura wygląda następująco:

 1. Wejdź na stronę www.bik.pl.
 2. Załóż konto. Pamiętaj o tym, że podczas rejestracji potrzebne będzie podanie serii i numeru Twojego dowodu osobistego. Zawsze warto trzymać te informacje na kartce schowanej w bezpiecznym miejscu.
 3. Przejdź do sekcji “Klienci Indywidualni”.
 4. Następnie otwórz zakładkę “Zastrzeganie dokumentów”.
 5. Aktywuj usługę „Zastrzeganie dokumentów” – jest ona w darmowa.
 6. Wypełnij wniosek o zastrzeżenie dowodu.
 7. Gdy BIK zaakceptuje Twoje zgłoszenie, automatycznie przekazuje je do ZBP, czyli Związku Banków Polskich. Ta instytucja prowadzi system DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, który jest najważniejszą w naszym kraju platformą przeciwdziałającą wyłudzeniom z użyciem cudzej tożsamości.
 8. Zgłoszenie o zastrzeżonym dokumencie przekazywane jest wszystkim bankom, operatorom sieci komórkowej czy placówkom pocztowym. Skutecznie zmniejsza to szansę na wyłudzenie pieniędzy przy użyciu skradzionego dowodu.

Po wykonaniu tych kroków udaj się na policję, gdy masz pewność, że dowód został skradziony. Z otrzymanym na komisariacie potwierdzeniem kradzieży odwiedź właściwy dla siebie Urząd Gminy, aby złożyć wniosek o wyrobienie nowego dokumentu. Gdy nie jesteś pewien, czy dowód został skradziony, warto od razu udać się do Urzędu. Tam po złożeniu wniosku otrzymasz pismo potwierdzające zgubienie dokumentu, które wykorzystasz jako tymczasowy dowód osobisty do czasu wyrobienia nowego. System BIK pozwala na anulowanie zastrzeżenia dokumentu, gdy udało się go odzyskać. Specjaliści od bezpieczeństwa odradzają jednak taki ruch. Nigdy nie masz 100% gwarancji, że dowód nie został skopiowany. Doradzają oni również, aby zdecydować się na wyrobienie nowego dokumentu.

Na policję można zgłosić się tylko wtedy, gdy ma się pewność, że dowód został skradziony!

Czy można zastrzec dowód w banku?

Gdy z jakichś powodów nie chcesz korzystać z narzędzia przygotowanego przez BIK, to równie dobrze możesz udać się do swojego banku, aby w nim zastrzec dowód osobisty. Należy jednak pamiętać o tym, że z tego rozwiązania skorzystasz tylko w godzinach pracy banku, a strona bik.pl jest dostępna przez całą dobę. Najlepiej udaj się do placówki banku, w którym masz konto osobiste. Wtedy też weryfikacja tożsamości przebiegnie dużo sprawniej. W takim wypadku nie trzeba podawać poszczególnych danych z dowodu, aby go zastrzec. Takie informacje znajdują się w bankowym systemie, a sprawdzenie tożsamości klienta odbywa się na podstawie odpowiedzi na kilka pytań i złożeniu odpowiedniego wniosku. Jeśli odnalezienie swojego banku jest niemożliwe, odwiedź którąś z poniższych placówek, która przyjmuje zgłoszenia od wszystkich osób, którym zginęły dokumenty:
zastrzeżenie dowodu osobistego

 • Bank BGŻ BNP Paribas S.A. (www.bgzbnpparibas.pl)
 • Bank Pocztowy SA (www.pocztowy.pl)
 • Bank Polskiej Spółdzielczości SA (www.bankbps.pl)
 • Credit Agricole Bank Polska S.A. (www.credit-agricole.pl)
 • Deutsche Bank PBC SA (www.deutsche-bank-pbc.pl)
 • Eurobank (www.eurobank.pl)
 • Plus Bank SA (www.plusbank.pl)
 • Krakowski Bank Spółdzielczy (www.kbsbank.com.pl)
 • PKO BP SA (www.pkobp.pl)
 • Santander Bank Polska (www.santander.pl)
 • Santander Consumer Bank SA (www.santanderconsumer.pl)
 • SGB-Bank S.A. (www.sgbbank.com.pl)
 • Bank Gospodarstwa Krajowego (www.btaktgk.com.pl)
 • Getin Bank (www.getinbank.pl)2

Jeśli składasz wniosek o zastrzeżenie dowodu w banku, w którym nie posiadasz konta, to musisz znać dane ze swojego dowodu. Odnajdziesz je na różnych umowach, które podpisywałeś – na przykład o pracę czy tej zawartej z operatorem sieci komórkowej.

