Ile można wypłacić z bankomatu?

To, ile pieniędzy można wypłacić z bankomatu zależy nie tylko od tego, ile gotówki w danym momencie znajduje się w maszynie. Istotne jest także to w jakim banku mamy konto. Zobacz, jakie limity wypłat obowiązują w najpopularniejszych polskich bankach.

Na początku pandemii większość bankomatów przeżywała prawdziwe oblężenie. Znaczna część klientów zdecydowała się wypłacić zgromadzone środki i trzymać gotówkę w domu. Zarówno w oddziałach stacjonarnych, jak i w bankomatach, dochodziło w tamtym okresie do rekordowej liczby transakcji. Być może właśnie to masowe wypłaty gotówki zaowocowały pewnymi zmianami ze strony samych właścicieli bankomatów.

Limit wysokości jednorazowej transakcji (1000 złotych) wprowadził m.in. największy, niezależny operator bankomatów w całej Polsce tj. Euronet. W jego ślady poszła również inna sieć bankomatów tj. Planet Cash, ustalając limit o tej samej wysokości. Co ważne, ustalone limity nie dotyczyły klientów tych banków, które współpracują z właścicielem sieci tj. klientów ING, Getin Banku. BNP Paribas, BPS i mBanku. Chociaż obecnie tegoroczne, zwiększone zainteresowanie gotówką ustało, to w przypadku dalszego wzrostu wypłat, banki nie wykluczają albo kolejnej rewizji limitów tego, ile można wypłacić z bankomatu, albo dodatkowej prowizji liczonej od każdej wypłaty.

Ile pieniędzy jest w bankomacie?

Co oczywiste, to ile można wypłacić z bankomatu, pomijając inne czynniki, zależne jest także od tego, ile pieniędzy „przechowuje” maszyna. Na to, ile pieniędzy jest w bankomacie, nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to m.in. od wydajności urządzenia, jego lokalizacji, od tego, jak dużą popularnością cieszy się dany bankomat i jak często „dokładana” jest do niego gotówka. Znaczenie ma także to, do jakiego banku należy urządzenie.

Kolejna kwestia to ograniczenia techniczne tj. to, ile „fizycznie” za jednym razem banknotów jest nam w stanie wydać dany bankomat. Co do zasady, zazwyczaj pojedynczy bankomat może „zmieścić” nawet kilkaset tysięcy złotych. Warto wiedzieć, że urządzenia te posiadają specjalne mechanizmy m.in. liczniki banknotów, dzięki czemu wiadomo, która maszyna w danym momencie wymaga uzupełnienia (co nie znaczy, że jest to robione od razu i „do pełna”).

Chcesz założyć nowe konto, wziąć kredyt albo założyć kartę kredytową? Sprawdź najnowsze promocje bankowe, zebrane w jednym miejscu przez naszych specjalistów!

Od czego zależy to, ile można wypłacić z bankomatu?

Zastanawiając się na tym, ile można wypłacić z bankomatu, należy wyjaśnić, że każdy bank ma swoje własne zasady w tej kwestii. Tym samym, limit jednorazowej wypłaty nawet dla tego samego segmentu klientów może być różny w zależności od tego, w jakim banku mamy konto osobiste. Limit dziennych operacji gotówkowych, a także to, ile można wypłacić z bankomatu, możemy w każdej chwili zmienić. Jest to dobra praktyka wówczas, gdy wiemy, że w danym czasie (np. na wakacjach) możemy potrzebować większej ilości gotówki.

Warto jednak być świadomym tego, że narzucone przez bank limity wypłat mają przede wszystkim chronić nasze portfele. Jeśli zazwyczaj nie wypłacamy z bankomatu zbyt dużych kwot i ograniczamy się do płatności online, to limit dziennej wypłaty warto ustalić adekwatnie do swoich finansowych potrzeb. Dzięki temu, gdy np. karta zostanie nam skradziona, a złodziej, dysponując PINem, będzie chciał wypłacić z bankomatu gotówkę, wypłaci „jedynie” tyle, ile wynosi nasz dzienny limit.

Jak zmienić dzienny limit wypłat? Możemy go zmniejszyć lub zwiększyć, korzystając z bankowości elektronicznej, z aplikacji mobilnej swojego banku lub udając się osobiście do oddziału. Jeśli zdecydujemy się narzucony przez bank limit zmienić samodzielnie, najprościej zrobimy to, odszukując w bankowości elektronicznej lub w aplikacji mobilnej taką zakładkę jak „Limity” lub „Karty”. To właśnie tam powinny znajdować się informacje dotyczące tego, ile obecnie możemy wypłacić z bankomatu, jak wysoki jednorazowy przelew możemy wykonać czy to, ile płacąc kartą, możemy wydać jednego dnia.

liczba bankomatów w Polsce

Ile można wypłacić z bankomatu w PKO BP?

