Ranking transferów walutowych. Sprawdź, jak wysłać transfer za granicę

Coraz częściej zdarza się, że jesteśmy zmuszeni wykonać przelew zagraniczny. Wiele osób pracuje poza granicami kraju albo współpracuje z firmami wypłacającymi wynagrodzenie w obcej walucie. W bankach takie operacje są, niestety, bardzo drogie. Warto więc poszukać innych opcji – bezpiecznych, sprawdzonych, ale przede wszystkim atrakcyjnych cenowo. Sprawdzamy, gdzie można znaleźć najlepsze transfery walutowe.

Ostatnia aktualizacja: 13 Maja 2020
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
transferGo
Nie
Pierwszy transfer za darmo?
30 minut
Czas przelewu
Tak
? 10£ w bonusie
Promocja
Tak
Aplikacja mobilna
EUR, GBP, USD, 40+
Dostępne waluty
» SPRAWDŹ «
TransferWise Karta Walutowa
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
do 4 dni
Czas przelewu
Tak
? przy poleceniach: darmowa płatność do kwoty 15 GBP
Promocja
Tak
Aplikacja mobilna
EUR, GBP, USD, 40+
Dostępne waluty
» SPRAWDŹ «
Walutomat
Nie
Pierwszy transfer za darmo?
do 48 godzin
Czas przelewu
Tak
? 50% rabatu na prowizję przy pierwszej wymianie
Promocja
Tak
Aplikacja mobilna
EUR, GBP, USD, CHF
Dostępne waluty
» SPRAWDŹ «
Azimo
Nie
Pierwszy transfer za darmo?
do 4 dni
Czas przelewu
Tak
? 2 x darmowy przelew
Promocja
Tak
Aplikacja mobilna
EUR, GBP, USD,+
? EUR, GBP, USD, CHF, inne
Dostępne waluty
» SPRAWDŹ «
Internetowykantor
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
natychmiast
Czas przelewu
Tak
? Zarejestruj się w Internbonus na wymianę 1000 EUR, USD, GBP lub CHF bez spreadu
Promocja
Tak
Aplikacja mobilna
EUR, GBP, USD, +
? +19 innych walut
Dostępne waluty
» SPRAWDŹ «
Revolut
Tak
Pierwszy transfer za darmo?
natychmiast
Czas przelewu
Nie
Promocja
Tak
Aplikacja mobilna
EUR, GBP, EUR, +
? EUR, GBP, DKK, EUR, GBP, DKK, NOK, SEK, USD, AUD, MXN, BRL, CHF, TRY, INR, HKD i 137 innych walut
Dostępne waluty
» SPRAWDŹ «

Żyjemy w czasach, gdzie granice są niemal wyłącznie umowne. Możemy podróżować praktycznie bez ograniczeń. Ale nie tylko – możemy tak również pracować i kupować rzeczy na całym świecie. Gros osób nie tylko pracuje za granicą, ale też współpracuje z kraju z firmami zlokalizowanymi w najróżniejszych zakątkach globu. Podobnie jest z zakupami. Obecnie żadnego problemu nie stanowi zakupienie produktu z innego, nawet najdalszego, kraju.

Często jednak wymaga to dokonania przelewów zagranicznych. Chcemy przesłać pieniądze najbliższym albo na własne konto, mamy ochotę zakupić wyjątkowy produkt, który jest dostępny jedynie daleko stąd. Aby transfer walutowy był opłacalny, dobrze jest wcześniej zasięgnąć wiedzy i sprawdzić, która instytucja finansowa będzie miała dla nas najbardziej atrakcyjną ofertę.

Najlepsze transfery walutowe – gdzie je znaleźć?

Nasz ranking pomoże Ci w dokonaniu wyboru. Rynek technologii finansowych, czyli coraz prężniej rozwijający się fintech, oferuje bardzo wiele rozwiązań dla każdego typu konsumenta. Zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Jednak biorąc pod uwagę, że kolejne instytucje oferujące przelewy zagraniczne pojawiają się naprawdę szybko, znalezienie tej właściwej może oznaczać utratę sporej ilości czasu. Dlatego, podobnie jak w przypadku innych usług finansowych, warto sprawdzić ranking transferów walutowych, w którym znajdziesz najlepsze oferty dostępne na rynku.

Rankingi pomagają w podjęciu decyzji. Ich przejrzysty wygląd od razu pozwala łatwo porównać kilka ofert jednocześnie. Znajdziesz tu najlepsze opcje i jednocześnie zobaczysz najistotniejsze parametry, które mają wpływ na koszt danej usługi. Do kluczowych danych należą prowizja za przelewy zagraniczne czy czas, w którym środki trafią na wskazane konto.

