Moneyback – co to jest i dlaczego można na tym zaoszczędzić?

Pisząc o moneybacku, warto powrócić do przeszłości – a mianowicie do 2009 roku. Wówczas prekursorem tej owianej pasmem tajemnicy usługi stał się w Polsce, Bank Zachodni WBK. Od tego czasu ofertę zwrotu kosztów za zakupy posiada w swoich kręgach, coraz większa rzesza instytucji. Jak działa moneyback i czy każdy może korzystać z jego funkcjonalności?
moneyback

Moneyback to nie cash back!

Jak sugeruje anglojęzyczna nazwa – pojęcie moneyback oznacza zwrot części wydatków poniesionych podczas dokonywania transakcji bezgotówkowych. Toteż mylnie utożsamiane jest z innym zagadnieniem – cash back. Ba – bardzo często stosowane zamiennie w nomenklaturze bankowej oznaczają jednak kompletnie inne usługi. Pierwotne założenie cash back można porównać do transakcji w bankomacie. Chodzi bowiem o wypłatę gotówki kartą w sklepie, po wcześniejszym dokonaniu zakupów. Dlatego słysząc pojęcie “cashback” warto upewnić się jaką ofertę ma w domyśle bank.

UWAGA! Warto również podkreślić, że premia moneyback to nie usługa chargeback, która polega na zwrocie kosztów, ale tylko w przypadku niezadowolenia klienta, z transakcji zrealizowanej kartą płatniczą!

Moneyback – komu się opłaca?

Czy w takim razie z usługi może korzystać każdy? Owszem – pod warunkiem, że jesteś posiadaczem karty płatniczej, której przysługuje oferta moneyback. Zazwyczaj klienci muszą spełnić także dodatkowe wymagania, jak: wyrażenie zgody marketingowej na reklamy otrzymywane od banku. Istotne jest w tym wykonanie określonej liczby transakcji w miesiącu, na daną kwotę, np. 200 zł. Niekiedy również biorą pod uwagę płatności BLIK-iem, Google Pay, Apple Pay czy stałe wpływy na konto w wysokości od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ponadto instytucje bankowe mogą premiować zwroty, tylko w wybranych przez siebie placówkach i sklepach.

Dlatego, aby w pełni cieszyć się atrakcyjnością usługi, konieczne jest wpierw spełnienie kilku wymogów względem banku, a także przekalkulowanie swojej sytuacji względem potrzeb i oczekiwań. Jeśli więc większość transakcji dokonujesz bezgotówkowo, a moneyback posiada w swojej ofercie zwrot kosztów w sklepach, które znajdują się w kręgu Twoich zainteresowań, wtedy warto skorzystać z oferty. Za to zakładanie konta wyłącznie dla usługi moneyback nie jest najlepszym pomysłem. Chyba że odnajdziesz rzeczywiście ciekawą pozycję rachunku, założonego wyłącznie na cele promocyjne.

Ile wynosi zwrot  moneyback?

W praktyce zwrot moneyback wynosi od 1-5% premii od wydanej sumy. A więc, gdy przykładowo w ciągu miesiąca wydasz 1.000 zł na zakupy to w przypadku 5% premii, w następnym okresie rozliczeniowym otrzymasz 50 zł na konto. Przy czym warto pamiętać, że nie każda transakcja płatnicza zrealizowana kartą podlega usłudze. Bardzo często banki premiują wyłącznie konkretne produkty, które mogą zmieniać się co miesiąc. Dlatego, by na bieżąco orientować się w jak największych zwrotach, warto śledzić nowości pojawiające się na rynku.

Polecamy artykuł: Co to jest chargeback?

OFERTA Moneyback – nie tylko banki

Na dzień dzisiejszy system moneyback oferuje kilka instytucji bankowych. Są to, m.in.:

  • T-Mobile – w ramach Konta Premium, zwrot w wysokości 25 zł miesięcznie przez 6 miesięcy oraz Konto Freemium (moneyback, 5% – 15 zł miesięcznie)
  • Toyota Bank – w ramach “Moto Konto”, zwrot 5-10% (50 zł miesięcznie, m.in. za paliwo)
  • Eurobank – w ramach “Konto w pełni”, zwrot 5% (60 zł miesięcznie)
  • Envelo Bank – w ramach “Envelo Konto”, zwrot 20 zł miesięcznie
  • Citi Handlowy – w ramach konta internetowego “Citi Priority”, zwrot od 20 do 50 zł miesięcznie
  • Alior Bank – w ramach “Konto Jakże Osobiste”, zwrot 20 zł miesięcznie
  • Bank Pocztowy – w ramach “Bliskie Konto Pocztowe”, zwrot 30 zł miesięcznie w programie “Pocztowe Korzyści” oraz 20 zł miesięcznie w programie “Same Korzyści”

Jednak moneyback  dostępny jest także dla niektórych posiadaczy kart płatniczych, typu: Visa lub MasterCard. Może też być dokonywany na rachunek karty kredytowej, dzięki czemu powiększa się dostępny na karcie limit kwotowy.

Skorzystać?

Atrakcyjność usługi moneyback w dużej mierze zależy od tego, co proponuje bank oraz jaki procent wydatków zostanie zwrócony za zakupy. Najczęściej, by móc cieszyć się ze sporych zwrotów konieczne jest wydanie sporej sumy. Ponadto banki oraz podmioty pośredniczące, jak Visa czy MasterCard – otrzymują prowizję od wartości każdej transakcji. Jest to, tzw. opłata intechange (ok. 0,2%), która jest opłacana przez sprzedawców, stanowiąc dla podmiotów finansowych dodatkowe źródło dochodu.

Dlatego, gdy bank oferuje ciekawą promocję warto wziąć ją pod uwagę. Szczególnie, gdy dotyczy ciekawych produktów, a nie wyłącznie ściśle określonego rodzaju zakupów, z którego bardzo rzadko korzystasz.

Dodaj komentarz