Karta kredytowa – jak bezpiecznie płacić na wakacjach?

Wyjeżdżać za granicę bez gotówki? Kiedyś byłoby to nie do pomyślenia! Jednak coraz częściej Polacy korzystają z bezgotówkowych metod płatności. Chętnie płacimy kartą kredytową podczas urlopu czy wyjazdu służbowego. Jest to nie tylko wygodne, praktyczne, ale i bezpieczne. Warto jednak zwrócić uwagę na kwestię przewalutowań oraz wypłat z bankomatów, za które naliczana jest prowizja. Gdzie zatem tkwią największe zalety kredytówki, a gdzie możemy napotkać opór?
karta kredytowa na wakacjach

Karta kredytowa – już nie tylko gotówka na wyjazd

Wydawać by się mogło, że gotówka podczas wyjazdów zagranicznych to najlepsza opcja z możliwych. Na pierwszy rzut oka wygodna, bo nie wymagająca skomplikowanej wiedzy o nowoczesnych narzędziach finansowych i niezawodna w każdej sytuacji – w trakcie awarii bankomatu czy systemu bankowego. Zwyczajnie – wszędzie nią zapłacimy! O jej zaletach wiedzieli już właściciele kantorów oraz złodzieje. Ci pierwsi, narzucali wysokie spready walutoweczyli koszty przewalutowań, zaś drudzy oczekiwali na nieświadomych turystów z wypchanymi po brzegi portfelami.  Oznacza to w takim razie, że w trakcie urlopu powinniśmy korzystać wyłącznie z transakcji bezgotówkowych?

W gruncie rzeczy zawsze warto mieć ze sobą awaryjny zapas gotówki. W końcu nigdy nie wiadomo czy miejsce, do którego wyruszamy posiada rozwiniętą sieć płatności bezgotówkowych, jak w Polsce. Ponadto karty i bankomaty to produkty, które również miewają usterki. Zdarza się często, że ich zagraniczni operatorzy pobierają dodatkowe koszty za płatności za granicą. Nie zmienia to jednak faktu, że karty są wygodniejsze i zapewniają …

Bezpieczeństwo w każdej sytuacji!

Niekwestionowaną zaletą karty kredytowej podobnie, jak debetowej czy wielowalutowej jest bezpieczeństwo. W przypadku kradzieży bądź zguby, ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych gwarantuje, że poniesiemy straty, co najwyżej 150 euro. Ba – w przypadku ubezpieczenia nie trzeba regulować żadnych kosztów.

Za to ekspresowe wydanie utraconej karty za granicą nie jest możliwe. A jeśli już taka opcja istnieje to jest ona bardzo droga.

Sprawdź też artykuły:

Transakcje za granicą. Tak, ale…

Płacenie poza krajem za pomocą karty kredytowej jest rozwiązaniem dość przyjemnym i nieskomplikowanym. W końcu rozporządzamy gotówką, która należy do banku i zawsze możemy potraktować ją jako fundusz awaryjny. Kredytówką zapłacimy za wiele usług szybko i wygodnie – zarówno za rezerwację w hotelu, jak i wypożyczenie samochodu. Ponadto, karta kredytowa od innego usługodawcy niż debetówka to zawsze dobre zabezpieczenie, w przypadku problemów z nieobsługiwaniem określonego operatora płatniczego. Pamiętajmy, że pomimo popularności transferów bezgotówkowych, awarie systemów nadal mają miejsce.

Nie jest też żadną tajemnicą, że banki na obrocie walutą zyskują kolosalne sumy. Dlatego, dokonując transakcji musimy pamiętać o kosztach przewalutowania. Karta płatnicza, którą używamy w Polsce prowadzona jest w złotówkach. Jeśli więc płacimy za zakupy to wydana kwota, zgodnie z kursem waluty NBP zostanie przeliczona, np. na funty, dolary, euro czy ruble, a dopiero później na złotówki. Niekiedy też, podmioty finansowe doliczają dodatkową prowizję. I tak opłaty manipulacyjne mogą sprawić, że pomimo niezaprzeczalnej wygody bezgotówkowej zapłacimy drożej, od trzech do kilkunastu procent.

Wypłaty kredytówką z bankomatu? Odpada!