Dzięki zestawieniu najlepszych i najpopularniejszych firm oferujących transfery walutowe będzie nam łatwiej podjąć decyzję, którą z nich wybrać. W finansach nie można działać na ślepo – trzeba wiedzieć, kto będzie zajmował się naszymi pieniędzmi, ile będziemy musieli za to zapłacić i ile potrwa cała transakcja.

Transfery walutowe – garść istotnych informacji

Najpopularniejszymi walutami na świecie są bez wątpienia euro, funt brytyjski oraz dolar amerykański. To w nich odbywa się najwięcej transakcji. Dlatego też, jeśli pracujemy za granicą lub chcemy skorzystać z oferty zagranicznego sklepu, często jesteśmy zmuszeni sięgnąć po przelewy walutowe.

Może się wydawać, że jest to specjalna, skomplikowana operacja, ale – w gruncie rzeczy – to nic innego, jak przelew bankowy do odbiorcy, który posługuje się inną walutą. Może to być znajomy, rodzina, pracodawca. Po prostu każdy, którego nominalną walutą nie jest polski złoty. Transfery walutowe to dziś codzienność. Nie tylko wielkie transakcje, ale i te małe. Nie od dziś wiadomo, że pieniądz musi krążyć – globalizacja znacznie mu to ułatwiła.

Do kogo kierowane są przelewy zagraniczne?

Z przelewów zagranicznych korzysta dziś cały świat. Codziennie jest ich przeprowadzana ogromna liczba. Jednak są grupy osób, które korzystają z nich znacznie częściej. Sprawdź, czy należysz do grona, które doceni transfery walutowe.

  • Pracujący za granicą. Emigracja zarobkowa jest niezwykle popularna wśród Polaków. Od dekad wielu rodaków wyjeżdża do innego kraju, aby w nim pracować. Są też tacy, którzy współpracują z zagranicznymi firmami, ale przebywają w kraju. Do tego grona zaliczają się np. freelancerzy. Wiąże się to nie tylko z atrakcyjniejszymi zarobkami, ale też z otrzymywanie ich w określonej walucie – najczęściej obowiązującej w kraju pracodawcy. Aby korzystać z wynagrodzenia w złotówkach – na bieżąco lub później, po odłożeniu określonej sumy – trzeba będzie sięgnąć właśnie po transfery walutowe.
  • Wysyłający pieniądze bliskim. Dotyczy to tak naprawdę tego samego grona osób, co powyżej. Często jest tak, że emigracja zarobkowa wiąże się nie tylko z chęcią poprawy stanu własnych finansów, ale również naszych najbliższych. Wiele osób cyklicznie zasila konta rodziny. Aby wysłać złotówki, będziemy musieli skorzystać z przelewów zagranicznych.
  • Przedsiębiorcy. Coraz więcej firm – nawet tych najmniejszych – działa na rynku międzynarodowym. Transfery walutowe są dla nich zbawienne, ponieważ mogą dokonywać transakcji na preferencyjnych warunkach. Zdecydowania ułatwia to funkcjonowanie przedsiębiorstwa – szybciej dokonywane są płatności czy zamówienia albo usługi.

Jak to działa – wszystko, co musisz wiedzieć o transferach walutowych

Jak widać, jest wiele osób, dla których przelewy zagraniczne będą codziennością. Ważne jest dla nich, aby były one na najlepszych możliwych warunkach. W jaki sposób znaleźć najlepsze transfery walutowe i jak wysłać transfer za granicę? Cóż, wszystko zależy od tego, jakiego typu transakcji chcemy dokonać. Różne instytucje oferują różne rozwiązania, dlatego warto zapoznać się wcześniej z rodzajami przelewów międzynarodowych. Do najpopularniejszych należą:

  • Przekaz gotówkowy. Może to się wydać dziwne w dobie pełnej cyfryzacji, ale tak – wciąż wiele osób chętnie korzysta z tego najbardziej klasycznego rozwiązania. Przekazy gotówkowe możemy zrealizować na poczcie lub w innej instytucji, która się w takich transakcjach specjalizuje, np. Western Union.
  • Przelew walutowy. To rozwiązanie z dnia na dzień zyskuje na popularności. Serwisy jak Revolut czy TransferWise stale rosną w siłę, ponieważ oferują konta walutowe oraz niskie opłaty za dokonywane transakcje. Najchętniej korzystają z nich osoby, które dość często wykonują przelewy zagraniczne. Konsumenci również chętnie sięgają po bankowe konta walutowe (np. ING), które ze względu na dużą konkurencję na rynku dają coraz lepsze oferty.
  • Złotówkowy przelew bankowy. Jedna z najbardziej znanych metod, jednak jednocześnie najmniej opłacalna, ponieważ banki nakładają duże prowizje – zwłaszcza kiedy w grę wchodzi tzw. podwójne przewalutowanie, które ma miejsce przy operacjach na walutach jak rubel czy korona duńska. Zasada jest jednak prosta – wysyłamy złotówki, zostają one przewalutowane i odbiorca dostaje kwotę w nominalne odpowiadającym jego krajowi (np. euro).