Osoby korzystające z bankomatu z logo PKO BP wypłacą jednorazowo nie więcej niż 1000 złotych. Co ważne, dotyczy to jednak wypłat dokonywanych przez klientów innych banków krajowych. Oznacza to, że klienci banku PKO BP mogą wypłacić z bankomatu tyle, ile w danym momencie potrzebują (adekwatnie do ustawionych przez siebie limitów). Domyślnie dla posiadaczy karty VISA kwota ta wynosi 5000 złotych, maksymalnie z bankomatu możemy wypłacić aż 50 000 złotych. Osoby mające kartę Mastercard i będące klientami banku PKO BP domyślnie mogą wypłacić 10 000 złotych, a maksymalnie 50 000 złotych. Jeśli w naszym portfelu spoczywa „zwykła” karta kredytowa VISA, limit jednorazowej wypłaty wynosi 1500 złotych. Dla posiadaczy złotej karty kredytowej jest to już 10 000 złotych. Warto także wiedzieć, że limity nie dotyczą także płatności Blikiem.

Ile można wypłacić z bankomatu w pozostałych bankach?

To, ile można wypłacić z bankomatu w największych polskich bankach prezentuje się następująco:

  • Nest Bank – domyślnie w trakcie jednorazowej operacji „wyjmiemy” z bankomatu 10 000 złotych, wykonać możemy do 10 transakcji dziennie.
  • ING Bank Śląski – ustawiony przez bank limit jednorazowej wypłaty opiewa na 10 000 złotych.
  • mBank – jeśli jesteśmy posiadaczami standardowego konta, wypłacimy jednorazowo 10 000 złotych.
  • Alior Bank – tutaj limit wynosi aż 15 000 złotych.
  • Credit Agricole – w trakcie jednorazowego korzystania z bankomatu nie wypłacimy więcej niż 2000 złotych.
  • Pekao SA – limit jednorazowej wypłaty domyślnie wynosi 3000 złotych.
  • Bank Millenium – maksymalnie możemy wypłacić 10 000 złotych.

Jak zatem widać, to ile można wypłacić z bankomatu, różni się w zależności od konkretnego banku. Niekiedy znaczenie będzie mieć także to, jaki rachunek posiadamy oraz to, czy jesteśmy klientami indywidualnymi, czy biznesowymi. Co ważne, nakładane przez banki ograniczenia dotyczą jedynie jednorazowej transakcji. Oznacza to, że jeśli potrzebujemy większej ilości gotówki, będziemy musieli wykonać po prostu kolejną operację.


→ Zobacz też: Ile można wypłacić pieniędzy BLIKiem z bankomatu?


A jeśli nie bankomat?

Jeśli potrzebujemy większej sumy pieniędzy, najlepiej wypłacić ją bezpośrednio w oddziale. Po pierwsze, jest to o wiele bezpieczniejsze, po drugie wypłacenie z bankomatu np. 100 000 złotych (zakładając, że mielibyśmy do dyspozycji kilka bankomatów i że nikt inny w tym czasie nie chciałby z nich skorzystać) byłoby dość czasochłonne. Po trzecie, jeśli będziemy chcieli zwiększyć swój limit ponad podane przez bank maksimum, to i tak będziemy musieli w tym celu skontaktować się z doradcą.


Warto wiedzieć! Jeśli nie możesz skorzystać z bankomatu, możesz też wypłacić gotówkę w sklepie sieci Żabka!


Warto także pamiętać, że zasoby w bankowej kasie również są ograniczone. A my nie jesteśmy jedynymi klientami. Jeśli planujemy wypłacić większą sumę (jak np. wspomniane 100 000 złotych), warto skontaktować się w tej sprawie z bankiem odpowiednio wcześniej i uprzedzić o planowanej operacji. Jeśli tego nie zrobimy, może się okazać, że mimo posiadania na koncie wystarczających środków, nie dostaniemy „do ręki” tyle gotówki, ile potrzebujemy.

Bez wcześniejszego uprzedzenia w większości banków wypłacimy „tylko” 20 000 złotych.

W zależności od banku o chęci podjęcia większej sumy (wówczas żadne limity nas nie obowiązują) należy uprzedzić od jednego do dwóch dni wcześniej. Warto także być świadomym tego, że w niektórych bankach taka usługa, może wiązać się z dodatkowymi opłatami.

Alternatywą dla bankomatu wówczas, gdy potrzebujemy niewielkiej sumy może być cashback tj. wypłaty z kasy w sklepie wówczas, gdy robimy zakupy. Natomiast to, ile będziemy mogli wypłacić Blikiem różni się w zależności od banku (jest to od 1000 do 2000 złotych dziennie, ale limit ten można zwiększyć nawet do 10 000 złotych).

Jak podobała Ci się treść?
5 - ciekawa, 1 - nieciekawa
4.4/5 - (7 votes)
Komentarze (0)

Odpowiadasz na komentarz:

Komentarz zostanie opublikowany pod tą nazwą

Adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany

Treści, które udostępniasz w serwisie są weryfikowane

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie