Wypłata gotówki w Żabce – jak to działa?

W ostatnim czasie można dostrzec próby dostosowania się przez placówki handlowe do bardziej zróżnicowanego profilu usług. Sklepy i salony prasowe skupiają się już nie tylko na handlu oferowanym towarem, ale także np. pośredniczeniem w dostarczaniu przesyłek kurierskich. Sklepy popularnej sieci Żabka idą nawet o krok dalej. Jak działa wypłata gotówki w Żabce?

Wypłata gotówki w Żabce

W świecie finansów zachodzą coraz poważniejsze zmiany. Konsumenci zamiast gotówki często wybierają karty płatnicze, równie popularne staje się płacenie zbliżeniowo, a w dodatku – coraz większe znaczenie mają urządzenia mobilne. Za pomocą smartfona można dziś zapłacić, sprawdzić stan konta bankowego, wykonać przelew, a nawet wypłacić gotówkę.

Ta ostatnia czynność zresztą też utraciła swoją dotychczasową definicję. Gotówka nie musi już być dzisiaj wypłacona jedynie za pomocą wizyty w bankomacie lub w oddziale danego banku. W ciągu ostatniej dekady coraz większą popularność zdobywa także dokonywanie wypłat gotówki poza placówkami do tego stricte przeznaczonymi. Pierwsze skrzypce w tym zjawisku niewątpliwie odgrywa sieć sklepów spożywczych Żabka, który w usługach związanych z finansami upatrzył kolejne pole do poszerzenia i zróżnicowania swojej działalności.

Obecnie, w sklepach tej coraz popularniejszej sieci (w I poł. 2017 – 4,7 tys. sklepów, rok później – 5 tys.1) można np. płacić rachunki, a ponadto – dokonywać wypłaty gotówki. Choć bankomat nadal wielu kojarzy się jako jedyną możliwość „wyciągnięcia” pieniędzy z konta, to rzeczywistość udowadnia, że także i na tym polu usługi stają się coraz bardziej otwarte na zapewnienie wygody klientowi. W końcu nie zawsze można trafić na bankomat, a w danym położeniu – sklep Żabka może być o wiele bliżej.

Wypłata gotówki w Żabce – jak to działa?

Usługa wypłaty gotówki w Żabce jest prosta i przejrzysta. To system, który działa w ramach tzw. usługi Cash Back. Gdy dokonujemy zakupów kartą, klient może poprosić sprzedawcę przy kasie o wypłacenie mu pożądanej sumy pieniędzy. Środki mogą zostać wydane oczywiście z tego konta bankowego, do jakiego przypisana jest karta debetowa, którą konsument posługuje się w momencie zakupów.

Etap wypłaty gotówki w Żabce można opisać w kilku prostych krokach2.

 • Podchodząc do kasy, kasjer skanuje towar, jaki klient chce kupić. Gdy poprosi się o metodę płatności, należy poinformować go o chęć dokonania wypłaty gotówki. Warto upewnić się, czy dany sklep z sieci Żabka w danym momencie obsługuje ten system.
 • Następnie należy umieścić kartę płatniczą w terminalu i wprowadzić numer PIN.
 • W kolejnym kroku należy wybrać kwotę pieniędzy, jakie chce się wypłacić w sklepie w formie gotówki.
 • Żabka informuje na swojej stronie internetowej, że w przypadku kart Visa wypłacić można od 1 grosza do 300 złotych. Jeżeli z kolei mowa o kartach MasterCard, to przedział ten wynosi od 1 grosza do 500 złotych.
 • Karta płatnicza konsumenta zostaje obciążona wybraną kwotą, a po wyjęciu jej z terminala i braku jakichkolwiek problemów – pieniądze są przekazywane do ręki konsumentowi przez kasjera.

Czy wypłata gotówki w sklepie jest płatna?

Sklepy Żabka nie pobierają za wypłatę gotówki w kasie żadnej prowizji. Jednakże, opłaty za taką usługę pobierać mogą dane banki. Informacja o tym przedstawiona jest w tabeli opłat na stronie internetowej danego banku. W banku PKO BP na przykład, jednorazowa wypłata gotówki w kasie kosztuje 1 zł. MBank z kolei, nie pobiera z tego tytułu żadnych prowizji, uznając tę usługę za całkowicie darmową.

Przed chęcią skorzystania z usługi wypłaty gotówki zza lady sklepowej, warto zapoznać się najpierw z kosztami widniejącymi w regulaminie danego banku. Pozwoli to uniknąć niespodzianek przy sprawdzeniu salda konta po dokonaniu opisywanej transakcji.

Gdzie wypłacę gotówkę w Żabce?

Usługa ta dostępna jest obecnie w każdym z ponad 5 tysiąca sklepów sieci Żabka znajdujących się w całej Polsce. Ta sieć handlowa rozrasta się niezwykle dynamicznie, a ilość punktów sprzedaży rośnie jednakowo w miastach różnego typu. Mowa tutaj zarówno o dużych miastach (w tym wojewódzkich), jak i miastach powiatowych, a nawet gminnych. Jak wspomniano jednak wyżej, przed każdą chęcią dokonania wypłaty gotówki warto spytać się kasjera, czy usługa w danym sklepie działa. Niewykluczona może być bowiem np. chwilowa awaria systemu w danej placówce.

Gdzie jeszcze można dokonywać wypłaty gotówki?

Warto wiedzieć, że sklepy Żabka nie są unikalne w kwestii możliwości dokonania wypłaty gotówki przy kasie w ramach Cash Back. Obecnie, usługa ta świadczona jest w ponad kilkunastu placówkach handlowych, salonach prasowych i na stacjach benzynowych. Lista ta prezentuje się następująco.

 • Supermarkety Carrefour.
 • Supermarkety E.Leclerc.
 • Sklepy Fresh Market.
 • Media Expert.
 • Stacje Benzynowe Orlen.
 • Sklepy Media Markt.
 • Salony Prasowe Ruch.
 • Sklepy Saturn.

Wypłata gotówki w Żabce – czy to bezpieczne?

Dokonywanie wypłaty gotówki nie tylko w sklepach sieci Żabka, ale i w innych placówkach usługowych można uznać za bezpieczne. Jedynymi środkami ostrożności, o jakich każdy konsument powinien pamiętać, powinno być upewnienie się, czy terminal wyświetla właściwe informacje np. na temat kwoty transakcji. Następnie, warto też przeliczyć gotówkę wydaną przez kasjera, aby upewnić się, że ilość zgadza się z prośbą konsumenta.

Przy zachowaniu standardowych środków ostrożności, wypłata gotówki w sklepie może okazać się wygodną alternatywą dla bankomatu, którego w danej okolicy może zwyczajnie nie być. W pewnym sensie jest to nawet usługa bezpieczniejsza, ponieważ niweluje ona ryzyko np. „połknięcia karty”.

Źródła:
 1. https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/zabka-z-5-tys-sklepow-w-polsce-tylko-u-nas,46621
 2. https://www.zabka.pl/wygodne-uslugi

Dodaj komentarz