Na co uważać przy zaciąganiu kredytu gotówkowego?

na co uwazac przy zaciaganiu kredytu gotowkowegoNa co uważać przy zaciąganiu kredytu gotówkowego?

Kredyty od lat są jednym z najpopularniejszych świadczeń pieniężnych. Wielu ludzi nie ma odpowiednich środków finansowych bądź też wolą wydać je obecnie na inny cel, przez co zaciągają kredyt. Wszechobecne kampanie reklamowe banków, rosnące aspiracje społeczeństwa i potrzeba spełnienia podstawowych potrzeb, jak mieszkanie lub dom, powoduje, że kredyt jest tematem spotykanym na każdym kroku. Jego popularność nie powinna jednak usypiać czujności, zwłaszcza przy kredytach gotówkowych. Na co uważać przy zaciąganiu?

Na etapie życiowym wielu ludzi jest taki moment, kiedy wzięcie kredytu jest koniecznością. Ceny na rynku mieszkań i nieruchomości, zwłaszcza w atrakcyjnych do życia lokalizacjach dużych miast, są często zbyt astronomiczne, aby pokryć je jednorazowo. Często pojawiają się też potrzeby zakupu np. większego samochodu z racji powiększenia potomstwa lub sfinansowania obiecanych wakacji, na które planowane środki są niewystarczające.

Kredyty były, są i będą. Oferty banków prezentują je często jako jedyne w swoim rodzaju, unikalne, niedostępne i promocyjne. I choć banki, zwłaszcza duże, popularne i o profilu komercyjnym, są nieporównywalnie bezpieczniejszym gatunkiem od firm chwilówkowych, to nie należy usypiać swojej czujności.

Ubieganie się o kredyt oraz podpisywanie umowy zajmuje często dość dużo czasu. Warto zapoznać się z wszystkimi czynnikami, na jakie należy mieć swoją uwagę.

Sprawdź ofertę przed udaniem się do banku

Zanim poświęci się swój cenny czas na wybranie się do pobliskiej placówki banku, warto sprawdzić jego ofertę na stronie internetowej. Jej założenia są zazwyczaj podane w sposób klarowny. Klient oceni wtedy, czy w ogóle warto „fatygować się”, czy też skorzystać z innej, z jego punktu – korzystniejszej oferty konkurencyjnego banku.

Zapoznaj się z rankingiem kredytów gotówkowych

Warto poznać także popularne w sieci porównywarki ofert banków, przez co pozna się najważniejsze elementy oferty – ceny pożyczek, wysokość oprocentowania i odsetek, wymagania wobec klientów, terminy spłat i rodzaje kredytów.

Kredyty gotówkowe mają różne wysokości minimalne i maksymalne. Większość banków określa minimalną kwotę jako 500 złotych. Maksymalnie sprawa wygląda jednak już o wiele bardziej zróżnicowanie – może to być 5000 złotych, może – 10 000 złotych.

Często okazuje się, że klient poszukuje ofertę banku, którego nazwa najbardziej zapadła mu w pamięci dzięki skutecznej reklamie. Jego oferta wcale nie musi być najlepsza.

Zapoznaj się z ofertami specjalnymi

Aby przyciągnąć do siebie jak najwięcej klientów, banki wzorem każdych innych graczy na rynku usług, starają się zachęcić wszelakimi promocjami. Często zdarza się, że te są naprawdę atrakcyjne i faktycznie, krótkoterminowe, trwając np. miesiąc lub dwa tygodnie.

Z drugiej strony, należy zwracać też uwagę, czy atrakcyjne, promocyjne oferty są faktycznie okazją. Często zdarz się bowiem, że pożyczki posiadają większe koszty i ostatecznie – będą więcej kosztować klienta.

Kredyty bez zgody współmałżonka

Jeśli klientowi zależy na zaciągnięciu kredytu bez współmałżonka, warto poznać, które oferty mają takie świadczenia w ofercie. Wszak kredyty przez osoby w związkach małżeńskich nie muszą być tylko zawierane wspólnie np. na mieszkanie lub nieruchomość.

Kredyt bez zgody współmałżonka, jak sama nazwa wskazuje, spłacany i udzielany jest tylko jednej osobie – zaciągającemu. Gdy to nie my jesteśmy zaciągającymi, a często – nie mamy nawet o tym wiedzy, warto znać ewentualne konsekwencje w przypadku nieterminowej spłaty.

Choć kredyt zaciąga jedna osoba, działaniami komorniczymi może zostać bowiem objęty także współmałżonek – przykładowo, jeśli prowadzą wspólnie działalność gospodarczą bądź są współwłaścicielami danego mienia, np. samochodu.

Oprocentowanie kredytu

Z rezerwą powinno się podchodzić do takich wartości oprocentowania, jak przykładowo 6,9% lub 4,9%. Często jest to bowiem przybliżenie, które kryje wiele liczb po przecinku, w praktyce dając 7% i 5%. Kwota pożyczki do spłaty będzie zatem większa, niż wykazują wstępne obliczenia. , a na tym się to nie kończy.

Do pożyczki dochodzą jeszcze koszty w postaci Rzeczywistego Rocznego Oprocentowania Stałego (RRSO), które znacznie winduje koszt kredytu. Często są to wartości rzędu 20-30%, przez co pożyczając np. 10 000 złotych do oddania dochodzi dodatkowe +/- 2500 złotych.

Oprocentowanie stałe albo zmienne

Czas na jeszcze jedno słowo w kontekście oprocentowania pożyczki. Istnieją bowiem jego dwa typy – stałe oraz zmienne. To pierwsze daje większe bezpieczeństwo w kwestii wysokościach raty kredytu. Zawsze spłacamy w postaci takiej samej kwoty, nie spotykając się z żadnymi przykrymi niespodziankami. Ponadto, klient może wówczas stworzyć polecenie zapłaty na swoim koncie w banku i regularnie przelewać raty zobowiązania.

Oprocentowanie zmienne jest atrakcyjne w przypadku korzystnej sytuacji gospodarczej, jednak w przypadku np. recesji albo załamania na rynku bankowym może się okazać, że rata kredytu jest o wiele większa, niż przewidywano. Nie mówiąc rzecz jasna o ostatecznej kwocie do oddania. Ostatni taki kryzys miał miejsce stosunkowo niedawno, bo w latach 2008-2010. Doprowadził do globalnej recesji i kryzysu na rynku usług bankowych.

Czasem warto skorzystać z usług pośrednika

Pośrednicy często okazują się naprawdę zdroworozsądkowym wyborem przy udzieleniu pożyczki. Często znają oni wnikliwie oferty wielu różnych banków, posiadają dobre relacje z pracownikami konkretnych placówek i mogą przez to wynegocjować korzystniejsze i bardziej atrakcyjne warunki.

Jakie elementy pożyczki mogą zostać poddane negocjacji? Przykładowo, oprocentowanie (zamiast 16%, np. 14%), a także termin spłaty i wysokość raty.

Zdolność kredytowa

Warto znać swoją zdolność kredytową, którą sprawdzić można w Biurze Informacji Kredytowej oraz Biurze Informacji Gospodarczej. Pozwoli to przygotować się na temat informacji na temat zobowiązań, jakie w przeszłości się spłacało. Sprawdzać te bazy będzie poza tym i tak – bank.

Im lepsza zdolność kredytowa, tym większa szansa na uzyskanie pożyczki w większej kwocie i na bardziej atrakcyjnych warunkach.

Dodaj komentarz