Jak zastrzec dowód przez telefon?

Kolejnym sposobem na zastrzeżenie dowodu jest skontaktowanie się z odpowiednią infolinią. Może to być infolinia banku, w którym posiadasz rachunek. Aktualnie istnieje możliwość zastrzeżenia swojej karty płatniczej oraz dowodu, kontaktując się ze swoim bankiem. Dostępny jest także uniwersalny numer telefonu, (828 828 828), który w zamyśle został stworzony po to, aby zastrzegać karty płatnicze. Jednak od niedawna zgłosisz tam również zgubę dokumentu tożsamości. Po wykonaniu telefonu, dokument zostanie wpisany na listę dokumentów zastrzeżonych i nikt nie będzie mógł wykorzystać go w niecnych celach.

Jeśli zastanawiasz się, jak zastrzec dowód za granicą, zrób to poprzez kontakt z infolinią banku albo zaloguj się na stronie bik.pl

Czy zastrzeżenie dowodu daje 100% bezpieczeństwa?

Żyłoby nam się wszystkim dużo przyjemniej, gdyby odpowiedź na te pytanie wyglądała następująco – tak, zastrzeżenie dowodu daje 100% pewności, że nikt inny nie posłuży się naszymi danymi w celu wyłudzenia pieniędzy. System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE sprawdzany jest przez banki, instytucje pocztowe, operatorów sieci, przedsiębiorców czy firmy pozabankowe. Problemem jest jednak to, że niektórzy pożyczkodawcy nie weryfikują tej bazy przed wypłatą pieniędzy.

Aby zabezpieczyć się możliwością wyłudzenia chwilówki na swoje nazwisko, możesz wykorzystać inne narzędzie, które udostępnia BIK. Są nim Alerty BIK, które polegają na tym, że za każdym razem, gdy brane jest jakieś zobowiązanie finansowe na Twoje nazwisko, dostajesz SMS z odpowiednią informacją. Wiadomość pojawia się także wtedy, gdy dotyczy ona pożyczkodawcy, który nie sprawdza swoich klientów w systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Niestety Alerty BIK nie są darmową opcją – za możliwość korzystania z nich należy zapłacić 24 zł rocznie.

Jak wyrobić nowy dowód osobisty?

Gdy udało się już skutecznie zastrzec swój dowód osobisty, przystąp do wyrobienia nowego. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest udanie się do lokalnego urzędu miasta, wypełnienie wniosku oraz dodanie dwóch swoich fotografii. Po mniej więcej miesiącu, nowy dowód osobisty będzie gotowy do odebrania w tym samym urzędzie. Przyjęcie nowego dokumentu musi zostać potwierdzone indywidualnym podpisem. Dla osób, które wolą rozwiązywać sprawy przez internet, istnieje możliwość złożenia wniosku o wyrobienie nowego dowodu, dzięki wykorzystaniu tzw. profilu zaufanego. Jest to szybka i skuteczna forma załatwienia tej urzędowej kwestii.

Przypomnijmy, że dowód osobisty to jeden z podstawowych dokumentów w portfelu każdego człowieka. Dlatego gdy ten dokument zniknie, sprawnie przystąp do działania. W godzinach nocnych oraz za granicą dobrze skorzystać z wygodnej platformy BIK albo zatelefonować pod numer: 828 828 828. Gdy jesteś w kraju to wstąp w godzinach pracy do swojego banku i załatw tę sprawę twarzą w twarz.

Pamiętaj, że szybkie zastrzeżenie dowodu ogranicza możliwość wyłudzenia pieniędzy z wykorzystaniem Twoich danych

Źródła:

 1. https://www.zbp.pl/getmedia/2ded4fc6-6484-434e-a75f-22c9d4aec208/infodok-2019-07-09-wydanie-39-sklad-191027-gk
 2. https://dokumentyzastrzezone.pl/lista-bankow-zastrzegajacych-dokumenty-od-wszystkich-osob/
02.01.2020|poradnik|1 Comment

One Comment

 1. Barbara 18 maja 2020 at 15:12 - Reply

  Kredyt „na dowód” już dawno powinien zostać zakazany.

Dodaj komentarz