Kredyt na remont domu i mieszkania – gdzie szukać?

Dom – jak wszystko, co obecne w codziennym i długotrwałym użytku, podlega naturalnemu zużyciu i z czasem wymaga odnowienia lub wymiany. W przypadku „czterech kątów” stosuje się zazwyczaj te pierwsze rozwiązanie. Niestety, sam remont potrafi być sporym balastem finansowym, dlatego wiele osób szuka różnych sposobów finansowania. Jednym z nich jest kredyt na remont domu. Co warto o nim wiedzieć i gdzie szukać pomocy?

Kredyt na remont domu

Domy jedno- lub wielorodzinne to stały krajobraz dużych polskich miast, a także małych miejscowości i wsi. Niektóre rodziny w takich typach lokum mieszkają od pokoleń, inni zaś przeprowadzają się do nich po latach życia w ciasnych mieszkaniach. Nic dziwnego, że Polacy cenią domy. Ich popularność w naszym kraju z roku na rok wzrasta. Według danych Eurostatu, na które w październiku 2017 roku powołał się Homebroker – odsetek Polaków mieszkających w domach wzrósł z 49,7% do 57,4%[1].

O tym, że budynki mieszkalne są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu udowadniają także współczesne realia i problemy wiążące się z ich użytkowaniem. W naturalny sposób tracą one na świeżości i zwyczajnie nie są już tak atrakcyjne wizualnie, jak na początku. Dlatego jest to jeden z argumentów, który skłania do przeprowadzenia remontu domu. W zależności od tego, co chcesz zmienić może on przyjąć mniejsze lub większe rozmiary. Niekiedy, chodzi wyłącznie o zmianę koloru ścian, a innym razem – całkowitą metamorfozę aranżacji wnętrza. Jednak, niezależnie od skali przeróbek, zawsze musisz liczyć się z dużym kosztem. I właśnie w takich okolicznościach sprawdzi się kredyt na remont domu.

Kredyt na remont domu – gdzie go szukać i czym się wyróżnia?

W większości przypadków, przeprowadzenie remontu domu rzadko finansowane jest z bieżących oszczędności. Zazwyczaj na ten cel zaciągany jest kredyt w banku. Instytucje bankowe chętnie pożyczają środki nie tylko na zakup lub budowę nieruchomości, ale i jej odnowienie. Jedyną różnicą jaką możesz zauważyć jest nazwa samego kredytu. W przypadku zakupu nieruchomości, mówimy o kredycie hipotecznym. Z kolei na remont domu, bank udziela klasycznego kredytu gotówkowego, który możesz przeznaczyć na dowolny cel.

Otrzymując kredyt gotówkowy na remont domu, zyskujesz przede wszystkim czas. Bank udostępnia go w ciągu kilku tygodni – a nie miesięcy, jak w przypadku kredytów hipotecznych. Wynika to przede wszystkim z braku potrzeby dostarczania dodatkowych dokumentów, jak np. faktur, dowodu zakupu i innych formalności związanych z posiadaną nieruchomością.

Jak uzyskać kredyt na remont domu?

Proces ubiegania się o kredyt gotówkowy na remont domu jest bardzo prosty.

 1. Na początku, na polu kredytów gotówkowych zapoznaj się kompleksowo z ofertą banków. W tym celu polecamy sprawdzić najważniejsze informacje, jakie zawiera nasza przejrzysta porównywarka kredytów.
 2. Jeśli odnalazłeś optymalną ofertę dopasowaną do indywidualnych potrzeb, złóż wniosek na kredyt remontowy. W zależności od banku dokonasz tego poprzez internet, telefonicznie lub stacjonarnie.
 3. Po złożeniu wniosku o udzielenie kredytu gotówkowego, bank przeprowadza weryfikację zdolności kredytowej. W tym celu, pobiera raport na temat spłaty dotychczasowych zobowiązań z Biura Informacji Kredytowej. BIK przedstawia w nim informacje m.in. o spłacie pożyczek i kredytów, czyli dane o terminowości lub opóźnieniach, a także zadłużeniu.
 4. Ponadto, bank zweryfikuje wysokość otrzymywanych dochodów. Jako wnioskujący musisz przygotować zaświadczenie o dochodach, co jest jednocześnie jedyną dodatkową formalnością podczas ubiegania się o kredyt gotówkowy. Duże znaczenie ma również rodzaj umowy i czas jej trwania. Kredytodawca akceptuje tylko legalne źródła dochodu. Nie jest tajemnicą, że preferuje też umowy o prace na czas nieokreślony.

Na podstawie powyższych czynników, bank podejmuje decyzję co do akceptacji lub odmowy udzielenia finansowania. Pamiętaj, że instytucje podchodzą dość restrykcyjnie do stawianych wymagań. Z tego względu, kompleksowo przygotuj się na ich weryfikację.

