KRD – co to jest, jak się sprawdzić i za co można trafić na listę?

Do momentu, gdy nie zaprzątasz sobie głowy kredytem to istnienie baz gromadzących informacje o Twojej zdolności kredytowej zapewne mało Cię interesuje. Tymczasem nieopłacony mandat i opóźnienia ze spłatą rat bądź rachunków mogą odbić się na Twojej przyszłości i wpisem do KRD.  Jakie informacje możesz tam znaleźć i jak się z tego wyplątać?
czym jest krd

KRD – Krajowy Rejestr Długów

KRD to skrót od jednego z najważniejszych i jednego z pierwszych otwartych w Polsce biur informacji gospodarczej. Obok BIK oraz BIG Infomonitor ERIF – gromadzi, przechowuje i udostępnia informacje o sytuacji finansowej klientów, instytucji oraz firm. Zatem, gdy klient złoży aplikację o kredyt bądź pożyczkę to bank oraz niektóre instytucje pozabankowe właśnie w KRD dokonują jego weryfikacji i oceny wiarygodności w spłacaniu zobowiązań.

Co więcej, Krajowy Rejestr Długów przetrzymuje informacje nie tylko z sektora finansowego, ale i usługowego, handlowego, administracyjnego czy przemysłowego. Tak więc na listę dłużników możesz trafić, np. gdy zalegasz z uregulowaniem alimentów lub nie płacisz rachunków za prąd, gaz czy abonament.

Jakie informacje odnajdziesz w KRD?

Początkowo instytucja zajmowała się przechowywaniem danych na temat zadłużeń podmiotów gospodarczych. Jednak od 2010 roku ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych pozwala, by w rejestrze znalazły się również informacje o gminach, wtórnych wierzycielach, a także osobach fizycznych.

Dlatego platforma KRD w formie spółki akcyjnej działa od sierpnia 2003 roku – i nie jest wyłącznie listą długów. W bazie znajdują się także informacje pozytywne, które świadczą o terminowym regulowaniu wszelkich należności. Dzięki temu możesz budować wiarygodną, a przede wszystkim pozytywną historię kredytową na przyszłość.

Kiedy mogę trafić na listę dłużników?

Aby mówić o jakimkolwiek wpisie do KRD – wartość długu musi wynosić co najmniej 200 zł, a opóźnienie w jego spłacie przynajmniej 60 dni od ustalonej daty! Dodatkowo firma, która chce dokonać negatywnego wpisu na temat klienta może to zrobić jedynie po doręczeniu ostatecznego wezwania do zapłaty wraz z upomnieniem o zamiarze wpisu do KRD. Musi zostać ono wysłane z minimum miesięcznym wyprzedzeniem.

Podobnie jest w przypadku firm, które mają problem z uregulowaniem należności. Wyjątkiem jest wysokość długu, który musi przekroczyć przynajmniej 500 zł. Możliwość znalezienia się na liście dłużników mają także osoby, które udostępniły kredytodawcom swoje dane osobowe oraz PESEL.

Jakie długi powodują wpisanie klienta do KRD?

Oto najczęstsze i najpopularniejsze przykłady:

  • Zaciągnięta i niespłacona pożyczka online,
  • Nieuregulowane alimenty,
  • Brak opłaty za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków,
  • Zadłużenie za usługi pocztowe i telekomunikacyjne,
  • Mandat za jazdę na gapę / mandat za przekroczenie prędkości,
  • Nieopłacanie rachunków za energię elektryczną, gaz czy energię cieplną.

krd logoJakie są konsekwencje wpisu do bazy KRD?

Kluczowym skutkiem wpisania do rejestru KRD jest fakt, że w praktyce dłużnik może mieć kłopot w skorzystaniu z produktów finansowych banków oraz niektórych firm pożyczkowych. Najprościej mówiąc – instytucje finansowe mogą odmówić takiemu klientowi wydania karty kredytowej czy podpisania umowy o kredyt/ pożyczkę bądź w najlepszym wypadku zawarcia jej na gorszych warunkach. Do tego wszystkiego może dojść kłopot ze skorzystaniem z usług telekomunikacyjnych czy internetowych, jak i zakupów na raty. Wpis na listę dłużników będzie stanowił także dużą przeszkodę w wynajęciu mieszkania czy biura.

Nie wspominamy już o problemach z jakimi mogą borykać się zadłużone przedsiębiorstwa. Od spadku wiarygodności statusu firmy, przez pogorszenie kontaktów biznesowych, po utratę kontrahentów i klientów. Oczywiście plany o zaciągnięciu kolejnego kredytu i w tym przypadku zakończą się niepowodzeniem.

Kto może sprawdzić informacje na mój temat?

