Wypłata z bankomatu bez karty – jak wypłacić?

Podobnie w robieniu zakupów za pomocą karty płatniczej wyręczają coraz częściej smartfony, tak i wypłata gotówki może się dzisiaj bezproblemowo odbyć za pomocą prywatnego urządzenia mobilnego. Wypłata z bankomatu bez karty – jak wypłacić i jak to działa? Przedstawiamy najpopularniejsze sposoby.

Wypłata z bankomatu bez karty - jak wypłacić

Choć coraz powszechniejsze są w Polsce karty płatnicze, to nadal łatwo można natknąć się w mieście na bankomaty. Popularność płatności elektronicznych odbywa się po części kosztem gotówki, jednak wielu konsumentów nadal z niej całkowicie nie rezygnuje – bo i nie jest to zwyczajnie możliwe, z racji na różnych czynników.

Bankomaty nadal popularne

Na potrzeby kosztownych transakcji, zaopatrzenia się w asekuracyjną gotówkę na wypadek np. braku terminala w sklepie lub też z innych przyczyn, codziennie tysiące Polaków korzysta z ponad 23 tysięcy bankomatów rozsianych po całym kraju. Znaleźć je można zarówno w galeriach handlowych, jak i przy dworcach, kinach, stacjach benzynowych, restauracjach i innych lokalach usługowych.

Wprawdzie według badań PRNews,  ilość bankomatów w stosunku do roku poprzedzającego spadła wprawdzie o 213 sztuk1 (o spadkach mówią też dane NBP2). Nadal jednak urządzenia do wypłacania gotówki można uznać za element codziennego krajobrazu, z którego korzysta się powszechnie. Dostawcy elektronicznych usług płatniczych nadal pamiętają zresztą o konsumentach korzystających z bankomatów.

Sprawdź również: Wypłata gotówki w Żabce – jak działa?

Wypłata gotówki bez użycia karty?

Bez wątpienia można stwierdzić, że bankomaty nie mówią jeszcze ostatniego słowa. W odpowiedzi na rosnącą ilość czynności wykonywanych zza ekranu smartfona, także i z usług bankomatu można dzisiaj skorzystać szybciej, prościej i wygodniej. Dotychczas przyjęta forma wypłacania gotówki z konta bankowego dzięki użyciu karty nie jest już jedynym sposobem.

W ostatnich latach wykształciła się alternatywa. Jest to system wypłaty gotówki bez potrzeby użycia karty płatniczej. Wyróżnić warto 3 najciekawsze sposoby, z jakich skorzystać można bez potrzeby wyciągania portfela. Wystarczy smartfon z dostępem do internetu i aplikacja mobilna banku, w jakim posiada się konto.

Wypłata z bankomatu bez karty – jak wypłacić BLIK-iem?

BLIK to system elektronicznych i zarazem mobilnych płatności, który zyskuje coraz większą popularność. W całym 2017 roku wykonano łącznie 33 miliony transakcji3, za to w 2018 roku – liczba ta została osiągnięta już zaledwie w 9 miesięcy4. Dodatkowo, BLIK dba o swoją obecność w mediach poprzez rozbudowaną kampanię reklamową. W efekcie, rozpoznawalność tej usługi stale rośnie. Na czym polega fenomen tej metody płatności?

Jest ona wszechstronna i uniwersalna. BLIK można uznać za alternatywę nie tylko dla tradycyjnych kart płatniczych (debetowych, kredytowych itd.), ale i dla usługi tzw. płatności telefonem. Do korzystania z systemu BLIK konieczne jest posiadanie smartfona z zainstalowaną aplikacją mobilną banku. Tam, za pomocą jednego kliknięcia należy wygenerować jednorazowy kod, który ukaże się w wyróżnionym polu.

Unikalny kod składający się z sześciu cyfr jest aktywny do czasu wpisania go w miejscu, gdzie wymaga tego dana transakcja. Niektóre aplikacje, jak np. Banku Millenium, daje konsumentowi 2 minuty na prawidłowe przeprowadzenie transakcji. Gdzie należy wprowadzić wspomniany kod? Gdy robi się zakupy – na terminalu płatniczym (jeśli sklep obsługuje transakcje BLIK). Gdy robi się zakupy internetowe – w polu płatności przy finalizowaniu transakcji. Jeśli z kolei mowa o wypłatach bankomatem – jednorazowy kod należy wprowadzić na klawiaturze po wyborze opcji wypłaty BLIK-iem.

Jeżeli kod transakcji został wpisany w prawidłowy sposób, konsument musi na ekranie smartfona potwierdzić jeszcze, że to on dokonuje bieżącej transakcji systemem BLIK. Następnie zostanie ona zatwierdzona i po chwili bankomat powinien wypłacić oczekiwaną kwotę gotówki. Analogicznie do klasycznej wypłaty za pomocą karty debetowej, pieniądze można odebrać z lub bez potwierdzenia.

Które banki obsługują system BLIK?

System BLIK cieszy się rosnącą popularnością. Wraz z tym zjawiskiem rośnie grono banków poszerzających swoje usługi o obsługę systemu BLIK. Obecnie aplikacje bankowe, które udostępniają możliwość bezgotówkowej wypłaty gotówki w bankomacie i innych funkcjonalności BLIK-a, należą do następujących banków.

 1. Alior Bank.
 2. Bank Millennium.
 3. Bank Pekao SA.
 4. BGŻ BNP Paribas.
 5. Credit Agricole.
 6. Getin Bank.
 7. ING Bank Śląski.
 8. mBank.
 9. Orange Finanse.
 10. PKO BP.
 11. Raiffeisen Polbank.
 12. Santander Bank.
 13. T-Mobile Usługi Bankowe.

Wszystkie wspomniane banki lokują przycisk do wygenerowania kodu BLIK we własny, unikalny graficznie sposób, jednak w każdej aplikacji mobilnej zasada działania systemu jest taka sama. Jej schemat jest ustalony odgórnie przez autorów systemu BLIK.

Czy wypłaty w bankomatach BLIK-iem są darmowe?

Koszty tej usługi są zróżnicowane w zależności od tego, kto obsługuje. Większość banków korzystanie z usług BLIK traktuje jako darmowe, jednak istnieje kilka istotnych zastrzeżeń, o których warto pamiętać nim pierwszy raz skorzysta się z tej usługi.

 • Bank Millenium – bank ten przewiduje darmowe wypłaty BLIK-iem we własnych bankomatach. W przypadku innych urządzeń, nalicza się comiesięczną opłatę w wysokości 5 złotych, jeśli nie spełni się warunków uzyskiwania comiesięcznego wpływu na konto lub wykonywania jednej transakcji kartą (w zależności od rodzaju konta – 360 lub 360 Student).
 • Bank PKO BP  – wypłaty z bankomatów BLIK-iem są całkowicie darmowe. Wyjątkiem są wypłaty w innych bankomatów dla posiadaczy Konta za Zero i Konta Rodzica. Transakcje z tych kont w innych bankomatach są obłożone 3% prowizją.
 • Bank Śląski ING – wypłaty BLIK-iem w bankomatach ING i Planet Cash są darmowe, a w pozostałych obowiązuje prowizja w wysokości 2,50 zł.
 • Inteligo – darmowe wypłaty BLIK-iem z bankomatów PKO oraz Santander Banku. Z pozostałych – opłata 5 złotych od transakcji.

Technologia NFC

Technologia NFC w kontekście omawianego tekstu wiąże się ze zbliżeniowym wypłacaniem gotówki w bankomatach. Aby z niej skorzystać, należy posiadać telefon komórkowy wyposażony w czytnik NFC. Chcąc wypłacić gotówkę z bankomatu, należy zbliżyć urządzenie do czytnika. Po wpisaniu numeru PIN, pozostaje jeszcze wpisać pożądaną kwotę gotówki i czekać na wypłatę środków.

Usługa wypłat gotówki za pomocą technologii NFC jest używana obecnie zarówno przez bankomaty Euronet, jak i Planet Cash oraz ING Banku Śląskiego. Obsługują ją z kolei następujące banki.

 1. Alior Bank.
 2. BGŻ BNP Paribas.
 3. Citibank.
 4. Deutsche Bank.
 5. Getin Bank.
 6. Idea Bank.
 7. Nest Bank.
 8. Pekao Bank.
 9. PKO Bank Polski.
 10. Plus Bank.
 11. Raiffeisen Polbank.

Wypłata z bankomatu bez karty – jak wypłacić dzięki aplikacji Skycash

Dzięki popularnej aplikacji Skycash można nie tylko zakupić mobilne bilety np. na komunikację miejską, ale i dokonać wypłaty z bankomatu bez użycia karty. Działanie tej funkcjonalności jest identyczne w stosunku do BLIK-u. Na ekranie smartfonu należy wygenerować jednorazowy kod, który następnie wprowadza się na klawiaturze bankomatu. Po zatwierdzeniu kodem PIN, można odebrać wypłaconą gotówkę. Niestety, wadą tej usługi są koszty. Od każdej wypłaty pobiera się prowizję w wysokości 1,99 zł.

Polecamy również artykuł: Czy można wypłacić euro z bankomatu w Polsce?

Źródła:
 1. https://prnews.pl/raport-prnews-pl-liczba-bankomatow-polsce-kw-2018-434247
 2. https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_03_2018.pdf
 3. https://fintek.pl/rekordowy-blik-33-miliony-transakcji-2017-roku/
 4. https://prnews.pl/91-milinow-transakcji-o-wartosci-ponad-12-mld-zl-statystyki-blika-2018-r-440844

Dodaj komentarz