Kredyt na remont domu dla młodych małżeństw – zalety

Kredyt gotówkowy na przeprowadzenie remontu w domu niesie ze sobą wiele korzyści. Zebraliśmy je wszystkie w jednym miejscu. Oto zalety płynące z tego sposobu finansowania:

 • Kredyt otrzymasz na dowolny cel.
 • Niewiele formalności w trakcie składania wniosku kredytowego.
 • W porównaniu do kredytu hipotecznego, krótszy czas przetwarzania wniosku kredytowego przez bank. Dzięki temu znacznie szybciej możesz rozpocząć zakup potrzebnych materiałów do remontu.
 • Nie jest konieczne wykupowanie zabezpieczenia kredytu pod postacią np. ubezpieczenia, zastawu mienia itd.
 • Aby uzyskać kredyt na remont nieruchomości, nie musisz być jej właścicielem. Co za tym idzie, zobowiązanie może zaciągnąć np. członek rodziny lub partner, który dzieli z właścicielem mieszkanie.

Kredyt hipoteczny z remontem – czy jest możliwy i jak go znaleźć?

Choć pod kilkoma względami kredyt gotówkowy wydaje się doskonałym sposobem na sfinansowanie pilnego remontu domu, to nie jest jedynym rozwiązaniem. Dla wielu osób wartościowym sposobem na opłacenie remontu domu jest kredyt hipoteczny. Aby zasięgnąć więcej informacji na temat, skorzystaj z pomocy konsultanta w banku, w którym ubiegasz się o dofinansowanie.

Możesz tego dokonać bez wychodzenia z domu lub dzwoniąc na wskazany numer infolinii danej placówki. Pamiętaj też, że zasady związane z udzielaniem zobowiązania mogą różnić się w zależności od konkretnego banku. Dlatego zawczasu pozyskaj potrzebne informacje.

Kredyt hipoteczny na remont – jakie są jego największe zalety?

Kredyt hipoteczny na remont domu to dobre rozwiązanie, jeśli planujesz przykładowe perspektywy związane z remontem.

 • Zamierzasz przeprowadzić rozległy i długotrwały remont, który ukończysz, np. za kilka miesięcy, a nawet lat.
 • Chcesz skoncentrować prace remontowe na głębokich zmianach np. w konstrukcji budynku, jego dotychczasowym kształcie itd.

Jednocześnie za wyborem kredytu hipotecznego na remont domu przemawiają argumenty finansowe.

 • W przypadku kredytu hipotecznego masz większe szanse na uzyskanie niższego oprocentowania – co przekłada się stosunkowo na niższy całkowity koszt kredytu. Zatem, zapłacisz bankowi mniej za usługę pożyczenia środków na remont.
 • Jeżeli remont okazał się bardzo kosztownym przedsięwzięciem i szybka spłata nie jest możliwa – kredyt hipoteczny ponownie okazuje się dobrym rozwiązaniem. Jest on bowiem rozłożony na bardzo długi okres (mierzony w latach). Same raty mogą przyjąć bardzo atrakcyjne i niewielkie wartości, przez co zobowiązanie nie jest dużym obciążeniem dla budżetu domowego. Pozwalają też w możliwie najmniej drastyczny sposób uregulować pożyczone środki wobec banku.

Niezbyt kosztowny remont – to może karta kredytowa?

Oprócz klasycznych kredytów bankowych, istnieje jeszcze trzecie alternatywne rozwiązanie. W momencie, gdy planujesz krótki remont jest krótki i mało kosztowny (na ok. 2-3 tysięcy złotych) to dobrym wyborem może być karta kredytowa. Pozwala ona swobodnie zakupić potrzebne środki do prac remontowych, a także umożliwia szybki i wygodny dostęp do pieniędzy.

Banki oferują często godne uwagi promocje związane z posługiwaniem się kartą kredytową, dzięki czemu możesz liczyć np. na niskie koszty dodatkowe spłaty zobowiązania. Z drugiej jednak strony, wygoda związana z kartą kredytową na remont mieszkania nie zawsze jest oczywista. Nie jest to rozwiązanie do każdego rodzaju prac remontowych. Jeśli odnowa domu ma charakter kompleksowy, a podczas prac będziesz korzystać z usług np. różnych podwykonawców, „plastik” paradoksalnie staje się utrudnieniem. Dlaczego? Otóż, niektórzy fachowcy mogą zażądać wypłaty w formie gotówki.

Kredyt na remont mieszkania – czy różni się czymś od kredytu na remont domu?

Choć artykuł skoncentrowaliśmy na zagadnieniu remontu domu to zmiany w aranżacji wnętrza „czterech kątów” mogą zachodzić także w mieszkaniach. I w tej kwestii – kredyt na remont mieszkania jest możliwy! Jego charakterystyka i specyfika jest identyczna wobec informacji, jakie przedstawiliśmy wyżej. Co ciekawe – ze sfinansowaniem prac remontowych w mieszkaniu wiąże się potencjalne ułatwienie.

Mieszkania w blokach są zazwyczaj mniejsze od domów i co za tym idzie –  mniej kosztowne. Dlatego, bank może chętniej pożyczyć pieniądze na sfinansowanie remontu o niższej sumie. Automatycznie, wiąże się to z mniej restrykcyjnymi wymaganiami co do wydatków i zarobków, czyniąc taki kredyt przystępniejszym i szybszym w pozyskaniu. Oczywiście nie stanowi to reguły, bo mogą przydarzyć się remonty mieszkań znacznie kosztowniejsze od niektórych prac w domach. Jednak w wielu indywidualnych przypadkach – konsumenci mają potencjalnie ułatwioną drogę do środków.

Źródła:

[1]^: https://homebroker.pl/blog/2017/10/coraz-wiecej-polakow-mieszka-w-domach/

Dodaj komentarz