Głównym celem Krajowego Rejestru Długów jest ochrona informacji tyczących się dłużników, tak by postronne osoby nie miały do nich dostępu. A więc żaden ciekawski sąsiad, znajomy czy współpracownik nie ma możliwości poznania historii kredytowej drugiej anonimowej osoby. Rejestr ten jest udostępniany wyłącznie konsumentom, firmom lub instytucjom, które mają realny interes, by przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy zapoznać się z historią kredytową potencjalnego klienta.

Internet prawdę Ci powie – czyli jak sprawdzić, czy jestem w KRD? 

Gdy szukasz odpowiedzi na pytanie “jak sprawdzić, czy jestem w KRD?” w pierwszej kolejności powinieneś zajrzeć na oficjalną stronę Krajowego Rejestru Długów, by następnie założyć indywidualne konto FairPay. Warto jednak przed tym wiedzieć, że jeśli klient został wpisany do KRD jako dłużnik, ale dokonał spłaty zadłużenia to wierzyciel w ciągu maksymalnie 14 dni musi poinformować o tym fakcie biuro. Wówczas KRD w terminie 7 dni usuwa negatywny wpis o kliencie.

Dlatego samodzielne sprawdzenie się w bazie pozwoli na pozytywne budowanie zdolności kredytowej oraz uniknięcie wyboru niewiarygodnych usługodawców i firm. Jak to zrobić?

  • Klient wypełnia formularz rejestracyjny uzupełniony o podstawowe dane osobowe. Konieczne będzie również podanie numeru PESEL oraz serii i numeru dowodu osobistego,
  • W końcowym etapie rejestracji niezbędne jest ustalenie silnego hasła, które wraz z PESEL-em będzie stanowiło dane do logowania na indywidualny panel klienta.

Po założeniu konta klient może sprawdzić, czy figuruje w KRD oraz jakie instytucje wysyłały zapytania w jego sprawie.

Co dalej?

Samo założenie konta to jednak nie wszystko. W międzyczasie, KRD musi mieć stuprocentową pewność, że użytkownik jest osobą, za która się rzeczywiście podaje. Dlatego poproszony zostanie o zeskanowanie dowodu osobistego bądź paszportu, na podstawie którego zostało założone konto. Podobnie przebiega proces, gdy chcesz sprawdzić wiarygodność firmy, z usług której skorzystasz. W tym celu wystarczy podać jedynie NIP przedsiębiorstwa.

Czy sprawdzenie siebie w KRD związane jest z opłatami?

Przez pierwszy rok, korzystając z konta FairPay użytkownicy nie ponoszą żadnych kosztów. Po tym czasie, klient ma do wyboru: Konto Minimum w wersji bezpłatnej oraz Konto Indywidualne rozszerzone o dodatkowy pakiet usług.

Posiadając pierwszą wersję konta masz prawo do pobierania darmowego raportu, raz na pół roku. Jednak wspomniana wersja nie kontroluje ani zapytań ani nowych wpisów, które mogą pojawić się na Twój temat w KRD. Korzystając z raportu częściej niż co 6 miesięcy musisz liczyć się również z każdorazową opłatą, wynoszącą 6,90 zł.

Dlatego, jeśli chcesz posiadać nieograniczony dostęp do wpisów na swój temat i wiesz, że takie minimum nie jest wystarczające warto zastanowić się nad wykupieniem Konta Indywidualnego. Jego miesięczna opłata wynosi 13 zł. Jednak w ramach rozszerzonego pakietu możesz na bieżąco obserwować zapytania oraz wpisy, a także zamawiać gotowe raporty wedle uznania. Dodatkowo, konto umożliwia użytkownikowi darmowe monitorowanie trzech wybranych przedsiębiorstw!

Które konto wybrać?

Wszystko zależy od tego, jakim typem kredytobiorcy jesteś. Jeżeli posiadasz dużo zobowiązań finansowych i bardzo często masz kłopot z ich terminowym uregulowaniem – Konto Indywidualne pozwoli Ci zapanować nad popadnięciem w jeszcze większe długi finansowe. Pamiętaj, że obecności w KRD nie da się “wymazać”. Dane o dłużnikach usuwane są dopiero po okresie 3 lat od ostatniej aktualizacji. Zaś negatywne informacje mogą być przechowywane jeszcze 10 lat. No chyba, że wcześniej dokonasz uregulowania zobowiązania.

Natomiast, jeśli korzystasz z pożyczek okazjonalnie – co więcej, nie masz problemów ze spłatami to zwykła kontrola raz na pół roku jest w zupełności wystarczająca. Oczywiście, ostateczna decyzja należy wyłącznie do Ciebie!

Dodaj komentarz