Miłośnicy plastików cenią korzyści, jakie wynikają z ich bezpieczeństwa i wygody. W każdym bądź razie, jak ognia unikajmy wypłat z bankomatu kartami kredytowymi! Otóż są one obarczone wysokimi spreadami walutowymi, które uderzają po kieszeni szczególnie przy mniejszych transakcjach. Takie transfery obciążone są niekiedy efektem podwójnego przewalutowania. Chodzi tutaj o koszty prowizji, od wypłaty gotówki sięgające nawet kilku procent oraz odsetki pozyskanej w ten sposób kwoty.

Kolejną niesprzyjającą kwestią jest sposób księgowania transakcji. Żaden bank bowiem nie księguje i nie rozlicza transakcji tego samego dnia. Skutkuje to zazwyczaj mniejszą sumą na naszym koncie, gdy rozliczenie w dniu przewalutowania nastąpi po gorszym kursie.

Jaką kartę wybrać?

Eksperci zgodnie przekonują, że plik banknotów zabranych na wakacyjne wojaże nie jest zbyt rozsądnym posunięciem. Co nie oznacza, że powinniśmy mówić kategoryczne “nie” dla tradycyjnej gotówki. Warto posiadać w zanadrzu różne formy płatności – nie tylko papierowy pieniądz, ale i kartę kredytową, debetową czy wielowalutową. Szczególnie ta ostatnia ograniczy wszelkie koszty do minimum. Bo podobnie, jak w Polsce idealną opcją są płatności kartą złotową, tak za granicą – kartą w walucie lokalnej lub ewentualnie “podpiętą” do płacenia w wielu walutach. Po pierwsze, unikniemy przewalutowania i po drugie – dodatkowych kosztów prowizji. Jednak obniżając w ten sposób wydatki musimy uważać na opłaty związane z obsługą rachunku czy karty, które czasami mogą powrócić ze zdwojoną siłą.
wakacje

(NIE) bezpieczne płatności – 6 złotych zasad!

Błogi, relaksujący i pełen wrażeń wypoczynek to marzenie każdego urlopowicza. Dlatego, by zaskakiwały nas wyłącznie pozytywne niespodzianki musimy zachować odpowiednie alerty bezpieczeństwa. Oto najważniejsze z nich:

  • Przygotuj listę najważniejszych numerów kontaktowych – w tym (+48) 828 828 828 (system zastrzegania kart) oraz adres: zastrzegam.pl, dzięki czemu na wypadek kradzieży bądź zguby błyskawicznie skontaktujesz się ze swoim bankiem,
  • Nie zostawiaj karty bez kontroli!
  • Korzystając z karty, płać w lokalnej walucie, by uzyskać najkorzystniejszy kurs – np. z pomocą karty walutowej lub wielowalutowej,
  • Sprawdź dodatkowe benefity – kto wie, może bank, w którym posiadasz rachunek oferuje w ramach konta dodatkowe ubezpieczenie podróżne, zniżki, nagrody czy premiowane za granicą punkty,
  • Opłacaj bezgotówkowo wakacyjne rezerwacje – w ten sposób zyskasz dobrą alternatywę reklamacji, w ramach usługi chargeback. Jeśli, np. pobyt w hotelu nie będzie spełniał podpunktów zawartych w umowie,
  • Po powrocie do Polski, sprawdź swoje konto – koniecznie przejrzyj historię kredytową i w miarę możliwości, jak najszybciej zgłoś podejrzane transakcje do banku.

By wakacje nie okazały się mrocznym epizodem

Dlatego, aby wymarzony urlop zapisał się przyjemnie w naszej pamięci, uprzedźmy historię kłopotliwych i stresujących sytuacji. Przed wyjazdem, warto co nieco dowiedzieć się o kraju, w którym przyjdzie nam spędzić miłe chwile. Sprawdźmy czy w okolicy znajdują się bankomaty, w jakiej walucie obsługiwane są karty oraz dokładnie czytajmy komunikaty pojawiające się na ekranie. Wiedząc o tym, co czeka nas na miejscu, łatwiej zdecydujemy się, jaki środek płatności będzie dla nas korzystniejszy.

Dodaj komentarz