Jak wysłać transfer za granicę? Dowiedz się, na czym to polega

Powyższe przykłady pokazują, że ile osób, tyle możliwości transferu walutowego. Warto jednak wziąć pod uwagę rozwiązania, które przede wszystkim zniwelują koszty opłat i prowizji wynikających ze zmiany waluty. Jeśli robimy to sporadycznie, możemy dokonywać transakcji w banku. Jednak w momencie, gdy przelewy zagraniczne są dla nas codziennością, lepiej sięgnąć po inne rozwiązanie, które pozwoli nam sporo zaoszczędzić.

Transfery walutowe online zyskują na popularności, ponieważ platformy, które zostały stworzone do płatności międzynarodowych, pozwalają nie tylko dokonywać przelewów według najbardziej atrakcyjnego kursu, ale też robić to z każdego miejsca na świecie o każdej porze. 

Jest wiele opcji do wyboru. Można wybrać te, które nie tylko pozwalają na transfer środków, ale i ich przechowywanie na kontach walutowych albo sięgnąć po usługi platform stworzonych specjalnie do transferów walutowych. W ostanim przypadku cała operacja polega na przekazaniu środków, numeru konta i danych odbiorcy – resztą, czyli dyspozycją przelewu, zajmuje się już dana platforma.

Najlepsze transfery walutowe – ile to kosztuje, jakie waluty można przesłać i czy jest to bezpieczne

Kiedy w grę wchodzą pieniądze, pojawia się wiele pytań. W końcu chcemy mieć pewność, że środki nie zginą. Po to właśnie powstają tego typu rankingi – aby konsument miał nie tylko wiedzę dotyczącą oferty, ale również pewność, że korzysta z usług sprawdzonej marki. Spróbujemy jednak odpowiedzieć na te najbardziej nurtujące.

  • Jakie są koszty? Wszystko zależy od firmy. Każda ma inne, jednak należy zwrócić uwagę, że większość firm, które specjalizują się w transferach walutowych, oferuje bardzo dobre warunki. Koszty są dużo niższe niż w przypadku przelewów bankowych. Dla przykładu: TransferGo pobiera prowizję w zakresie 0-0,99 funta (przy konwersji waluty na poziomie 0-0,22%).
  • Kiedy pieniądze trafią do odbiorcy? W większości przypadków transfer trwa od 1 do 3 dni roboczych, jednak najczęściej pieniądze trafiają na konto odbiorcy następnego dnia. Niektóre firmy oferują przelewy natychmiastowe, jednak wiąże się to z dodatkową opłatą. Są też takie instytucje, jak TransferWise, które aż 25% dziennych transakcji „puszczają” jako natychmiastowe – jednak nie wiemy, czy akurat nasz przelew jest jednym z nich. Niemniej jednak – bez względu na wybraną opcję – środki księgowane są sprawnie. Jedynym wyjątkiem mogą być transfery na konta USD – w tym przypadku może to potrwać do czterech dni roboczych.
  • W jakich walutach można dokonywać przelewu? Wszystko zależy od platformy płatniczej. Większość z nich pozwala na dokonywanie operacji w najpowszechniejszych walutach, czyli euro, dolar amerykański i funt brytyjski. Jednak rozwój płatności międzynarodowych wymusza dodawani kolejnych walut do listy. Np. TransferGo ma w ofercie obsługę ponad 20 walut, natomiast TransferWise ponad 50. Przed wyborem instytucji, dobrze jest się wcześniej zapoznać czy obsługuje ona interesującą nas walutę.
  • Bezpieczeństwo. To kluczowa kwestia, jeśli mówimy o finansach. Jeśli mamy w zaufaniu powierzyć nasze pieniądze, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Wiadomo, opinie klientów są ważne, jednak aby mieć pewność, wybrana firma powinna być zarejestrowana jako licencjonowana instytucja płatnicza, mieć siedzibę oraz podany kraj zarejestrowania swojej działalności.

Dodaj komentarz